Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Na Slovensku pribúda chudobných detí... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Koho to podporuješ?
Príbeh rodiny, ktorá je po 21 rokoch manželstva na mizine, dostáva dary od iných, ale bojuje s alkoholom, nie je srdcervúci . Srdcervúca je naivita tých, ktorí sú ochotní do nej investovať ďalšie dobrovoľné príspevky. Dnes rodičia štyroch detí plačú, že nemajú na prežitie, lebo mamička si neplatila príspevky do fondu zamestnanosti, tatinko spokojno popíja, 15 rokov opravujú dom a tvária sa, že asi nie je obyvateľný napriek to u, źe sa kvoli jeho rekonštrukcii zadlžili, manžel naložený v liehu plače nad nedostatkom zákaziek, ale o to viacej obidvaja trpia vyhoretím a nedokážu už ďalej prežívať bez mizerného štipendia pre svoje deti, aby zostalo viacej peňazí na chlast. Dvaja vysokoškolsky vzdelaní ľudia sa nevedia zaradiť do života? Zato ale narobili požehnane detí, veď ono dajako bude..a potom sa jeden z nich chopil fľaše, druhý sa psychicky rúti a vy ostatní sa starajte a posielajte prispevky a modlitby -.no jedna nádhera na zaplakanie. Normálny človek si vie zrátať, že ho alkohol stojí veľa peňazí, ktoré budú chýbať v rodinnom rozpočte. Nornálny človek si vie zrátať, že psychickým zrútením sa problémy nevyriešia, zatne zuby a bude makať. Tu už nie je miesto lre súcit. Takíto ľudia musia najprv tvrdo padnúť na dno - možno sa im podarí zmo ilizovať sily a začať znova a lepšie. Akákoľvek charita ich iba utvrdzuje v dom ienke, že v najhoršom prípade funguje deus ex machina. Ak sa tejto ilúzie nezbavia, budú sústavne žobrať o po oc zvonka a nepochopia, že najsilnejšiu po ocnú ruku nájdu kedykoľvek na konci vlastného ramena.
mrrr
<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja tých ľudí poznám osobne,

dostali sa do prechodných problémov a prosia o prechodnú pomoc. Dlhé roky všetko zvládali bez problémov. Ty si taký dokonalý, že nikdy nebudeš mať problémy? Kto si, že si nárokuješ ich súdiť podľa pár riadkov? Oni sú zaradení do života a roky sa starli bez problémov nielen o svoje deti, ale pomáhali aj iným až natoľko, že sa nestihli zazobať. Oni sa v prvom rade spoliehajú na svoje vlastné ruky. Súdiť je vždy ľahšie ako pomôcť...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nestihli sa "zazobať"?

Podľa teba všetci, čo nevisia na krku charite, sú dajakí zatratení zločinci, lebo sa po vyše 20 ročnom manželstve "zazobali"? Predniesol si nám pribech rodičov, ktorí sa po dvoch desaťročiach spoločného života ocitli po krk v dlhoch. Napriek zúfalej finančnej situácii otec rodiny chlastá - na to peniaze majú? Takto sa podľa teba správa zodpovedný človek? Dhé roky všetko zvládali bez problémov? Prečo potom ešte nemajú dokončenú opravu domu? Nezdá sa mi, že by sa táto rodina ocitla v náhlych a prechodných problémoch, do týchto problémov sa úspešne sami dopracovali. Alebo snáď pána manžela naráz prepadol alkoholismus ako vtáčia chrípka? Ten človek už určite popíja niekoľko rokov, len možno v ostatnom čase chlastá o to viac, o čo vačšie finančné problémy jeho rodina má.
Ja som v porovnaní s týmito nešťastníkmi naozaj výkvet dokonalosti, lebo by ma nijaké finančné problémy nedohnali k fľaške. Vo finančnej tvŕdzi pojdem pracovať aj manuálne , aj za nízku mzdu, aj do troch zamestnani denne, len aby naša rodina mala čo jesť a vlastnú strechu nad hlavou. Tá pani manželka sa psychicky hrúti, nedokáže pracovať- nehnevaj sa Jozef, ale títo ľudia neurobili v&#462;etko pre zlepšenie svojej situácie a na vlastné ruky sa nespoliehajú, lebo vlastne ani jeden z nich nič nerobí. Obidvaja sú nezodpovední nielen sami k sebe, ale aj voči svojim deťom. Síce sú chudobní, ale zato neschopní a navyše neochotní prevziať za seba zodpovednosť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kedy pôjdeme tú rodinu

navštíviť osobne, aby si sa na vlastné oči presvedčil, že neodsudzuješ ich, ale vykonštruované nepravdy, ktoré si o nich myslíš? Som ochotný prísť za Tebou a doviezť Ťa im priamo do obývačky, súhlasíš?
Tak ľahké je ľahké je odsúdiť, pochopiť niekoho, na to treba viac vnútornej sily...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Milý Jozef,

nie ja, ale ty si zverejnil informáciu o tom, ako manželku trápi alkoholismus jej muža. Ja tvrdím, že zodpovedný človek neprepíja aj to málo, čo má rodina na živobytie. Zodpovedná matka sa nebude utápať v depresiách, ale zmobilizuje aj posledné sily, aby svojim deťom mala čo dať na tanier. Tvrdíš, že títo ľudia nezištne pomáhali aj iným. To je krásne, ale kontraproduktívne. Ak niekto vačšinu svojich prostriedkov minie na charitu bez toho, aby jeho vlastná rodina mala zabezpečené vlastné bývanie (nezaťažené hypotékami a požičkami), onedlho jednoducho nebude mať z čoho žiť a nebude vládať pomáhať pozrebným, naopak, ako vidíme na tejto modelovej rodine, sám sa zaradí medzi ľudí závislých na charite.
Ty sa raduješ, že dostávaš stále viacej príspevkov. To je fajn, dobrí ľudia ešte nevymreli, ale rodina, o ktorej píšeš vo svojom blogu, skrachovala možno aj preto, že prispievala na štipendiá pre deti z iných podobných rodín. Z rodín, ktoré nedokážu pochopiť základný princíp prežitia: ak mi vypadne v lietadle na hlavu kyslíková maska, najprv ju nasadím sebe a až potom svojmu dieťaťu.

Tú rodinu spolu nepojdeme navštíviť nikedy. Táto ponuka bola z tvojej strany iba lacný demagogický trik na umlčanie oponenta, ak máš na viac, použij argumenty. Ani do mojej obývačky ich nevoď, zbytočne by si míňal prostriedky potrebné inde.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak potom nič,

nebudem riešiť Tebou vymyslené problémy o rodine, ktorú si predstavuješ vo svojej hlave. Predstava o niekom na základe pár viet a niekto sú vždy dvaja rôzni ľudia. Ja ich poznám osobne a viem, že sú to zodpovední ľudia, ktorí sa dostali do prechodných problémov, v akých je dnes veľa rodín, nemám čas na filozofovanie čoby keby, dobrú noc...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ty sám si uverejnil informáciu,

že otec rodiny má problém s alkoholom, to nie je môj výmysel. Ja sa domnievam, že alkoholik nie je zodpovedný človek. Lacný demagogický spôsob, akým si vycúval z debaty svedčí o tom, že tento môj názor nedokážeš vyvrátiť. Naozaj si myslíš, že veľa rodín v prechodných problémoch má aj problémy s alkoholom? Alebo je bežné, že človek, ktorý má problémy, začne chlastať? Či snad je dokonca alkoholismus príznakom zodpovedného prístupu k riešení problémov?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nedokážeš rozumieť jednoduchému textu?

Jasne je tam uvedené, že sa jedná o prechodné problémy. Ak spadneš prechodne do blata, teda, že sa tam neváľaš stále ako prasa, mám tvrdiť, že si prasa? Prepáč, ale jednoduchšie to už nedokážem napísať...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ak náhodne a prechodne

spadneš do blata, prasiatkom sa nestaneš. Ak ale sám a dobrovoľne medzi prasce vlezieš a budeš sa tam s nimi váľať, aký bude rozdiel medzi tebou a sviňkami? Bol snáď ten človek - otec rodiny - nasilu prinútený stať sa alkoholikom alebo sa opíja len tak náhodou, prechodne? Opilstvo nie je nič prechodné ani náhodné, aj keď všetci alkoholici tvrdia opak. Mám pocit, že nie ja som ten, kto nevie čítať s porozumením. Alkoholik sa nespráva zodpovedne k svojej rodine, aj keď ty ho silou mocou obhajuješ.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Keď nemáš odvahu sa s tým

človekom stretnúť osobne, tak si pokojne ďalej fantazíruj...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Môžem si ja

trošku zafantazírovať?
Jožko
dosť ma zarmucujú Vaše názory ohľadne Kuby. Možno práve tí Kubánci prejavujú a zabezpečujú kresťanskejšie podmienky ako Vy a Vám podobní, papagájajúci obecné kydy o ľudských právach a ľudských slobodách. A možno sú aj desiatky, či stovky krajín, kde ľudia žijú v horších podmienkach, aj keď majú garantované Vami spomínané "ľudské práva".

Už proroci sa zaoberali problémom bohatstva a sociálneho usporiadania spoločnosti. Najmä pre politicky zodpovedných predstaviteľov našli tvrdé slová:
„Učte sa robiť dobre! Starajte sa o spravodlivosť! Pomáhajte utláčaným! Dopomôžte sirotám k ich právu! Bráňte vdovy! Ľud môj, tvoje kniežatá sú vodcami bandy lupičov. Všetci sa radi nechajú podplácať a zháňajú dary … To vy ste vykradli a spustošili vinicu. Vaše domy sú plné vecí, ktoré ste ulúpili chudobným.“ (Izaiáš).

Výpovede evanjelia, prenášané do dnešných čias, ešte výraznejšie konfrontujú politickú, kultúrnu a ekonomickú prítomnosť s najkrajším a najrevolučnejším posolstvom v dejinách sveta. Je samozrejmé, že z mnohých miest evanjelia sa dajú odvodiť dôležité poučenia pre našu prítomnosť. Kiež by tú knihu čítali mnohí kresťania. Ježiš Kristus vyslovil svojho času jasný súd nad kapitalizmom. Ľudí, ktorým honba za peniazmi rozhrýza mozog, nazýva Kristus bláznami, teda hlúpymi ľuďmi. Ale asi nadarmo tvrdil, že jeho slová ostanú „zasiate o tŕnia u tých, čo počúvajú slovo, ale potom sa vlúdia svetské starosti, klam bohatstva a všelijaké iné žiadostivosti, slovo udusia a ostane bez úžitku“ (Mk 4,18-19). Keď raz inokedy bol Ježiš s farizejmi, povedal klasickú vetu: „Nemôžete slúžiť dvom pánom … Nemôžete slúžiť aj Bohu, aj mamonu.“ Samozrejme ani Ježiš nezrušil peniaze, mamonu, aj keď zrejme mohol. Morálne však Ježiš peniaze znehodnotil a kapitálu priznal funkciu, ktorú má aj v modernej ekonómii: má slúžiť ľuďom, nie ľudí ovládať.

Podľa ponímania neoliberalizmu, ktorý ovláda mnohé hlavy vlád, parlamentov a
hospodárskych redakcií západného sveta a zahmlieva ich rozum, za chudobu si je vždy každý sám vinný, pretože je dôsledkom lenivosti a hlúposti. Chudoba a hlad spoločností je výsledkom zlej politiky. Záujmy ľudí sú dôležitejšie ako záujmy kapitálu. Kapitalistický hospodársky poriadok odporuje evanjeliu a je zločinom na miliardách ľudí, ktorí musia žiť v chudobe, chorobách a nevedomosti“.

Ani raztesi nespomenul nič zo Svätého písma. Buď ho ignorujete, alebo sú Vám vhodnejšie odkazy na encykliky. No a nechcem spomínať, že v období po roku 1948 u nás chudobných detí ubúdalo. To dúfam vo svojej krátkozrakosti vyvracať nebudete, keďže aspoň uznávate, že na hanbu režimu s deklarovanými krásnymi ľudskými právami ich dnes PRIBÚDA.
Tak ako pribúda a budú pribúdať oné "prechodné" problémy, ako je rast chudoby, nezamestnanosť, bezútešnosť, psychické traumy a u tých zodpovednejších aj "prechodný" alkoholizmus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jonaspalko

máš moje symfónie:))Sám by som to lepšie nenapísal:)
Táto planéta má dosť zdrojov aby nikde nebola chudoba avšak málo na zbytočné plýtvanie.Kapitalizmus je hrobár prosperity spoločnosti a my sme mu dali lopatu do rúk.:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súdruhovia,

ale veď Európska únia je prevažne socialistická a vidíme ako gazduje... ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jozef,Jozef

stále nemáš jasno v tom čo je socializmus alebo komunizmus:)Vaše kapitalistické praktiky ako prerozdelovať peniaze danových poplatníkov smerom k sebe,láskavo nenazývaj socialistickým riešením....:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale Jozef,

prečo sa znižuješ k tak lacným riešeniam ? Tu nehovoríme o mojej "odvahe" sa s niekým stretnúť alebo nie. Aj keď budeme predpokladať, že ja naozaj nemám odvahu sa s ním stretnúť, nič to nevypovedá o zodpovednosti ani o nezodpovednosti dotyčného alkoholika. Dokážeš odpovedať alespoň na jednoznačnú otázku: Pije ten človek alebo nie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ak sa nebojíš, pôjdeme sa na vlastné

oči presvedčiť ako je na tom tá rodina...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž teda ešte raz:

pije alebo nepije?

V koľkých rodinách na Slovensku by podľa teba mali mať problém s alkoholom, aby sme alkoholismus považovali za zodpovedné správanie? To, že pije sused znamená, že musím piť aj ja? Tak si to myslel? Je alkoholismus typická vlastnosť Slovákov a mali by sme ho chápať ako výraz našej kultúry? Možno by sa na podporu alkoholismu ako kultúrneho prejavu národa dali zohnať aj dajaké fondy z EU, prípadne by sme mohli pripraviť projekt pre vládou podporovaný osvetový program s heslom "Kto nepije s nami, pije proti nám". Jozef, keď nemáš argumenty, dávaš cekom zábavné a podnetné hlášky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Teda ešte raz:

Kedy sa pôjdeme pozrieť ako to je v tej rodine? Dávaš zábavné otázky, na ktoré si aj sám zábavne odpovedáš, aspoň ušetríš čas, nemusíš sledovať komédie... ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pije

alebo nepije?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Keby nepil, tak by

zomrel, človek bez vody dlho nevydrží... ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V koľkých rodinách

na Slovensku nie je problém s alkoholom?
 

<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Šef komanda, ktoré kompromitovalo politikov a novinárov, prehovoril o Zsuzsovej 161
 2. Boris Gera: Opitý rektor na SPU v Nitre? 131
 3. Rudolf Trbušek: Zastavenie starých exekúcií "exekučná amnestia" od 1.1.2020 126
 4. Maroš Chmúrny: Keď sa štátu darí, tak sa treba podeliť 105
 5. Július Kovács: Nebezpečná osoba Jaroslav Naď, prenasledovaný NA PRÍKAZ FICA a piadimužíka Balciara. 58
 6. Zuzana Števulová: Ako sexuálne rodovo podmienené násilie súvisí so znásilnením a smrťou? 44
 7. Filip Bajtoš: 30 rokov hnusu 43
 8. Martin Šuraba: Charizmatický Alan Alda 39
 9. Irena Simunekova: Keď teta s foťákom išla na prechádzku... 35
 10. Transparency International Slovensko: Čo o morálke sudcov hovorí, keď kopírujú motivačné listy? 33

Rebríčky článkov


 1. Roman Hutira: Aký sú Dáni ich vlastnými očami?
 2. František Stručka: Kam nás ťahá Kotleba s Ficom
 3. Milan Lacúch: Bezhraničné sebectvo a osobná uhlíková stopa
 4. Ladislav Rohoska: Smer musí byť zničený...
 5. Milan Koval: Pani Zuzana Čaputová , otvorený list.
 6. Martin Krištoff: Dve riziká eurozóny, ktoré môžu spôsobiť problémy: nízke úroky a nevyvážená regulácia
 7. Roman Hutira: Mileniáli – aký sú mladí Slováci vlastnými očami?
 8. Juraj Hodul: Prečo nemáme po celej Bratislave električky?
 9. Štefan Vidlár: Hospoda "U tajných"
 10. Ján Franz: KOVOZOO

 1. Laššáková nevie vysvetliť vyše pol milióna za galavečer
 2. Smrť Violy nie je tragédiou temnej uličky
 3. Ako sa opovažujete, Vladimír Mečiar? (píše Michal Havran)
 4. Mlčať o smrti mladej ženy bola taktika, tvrdí polícia. Páchateľa nemá
 5. Obrí projekt na Šírave: čudné výnosy aj zisk, pozemky nevlastnia
 6. Kiska si z nás robí dobrý deň
 7. Tajomný šéf vojenských tajných Ján Balciar. Čo o ňom vieme?
 8. Ako vypočítať vek psa v ľudských rokoch? Našli presnejší vzorec
 9. S Kočnerom si dohadoval stretnutie aj bývalý šéf vojenských tajných
 10. O predbežné prejednanie vraždy žiadala Kočnerova obhajoba, neznamená to hneď problémy

 1. Ivan Mikloš: Tí, ktorým ste slúžili, priniesli dnešný marazmus, pán Zala
 2. Matovič: Dostanete takú na solar, že to v Ilave nerozdýchate do smrti
 3. Vladimír Palko: Ak je niekto muž, je pre mňa mužom, hoci sa cíti byť ženou. Držím sa objektívnej rea
 4. Nizozemský parlament: Nebudeme pomáhat PA,financují teroristy
 5. Podvýživa súvisí s diétami, na ktorých je väčšina žien väčšinu svojho života
 6. Evropa bojkotuje Izrael, kde jsou dokonce i novorozenci v krytech.
 7. Kolaborujúci cirkevní funkcionári brojili proti zmenám ešte aj po 17. novembri 1989
 8. Banskoštiavnická Kalvária je opäť krajšia
 9. 30 rokov od novembra 1989 a opäť tu máme cenzúru a prenasledovanie kňazov s nepohodlnými názormi
 10. Bod G. Naučte se dosáhnout mnohočetného orgasmu během týdne

Už ste čítali?