Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zrazí sa opäť veda s vierou? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

pri definicia Boha je najdolezitejsie, aby splnoval tieto tri kriteria : neviditelny, nepocutelny a nezmeratelny akymkolvek znamym sposobom. V inom pripade by ludia mohli byt skepticki, kedze ho nikto nevidi, nikto nepocuje a jeho existencia sa nijako neprejavuje.. Jedina cesta k nemu je slepa viera..
Zdeno H
<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

prosim pridaj este NESPRAVODLIVY. a definicia bude kompletna.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Na otázky, ako sa dokážu vysporiadať s dilemou veda-viera, obvykle odpovedajú tak, že to vlastne ani neriešia.

Ignorance is bliss.. Ignorance is strength..
Sincerely, Orwell.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ako že neriešia? Autor: "Sila argumentov militantných ateistov vyprchala súčasne s novými objavmi na hraniciach poznateľného.........."

Čítajte viac: http://tiborjavor.blog.sme.sk/...

Samozrejme že (materialistická) veda nehovorí nič o duchovný veciach, sa nimi ani nezaoberá, no napr. v kvantovej fyzike je iracionálna dosť ... Štatistické metódy vo fyzike? Budiž, veď tam, kde je hmota organizovaná vyššou inteligenciu/ami, tam to moc mechanické nebude ...
V prvom rade hmota objektívne nejestvuje, je výsledkom nejakých síl, ktoré veda vôbec nepozná ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

hmota je organizovana vyssou inteligenciou? mozes my to dolozit nejakym dokazom?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mohol vzniknúť život náhodou? Iste, mnoho ateistov argumentuje tautizmom asi takým: "keď to vzniklo, tak to malo vzniknúť.:-)" Jednoducho ateistu nezaujíma argument, že nie sú dostatočné dôkazy, ktoré hodnoverne doložia, že za určitý počet rokov vznikol život. Dôkaz je priamo v ľudskom vedomí. Prispôsobujeme si svet na svoj obraz a niektorí sú aj poctiví ....

Videl si už myšlienku? No predstav si, ona jestvuje.:-) Je zaujímavé ako hmotné telo, môže mať pod vládou psychika ktorú nikto nikdy nevidel. Iste, že vraj sú to nejaké elektrické výboje, nejaké usporiadanie hmoty ... No meranie el. výbojov v mozgu nemusí byť dôkazom prítomnosti myślienky a pod., ale len sprievodným javom jej prítomnosti. Napr. vstúpi do miestnosti policajt. Je policajt uniforma? No zdá sa, že áno, lebo keby vstúpil nahý policajt, nevedeli by sme že je policajt a tak by sme sa k nemu tak nesprávali ....
Dnes sa vie, že choroba vzniká aj zo zlého psychického postoja, z duchovného postoja. Veda ako etikoterapia má dnes úspech. Úspech má aj zakladateľ logoterapie - Viktor Frankl.

A potom do dnes veda nevysvetlila vedomie človeka. Vedomie ktoré jedná slobodne, ktoré si vyberá to a to z neznámych príčin. Povedzme u zvieraťa je tu inštinkt, ale ćlovek má aj niećo iné ako len ten ... Jedine človek medzi živočíchmi môže konať aj naproti svojim pudom. Môže sa im vzoprieť, môže ich kultivovať, to zviera nedokáže .... Čím netvrdím, źe zviera nie je tiež "uchopené" duchom", len ilustrujem pre lepší kontrast, nakoľko človek má podľa náboženstva aj vteleného ducha ....
Keď som mal 7 - 13 rokov som argumentoval, že "vedecký dôkaz a pod." Potom som si uvedomil, že pokrok ide vždy ďalej a to čo včera veda potvrdila ako správne, zajtra to už nie je pravda, preto neverím dnes len vo vedu, ale dám aj na svoje myslenie a svoje intuície, svoje city ....
Ako dieťa školského veku som bol ateista, teraz som zrejme zhlúpol ....:-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a ten dokaz ze je za tym vyssia inteligencia je kde? Alebo "je to tak lebo inak si to neviem predstavit"? To uz je lepsi ten "keď to vzniklo, tak to malo vzniknúť.:-)"

ako nazves instinkt diveho byvola, ktori sa v snahe zahranit svojho druha vrhne na leva a krokodila a zvysok stada im pride pomoct?

pokrok ide prave preto dalej, lebo veda je schopna uznat svoje omyly a netrva na svojich dogmach.. su stovky sposobov ako sa da vyvratit evolucna teoria, staci napr. najst fosiliu v inej geologickej vrstve ako kam vyvojovo zapada, a cela evolucia padne.. len sa to akosi nikdy nikomu nepodarilo.. Veda je ako Wikipiedia, nie je presna, ale kazdy objav je okamzite overovany tisickami dalsich ludi ktori maju zaujem tento objav vyvratit alebo dokazat, a ak to dokazu, objav okamzite konci.. Na rozdiel od viery, ktora sa nemeni od doby ked si ludia nevedeli vysvetlit ani blesky..
zrejme ano, ale stale sa s tym da nieco robit..;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

veď hovorím, že neverím v dôkazy materialistickej vedy .... O čom by pojednával taký dôkaz? Zmysli predsa klamú. To ćo vidíme, je len odraz svetla ktoré urćité elektromagnetické vlny nám v oku vytvoria ilúziu o videnom, že vraj objektívne videnom. Podobne to t z hmatom - nahmatáme len štruktúry ktoré zachytia naše nervy a pod.
Teda všetko čo je mimo telesných zmyslov ateistu nezaujíma. Ale to je predsa smiešne nie? To je dogma, že nič mimo našich zmyslov a určitého spôsobu nejestvuje.

U zvierat ide o prežitie druhu, teda je tam obeť, ale nie je vedomá, ten byvol sa nerozhodne vedome, nevie čo robí. Človek vie jasne čo ho čaká a morálne sa rozhoduje. Lenže u ľudí nejde len o prežitie druhu či rodu a pod. Ľudia zomierali aj za vyššie idei, za ideály. Rôzni mučeníci hocakých ideológii a pod.

Iste stará rozpráva komunistov, že viera vznikla keď si ľudia nevedeli vysvetliť blesky ... No prečo by mali takú potrebu? Nakoniec už si blesky vysvetliť vieme a viera je tu naďalej a aj naďalej tu bude .... Lebo je tu aj tá vec, že ako ateista si vždy potvrdzuje svoju vieru ďalším objavom v evolúcií (ja evolúcii verím, ale riadenej, lebo Náhoda by to takú rýchlosť neumožnila), a zas veriaci má tiež svoje potvrdenia. svoje zážitky ktoré mu jeho vieru potvrdzujú. Len ateisti nie sú moc ochotní čítať aj duchovnú literatúra, pretože ju apriori pokladajú za brak. Možno sa boja toho, aby sa neobrátili.:-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

človeče..môj pes vie čo ho čaká ked si otvorí dvere na dome a ide sa zašiť ju krbu...neučil som ho otvárať dvere a chvílu mi to trvalo než pochopil že si nemôže sám otvoriť dvere kedy sa mu zachce....navytĺkol som mu z hlavy otváranie dverí,len som mu vštepil že nesmie....ťažko toto priradiť k nejakému inštinktívnemu správaniu...proste je ***** jak mraky a vždy si nájde spôsob ako obísť pravidlá....fena detto....kedže mám aj tri šteniatka...môžem pozorovať "rodinné správanie"vlčiakov..hierarchicky usporiadané s určitými pravidlami...
Takže tvrdiť že zvieratá sa správajú len pudovo je dosť povýšenecké....a aby som nezabudol...modlenie som u nich nespozoroval:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak tvoj pes vie čo ho čaká a ty ešte nie :))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"su stovky sposobov ako sa da vyvratit evolucna teoria, staci napr. najst fosiliu v inej geologickej vrstve ako kam vyvojovo zapada, a cela evolucia padne.. len sa to akosi nikdy nikomu nepodarilo.."
A čo Kmbrijská explózia ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

žiadna kambrijská explózia sa

nekonala. Skús zagoogliť Ediacaran...

A keby aj bola, stále to nie je vyvrátením evolúcie, potvrdzovala by len to, že v určitom bode sa mikroživot zmenil na makroživot. A to omnoho skôr, než pred 6000 rokmi a ďaleko pomalšie, než za 6 dní.

Inak, s dokazovaním neexistencie predkambrijského makroživota to máš rovnaké ako s dôkazom neexistencie Boha - aj keby si nenašiel nič, nedokazuje to, že nič nebolo. Dokazuje to len, že zatiaľ sme nič nenašli. "Výhovorky" máme celkom kvalitné - život vznikol v oceánoch a teda jeho zbytky by sa mali nachádzať najmä na oceánskej kôre. Lenže tá vo väčšine prípadov zaniká tým, že sa podsúva pod kontinenty. Ediacaranské fosílie sa našli práve na tých málo miestach, kde sa nejakou poruchou dostala oceánska kôra na kontinent. Druhou "výhovorkou" je, že najstaršie makroorganizmy nemali pevné schránky, takže pre zachovanie ich odtlačkov treba veľmi osobité podmienky (opäť to potvrdzuje Ediacaran). No a treťou je to, že čím bolo niečo dávnejšie, tým ťažšie sa to mohlo zachovať - dúfam, že súhlasíš,pretože z Biblických udalostí sa nám nezachovali dôkazy ani krátkych pár tisíc rokov... Ale spred miliárd by si asi chcel mať neprerušený rad drobných organizmov...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ta 'explozia' trvala asi 70-80 milionov rokov, pre porovnanie, takmer vsetko dnesne vratane ludi sa vyvinulo za poslednych 65 milionov rokov, ked meteor vymlatil dinosaury a zostalo len par malickosti.. cize tych 70-80 milionov rokov co sa nazyva Kambrijska explozia sa nestala cez predlzeny vikend..

je tam viacej faktorov - napriklad rapidny narast kyslika v atmosfere, ktory umoznoval rychlejsi rast organizmov, co vyvrcholilo az gigantickou florou a faunou.. tiez pomohlo to, ze pred tymto obdobi bola zem zamrznuta a pokryta niekolko km silnou vrstvou ladu, cize tie moznosti boli znacne obmedzene - je to ako cudovat sa ako je mozne ze na sibiri vsetky kvetiny vyrastu nahle az na jar a nie postupne pocas decembra az marca.. dalsim faktorom boli komplexnejsie vyvojove stadia umoznutuce lepsiu adaptability a rast - napriklad vyvoj vnutornej kostry ktora umoznovala rast (pri vonkajsiej je rast obmedzovany gravitaciou a jej tlakom.. dalej to bol vyvin oka, ktore umoznilo efektivnejsie zhananie potravy a ochranu pred predatormi - vacsia velkost a zrak zaroven umoznil organizmom rychlejsi presun to novych oblasti a novych rozmanitejsich podmienok, ktore zrychlili evoluciu tym ze sa tam museli tymto novym podmienkam prisposobovat.. je toho samozrejme daleko viacej.. navyse, kambrijsia explozia sa vztahuje viac menej hlavne na suchozemske organizmy, pod vodou isiel vyvoj ovela rovnomernejsie, kedze nebol az tak velmi ovplyvneny ladom na povrchu, i ked samozrejme nedostatok slnka par milionou rokov sposobilo silnu depresiu aj tam...

ok, teraz skus svoju verziu kambrijskej explozie vysvetlit ty.. go! :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

iste, mal som radšej mávať s komunistami .... Ja mám otvorenú myseľ a možno som pre niekoho moc často menil názory. No ja si nepomôžem, nemôžem klamať samého, ak niečo uvidím ako pravdu, tak musím opustiť staré názory ...

Aj som sa pokúšal znova hľadieť na svet ako ateista, lebo čo keď? ..... Nie sú duchovné bytosti ... Ale snáď každá minúta prežívania ma presviedča, že áno, nie je len ten hmotný svet ....

Koniec koncov prečo to niekomu vadí a dráždi ho to? Mňa dráždia ateisti svojím výsmechom ako tým, že sú ateisti. Takisto ma dráždi ak niektorí si svoj ateizmus podporia postmodernou filozofiou nihilizmu, kde sa všetko smie a kde niet objektívnej morálky, niet smeru, niet vyššej idei ....
Nepredstavujem si Boha v zmysle personifikácie, nezačal som od toho ... Moje hľadanie toho čo je za hmotou začalo vlastne silným preciťovaním morálky, umenia, proste citov .... A to som bol taký už aj ako ateista, len nemohol som ním byť dlho práve pre to iné prežívanie .... Dokonca sa mi ako decku páčil komunizmus práve pre tú etiku a morálku ktorú do nás hustili, o genocídach a pod. som nevedel, neučili nás ....

Takže ja ak hovorím o duchovne, vychádzam z týchto aj ateistovi uchopiteľných kultúrnych prvkov ktorými sú - pojem krásy, mravnosti, morálka, ideály, cnosti, umenie ..... nehovorím zo žiadneho postoja "jezuitu" ktorý chce len niekoho dostať a pod ....

V podstate proti ateistom nemám nič, ale provokujú v diskusiách ... Niektorí nie ... A zas sa pohádam aj s veriacimi pre ich dogmy a tiež jednostranný pohľad ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ak je raz podla cirkvi Boh-Otec-Syn definovaný a zobrazovaný ako človek tak pod tlakom faktov to už môže byť všeličo?:)V zmysle kontextu biblických textov nie je ani možná iná poredstava nakoľko by porušila hned prvé stránky knihy Genesis kde sa jasne píše že Boh stvoril človeka na obraz svoj....
Zato v iných náboženstvách či filozofických smeroch ako je napr. Budhizmus je priestor na špekuláciu s viacrozmernými dimenziami alebo viacúrovnovým vesmírom....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Boha nemožno dokázať,

alebo vyvrátiť.
Vyvrátiť je možné konkrétneho Boha s konkrétnymi vlastnosťami. A myslím si, že veda dáva v posledných rokoch pekné rany náboženstvám .
Zo strany teistov ide zväčša o znásilňovanie vedy, ale je to úplne smiešne. A pritom si upravujú výklad Biblie :-D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Náboženstvám mohla dať ranu ,ale Bohu určite nie .:)
Veda ,ak je pravdivá,len potvrdzuje Božiu moc a Stvorenie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To závisí od toho,

čo si predstavuješ pod pojmom Boh. Ak si po ním predstavuješ personifikovný systém, je to tvoj problém, ale podľa mňa by sme nemali pripisovať nejakému systému ľudské vlastnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Boh je živá Osoba.A najlepšie sa predstavil sám v osobe Ježiša Krista.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Takých spasiteľov a bohov sme už mali....
 

<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Saška Uhlárová: Naprieč Rumunskom po najkrajších cestách sveta Transfagarašan a Transalpina 2 045
 2. Monika Kusendová: Dovolenka v Egypte – more terrible than great? 1 821
 3. Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku : Prehľad dezinformácií, manipulácií a propagandy počas tretieho októbrového týždňa 1 234
 4. Jozef Šátek: Kto, ako a prečo zatajoval "Gorilu". 1 181
 5. Miroslav Beblavý: Správa týždňa: Ako Kmotrík vytiahol z vodární 4,5 milióna eur 1 069
 6. Danica Chames: Poriadny chlap predsa musí mať špek 958
 7. Karolína Olšavská: Sú pohonné hmoty na Slovensku kvalitnejšie ako v Rakúsku? 942
 8. Martin Pekár: Ako zarobiť na štáte 300 000 EUR za mesiac 781
 9. Lórant Kulík: Fotogaléria: Letecký pohľad na sídlisko Terasa v Košiciach 724
 10. Elena Antalová: Sociálny štát a okašľaní dôchodcovia 687

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Dvá ministri
 2. Radovan Medovič: Schyzofrénia po gorilovsky
 3. Sonya Haraszti: Keď sa na Tindri spojíš so strateným kamarátom z detstva i s bratom svojho exa.
 4. René Števánka: UZNESENIE EP O BOJI S DEZINFORMÁCIAMI VS IDEÁLY NOVEMBRA ‘89
 5. Róbert Kováč: V tŕni nahí
 6. Štefan Vidlár: A Voter - A Shit
 7. Ľubomír Belák: Na mol v divadle
 8. Štefan Vidlár: Enem né tak
 9. Peter Mrázik: Výsledkom kolektívneho vyjednávania v Jaguar Land Rover je rekordné navýšenie mzdy
 10. Filip Pančík: Žemľovka

 1. Sudca Lindtner z Threemy: Kočner si tyká so všetkými, no jeho vplyv sa preceňuje
 2. Bývalý šéf tímu Gorila: Našli sme stámiliónové transakcie
 3. Asi najsmutnejšie je mlčanie Ivana Mikloša
 4. Ako o Gorile klamala Anna Bubeníková
 5. Zoológ: Pri stretnutí s meďveďom sa mu musíte pozerať do očí
 6. Johnson sa po prehre vzpieral. Nakoniec požiadal o odklad brexitu
 7. Čo dnes robí Bubeníková z Gorily? Stala sa developerkou
 8. Johnson požiadal Úniu o odklad brexitu, rokovať o ňom odmieta (minúta po minúte)
 9. Threema potvrdzuje Kočnerov vplyv na novinárku
 10. Gorila vyhnala do ulíc zástupy ľudí, chcú spravodlivé Slovensko

 1. Robert Fico - krstný otec Gorily aj mafie
 2. Threema: Kočner sa radil s predsedom súdu Lindtnerom, na ktorom stojí prípad Lexu
 3. Lipšic vyzval na zverejnenie nahrávky z rokovania vlády o odvolávaní Bubeníkovej
 4. Keby nebolo Pittnera Gorila by nebola: Autora spisu Gorila vyhodili ako vlastizradcu
 5. Kočnerova Threema: Ty si kúpiš byt, ja platím všetko ostatné, napísal Jankovskej
 6. Gabo berie veci alternatívne: Pozadie je pre SDKÚ rovnaké
 7. Dzurinda na nahrávke s Miškovským: Neser ma, ak chceš, aby som ti pomohol!
 8. Generálny prokurátor Trnka si nahrával návštevy na prokuratúre
 9. Tomáš V. viní starostu Rače z krádeží a úplatkov
 10. Sudca Lindtner priznal kontakty s Kočnerom, kolegovia ho vyzvali na odstúpenie

Už ste čítali?