Nedeľa, 21. január, 2018 | Meniny má Vincent

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Načo sú sociálni pracovníci bez vzdelania? Nafigu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

" Vysoké školy na Slovensku chrlia tisícky absolventov sociálnej práce a zaujímavé je, že prevláda externá forma. Znamená to len toľko, že títo ľudia sa už zväčša zamestnali ako sociálni pracovníci a vzdelanie si len dorábajú. "

Nie, znamena to len tolko, ze tito ludia su vacsinou statni uradnici, sekretarky riaditelov, policajti a podobne typy, ktorym ide len o to mat titul. Dobre vedia ze Socialna Praca je tovaren na vyrobu vysokolskolskych diplomov. Stoji to len cas a nejake peniaze. Inac je zaujimave na co vsetko sa dnes potrebuje vysoka skola. Zdravotne sestry, ucitelky v materskej skolke ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No ale v Ruzinove boli volby

a ludia si zvolili.

Aj do parlamentu boli volby.

Odoorucam precitat si o poslednych volbach v Talinsku. Beppe chce aby za pol roka dosli peniaze na po znamosti prijatych stanych uradnikov a zacalo sa odznova.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Skvelý článok!

Bravó!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

xxx

" Vysoké školy na Slovensku chrlia tisícky absolventov sociálnej práce a zaujímavé je, že prevláda externá forma. Znamená to len toľko, že títo ľudia sa už zväčša zamestnali ako sociálni pracovníci a vzdelanie si len dorábajú. "
P.S.: čo to znamená?
Nuž len to, že rektor a celé osadenstvo majú sociálne cítenie a chcú predovšetkým pomôcť externým študentom (aj to je dôvod, prečo pán rechtor na protest proti zmenám pravidiel o počte externých študentov a ich pomere k počtu denných pred rokmi odstúpil a neskôr sa vrátil). Vôbec to nie je o peniazoch, je to len o filantropii, altruizme, súcite, charite.... Sú dobrí a robia ľuďom dobre... Sociálny pracovník sa musí mať predsa lepšie ako človek, ktorý je "sociálne odkázaný".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Sv. Alžbeta

je chrličom odborníkov na všetko, len nie na to, na čo by mala. Prispela k tomu, že sme národ "vysoko kvalifikovaný a vzdelaný ". Len to, žiaľ, nie je vidieť!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zo Sv. Alzbety sa mi zdviha zaludok, kazdy rok vypluje zo svojich radov tolko kvalitnych mozgov ze aj Harvard moze zavidiet. Ja osobne poznam niekolko mladych ludi, ktoi mi otvorene povedali ze na Alzbetu isli preto lebo chcu titul a tam ho relativne lahko dostanu. Skuskami presli ako noz po masle no tomu co studovali sa nehodlaju venovat ani nahodou!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Akoby som pocul mojich znamych.....
To je dosledok socializmu a tarifnych platov v statnej sfere.
Keby som mal zariadenie socialnych sluzieb tak by som si dal riadny pozor ci zobrat absolventa nemenovamnej skoly. je to presne opacne ako vo svete, kde absolvovanie skoly je zarukou kvality!! U nas ??
Hrozne a smutne a hlavne zvratene je to, ze takyto absoventi nemaju ani trosku hanby, ze takto ziskali VS vzdelanie. A este horsie je, ze existuje taka skola. Ako si mozu ucitelia stat za svojim absolventami, ze ich nieco naucili!!! Je to vsetko zvratene. Kde je cest ucitela a hrdost absolventov na to co viem a na alma mater? Je to urazka a vysmech vsetkym nam. Ukazuje to, ze u nas je vsetko mozne. Kde to zijeme?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:)

Ucitelia maju na haku absolventov. Uciel je tiez len clovek, plati hypoteku, auto manzelke.. on robi uz na peniaze a vlastne preto ma uz kazde okresne mesto vlastnu univerzitu. Lebo to dovoluje zakon. Sak preco su platene skoly od poctu absolventov??? Jasne za za takych okolnosti absolvuje skolu kazdy aj idioti, lebo skola ma z toho peniaze. Vychovavame si generaciu idiotov.. Treba si setrit na dochodok, lebo tito nam nan nezarobia :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

socialny pracovnik..

to je ako legalizovat krades. je to podvod ked neucis tak ako mas. ako mozu dostat potom diplom? je to na uciteloch a zriadovateloch.
Ale toto plati o vsetkych uciteloch a skolach. Dobra skola=dobri ucitelia = kvallitni absolventi.
A toto co tu predvadza "vs" je podvod.
Prave som cital ze prava bryndza bude mat nalepku......Tak by mal mat "nalepku" na diplome absolvent takejto skoly..pravy,vysokokvalifikovany, nefalsovany socialny pracovnik
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Sociálni pracovníci..

