Pondelok, 23. október, 2017 | Meniny má Alojzia

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Infozákon v ohrození (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Zlodejinu

treba zakrit a co ma co sprostac ziadat o informacie. Maju drzat hubu a platit dane. To je nasa realita
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Presne o tom to je

ked budu vsetky informacii na webe, nebude dovod ich ziadat. Nedavno som si vsimol najnovsiu tendenciu nasich uradov, ked z webov miznu obycajne kontakty a zoznamy zamestnancov, ktore tam boli roky. Toto povazujem za obtazovanie zo strany uradov, ze ked potrebujem zakladnu informaciu na koho konkretne sa obratit, tak si musim podat ziadost a cakat 8 dni v idealnom pripade.
BTW: Velmi pekne Salianska samosprava.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

mozno by si sa cudoval, kolko ludi ziada informacie, ktore su na webe, len je pre nich jednoduchsie zosmolit e-mail ako hodit dve slova do google. A prave toto su veci, na ktore nasledne uradnici somru, plus chornicki ziadatelia o vsetko, ziadatelia ktori ti kazdy den poslu jednu ciastkovu ziadnost miesot toho aby si spisali zoznam a poslali ho naraz, ziadatelia ktori napisu temu svojej bakalarky/diplomovky a vraj" prosim si informacie k teme"... Nikto nema problem riesit normalne ziadosti (beznych uradnikov fakt netrapi ze spristupnia info o tom ako sa na ich urade mrha financiami, zvacsa su slabo plateny a rozhadzovanie penazi a sucasne skrtenie ich platov ich samotnych rozculuje), ale nechat sa okrem sefstva a byrokratickych zakonov buzerovat este aj ludmi ktori asi nemaju nic ine na praci je obcas naozaj frustrujuce.
Kontakty by som cez infozakon nikdy neriesila, mne sa to dari zistit cez telefon (pozdravujem ochotne spojovatelky:-))
Btw, PS na konci textu jasne hovori o tom, ze autor s tienistou strankou infozakona nema skusenost, to vsak neznamena ze neexistuje, pred blogom mozno mal zistit aj nazor samosprav a uradov, ktore maju viac ako 2 ziadosti za mesiac.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

toto je šikanovanie:

Nejde len o úrady. Poznám prípad, kedy na umeleckú ZŠ, ktorá mala dokopy 10 zamestnancov (aj s upratovačkou a školníkom) prišla žiadosť o poskytnutie informácií - ktorá mala dokopy cez 35 požiadaviek - a teraz budem náhodne citovať niektoré z nich: "sprístupniť údaje o rade školy – predseda, podpredseda, členovia: zástupca rodičov, zástupca za zriaďovateľa, zástupca nepedagogických zamestnancov, zástupca pedagógov, zástupca za inštitúciu poskytujúcu výchovu a vzdelanie, kedy končí volebné obdobie jednotlivých zástupcov rady školy, ako často zasadá rodičovská rada, dátumy zasadnutí rady školy v jednotlivých rokoch 2008 – 2010; v bode 13. žiada sprístupniť, aké materiálno technické zabezpečenie bolo zakúpené v rokoch 2008 – 2010, resp. hodnota zakúpeného majetku pre ich externú výuku v jednotlivých rokoch pre externých pracovníkov jednotlivo pre vyučované predmety; v bode 16. žiada menný zoznam zamestnancov (vrátane ich titulov) prepustených a novoprijatých v rokoch 2004 – 2010 a z akých dôvodov boli zamestnanci prepustení, respektíve aké boli dôvody, alebo aké dôvody udali sami pri odchode zo školy; v bode 18. žiada o dodanie presného počtu žiakov podľa jednotlivých ateliérov – učiteľov, vrátane vyťaženia externistov zapísaných začiatkom školského roka a na koniec školského roka, počty úspešne skončených žiakov ku koncu roka, pričom tieto počty žiadal spracovať za obdobie roku 2005 – 2010; v bode 26. žiada uviesť správu o hospodárení školy a stavy na účtoch za rok 2006 – 2009 ku koncu každého školského roka a kalendárneho roka" ....
Toto všetko mala podľa infozákona spracovať a sprístupniť škola do 8 pracovných dní. Ešte raz, 10 zamestnancov vrátane upratovačky a školníka. Na tejto škole nemali vlastného právnika a netušili, ako v takomto prípade postupovať... Samozrejme, dotyčný "žiadateľ" do 8 dní nedostal odpoveď, odvolal sa na mesto, potom dal celú vec na políciu a dokonca sa chcel aj súdiť (lebo boli porušené jeho práva a nedostal odpoveď na žiadosť do 8 dní). Až keď školu jedna dobrá duša upozornila na rozhodnutie najvyššieho súdu, ktorý sa v obdobnom prípade jasne vyjadril, že toto nie je stažnosť podľa infozákona, ale požiadavka na spracovanie informácií, ktorá sa právnym režimom infozákona neriadi, žiadateľ si "rozmyslel" žalobu na súd. Na záver ešte dodám, že takýchto žiadostí bolo na školu celkovo zaslaných 10 a to v priebehu pol roka (všetky od toho istého žiadateľa). Ku cti škole slúži to, že všetky žiadosti nakoniec vybavili, ale chod školy tým bol jemne povedané spomalený, nakoľko všetky tieto žiadosti vybavoval chudák riaditeľ za asistencie tých niekoľkých učiteľov, ktorých škola zamestnávala.
Práve pre takéto zneužívanie infozákona, kedy "úradníci" namiesto toho, aby robili to, čo majú v popise práce a zaoberali sa svojou agendou, celý mesiac nerobia nič iné, len zbierajú podklady a materiály, aby "podali informáciu", sa navrhuje novela infozákona. NOVELA, nie zrušenie zákona. Ono totiž väčšina tých "úradníkov" nechce pred "občanmi" zamlčať informácie, len sa chce chrániť pred zneužívaním zákona. Jediná potrebná zmena je lepšia a presnejšia špecifikácia toho, čo je informácia, ako o ňu žiadať a v akých prípadoch postupovať pri poskytovaní informácií odlišne od všeobecnej úpravy - napr. ak je požiadavka na info. naozaj rozsiahla, ke´d na to nemá povinná osoba dosť zamestnancov a pod. ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To, čo citujete, by nemalo byť na webe automaticky? Podľa mňa áno.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nie, to čo má byť na webe automaticky určuje §5 infozákona. Ak tam toho chcete mať viac, ťahajte novelu infozákona týmto smerom. Ale naozaj nevidím dôvod obúvať sa do niečoho, o čom aj sám priznávate nič neviete (lebo vaša samospráva sa s tým nestretla). Zalovím vám niečo z rozsiahleho archívu za mojím chrbtom, aby bolo jasné že niektoré žiadosti sú naozaj odveci a šikanózne?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ze sa s tym nestretlo nase mesto neznamena, ze o tom nic neviem.A pisal o pocte infoziadosti u nas a nie o obsahu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Podľa vás áno, podľa zákona nie.
Ide o to, že zákon bol síce schválený, ale nenavýšil sa počet zamestnancov potrebných na jeho aplikáciu. Čiže všetky tie informácie majú spracovávať a poskytovať tí, ktorí majú na práci úplne inú agendu. A keď začnú byť zavalení kopou podobných žiadostí, tak sa potom nečudujte, že nám štátna správa nefunguje a "úradníci" svoju robotu nestíhajú. Teraz nehovorím o tetuškách, ktoré pijú pol dňa kávu v kancelárii, hovorím o prípadoch, aký som popísala vyššie, kedy sa v rámci osobnej pomsty zneužíva to, že zavedenie infozákona bolo rýchle, nepremyslené a jeho výklad je nejednoznačný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Počet zamestnancov

Ten zakon bol prijaty v roku 2000. Od vtedy prešlo 12 rokov. Viete ako odvtedy pokročili informačné technológie? Vtedy nemal každý doma internet. Vtedy nemala každá obec webovú stránku. Vtedy neexistovali veľké množstvo iných technických vymožeností.

Problém je niekde inde. Väčšina starostov nechce, aby sa im niekto pozeral cez prsty. Keď ja, jednotlivec, dokážem spracovať všetky účtovné doklady "tretieho najväčšieho mesta" v SR mestskej časti Petržalka v digitálnej forme za mesiac, tak to nemôže byť problém spracovať pre viac ako 100 zamestnancov úradu, ktorý tam robia 12 mesiacov v roku.

Ale to by samozrejme musel niekto chcieť a hľadať spôsob ako sa to dá. Je jednoduchšie sa vyhovárať na preťaženosť, na "šikanujúcich" občanov a rôzne iné hlúposti. Lebo na Slovensku to tak chodí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nebavíme sa o úrade so 100 zamestnancami... ide aj o malé obce, kde je jeden starosta s jednou tetou úradníčkou... ale o to nejde, ja sa nebijem do hrude za to, aby bol infozákon zrušený, ani aby bol pozmenený v neprospech občana. Na príklade (viď vyššie) som chcela ukázať, ako sa dá infozákon zneužiť voči konkrétnym ľuďom, ktorý pracujú v š. správe alebo samospráve... A jediný protiargument, ktorý som dostala je ten, že všetko už dávno malo byť ne webe. Niektorí ľudia očividne nechcú chápať, že aj tí "úradníci" sú len občania, ktorí nie sú slepo povinní sgtrpieť všetko, čo si kto zmyslí. A že ak niektorí z nich hovoria o šikane, nemusí to automaticky znamenať, že nechcú, aby sa im niekto "pozeral cez prsty"...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

daj este tu o cervenej ciapocke

90% toho ma byt podla mna priebezne na webe.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hm,

treba vselijakych rypakov poslat touto novelou pekne do zadnice, tam nech makaju a nerusia vyvolenych lojalnych pohunkov v cinnosti, ktore by im zavideli stredoveki pirati. Tato smeracka chamrad je cim dalej viac trufalejsia, chamtivejsia' a bezocivejsia ' bohuzial tupe stado im este aplauduje...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Principiálne a vo všeobecnosti máte pravdu. Ale predsa len sa vás spýtam nie na všeobecnú, ale konkrétnu vec:

nedávno bol na blog.sme.sk uverejnený článok, ktorý sa tiež týkal infozákona. Nechce sa mi ho hľadať, ale nejaký poslanec niektorej braislavskej mestskej časti žiadal od úradu, aby mu naskenovali cca 9000 dokumentov. Ako by ste vy postupovali v takom prípade?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

fuka na moste..treba ho vyhodit do

Vzdy sa da najst riesenie.Mozno by stacilo poslancovi dat informacie,kde tie veci najde.Nech si to nakopiruje na vlastne naklady.
Na druhej strane ALE...zeny si v uradoch kopiruju vo velkom kucharske recepty ...a to nikomu nevadi..
Nikto nejde vyhadzovat kopirky z uradov.
A ako by bolo jednoduche zlikvidovat nevyhovujuce zakony.Pan poslanec sa s niekym dohodne,vymyslia takuto "budu" a je po zakone.
A nakoniec,odkopirovat 900 stran netrva tak dlho!
Ten zakon za tu namahu stoji.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Viacero vecných chýb

Vo vašom príspevku sa objavilo niekoľko chýb, vjadrím sa k tým faktickým:
- nejde o kopírovanie, ale o skenovanie. Na jednej strane sa tým dá usporiť papier, na strane druhej trvá skenovanie dlhšie.
- nejde o 900, ale o 9000 (slovom deväť tisíc), nie strán, ale dokumentov (faktúr) - čiže strán môže byť výrazne viac. Ak by skenovanie jednej faktúry trvalo minútu, tak je to práca pre jedného človeka zhruba na mesiac.
- tieto údaje nie sú zverejnené na webe, ide o faktúry na nižšie sumy. Nárok na preplatenie nákladov by úradu v tomto prípade nevznikol - aj keď jeden úradník by žiadosťou zabil mesiac času.
- tých 9000 oskenovaných faktúr je pre toho pána poslanca nepoužiteľných - len ich prelistovanie (jedna stránka za sekundu) by mu zabralo zhruba tri hodiny času. Čas na zmysluplné prečítanie si netrúfam odhadnúť. Nie je mi jasné ani akým spôsobom by tam chcel nájsť čokoľvek konkrétne.

P.S.
Na celý systém karmy sa môžem zvysoka, karma je mi ukradnutá. No i napriek tomu mi v hlave vŕta zvedavý červík: ktorý tupec je schopný kopnúť si do karmy príspevku, ktorý sa pýta na normálnu vec z praxe, dokonca posvätenú článkom od pravicového blogera?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Odpoveď na Vašu otázku

Dobrý deň,

ja som tie dokumenty listoval rad radom. Sedel som v kancelárii vedúceho finančného oddelenia dva krát viac ako 3 hodiny. Prešiel som približne polovicu tých dokladov (6 kalendárnych mesiacov) a požiadal som o kópiu cca 50 faktúr (prvý krát 26 faktúr, druhý krát asi 28 faktúr). Napriek tomu, že som to mal vopred prisľúbené (stačí si pozrieť mailovú komunikáciu, ktorú som zverejnil na blogu), začal prednosta (predpokladám že na pokyn starostu) robiť všetko preto, aby som sa k tým faktúram nedostal. Bolo to zbytočne strávených mojich 8 hodín, len preto že mi chcel starosta ukázať že je silnejší pes a keď sa on rozhodne, tak mi môže kedykoľvek robiť napriek.

Tak som naformuloval svoju požiadavku (bohužial trošku nešťastne) a tak vznikla požiadavka na 9000 strán. Cieľom ale bolo dostať sa k dokladom bez toho, aby som plýtval časom len pre svojvôľu zakomplexovaného starostu. Keby tie faktúry boli zverejnené na webe, tak k tejto situáciu v živote nepríde. Na webe sú ale zverejnené iba sumárne informácie, ktoré sú pre mňa nepoužiteľné. Dozviete sa síce, že sa kúpil software za 1500 eur. Ale nevidíte aký software, takže neviete povedať, či to je málo alebo veľa. Dozviem sa že sa kúpili PC za 3000 eur ale neviem v akej zostave a niekdy ani koľko kusov. Po tejto skúsenosti som začal pýtať len konkrétne veci. Neskôr som si uvedomil, že si môžem robiť na fotoaparát kvalitné kópie počas toho ako to mám v rukách.

Naozaj netreba veriť všetkému čo sa píše a hlavne nie starostovi, ktorý porušuje zákona a dokáže verejne klamať bez mihnutia oka. On si sleduje len svoj cieľ a to je mať pokoj od ľudí, ktorí ho kontrolujú. A kvôli tomuto cieľu urobí čokoľvek, napríklad aj prekrúti celú situáciu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Poslanec ziadajuci 9000 stran

Dobry den,

ja som ten bratislavsky poslanec, ktory ziadal naskenovat 9000 stran. Podrobnejsie mate celu situaciu opisanu na mojom blogu:

http://janohrcka.blog.sme.sk/c...

Mestská časť Petržalka nikdy nemusela tieto strany skenovať a ani ich neskenovala. Cela situacia vznikla uplne inak a hneda ako som sa dozvedel kolko je to stran, tak som to nepytal presne preto, aby to nemohli zneuzit. Ale bohuzial pan starosta Bajan je demagog a klamar (mimochodom aj podpredseda ZMOSu) a preto velmi rad tento argumnet pouziva. Ak mate akekolvek otazky, rad Vam ich zodpoviem.

PS: Ten vypocet skenovania bol tiez uplne uleteny. Na zaklade tejto skusenosti si v sucasnosti chodim fotit dokumenty fotoaparatom a 9000 stran by som odfotil za menej ako 5 pracovnych dni (40 hodin). Ked som vsak prisiel na mestskú časť Petržalka fotiť si dokumenty fotoaparátom, tak mi úradníčky povedali, že to nesmiem. Že ak chcem kópie, tak mi ich musia za poplatok spraviť ony.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

no vy ste dostali 248 za 10 rokov, v bratislavskom Starom Meste vraj 130 od jedneho ziadatela za 2 mesiace, ale ked si myslite, ze ten zakon je v tomto taky dokonaly, tak by som vam mohol spravit ukazku, ako sa da zneuzivat a snad by ste pochopili
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Info zakon v ohrozeni

Tu mate celu kauzu, ked bol infozakon rovnako ohrozeny v roku 2007 - pozrite si postupne vsetky videa v playliste - http://www.youtube.com/playlis... - v tomto pripade dokonca padla hlava poslankyne Edity Angyalovej,ked skusala infozakon menit
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME