Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Verejné obstarávanie sa predĺži a pribudli aj sankcie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

to jeste nic neni,
---
uz si delal predbezny financny audit na bankovy vypis, kdyz se nevi, co na tom bankovom vypise bude ??
A pokuty za nedodrzeni jsou od 2000 Eur nahoru. Ktery dement zase tohle vymyslel ??
---
To se bude ryzovat a vubec nevadi, ze pokuta zamestnanci muze byt do vysky trojmesacneho platu !!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nerobi :)

ale znie to tiež ako dobrý nezmysel
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

fatálna chyba v novele § 41

V novelizovanom §41 je chýba v článku (2), chybne sa hovorí o otváranie časti ponuky "Kritéria" namiesto "Ostatné" - tzn., že toto ustanovenie je zmätočné a pochybujem, že podľa zákona aj vykonateľné.
Ďalej po otvorení časti ponuky označenej ako "kritéria" sa môže vylučovať len (podľa dôvodovej správy k zákonu) z dôvodu mimoriadne nízkej ceny. No najmä pri stavebných prácach sa používa štrukturovaná cena podľa oceňovaného výkazu výmer - tzn., že výkaz výmer bude až v druhej časti obálky a pri úmyselnom pozmenení výkazu výmer ide o následné vylúčenie pre nesplnenie podmienok súťažných podkladov, čo sa má vykonať už pred otvorením časti ponuky označenej "kritéria". Teda ako???
Máme platný a účinný zákon od pondelka, no ja sa pýtam, kde je previazanosť na vyhlášku, ktorá rieši "predpísané tlačivá" na zverejnenie výziev a metód verejného obstarávania. Podstatná zmena pri oznamovaní verejného termínu otvárania ponúk!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

podľa mňa je to v ods. 2 v poriadku

takto sa čaká na lehotu 10 dní od uverejnenia oznámenia/výzvy a 10 dní odo dňa doručenia súťažných podkladov.
Myslíte, že tam malo byť slovo "ostatné"?
Ak by tam bolo "ostatné", ešte viac by to predlžovalo otváranie ponúk.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Som o tom presvedčený,
lebo otvoriť obálku s ponukou som mohol aj podľa "starého" len keď som mal vybavené žiadosti o nápravu a námietky k súťažným podkladom ...
Aj podľa ostatného textu ods. (2) si to treba do súvisu s písmenami ods., ktoré sa vzťahujú najmä na súťažné podklady.
Ak je to správne, tak potom, prečo mám dva odseky ku "kritériám"?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dôvodová správa

K bodom 8 a 9:
Predmetné ustanovenie nadväzuje na zmeny v námietkovom konaní a súvisí so zavedením dvojstupňového otvárania a vyhodnocovania ponúk. Na tento účel je nevyhnutné zaviesť povinnosť predkladať ponuku tak, aby bolo možné ju vyhodnocovať po častiach.
Navrhovanou zmenou sa v spojitosti so zmenami v námietkovom konaní má zabezpečiť to, aby nedošlo k "zbytočnému zverejneniu" návrhu na splnenie kritérií na vyhodnotenie ponúk a následne k zrušeniu súťaže v dôsledku úspešnej námietky. Preto sa navrhuje, aby boli ponuky otvárané a vyhodnocované v dvoch etapách. Najskôr sa otvoria a vyhodnotia všetky časti ponuky okrem návrhu na plnenie kritérií na vyhodnotenie ponuky - teda okrem tej časti ponuky, ktorá je samotným predmetom súťaže. Verejný obstarávateľ a obstarávateľ teda postupom podľa zákona (najmä § 42) zistí, či sú splnené podmienky účasti, či má ponuky potrebné náležitosti, prípadne požiada o doplnenie a vysvetlenie a vykoná všetky úkony, vrátane vylúčenia uchádzačov, ktorých dôvodom sú iné okolnosti, ako samotná "cena", resp. samotné plnenie kritérií vyhodnotenia ponuky. Následne, ak budú podané námietky, prebehne prvé námietkové konanie a až po jeho skončení bude možné vyhodnocovať tú časť ponuky, ktorá obsahuje návrh na splnenie kritérií vyhodnotenia ponúk. V tejto druhej fáze dôjde k samotnému vyhodnoteniu ponúk a vyhotoveniu poradia ponúk podľa splnenia kritérií súťaže a verejný obstarávateľ a obstarávateľ už budú môcť vylúčiť uchádzača len z dôvodu mimoriadne nízkej ceny alebo nepreukázania splnenia podmienok účasti, ktoré boli preukazované čestným vyhlásením. V tomto momente bude môcť prebehnúť druhé námietkové konanie, ktorého výsledok však už nebude mať vplyv na úkony, vykonané pred vyhodnotením kritérií na vyhodnotenie ponuky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dovolím si okomentovať dôvodovú správu

v § 42 sa nevyhodnocujú podmienky účasti, čiže ten kto to písal bol v poriadnom strese z neustálych zmien alebo nepozná príslušné ustanovenia zákona a bungee listing (jumping) akým sa v zákone funguje.

Napriek tomu je jednoznačné, že chceli rozdeliť vyhodnocavanie ponúk na dve fázy
- splnenie podmienok účasti a
- vyhodnocavanie kritérií
to slovo "kritériá" v odseku 2 dávajú zmysel aj keď ten čo písal dôvodovú správu asi netuší, že nezabráni zrušeniu súťaže ak bude námietka na 1 časť úspešná - napr. ak budú podmienky účasti diskriminačné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hmmm...a čo bude s vyhodnocovaním ponúk z hľadiska splnenia požiadaviek verejného obstarávateľa na predmet zákazky?
Mne to vychádza tak, že v časti "Ostatné" by malo byť všetko okrem návrhu na plnenie kritérií, ktorý by mal byť v časti "Kritériá". Možno ešte v prípadoch, keď ide o stavebné práce, tak nacenený výkaz výmer. Ale ten by mal byť aj v časti "Ostatné", ale nenacenený, aby som vedel vyhodnotiť splnenie požiadaviek verejného obstarávateľa na predmet zákazky a mal by byť doplnený čestným vyhlásením uchádzača, že množstvá v nacenenom výkaze výmer sú totožné s množstvami v nenacenenom výkaze výmer :)

Plus tu máme návrh zmluvy, ktorý by tiež nemal byť v časti "Kritériá", ale v časti "Ostatné" a takisto by nemal obsahovať ceny resp, hodnoty z návrhu na plnenie kritérií....

Jednoducho tá novela je príšernosť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

poďme na to logicky

ak časť Ostatné je o splnení podmienok účasti tak tam patrí § 26 až 31 ZoVO
ak časť kritériá je o predmete zákazky tak tam patrí výkaz výmer, cena, zmluva ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Lenže z tohto paškvilu sa nedá vyčítať, o čom všetkom je časť Ostatné, viem sa iba domnievať. Časť Kritériá je totiž definovaná v § 39 ods. (6) ako "osobitne oddelená a uzavretá časť týkajúca sa návrhu na plnenie kritérií na vyhodnotenie ponúk".
Zároveň komisii zákon v § 41 ods. (1) káže "po otvorení časti ponuky, označenej ako Ostatné komisia vykoná všetky úkony podľa tohto zákona, spočívajúce vo vyhodnotení tejto časti ponuky, podaní vysvetlenia, doplnení tejto časti ponuky, pri !!verejnej súťaži aj vo vyhodnotení splnenia podmienok účasti!! a vylúčení záujemcov blablabla".

Mne z tohto logicky vyplýva, že časť Kritériá bude obsahovať iba návrh na plnenie kritéria a nie je o predmete zákazky. Všetko ostatné - a nielen doklady preukazujúce splnenie podmienok účasti, ale aj doklady z ktorých viem posúdiť splnenie požiadaviek na predmet zákazky - bude v časti ostatné, ktorá sa má vyhodnotiť okrem iného aj v zmysle § 42 okrem procesu vysvetľovania mimoriadne nízkej ponuky.

Len tak na okraj - zákon nikde nezakazuje, že uchádzač do časti ponuky "Ostatné" nemôže dať aj návrh na plnenie kritérií. :)

Chcem len ukázať, že zákon v takejto podobe si môžem vyložiť po svojom, ako sa mi zachce. Mne je samozrejme logicky bližší môj výklad - prinášajúci poriadny zmätok do celého procesu otvárania a vyhodnocovania. Jednoducho dali do § 41 príliš veľa nejasností a úplne narušili akúkoľvek chronológiu, ktorá v zákone bola.

Žiadosť o metodické usmernenie asi nemá zmysel písať, keďže vieme obaja dobre, ako tie metodické usmernenia vyzerajú :) Bude to treba nechať na prax.


No peklo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:))

naozaj je to napísané mimoriadne (ne)zrozumiteľne. Aj ja si to musím čítať opakovane a hladať logiku v procese, ako to skutočne urobiť. Je pravda, že s tou chronológiou to nikdy nebolo slávne, ale to čo je teraz v zákone. Škoda mlčať :)))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mimochodom

ďakujem za vecné príspevky. Ak by to nebolo do plaču, tak najlepšia vec je opravovať chyby, vychytávať takéto chuťovky a hladať na ne riešenia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslím že by ma komisia rýchlo vylúčila keby nenašla zmluvu v Ostatnej časti s odôvodnením ,že nevedia posúdiť či akceptupjem /spĺňam /požiadavky ktoré uviedli v podkladoch.

Chcel by som sa Vás spýtať keďže sa bavíte aj o dvojdielných ponukách.Čo ak budu dokumenty spolu, alebo ešte lepšie "naopak" :), je to na vylúčenie?

A čo tie podmienky účasti, môžem byť vylúčený v nejakom prípade aj za predložené čestné vyhlásenie? A ešte jedná vec k podmienkam učasti; ak sa chcem vyhnúť 3rocnemu zákazu v účasti obstaravania (vdaka šikovnej komisii) je asi lepšie do ponuky dávat všetky doklady na preukazanie podmienok účasti ako to bolo doteraz.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja to vnimam tak, ze ked v zmluve je cena, musi to byt v kriteriach, aby sa nevyzradila. Ale zmluva je zaroven aj predmet zakazky, takze musi byt automaticky aj v ostatnom,aby som moholponuku vyhodnotiti. Asi by preto bolo najlepsie davat zmluvy 2x. Bez ceny do ostatneho a uz aj s cenami do kriterii.

Pokial ide o podmienky ucasti - ak predlozis cestne vyhlasenie, tak si podmienku splnil. Bodka. Toto ustanovenei je ale v rozpore so smaoudovodou spravou, ktora umoznuje sa uchadzaca dopytat vysvetlenim na overenie pravdovosti. Ale mam za to, ze ked das CV, splnil si. Otazkou zostava, ze ked vyhras, ze ake doklady mas predlozit, Ci platne ku dnu, kedy ich predkladas obstaravatelovi, alebo platne ku dnu predlozenia ponuky. Ak by mali byt platne ku dnu predkladania ponuky, tak to nema zmysel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

áno je viacero výkladov

a je pravda, že aj dôvodová správa je rozporuplná. Osobe si myslím, že stačí dať čestné vyhlásenie do časti ostatné a zmluva stačí až v kritériách, veď v zmluve dávam aj cenu, teda by to celeé nemalo význa oddeľovať
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ale ako vyhodnotim ponuku ako celok, ak neuvidim navrh zmluivy? Vela obstaravatelov nechava zmluvy na vypracovanie uchadzacom. Nemozem teda vyhodnotit ponuku bez zmluvy. A ponuky musim vyhodnocovat v ramci ostatneho.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ak tomu dobre rozumiem

tak ponuku ako celok budem hodnotiť až v okamihu keď otvorím kritériá nie v časti ostatné ale ak mi pošlete podľa ktorého § to tak vidíte tak si to okamžite preštudujem a odpoviem
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

§ 41 ods. 1 - Po otvorení časti ponuky, označenej ako "Ostatné" komisia vykoná všetky úkony podľa tohto zákona, spočívajúce vo vyhodnotení tejto časti ponuky, podaní vysvetlenia, doplnení tejto časti ponuky, pri verejnej súťaži aj vo vyhodnotení splnenia podmienok účasti a vylúčení záujemcov alebo uchádzačov alebo vylúčení ponúk uchádzačov.
§ 41 ods. 3 - Otváranie častí ponúk, označených ako "Kritériá" vykoná komisia len vo vzťahu k ponukám, ktoré neboli vylúčené...

Mne z toho vychadza, ze ak mozem ponuky vylucovat, musim ich najskor vyhodnotit. Napokon ved to asi aj v odseku 1 pise.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Alebo myslite, ze po novom sa budu ponuky hodnotit na 2x? Cize budem musiet robit 2 zapisnice z otvarania, aj dve zapsinice z vyhodnotenia... Ake jednoduche, lahsie a casu usporne... :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

§32 ods. 8 - nebudem mať čo vyhodnocovať

Dospel som k názoru, že aj keď zadám akúkoľvek podmienku účasti, aj tak v zmysle §32 ods.8 nebudem mať napokon, čo vyhodnocovať, lebo na všetko dostanem odpoveď formou čestného vyhlásenia a budem to môcť preveriť až podľa §44 ods. 1 len u uchádzača, ktorý sa umiestní ako prvý. Takže všetko okolo, čo rieši §41 je prakticky o ničom, lebo budem nachádzať v obálke "ostatné" len čestné vyhlásenia. No a ostane mi len preveriť, či sú všetky, či sú správne napísané a snáď či ich podpísala oprávnená osoba (to bude problém - lebo aj to mi môžu odmietnuť v tejto fáze dokladovať s tým, že to dodajú neskôr). Všetky odvolávky na uplynutie márnych lehôt sú tak o čom? Nikto nebudem mať prakticky dôvod na podanie žiadosti o nápravu, či námietku, lebo všetci pôjdu ďalej.
No a otázka na záver: Preukáže sa, že úspešný uchádzač nedokáže predložiť všetky doklady pred podpisom zmluvy, napriek tomu, všetko pred tým preukázal svojím čestným vyhlásením - bude to dôvod na vyslovenie "dištancu" vo verejnom obstarávaní? Podľa mňa áno!!! No už vidím tie argumenty ala: "neprimeraná tvrdosť.!!!
Takže všetkým odporúčam požadovať čestné vyhlásenia podpísané pred notárom, lebo sa dočkáme pri spore, že to nebude nakoniec hodnoverný doklad!!!
No a prosba na záver: dajte mi niečo rozumnejšie ako som napísal ja.
Mám totiž problém: SIEA si dala podmienku začať VO do 40 dní od podpisu Zmluvy o NFP a zmena legislatívy a potreba času na jej aplikáciu pre nich nie je dôvod na predĺženia tohto termínu!!!
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Prvý pokus: Fekišovce – iný pohľad na mediálne šialenstvo 276
 2. Jiří Ščobák: Alena Zsuzsová, aneb: Vkus, který mají někteří politici na ženy, nechápu 235
 3. Martin Sukupčák: Za socializmu bolo lepšie. 149
 4. Stanislav Martinčko: Bude Alena Zs. ďalším tromfom SMERU, ak cúvne komisár?? 114
 5. Rudolf Pado: Slovensko v sankčnej pasci 93
 6. Transparency International Slovensko: Ako Martin Daňo zneužíva myšlienku transparentnosti 77
 7. Martin Navratil: Jazero Bajkal alebo ako zažiť pravú ruskú zimu 67
 8. Martin Droppa: Od myšlienky cez slová k vražde 65
 9. Jaroslav Čačko: Buďte pripravení na novú ekonomickú krízu! 58
 10. David Haring: VIDEO: Tip na výlet za polárnou žiarou 50

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: Putinove kone .
 2. Patrik Mackových: V decembri akcie padali, v novom roku zase rastú. Čo sa zmenilo?
 3. Jakub Tinak: Chorvátsko - turistická perla a Chorvátsko - jedna z najzaostalejších krajín EÚ
 4. Ján Raclavský: Prípad Fekišovce
 5. Juraj Poništ: STOP manipulácii, ŠTART Vašim snom - 3 účinné rady ako na to
 6. Ján Marton: SPOD STRIECH - úryvok
 7. štefan michalík: Všetci prezidenti naši (naši?)
 8. Patrik Slanina: KRST KNIHY ČERVENÁ
 9. Marek Kytka: Výber cvikov, poradie, počet sérií
 10. Peter Mrázik: Naša jednota je dôkazom, že veci sa menia

 1. Mayová zažila historickú prehru. Čo bude ďalej s brexitom?
 2. Poslanci vrhli Britániu do najhlbšej krízy v moderných dejinách
 3. Svitko nespadol, zlyhala mu motorka. Na Dakare skončil
 4. Pre koho robila Kočnerova paralelka
 5. Trénoval, mučil sa a nosil zbraň. Palach bol bojovník
 6. Lekári z neurochirurgie na Kramároch: Stojíme si za listom
 7. Slovan čaká prvý zápas v novej aréne, vstup len s permanentkou
 8. Zajace sú kanibali a žerú mäso, ukázalo prekvapivé video
 9. Brušný tuk spojili so scvrkávaním mozgu. Kde je kritická hranica?
 10. Fondy v druhom pilieri vlani prerobili, môže byť aj horšie

 1. Pani kolegyňa, viete, aká je to rigorózna skúška?
 2. Herec Richard Stanke: Smeráci sú bývalí komunisti. Zostanú, kým ich ľudia nevyženú
 3. Beblavý o kandidatúre Šefčoviča na prezidenta: Je to zlá správa pre Slovensko
 4. Ivan Mikloš: Boris Kollár, Pamela Andersonová a budúcnosť kapitalizmu
 5. Slávny rodák z Malaciek by dnes mal 91 rokov. Jeho prejav očaril masy
 6. Matovič ako Ficova obluda: Z Mikloška sa pre mňa stáva neprijateľný kandidát
 7. Mikloško predstavil svoj program: Cieľom je druhé kolo
 8. Mladí pod tridsať: najhlúpejšia generácia
 9. Prípad Fekišovce
 10. Glváč zo Smeru flirtoval s objednávateľkou vraždy a vyškieral sa slušným ľuďom

Už ste čítali?