Na hlavy sociálnych pracovníkov sa od prevalenia aféry s utýranou Luckou sype toho naozaj veľa. Niečo oprávnene, niečo neoprávnene. Je pravdou, že Vysoká škola sv. Alžbety chrlí každoročne množstvo absolventov. Žiaľ, za Univerzitou Komenského, Trnavskou univerzitou či absolventmi z Nitry títo "Alžbeťáci" naozaj ďaleko zaostávajú. A na miestnych úradoch sedia takí, čo patričné vzdelanie nemajú. To potom aj tak vyzerá. Ida Želinská, bývalá riaditeľka ÚPSVaR Bratislava príslušné a vzdelanie mala a čo urobila? Rozbila všetko a narobila dokonalý zmätok. Znižovala stavy pracovníkov, zasahovala do výkonov a predvádzala sa v médiách. A to je, prosím, absolventka Univerzity Komenského. Tú považujem za veľmi zlú sociálnu pracovníčku a "odborníčku" (ako si ona hovorí). Takže z toho všetkého mi vyplýva, že pracovať v sociálnej sfére musí byť pre človeka poslaním, nie povolaním. Ak v Ružinove našli utýranú Lucku, či niekto tam príde o byt, nuž niet sa čo diviť. Ale ktori napísal, že veď boli voľby. Áno, boli a čo si Ružinovčania zvolili, to tam majú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

suhlas

je uplne jedno co kto vystuduje , ked vsetky nase vysoke skoly funguju ako za socializmu.. a ak pre taktuto pracu nemaju povahu a citenie nepomoze im ziadna vs .. nech tam sedi kludne aj kuchar casnik ak bude robit co ma, toto asi zakomplexovani diskutujuci neschopni najst si pracu ani s 2 vysokymi skolami tazko pochopia :D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Osobne mi neprekaza

externe studium. Je niekolko veci co chcem k teme povedat.
Prekvapuje ma ze napriek tym kvantam socialnych pracovnikov co aj ked zo stredoskolskym vzdelanim ale vysokoskolskym diplomom chrlime, na uradoch nepracuju ludia z takym vzdelanim. Aspon takym. Ved tie odbori su otvorene od kedy som ja VS zvazoval. Mal som totiz za to, ze tam su a len system (a vzdelavanie na tych skolach) je nastaveny tak ze ich pracou je peciatkovanie dokumentov.
Ze chrlime socialnych pracovnikov a (tak ako bolo spomenute v blogu) socialna praca tu nefunguje. Deti sa stracaju v dospelosti, talenty sa nepresadia ak nemaju za sebou silne zazemie a ludia nenachadzaju svoje zivoty v tom co by pre nich bolo patricne. Totiz pri tom mnozstve socialnych pracovnikov (teda ludi v tom vzdelanych) mali by sme byt krajinou kde kazdemu je poradene a kazdy ma (od statu) niekoho kto ho vypocuje a nasmeruje. Niesom socialista ale nie som ani ortodoxny cokolvek a tak ak by sme boli socialistickym statom (co v zlom zmysle slova sme a na co mame skoly nastavene) nemal by byt nikto v stave hlbokej zivotnej krizy pripadne tazkej rezignacie na buducnost, co sme daleko viac ako ktorykolvek iny stat minimalne v nasom okoli.
Jedine co v skutocnosti mozem k teme blogu povedat je ze absolutne sa v tom nevyznam. Nerozumiem tomu a hneva ma to. Postrada to akoby logiku a stve ma to.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

za účasti opatrovníka Hlavného mesta

Súd: Okresný súd Bratislava II
Spisová značka: 28Ps/23/2009
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1209220214
Dátum vydania rozhodnutia: 14.12.2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Katarína Gašparová
ECLI: ECLI:SK:OSBA2:2012:1209220214.5
ROZSUDOK V MENE SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Okresný súd Bratislava II vo veci spôsobilosti na právne úkony zastúpenej JUDr. Michalom Mudrákom, advokátom, Gajova 4, Bratislava, na návrh Mestskej časti Bratislava Ružinov, Mierová 21, Bratislava, za účasti opatrovníka Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislava a Okresnej prokuratúry Bratislava II, takto
r o z h o d o l :
Súd návrh zamieta.
Štátu nepriznáva právo na náhradu trov konania.
Žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov konania.
o d ô v o d n e n i e :
Návrhom podaným na Okresný súd Bratislava II súd dňa 18.11.2009 žiadal navrhovateľ o pozbavenie spôsobilosti na právne úkony. Svoj návrh odôvodnil tým, že podľa lekárskej správy zo dňa 19.10.2009 je menovaná v psychiatrickej starostlivosti. Trpí chronickým psychotickým ochorením, ktoré u pacientky znižuje kritičnosť, úsudok a schopnosť samostatnej existencie. Zároveň navrhol, aby bol menovanej ustanovený za opatrovníka.
Súd ustanovil opatrovníka podľa § 187 ods. 1 O.s.p. a nariadil vo veci znalecké dokazovanie znalcom z odboru zdravotníctvo, odvetvie psychiatria.
Súd vo veci vykonal dokazovanie výsluchom navrhovateľa, kolízneho opatrovníka, zástupcu Okresnej prokuratúry Bratislava II, znaleckým dokazovaním znalcom z odboru zdravotníctva, odvetvie psychiatria, výsluchom znalca a oboznámením sa s obsahom listinných dôkazov založených v spise.
Podľa čl. 1 Ústavného zákona 23/1991 zb. , ktorým sa uvádza Listina základných ľudských práv a slobôd ako ústavný zákon, ústavné zákony, iné zákony a ďalšie právne predpisy, ich výklad a používanie musí byť v súlade s Listinou základných práv a slobôd.
Podľa čl. 1 Listiny základných práv a slobôd ( ďalej len „Listiny“ ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.
Podľa čl. 5 Listiny každý má spôsobilosť na práva
Podľa čl. 4 ods. 2 Listiny medze základných práv a slobôd možno za podmienok ustanovených Listinou upraviť iba zákonom.
Podľa čl. 4 ods. 4 Listiny pri používaní ustanovení o medziach základných práv a slobôd musí sa dbať na ich podstatu a zmysel. Také obmedzenia nemožno zneužívať na iné účely, než na ktoré boli ustanovené.
Podľa čl. 10 ods.1 Listiny každý má právo na zachovanie svojej ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti.
Podľa čl. 10 ods.2 Listiny každý má právo na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života.
Podľa čl. 11 ods. 1 Ústavy SR medzinárodné zmluvy o ľudských právach a základných slobodách, ktoré Slovenská republika ratifikovala a boli vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, majú prednosť pred jej zákonmi, ak zabezpečujú väčší rozsah základných práv a slobôd
Podľa čl. 13 ods. 4 Ústavy SR pri obmedzovaní základných práv a slobôd sa musí dbať na ich podstatu a zmysel. Takéto obmedzenia sa môžu použiť len na ustanovený cieľ.
Podľa čl. 14 ods. 1 Ústavy SR každý má spôsobilosť na práva.
Podľa § 10 ods. 1 Občianskeho zákonníka ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, nie je schopná robiť právne úkony, súd ju pozbaví spôsobilosti na právne úkony.
Podľa § 10 ods. 2 Občianskeho zákonníka ak občan pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, alebo pre nadmerné požívanie alkoholických nápojov alebo omamných prostriedkov či jedov je schopný robiť len niektoré právne úk
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A kde je pokracovanie rozsudku?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ide o opatrenie, ktoré má chrániť občana

Podľa § 10 ods. 2 Občianskeho zákonníka ak občan pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, alebo pre nadmerné požívanie alkoholických nápojov alebo omamných prostriedkov či jedov je schopný robiť len niektoré právne úkony, súd obmedzí jeho spôsobilosť na právne úkony a rozsah obmedzenia určí v rozhodnutí.
Podľa § 187 ods. 1 O.s.p. tomu, o ktorého spôsobilosti na právne úkony ide, ustanoví súd opatrovníka pre konanie.
Podľa § 187 ods. 2 O.s.p. od výsluchu vyšetrovaného môže súd upustiť, ak nemožno tento výsluch vykonať vôbec alebo bez ujmy na zdravotnom stave vyšetrovaného.
Podľa § 191 ods. 1 O.s.p. trovy konania platí štát. Ak to možno spravodlivo žiadať, prizná súd štátu ich náhradu proti tomu, o ktorého spôsobilosť na právne úkony v konaní šlo.
Podľa platnej judikatúry (R 6/1964), v konaní o zbavení spôsobilosti sa musí súd zamerať predovšetkým na zistenie duševného stavu osoby, ktorej sa konanie bezprostredne týka, tj. či je táto osoba skutočne postihnutá duševnou poruchou a či táto porucha dosahuje intenzitu predpokladanú v §10 Občianskeho zákonníka. Ďalším predpokladom zbavenia spôsobilosti na právne úkony je zistenie, či takto postihnutá osoba je či nie je z tohto dôvodu schopná si svoje veci sama obstarávať. Pri riešení tejto otázky, súd vychádza zo skutkových zistení, urobených na základe posudku znalcov lekárov v súvislosti s ostatnými výsledkami dokazovania
Podľa platnej judikatúry (R 3/1979) k významným úsekom činnosti súdov patrí rozhodovanie o pozbavení, obmedzení, prípadne vrátení spôsobilosti na právne úkony, ktoré hlboko zasahuje do právnej sféry občana. Jeho cieľom je predovšetkým poskytnúť ochranu osobám, ktoré pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, nie sú schopné urobiť žiadne alebo niektoré právne úkony; je tiež potrebné dôsledne predchádzať tomu, aby spôsobilosť k právnym úkonom nebola obmedzovaná vo väčšom rozsahu, ako je nevyhnutne potrebné, a aby sa tým nadbytočne nesťažovala životná situácia uvedených osôb. Obmedzenie k spôsobilosti na právne úkony (rovnako ako pozbavenie spôsobilosti na právne úkony) je opatrením v záujme tých, ktorí nemajú možnosť svoje konanie ovládať alebo jeho následky posúdiť. Súdy pri určení rozsahu obmedzenia musia preto prihliadnuť k okolnostiam konkrétneho prípadu a postihnúť týmto obmedzením len tú oblasť životných situácii občana, pre ktorého je to nutné v záujme ochrany jeho práv a právom chránených záujmov, ako aj v záujme spoločnosti. Pri formulácii výroku rozsudku určujúceho rozsah obmedzenia spôsobilosti k právnym úkonom je potrebné mať na zreteli, že ide o opatrenie, ktoré má chrániť a v žiadnom prípade nie poškodzovať alebo ohrozovať záujmy občana.
Účastníci konania sa vzdali odvolania po vyhlásení rozsudku, preto súd v odôvodnení rozsudku uviedol iba predmet konania a ustanovenia zákona, podľa ktorých rozhodol, v súlade s § 157 ods. 3 O.s. p.
O trovách znaleckého dokazovania súd rozhodol podľa § 191 ods. 1 a nepriznal štátu právo na náhradu trov konania.
O trovách konania rozhodol súd v súlade s § 146 ods. 1 písm. a/ O. s. p. tak, že žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov konania.
Poučenie:
Proti tomuto rozhodnutiu nie je odvolanie prípustné, pretože účastníci sa vzdali práva na jeho podanie.
http://www.justice.gov.sk/Stra...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No Natasa máš guráž

Veľmi dobry článok a veľmi razantny. Máš úplnú pravdu.
Študovať sociálnu prácu nemôže hocikto. Tak ako policajtom, učiteľom, ci lekárom by sa mal stat človek, ktorý ma na to predpoklady, hlavne psychologicke a ľudské.
Sociálna práca sa na Slovensku sa však často študuje a nielen sociálna práca pre diplomy.
Napr v predajni Orange v Bratislave, najdes dvoch absolventov sociálnej prace a jednu absolventku myslim archeologie. A to viem čisté náhodne ako dlhodobý klient Orange.

Spomínané uradnicky asi v Orange by neprijali, tak nech gnavia chudatka deti.
Niekde nastala veľká chyba.
Ale držím ti palce. Len tak ďalej .
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Niekedy nemas inu moznost. mam kamaratku, ktora skoncila pedagogicku a zamestnala sa v materskej skole. svoju pracu milovala, rodicia aj nadriadeni boli s nou velmi spokojni. zial, z 500 Eur na mesiac v Bratislave nevyzijes a tak po 6 rokoch odchadza zo svojej oblasti a mozno skonci v Orange.

Inak moja osobna skusenost so statnou spravou. Vydrzal som tam 2 roky, aj ked praca ma bavila. Nebavili ma ale kolegovia a neuveritelny bordel. V statnej sprave je to ako za komunizmu, 1 clovek pracuje a moze sa z toho zblaznit a ostatnych 9 ludi nic nerobi a na nom len parazituje. No a tito ludia su bud absolutne neschopni, alebo su tak lenivi, ze pracovat za ziadnych okolnosti nebudu. no ale v statnej sprave to nevadi.
no a bezne je, ze na oddelenie potrebujete pravnika alebo ekonoma, no ale nejaky sefino si tam samozrejme donesie napr. biologa a potom sa cudujeme ake preslapy su tam
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na druhej strane, rok praxe

da viacej ako 3 roky studia, ci nie? Ked ma clovek zdravy rozum a usudok a nejake predpoklady na danu pracu. Ale to je o inom, robotu by mali vykonavat studovani a znali oboru, suhlasim.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Možno na Slovensku

Záleží na tom ci študent ma o štúdium zaujem, ci nestuduje len " za pána" alebo dostane diplom zadarmo . Vtedy máte pravdu.
Ked však prax vykonáva bez vzdelania, tak tam preklada len papiere. Ine ani nemôže. Tak v tomto nemáte pravdu.
Ale ked bude prekladateľ papiere a bude mat predpoklady na tuto prácu a vydrží niekoľko rokov a ma okolo seba dobrych a vzdelanych ludi máte celkom pravdu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

presne

Presné.
To, čo napíšu je nemenné (alebo veľmi veľmi ťažko opraviteľné) a zodpovednosť za to nenesú absolútne žiadnu. A nikto neskúma, či sú podplatené, alebo akokoľvek inak ovplyvnené.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho