Sobota, 25. november, 2017 | Meniny má Katarína

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Verejná plaváreň v Petržalke (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Prečo táto petícia ide cestou verejného financovania? Uvedomujú si iniciátori (disclaimer: je medzi nimi môj dobrý kamarát), že na splnenie ich sna musí najprv štát zobrať peniaze z produktívneho sektora vo forme daní, prehnať ich svojim neefektívnym aparátom a nakoniec postaviť niečo pravdepodobne mimoriadne predražené?

Je pekné, že sa ľudia (aj) na tejto stránke vyjadrujú - chceme. Niekto to ale nakoniec zaplatiť musí a ten niekto nebude anonymný štát alebo mestská časť, ale dnešní alebo budúci daňoví poplatníci. A drvivá väčšina z nich tú plaváreň nebude nikdy používať už iba preto, že v Petržalke a jej blízkosti nebýva. Na čo táto petícia teda v skutočnosti vyzýva je, aby sa 5 miliónov ľudí nedobrovoľne zložilo na zábavu pár tisícom. Rozdiel oproti národnému futbalovému alebo širokého hokejovému štadiónu je iba vo veľkosti...

Ak je o plaváreň naozaj záujem, nemal by byť problém, aby vyhrala nad obytným domom tým najdemokratickejším nástrojom, aký existuje - súťažou na slobodnom trhu. Ak nevyhrá, je to pravdepodobne preto, že ľudia zatiaľ potrebujú viac bytov ako plavární, inak by očakávaná návratnosť investície hovorila v prospech plavárne.

Slovensko má obrovské deficity a prudko rastúcu nezamestnanosť, verejnosť by mala vyzývať na škrtanie rozpočtových výdajov a zmenšovanie štátu a daňového zaťaženia, aby sa zvýšila produktivita. Vyššia zamestnanosť a reálne príjmy zvýšia dopyt po menej prioritných tovaroch a službách, kým väčšia produktivita umožní vytvorenia a uvoľnenie v súčasnosti chýbajúceho kapitálu na ich vybudovanie. Akákoľvek snaha o otočenie tohoto poradia povedie iba k zhoršeniu situácie pre všetkých. Pre ilustráciu odporúčam výlet do Veľkého Krtíša..."
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME