Utorok, 23. január, 2018 | Meniny má Miloš

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O čom brumčia medvede I.časť (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Výborný článok

s kopou neoceniteľných informácií a inteligentných náhľadov. Je čo čítať v dlhých zimných večeroch.
P.S. Vzhľadom na rozsah by bolo lepšie rozsekať ho na aspoň desať malých článkov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

inteligencia

Hodnoť:   mínus indicator plus

uplne odveci

vytvorene video vytrhnute z kontextu bez porozumenia sirsich suvislosti zaklincovane vyrokmi mladej pravnicky ktora kedze nema veterinarne vzdelanie nemoze dostatocne dobre rozumiet urcitej terminologii a ktora navyse ucelovo zamlcovala niektore skutocnosti tak aby sa to co vravi hodilo do kontextu tohto nezmyselneho novinarskeho vyplodu...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ak sa opierate o inteligenciu,

tak ako môžete uvádzať svoj príspevok bez skúmania okolností, ktoré predchádzali uvedenému? Vyhranili ste sa negatívne vopred len a len preto, lebo udalosť dopadal tak ako dopadla. Pritom zámer veterinárky a správcu útulku Hataru bol úplne iný - pomôcť medvedici v tom, aby nevchádzala opakovane do dediny a neobťažovala ľudí. Viete o tom, že Hatara túto medvedicu sledoval celé predchádzajúce leto, bol s ňou veľakrát v úzkom, no nevtieravom kontakte a medvedica ho poznala? Preto si dovolil voči nej, a v jej prospech, viac ako hocikto iný. Ráno mala byť zastrelená. Toto ste si mali najprv zistiť, a až potom písať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

odpoved

Pán Hatara, snažíte sa pôsobiť vedecky a pritom 11x použijete v záveroch slovo asi, v každom odstavci špekulujete a kladiete otázky.
Píšete: "Ochrancovia ponúkajú, okrem neotrasiteľnej viery v nedobytné kontajnery, aj recept, spočívajúci v rozsiahlej ochrannej zonácii horstiev, do ktorých človek takmer nebude mať prístup." Smiem vedieť, odkiaľ máte toto tvrdenie? Pretože je nepravdivé. To existujúce zákony, lesníci a poľovníci zakazujú vstup do lesov a poľovných revírov a bežného človeka pokutujú aj za krok mimo turistického chodníka. Ak v texte spomínate Erika Baláža, ekoteroristov a ochrancov, tak buď ich nehádžte do jedného vreca alebo neuvádzajte nepravdy. Napríklad LZ VLK presadzuje zonáciu, ale s voľným pohybom ľudí.
Keď píšete o vplyve poľnohospodárstva a prikrmovaní, uvádzate, že je to stav nemenný a nezvratný, resp. že prikrmovanie je zanedbateľné. To je omyl. Pokiaľ sa budú pod lesmi pestovať pre medveďov atraktívne plodiny, tieto tam samozrejme budú chodiť. A pokiaľ budú poľovníci zver prikrmovať, správanie a potravné zvyky medveďov i ostatných zvierat budú silne narušované. Ak chcete vytvoriť synatropného medveďa, naučte ho jesť odpadky, jačmeň a keksíky z krmoviska. Ak chcete opak, t.j. zdravú populáciu, ktorá nebude konfliktná, je potrebné zmeniť ľudský prístup a napraviť, čo robíme zle.
Súhlasiť sa dá z vetami ako "Pozrúc sa na problematiku z nadhľadu je jedno, či je medveď premnožený alebo nie - dôležité je to, aby ich bolo a aj sa ich zachovalo toľko, koľko krajina a spoločnosť znesú z hľadiska reálnych limitov a to tak, aby bola zachovaná populácia medveďa zdravá a vývojaschopná, t.j. so širším genofondom." Bohužiaľ, mnohým (česť výminkám) poľovníkom o udržanie zdravej populácie nejde. Im ide o poplatkové odstrely a trofeje.
Takisto súhlasím s tvrdením "každý medveď je osobitne uspôsobené indivíduum a jeho správanie je výsledok pôsobenia génov, imprintingu, individuálnych skúseností a malých i závažných okolností v každej konkrétnej situácii." V lese je potrebné mať najmä rešpekt. Ku všetkému živému. Ten však ľuďom obhajujúcim nezmyselné strieľanie (rozumej reguláciu a niektoré spôsoby poľovania) evidentne chýba.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

takto:

Hodnoť:   mínus indicator plus

Sranda

Ďuri Lukáč z Osadného, "sám sa zovúci vlkom", sa namiesto vecnej argumentácie k článku uchýlil k manipulatívnej bulvárnej reportáži zacielenej na prvú signálnu sústavu nudiacich sa gazdiniek....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ťažko

sa dá vecne argumentovať na články čo majú viac ako 100 000 znakov a neobsahujú žiaden argument s ktorým by sa dalo polemizovať, pretože je to tak napísané.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Sám

tomu neveríš...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale áno,

verím. Práca na úrovni chytania medveďa v Martine.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je to ťažké Jurko

čítať pravdu, je tam toho dosť nakydané aj na poľovníkov a nemám najmenší problém uznať, že je to presne tak ako sa to píše v blogu. Nastavuje nám zrkadlo, takisto ako ho nastavuje vám.
Pamätám si ešte na našu debatu o samaritánskych a dobrotivých vlkoch, ktorí pomáhajú svojím starým a chorým jedincom ... skús si prečítať tu pasáž o tzv. štúdii Science, ktorou sa tu oháňaš.
.
Ja len dodávam, nie je nič horšie pre nezávislosť, odbornosť a kredit vedca ako byť závislý aktivista. Niečo podobné ako predvádzajú Baláž s Wiezikom, je to ich hanba. Ak sa oslobodia z tvojho chomúta, môžu ich pozorovania a výskumy priniesť raz možno aj seriózne a všeobecne uznávané závery. Doba tzv. "vedcov" - aktivistov akú žijeme teraz je hanbou skutočnej vedy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Napriek tomu,že

Vlada osobne poznám, som príjemne prekvapený šírkou jeho záberu,vecným a trefným používaním historicky nespochybniteľných citátov známych osobností a brilantnými triezvymi závermi.Vrátane toho ,že nenechal suchú nitku ani na poľovníkoch (sám som totiž poľovník,ale asi atypický - nikdy som po úlovku medveďa nebažil).Keďže vlastne pripúšťa určitú redukciu synantropných jedincov ich usmrtením zostáva otázkou, kto by boli títo ľudia a ako by sa toto usmrcovanie medveďov nazývalo ,pretože aj to by bol vlastne regulačný lov. Mám totiž dojem ,že je úplne jedno ako sa to nazve, pretože podobnosť s lovom tu vždy zostane a verejnosť(alebo aspoň jej hlúpejšia časť) sa bude na to vždy aj tak pozerať.Nedá mi ,aby som s potešením nekonštatoval,že v tomto prípade dostala "náčelnícka" elektrotechnika riadne na frak od obyčajnej pedagogiky.(Vlado je totiž vyštudovaný učiteľ a ,len tak mimochodom nežije svoj život len z milodarov,pardón príspevkov,teda ešte trefnejšie - NEPARAZITUJE !)
.) Výborne Vlado !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pan LUKAC...

... je fakt uzasne, ze prave Vy poukazujete na nieco, co sa vola argumentacia, kedze to casto vo Vascih prispevkoch, ci blogoch chyba!!! :D Naopak casto sa tam objavuju vymysly a klamstva, staci poukazat na Tichy Potok a Vami vymyslene cisla o vydatnosti zdroja 250 l/s (pricom tolko vody v toku nejde, len je upravna vody na to technologicky pripavena), alebo dristy o tom, ze vraj tento zdroj ide na 30 l/s, pricom prave technologia tej iste upravne nefunguje pri prietokoch mensich ako 40 l/s... :D Takze pan Lukac, radsej nic nepiste, ako mate klamat... Svoje "argumenty" nieze neviete obhajit, ale casto sa vdaka nim stavate aj tercom kritiky, no a najnovsie aj posmechu!!! Takze nekritizujte na inych to, co sam robite!!! :D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Viete oponovať aj vecne?

Ako sa môže človek Vášho formátu zmôcť na takú ad hominem odpoveď, na akú ste sa znížili Vy? Viete vôbec niečo o presných okolnostiach skutku, na ktorých som bola ja osobne prítomná? Poprosím Vás, k téme medveďov sa vyjadrujte vtedy, keď sám uvediete solídne štúdie o medveďoch - verím, že ešte lepšie, ako Hatara, nakoľko Vám ten leží v žalúdku, čo je pre človeka Vášho typu istý ilný motív (nebyť horší). Vaše články radi uverejníme na našom portáli.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nechránime prírodu pred človekom

my a príroda sme jedno. teda chránime len samých seba.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

skvelé čítanie. Ďakujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pocet znakov nie je rozhodujuci

Skvely, aj ked obsirny clanok, myslim si ze vobec neznizuje jeho vypovedaciu uroven. Nechce sa mi verit, ze ani Lukac, ani Balaz si z neho nieco pozitivne a osozne neosvoja.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Od medveďov k imigrantom

Mechanizmus vzniku kontajnerových medvedíkov je naozaj podobný mechanizmu príchodu utečencov do Európy. Premnoženie, konkurenčný boj (v ktorom vyhrávajú silnejší islamisti) a, hoci to autor pripúšťa len v malej miere, naše "prikrmovanie".

Autor navrhuje aj riešenie - odplašiť. Krikom, vizuálne, aj použitím gumových projektilov. Za účelom vzniku traumy z civilizovaného človeka, ktorá sa vytvorí a pretrvá, ako píše autor, razom a navždy.
Aj toto nás môžu naučiť kontajnerové medvede.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Veľmi zaujímavý článok...

Človek, Príroda,Medveď... Čas - už ten súhrn predznačuje, že ide o veľmi zaujímavý "traktát o medveďoch, ich životnom priestore a Človeku...!? A to som ho len prebehol, ale aj to svedčí o tom, že na tento článok si urobím inokedy viac času... Teda, možno zase nabudúce...
Ale aj tak ďakujem autorovi, že ho "zavesil" na internet...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME