Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ešte raz o ťažbe zlata, alebo – táto Zem nám nepatrí. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

K(+)

Mám rovnaký názor.
 

Nie je problém kyanid, ale ľudia :(

Konkrétne politici a štátni úradníci. Teda aspoň tí, čo za misu šošovice predajú aj svoju mater. To by mohlo naznačovať, že sú to len niektorí a hanbu im robia akurát čierne ovce. Lenže systém je nastavný tak, že sa tam dostanú len čierne ovce. A tie tam idú práv skrz tú misu šošovice. Už pri nástupe do funkcie in nadriadený povie - "dostaneš len toľkoto a zvyšok si musíš vypodnikať". Vytváranie revitalizačných fondov by bolo riešením, keby neboli vytunelované častokrát ešte pred svojim vznikom. Ako štátne rezervy, podzemný zásobník plynu a trezory centrálnej banky (to je opovážlivé tvrdenie, stačí sa však len spýtať z čoho postavili najdrahšiu budovu na Slovensku a pochopiť ich zvrátenú argumentáciu). Koniec koncov, intenzívny záujem Gorily o jadrovú a vyraďovaciu spoločnosť, nepochybne nemala charitatívny podklad. Takže ak niekto bude chceť ťažiť zlato kyanidom hoci aj pred Manderlou, musí byť akurát štedrý na šošovicu a nie je tá sila, čo by mu v tom zabránila :( Veď aj samotná Manderla tak bola postavená, keďže už v tom čase narušovala všetky platné normatívy ... PS dobrá správa pre Kremnicu je, že cena zlata je bublina. Ale kanalizáciu jej to nepostaví :(((
 

este tak najst toho hnusaka

co nastavil ten system a nakopat ho do zadku, ze ano...
 

Pripájam ďaľšiu hrozbu od našej "vlády".

Rovnako ako "zlato", tak aj "urán"
zrejme nevlastníme my, občania tohto štátu,
ale "iba naši nehodní úradníci", ktorí idú proti "nám".
Na takéto závažné rozhodnutia žiadam vypísať referendum
pre občanov, tak, ako sa to robí vo Švajčiarsku.
Zvlášť, ak hrozí poškodenie životného prostredia.

"Uránové porozumenie"
http://www.menejstatu.sk/urano...
 

nepresnosť

"v prípade Detvy by sa malo používať kyanidové lúhovanie na otvorených lúhovacích plošinách o rozlohe cca 50 hektárov vo voľnom priestore, v tesnej blízkosti areálu PPS" - to voľné priestranstvo bezprostredne ohrozuje dediny Dúbravy, Holcov majer, Hradná, Hájniková, Malý Sliač, Želobudza, Očová, Zvolenská Slatina, Vígľaš. Detva je hneď za kopcom.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

Zlato a Podvodníci

24 rokov po revolúcii (1989) si treba jasne povedať, že zvíťazila kontrarevolúcia. Táto krajina je plná podvodníkov, ktorí ako typickí vodníci majú hromady dušičiek - občanov pod svojimi džbánmi.
Lídri a elity zlyhali!
O defenestrácii (samozrejme pomyselnej, nie sme v 17.stor.), ktorá by bola nutná od vrchu až po spodok, môžeme len snívať. Každý úradniček od Geassalkowichovho paláca až po šéfa stavebného úradu v Čiernej nad Tisou Vás "môže" predať za 2-3 gramy zlata a častokrát vás aj predá!
Strany sa zmenili na "bratstvá", ktorým stačí štátny príspevok, najideálnejší môže byť v rozmedzí 5 - 10 %.
Tak "zlatíčka moje slovenské".
 
Hodnoť

TOTALNE SIALENSTVO

0,5 az 2 gramy z tony?! Na taketo idiotsvo obetovat 890 kilometrov stvorcovych z malilinkeho Slovenska?!
Jedine mesto na svete, postavene na zlate, fyzicky a aj v prenesenom zmysle,Johannesburg produkuje len
z existujucich hald ktore su povacsinou viac ako 100 rokov stare este 5 az 9 gramov z tony, len z dovodov ze zlato
je momentalne "hore".
Kyanidove zamorovanie spodnej vody by sa dalo prirovnat blaznovi, ktory si pomaly rezie hlavnu tepnu
na krku.Doporucujem silne,nedopustte to za ziadnu cenu!
 
Hodnoť

 

Dobrý deň.
Podujal som reagoval na Váš blog niekoľkými pripomienkami, ktoré prosím neberte ako argumenty "za ťažbu", hoci sa tak môžu v prvom pláne javiť. Niektoré veci si priam pýtajú doplnenie alebo poukázanie iného uhla pohľadu.
Zároveň by som rád deklaroval, že hoci spadám do skupiny tých čo veria, že benefity podobných projektov majú za istých podmienok potenciál prevážiť ich negatívne dopady (v skratke - som za), rešpektujem aj opačný názor a uznávam, že mnohé výhrady odporcov sú relevantné, legislatíva nie je dokonalá a záujmy jedných sa bijú so základnými právami iných. Konflikt samotný, rôzne súdne spory, protesty či vyhlásenia sú dôsledkom mnohých chýb, slabej komunikácie, neblahej povesti banského priemyslu ako takého, nevedomosti, ignorancie a neklamme si, že nie aj rôznych nekalých a sebeckých záujmov jednotlivcov ako aj celej "konzumnej" spoločnosti, ktorej sme súčasťou. V budúcnosti však podobné spory budú opakovať.


Ťažobné spoločnosti odvádzajú štátu úhradu za vydobité nerasty, ktorá je príjmom Environmentálneho fondu (§ 32a Banský zákon). Takže mechanizmus na získanie prostriedkov, ktoré slúžia na sanáciu enviro rizík tu je.
Nie je pravda, že v Kremnici ťažobná spoločnosť odmieta zverejniť spôsob úpravy a zušľachťovania. Bude sa jednať o chemickú extrakciu v uzavretej prevádzke. Kyanid je samozrejme jednou z možností, nakoľko kyanidové lúhovanie je "najlepšia dostupná technológia", čo je pojem presne definovaný. Slovo "najlepšia" má hlavne ekonomický aspekt a znamená to, že danou technológiou v tomto prípade dosiahneme najlepšiu výťažnosť kovu pri spracovaní rudy. To je aj jedna z podmienok o ktorých hovorí banský zákon (§ 30).
Je tu však aj iný aspekt než ekonomický a to environmentálny. To čo je výhodné po ekonomickej stránke nemusí byť (a často nie je), po environmentálnej.
Paradoxom zákazu kyanidového lúhovania v Českej Republike je, že práve tam sa vyrába značné množstvo kyanidu a používa sa aj v rôznych odvetviach priemyslu. V prípade Maďarska ani nie známe (zatiaľ) ložisko zlata, ktoré by bolo ekonomicky atraktívne, takže zákaz tejto metódy má skôr symbolický význam.
Paradoxom odporu v prípade PPS je, že závod vyrába o.i. aj komponenty banských strojov a v prípade Kremnice je to odpor mesta ktoré existuje vďaka ťažbe a sídli tam mincovňa ktorá spracúva aj zlato.
Keď hovoríte o nenávratnom poškodení krajiny, myslite prosím na fakt, že tak ako Kremnica, Detva tak aj veľká časť krajiny prešli rozsiahlymi premenami, za ktoré môže predovšetkým činnosť človeka. Antropogénna krajina a krajinné formy sú všade navôkol nás. Krajina sa využíva podľa toho čo dáva, lesné hospodárstvo v horách, poľnohospodárstvo na úrodných pôdach a banská činnosť, nuž tá má tiež svoje miesto. A to je tam kde sa nachádzajú suroviny. Na ich zužitkovanie ich treba vyťažiť, až potom prinášajú úžitok a zisk. A aj lom je prvkom krajiny.
Vykreslenie ťažobných spoločností ako otrokárov, čo nás nechajú drieť za minimálnu mzdu či ukradnú naše nerastné bohatstvo je pritiahnuté za vlasy. A neboli to tiež zahraničný investori, ktorí prispeli k rozmachu baníctva a existencii prosperujúcich banských stredoslovenských miest v stredoveku?
Ekonomická stránka veci je kapitola sama o sebe a aj "kameň úrazu" v tejto veci. Čo si budeme klamať, je to hlavne o peniazoch. Investor získa financie na projekt, preinvestuje ich, zo zisku ich musí vyplatiť naspäť, zaplatiť dane, úhrady za vydobytý nerast, platy zamestnancov atď a zvyšok je čistý zisk. Ten zvyšok je reálne možno 10% z celkovej hodnoty vyťaženého nerastu. To len pre ilustráciu.

Pekný deň.
 

Kto to povie presnejšie ?

Bukovina je asi trošku zainteresovaný na tých ťažbách?

Ja si myslím že zhrabnú aj 80 % a nám zostanú suché gamby!

Je tu niekto odborník (reálny) na ťažbu? Nech sa ozve.
 

I

"A neboli to tiež zahraničný investori "

Vidno technokrat - baník, množné číslo, mäkké "i" v "zahraniční".
 

 

No pardón za "hrubku", dostali ste ma. Áno som zainteresovaný, pracujem ako geológ. Netrúfam sa síce nazvať odborníkom na ťažbu, ale táto problematika ma zaujíma po odbornej stránke. Ak máte nejaké otázky, prosím pýtajte sa.
 

Ty sprosty idiot!!! Citujem ta:

...V prípade Maďarska ani nie známe (zatiaľ) ložisko zlata, ktoré by bolo ekonomicky atraktívne, takže zákaz tejto metódy má skôr symbolický význam. ...
Asi pred 10 ci 12 rokmi tam doslo k velkemu znecisteniu prave jednou kanadskou spolocnostou, ktora rafinovala zlato v Rumunsku prave kyanidivou cestou. V dazdivom obdobi sa Tisza vyliala a zatopila zavod kde boli luhove vane. Mas stastie, ze nie sme ako vo Svajciarsku, kde maju ludia zbrane v sifoneri.
 

Mal by som zopakovať tvoje vzácne oslove

nie partnera v diskusii, ale nie som až taký somár. Nuž, Maďarsko je Maďarsko, a havária v Rumunsku je havária v Rumunsku - zvykaj si, už od roku 1918 je to tak! Reč je o ťažbe zlata a Dunajská niva je zemou kráv, medu a vína, nie zlata a uránu - zákaz využívať kyanidovú technológiu v Maďarsku má podobný význam, ako zákaz loviť veľryby na iné ako výskumné účely prijatý slovenským parlamentom - je to prd do prázdna! Čudujem sa, koľko je medzi diskutérmi na tomto fóre ľavičiarov, veď paranoické obavy pred podnikaním a volanie po paternalistickom silnom štáte, ktorý "nedovolí" je priam ukážkovo boľševické. Občan má svoj rozum a vie si vybrať, tak to nechajte na zastupiteľstvá.
 

Naivný pozitivista

Príroda nemá hranice, kyanid z Rumunska prenikol cez potoky a rieky hlboko do Maďarska, zdochli všetky ryby, množstvo vtákov, znečistili sa na veľmi dlho spodné zásoby vody.
Vidím, že Ti doma nevadí keď si dáš trošku arzénovej vody, trošku kyanidového kuriatka, dovolávaš sa občana, ktorý na SK buď na všetko v apatickom delíriu a sklamaní kašle, alebo ako Ty, ktorý verí vo vidiny.
Nie som ľavičiar...


cit.:
"Vo februári 2000 boli znečistené rieky Szamos, Tisa a Dunaj. Po pretrhnutí hrádze na odkalisku bola 300-krát prekročená koncentrácia kyanidu v rieke Szamos, 100-krát väčšia na hornom toku Tisy. To dokazuje, že aj po neutralizácii nie je možné dosiahnuť ideálny stav a koncentrácia kyanidu v odkalisku je stále vysoká. Všetky tieto udalosti nie sú oddelené, ale sú časťou každoročne sa opakujúcich „klasických nehôd” ťažobného priemyslu. Sú to dôsledky jeho chronického problému: otvorené skládky toxického kalu.

V obci Horná Ves (pri Kremnici) si ešte teraz pamätajú ako sa v roku 1971 po silnom daždi pretrhla hrádza odkaliska s kyanidovým kalom a obyvatelia nemohli zbierať úrodu a museli sa vysporiadať so škodami na majetku".
 

Kup si globus,

v Rumunsku doslo k vyplaveniu vani a Tisza vteka do Madarska. Uz ti ta cela obludnost dosla? Madari teda velmi dobre vedia, preco rafinovanie zlata touto cestou zakazali. Aj ked zakazat susedom to asi nemozu.
 

 

Ja samozrejme dobre poznám reálie havárie v Baia Mare v r. 2000. Viem, že to vážne zasiahlo povodie Tisy a Dunaja v Maďarsku a povodie Dunaja v ďalších krajinách. Bola to strašná ekologická havária a nikto nechce aby sa také veci diali. Neznižujem vážnosť a opodstatnené dôvody prečo to Maďari následne zakázali, len pripomínam a toto je nič len suchý fakt prosím Vás, že tak ako ste aj sám povedali susedom to zakázať nemôžu, takže hrozbu z vonka to nerieši a na vlastnom území ani nemajú známe ložiská ktoré by sa takouto metódou potencionálne mohli dobývať. To je jediné čo som tým chcel povedať keď som napísal že je to v ich prípade skôr symbolický krok. Žiadne bagatelizovanie, zľahčovanie či nebodaj popieranie faktov o tejto udalosti neboli mojím úmyslom. Ale poďme do Rumunska, kde to všetko začalo a uvedomme si, že príčinou tejto udalosti je okrem prírodných vplyvov najmä zanedbanie zo strany ťažiarskej spoločnosti. Na mieste je otázka ako bola táto prevádzka kontrolovaná zo strany zodpovedných rumunských inštitúcií, pretože takéto veci nemôžu prebiehať bez externej kontroly. Nuž povieme si "rumunsko". Právny systém na nič, korupcia všade a do toho zahraničná ťažobná spoločnosť: správna kombinácia vedúca ku katastrofe. Viete Rumunsko je krásna krajina a ľudia sú fajn ale to čo som tam videl svedčí aj o mimoriadne necitlivom postoji mnohých Rumunov (česť výnimkám) ku životnému prostrediu a to nehovorím o ťažobných projektoch či rozpadnutých industriálnych komplexoch, ale o ľudoch doslova sypajúcich si vlastné smeti pod nohy. Aj Slovensko je krásne a ľudia sú tu fajn, ale povedzme si úprimne, máme tu dobrý bordel už teraz a jediný koho za to môžme viniť sme my sami. Ale je jednoduchšie ukázať prstom na niekoho iného. Toto sú len všeobecné postrehy do diskusie prosím Vás, buďme vecní, slušní a rešpektujme sa navzájom. Verím, že každý má čo povedať.
 

Who is who

Pán Bukovina,

buď ste príliš politicky korektný
buď ste naivný
alebo ste Boris Bartalský
 

...2

resp. niekto od ťažiarov
 

 

Hej snažím sa byť korektný a možno som aj trochu naivný, ale vôbec netajím kým som, v akej profesii pôsobím a čo ma motivuje prispieť k tejto téme. V niektorom zo svojich príspevkov (nie je ich veľa, možno 10) to uvádzam a veď to ani nie je ťažké postrehnúť podľa ich obsahu. Tak isto ako Vy sa zapájam do diskusie pod vlastným menom, ale vyhýbam sa prisudzovaniu rôznych prívlastkov ostatným diskutérom, keďže ich osobne nepoznám a ani to nepovažujem za užitočné pre dobrú diskusiu. S mojimi názormi súhlasiť nemusíte a ja to beriem. Už sa opakujem ako pokazený gramofón, ale znova deklarujem, že plne rešpektujem právo doktnutých komunít odmietnuť ťažobné projekty a nijak ich rozhodnutia ako také nespochybňujem. Ak som uviedol nejakú nepravdivú alebo nepresnú informáciu, ocením (tak ako isto aj ostatní diskutéri) ak na ňu poukážete. Pre dobro veci.
PS
S tým Borisom ste ma riadne pobavili, nemyslím to ironicky, naozaj som sa zasmial. Viem kto je Boris Bartalský.
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Keď Dobroslav drží Čižnára za gule. 3 768
 2. Mišo Šesták: Keď vás predbehne zúrivý trabant 2 230
 3. Café Európa: Komu slúži očkovanie? 2 071
 4. Július Kovács: Obchvat Bratislavy je dod*baný. Kolóny z juhu do Bratislavy budú ešte horšie. 1 629
 5. Dušan Koniar: S Maďaričom prišiel o prezidentský palác, s Blahom o dôstojný pomník 1 414
 6. Ivan Holko: Tipy ako zabezpečiť psa do chladného počasia. 1 359
 7. Jana Venhartová: Dátum minimálnej trvanlivosti a dátum spotreby na potravinách 1 344
 8. Michal Lukáč: List pre voliča kotlebovcov 1 250
 9. Michael Achberger: Metabolické typy: takto vám pomôžu lepšie sa stravovať 1 198
 10. Pavel Macko: Kto by nechcel pekný plat a tučnú odmenu? 1 110

Rebríčky článkov


 1. Milan Brejcha: Alojz Hlina - stratég, kresťan, podnikateľ alebo populista?
 2. Jakub Tinak: Franjo Tudjman - 20. výročie smrti prvého prezidenta moderného Chorvátska
 3. Andrej Hossa: Ako si vybrať slnečné okuliare?
 4. Michal Cimmermann: Musím nosiť občiansky preukaz?
 5. František Stručka: V slovenskej energetike sa nečaká na Godota. Čaká sa na Jahnátka
 6. Janka Nalevankova: ADVENT
 7. Štefan Vidlár: Hry pod lipama a iné boje
 8. Július Kovács: Keď Dobroslav drží Čižnára za gule.
 9. Martin Žilinčík: Krotitelia mozgov
 10. Jozef Kovalík: Vrakom

 1. Traja obvinení v kauze výbuchu bytovky idú do väzby (minúta po minúte)
 2. V Ostrave zomrelo po streľbe šesť ľudí. Minister ocenil prácu polície (minúta po minúte)
 3. Prešov rozdelí všetky peniaze zo zbierok ľuďom, práce zaplatí štát (minúta po minúte)
 4. Ukázali zničený interiér vybuchnutej prešovskej bytovky (fotogaléria)
 5. K trom obvineným za výbuch plynu v Prešove môžu pribudnúť ďalší
 6. V košickom paneláku unikal plyn. Hasiči urobili opatrenia
 7. Američania zmrazili Kočnerov majetok, Visa mu zruší platobné karty
 8. Ingrid zo zhoreného bloku: Ľudia sú úžasní, pomáhajú
 9. Radikálny krok Tesca. Gastrokartou nezaplatíte už ani za igelitku
 10. NAKA rieši, ako záhadne zmizli Bašternákove dlhy

 1. Lukáš Kyselica: Mafia sa infiltrovala do polície, prokuratúry aj na súdy
 2. Polícia sa zaoberá Blahom pre fotografiu s červenou hviezdou s kosákom a kladivom
 3. Blaha už nie je len internetový troll, ale aj Pellegriniho hanba
 4. USA zasiahli proti Kočnerovi, zmrazili mu financie - SME
 5. Poslanec Blaha, hanbite sa
 6. Predsedníctvo SAV vyzvalo Blahu, aby zvážil pôsobenie na akadémii
 7. Blaha a dezinfoweby šíria klamstvá o prokurátorovi, ktorý dal obviniť Fica
 8. Slovensko je druhou najskorumpovanejšou krajinou celej Európy, ukázala štúdia
 9. Mafia nám ovládla štát. Neznesiteľná podobnosť vraždy novinárky na Malte so Slovenskom
 10. Pápež František prijal Petra Pellegriniho

Už ste čítali?