Utorok, 16. január, 2018 | Meniny má Kristína

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Voľby 2012: Zaostalí vs. moderní? Dedina vs. mesto? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

To su dobri zufalci

Skupina okolo Meseznikova su same skrachovane existencie, ktore nikdy nepracovali. Ich vyplody su poplatne ruke, ktora ich krmi. V tomto pripade je to jasne citatelny rukopis odkazu velkeho vodcu Dzurindu a jeho nadriadenych goriliek. Meseznikovci za peniaze budu tvrdit hocico, pokial za to dostanu peniaze.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Stačilo by žiť medzi tými ľuďmi a nie stále v BA, potom by nezakladali analýzy len na vzorcoch z Excelu aj to starých 70 rokov, čo už je fakt bI_bosť hrubého zrna, keďže odvtedy prebehla vojna, niekoľko päťročníc zameraných na vidiek atď. Pritom je to naozaj pomerne jednoduché:

1. pravica nekomunikuje žiadny program pre pravičiarov ... čo mi je divné, že sa posledných 6 - 8 rokov snažia loviť v košiari ľavice, ktorej nerozumejú ani jej nemajú čo ponúknuť ... problém je, že za tie roky už pravica ani nevie, čo očakáva pravičiar ... jednoznačne potrebujú začať od začiatku, preskúmať názory pravičiarov a až potom na tom vystavať nový program ... problém, prečo lezú do ľavice je asi ten, že pravičiar je kritický a ak chceš kradnúť, potrebuješ nekritického voliča ... no darmo, ten ale nikdy nebude patriť do ich košiara... Nie nadarmo tu niekde na SME či kde to bolo pár mesiacov dozadu bola analýza volieb z pohľadu pravice, kde sa zistilo, že nie že by prešlo moc ľudí k Ficovi, ale moc ľudí nechce už voliť ľavicovú, len inak nafarbenú pravicu... Pravičiar dnes na SK nemá žiadnu ozajstnú pravicovú alternatívu k Smeru...

2. Pravica sedí len v KE a BA, do regiónov takmer vôbec nechodí .... to tu už bolo toľko krát písané, že je to škoda opakovať. Fico ešte aj v opozícii chodil neustále s jeho "tieňovou" vládou na "výjazdové rokovania" po Slovensku, tváril sa stále ako "vodca" krajiny, čo nám zatiaľ predvádza pravica? Ani len na tieňovom kabinete by sa nedohodli :) Tak o čom tu vedieme diskusiu? :) Z toho vyplýva dosť veľa vecí ... napr. nepoznajú dostatočne svoju voličskú základňu ... "intelektuálsky" pravicový politik rozmýšľa tak, že si myslí, že všetko funguje tak, ako v BA ... BA sú vo veľkom hlavne kancelárie, kde je veľa administratívy, ktorá má čas čítať SME a iné žvásty počas obeda, toto ale mimo administratívnych centier NIE JE!! A pritom sú tam pravičiari, dokonca ak vidiek tvorí 80% obyvateľstva, tak môžeme povedať, že väčšina pravičiarov je mimo BA a KE (rovnako tak aj ľavičiarov, čo Ficko vie a preto robí výjazdy do regiónov). Ale zoberme si jedného "dedinského" pravičiara, poznám takých - malý živnostník v pneuservise. V práci od rána do večera, ruky špinavé od gúm a oleja. No kedy on asi môže čítať tie žvásty na SME?? Pravicového politika vo svojej dedine nevidel naposledy keď chodil Mikki na bicykloch po dedinách a čudujme sa, vtedy aj vyhral... Ale čo myslí bežný "bratislavský" politik - pravičiar ... všetci okolo mňa (v BA!!) čítajú SME, FB a blogy, netreba chodiť medzi ľudí, stačí písať článočky. (Ešte k tomu populistické, na ktoré sa nechytá ani celá BA - viď Ftáčnik, Bajan atď). Ich rozhľad je tak obmedzený a ich lenivosť už tak veľká, že sa nevedia z toho kruhu vymotať. "Dedinský" pravičiar NEČÍTA, nemá na to ČAS!! Ak ho chceme, treba za ním ísť, ukázať, že o neho stojíme a diskutovať s ním, lebo síce večer sa musí vyspať do práce, ale má inteligenciu aj sociálne potreby pokecať s inými pravičiarmi o "ľavičiaroch". Tiež má potrebu vidieť, že ten lenivý bratislavský politik má o neho záujem a vylezie z tej blavy niekde k nemu. Chce "dôkaz namiesto sľubov"... A pochopenie, že "kancelárske" firmy sú len v tej BA a KE a inde to funguje úplne inak.
.
Trochu sa do toho chodenia po regiónoch pustil Lipšic, ale on čaká, kto ho pozve. Koľko ľudí má odvahu pozývať politika k sebe? A presviedča tu politik voliča, alebo volič politika??? To sú opäť nepoložené otázky a tak Lipšic si myslí, že chodením po regiónoch ako Fico získa voličov .. a výsledok je, že nezískal dokopy nič, lebo chodí len k takým, ktorí by ho volili, aj keby
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dokončím ... ktorí by ho volili, aj keby k ním neprišiel, lebo sú to jeho veľmi fandovia. Lenže na veľku pravicovú politickú stranu stretávať sa len absolútnymi fandami a nepracovať na kontakte s ostatnými je chyba... Opäť vyplyvajúca z toho, že "rozmýšľam" podľa toho, čo vidím vo svojom najbližšom okolí. Už starí reklamní mágovia a marketéri vedeli ale jednu vec ... nepýtajte sa ľudí okolo seba, pozorujte iných, čo robia ... lebo ľudia inak rozprávajú a inak sa správajú .. a inak sa správajú tí okolo nás, lebo prirodzene si okolo seba vyberáme ľudí, čo sú ako my, pracujeme často medzi ľuďmi ako my a to je príliš malá reprezentatívna vzorka na postavenie celej politiky na jednej predstave o fungovaní "Slovenska" :)
.
No a keďže z vyššie popísaného vyplýva, že to chce "skutočnú" prácu a možno aj tie bicykle z dediny do dediny na prirodzený kontakt s voličmi, tak ťažko sa pravicovej strany s reálnym vplyvom ako kedysi SDKU dočkáme :) Nie sú bicykle, nie sú kontakty, nie sú voliči ... len pravicových strán je čoraz viacej :))) Česť :)))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nikdy nepracovali?

S tymto by som radsej z pozicie Smeru velmimneoperoval, lebo ani sam Najvyssi vodca nikdy nepracoval.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo je to za človeka 2?

Prosím Vás, kto je tento človek - Dubéci? Donedávna som o ňom nič nepočula, ale za posledných pár dní stihol kritizovať Mesežnikova, Haulíka, Baránka (toho asi za to, že tu neustále v médiách vykrikuje proti korupcii v politike!), a do konca - div sa svete, aj Krivého (to už je teda vrchol, je to jeden z našich najlepších odborníkov vo svojej oblasti)!!! Inak povedané, naváža sa do ľudí, z ktorých niektorí sa tu viac ako 20 rokov snažia, aby táto krajina bola pre slušných. Spomeňme si len na mečiarizmus, kde bol vtedy pán Dubéci? Asi niekde na základnej škole (tam veľa praxe asi nezískal). Je dosť typické pre našu krajinu, že si okiadzame ľudí, ktorí pre nás niečo robia. Chcela by vedieť, akú profesionálnu kariéru má za sebou, že s takou bohorovnosťou sa tu pasuje do úlohy nejakého arbitra??? Chcela by som vedieť, čo a kde publikoval, akú má profesionálnu prax, koľko má citácií doma a v zahraničí atď., lebo podľa jeho sebavedomia(arogancie?) a podľa toho, s akou ľahkosťou poučuje, by mal byť dlhodobo a verejne známy. Zatiaľ som zistila - aj to len vo vyhľadávači, že je poradcom podpredsedníčky OĽaNO a zrejme spolupracuje s jetotak.sk - čo sa teda čudujem, lebo Havrana ml. považujem za vyhraneného, ale čestného a pragmatického človeka. Aby sme si rozumeli - nie som rozhodne proti tomu, aby mladí ľudia mali priestor a možnosti. Ale takto? Kritikou kohokoľvek, bez ohľadu na zásluhy a prax, kritikou z neznalosti, alebo z hlúposti, alebo z pocitu nadradenosti? Žila som - služobne, 5 rokov v Taliansku a 5 rokov v Nemecku. Keby sa takéto niečo stalo tam, médiá ho už roznosia a viac by si neškrtol (a to pán Dubéci - ako som si vygúglila, študoval tuším v Anglicku. Neverím, že tam sú iné pravidlá slušnosti a profesionality). Ale čo sa čudujem. Slovenskoooo...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nerozumiem

To, ze Meseznikov, Krivy a spol "sa tu viac ako 20 rokov snažia, aby táto krajina bola pre slušných" znamena, ze ich nazory a vystupy su nekritizovatelne? Len preto, ze clovek nie je sucastou ich kliky?
Ste si ista, ze je to racionalny nazor?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tak

Dubeci, spravil analyzu s cim nesuhlasi. Takez vazeny "caj o piatej" nepiste nieco ine. Skuste napisat svoj uceleny prispevok na nejaku temu a potom tam citajte diskusiu, ktora pojde uplne mimo... Asi by ste si to mali zazit : ). Nenapisete nieco?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ešte raz

Ešte raz - kto je to Dubéci?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

odkaz na môj životopis je v profile blogu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To je to isté, ako keď je 100% navyše miest na SŠ a očakávame, že si učitelia sami zrušia zbytočné miesta :) koho bude najviac počuť pritom kričať? :) Vždy dokážeme logicky vyvodiť správne závery, pokiaľ sa to netýka nás. Pokiaľ sa nás to týka, logika je ta tam... Tak je to vo všetkom... Preto nikdy netreba načúvať len jednej strane, lebo tá si vždy kritiku vyberá tak, aby pasovala do jej ideológie. Majte vždy otvorené hlavy aj myšlienky ... ;)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nehnevaj sa tak neobjektívna skupina ľudí združená okolo mesežnika nemá obdobu, snáď sa jej vyrovná len nejaká geobelsová skupinaka, absolútne neobjektívny team pseudoodborníkov
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zamena pojmu pravica s konzervativizmom

dost vela zmatkov autor narobil zamienanim pojmu pravicovi s pojmom konzervativny...
-
Ani sa necudujem, ze je taky prekvapeny ohladom SaS, a SDKU-DS.... nuz co uz... ani on nie je iny od meseznikova a kriveho :-)
-
vsetci sme len ludia
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Doteraz ok, ale týmto blogom ste už prestrelili:
1. Angažovaný naratív: zle. Citáty od Mesežnikova a Krivého ktorými ilustrujete ich angažovanosť (v prospech SDKU resp. Dzurindu) nie sú normatívne tvrdenia, alebo inak - možno sú, neviem, to by ste mali Vy vysvetliť v akom zmysle tu pracujete s týmto pojmom? Chcete povedať, že sú to "hodnotiace úsudky"? Chcete povedať, že "hodnotiace úsudky" nepatria do vedeckej práce? Patrilo by sa bližšie vysvetliť. No nech je to ako chce, ak na tieto tvrdenie uplatníme štandardné "nároky na pravdu", tak mi z toho vychádzajú ako "iba" správne. Sú to prosto tvrdenia pravdivé. Otázka znie, či ich autori aj sprevádzajú dôvodmi a explicitne odkazujú na jednotlivé príklady, pre ktoré si to myslia a pre ktoré by sme s nimi mali súhlasiť (apriori odmietanie všetkého zo strany SMERU v období 2010-2012 v prípade Mesežnikova, resp. v prípade Krivého poznámky o Dzurindovi, by ich uvádzanie bolo celkom redundantné - keďže dôvody, prečo má byť jeho nepopularita "historicky nespravodlivá" - sú všeobecne známe: vstup do EÚ, reformy, hospodársky rast, NATO atď.) A aby ste mi rozumeli, nejdem sa tu s Vami sporiť o tom, či treba Dzurindovi bozkávať ruky. Namietam Vašu úvahu o tom, že tieto tvrdenia sú normatívne a tiež namietam proti Vášmu záveru, že ide o "angažovaný naratív."

2. Odpáliť 20 ročný výskum prof. Krivého poznámkou, že sa Vám "skôr zdá, že toto je ukážkový prípad kauzálnej chyby, kedy civilizačné zaostávanie bolo výhlasené za zdroj volebnej podpory určitej skupiny strán." Píšete o "zdaní" lebo dobre viete, že sú veci, hlavne v solídnej vede, a toto je jedna z nich, ktoré sú z princípu nediskutovateľné jedným blogom. No ale na čo ich potom píšete, keď sa Vám IBA "zdajú"? Poznáte Krivého prácu ešte z 90ych rokov na túto tému? Podľa toho ako si ich pamätám ja, Krivý ani zďaleka a ani náhodou nie je taký "hlúpy", aby si nevšimol, "že tieto regióny z rôznych dôvodov trpeli nižším hospodárskym rozvojom, investíciami do infraštruktúry, ktoré následne spôsobili vyššiu mieru nezamestnanosti a chudoby."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V prvom rade všeobecná poznámka. Toto je popularizačný blog, na písanie akademickým jazykom a úrovňou tu nie je priestor a pre väčšinu čitateľov sú nezaujímavé detailné metodologické spory v politickej vede. To len pre kontext.

1. O normatívnosti sa bavím v kontexte napríklad interpretácie Berg-Schlossera a Stamennna (2010). Dôvod prečo som tie citáty uvádzal je, že presne aj ako vravíte, podľa môjho názoru nie sú sprevádzané dostatočným vysvetlením. A aj keby boli, som presvedčený, že do publikácie tohto druhu nepatria. Myslím si, že to má byť viac o popísaní volieb, než o názoroch autorov na politiku. Samozrejme toto je vec vkusu a ako viete, tradičnej diskusie v politickej vede, na ktorú mám ja svoj názor, ktorý som v tomto prípade aplikoval na túto publikáciu.

2. Výskum p. Krivého poznám. Aj v kontexte limitovaného priestoru som sa snažil vysvetliť prečo nesúhlasím s jeho hypotézou. Začnime tým, že v tejtko konkrétnej publikacii si p. Krivý nedal veľkú námahu vysvetliť čitateľovi svoje argumenty a v zásade to vyriešil dvoma stranami a jednou koreláciou. V svetle tak prezentovaného argumentu (ktorému bude vystavený každý čitateľ tejto publikácie) som reagoval. Ak by to mala byť napr. prierezová esej jeho tvorbou, samozrejme žiadalo by si to väčšiou hĺbku. Nikde som netvrdil, že p. Krivý je hlúpy.

Na záver, jedno pozorovanie. Som presvedčený, že je dobré, že sa o spoločensko-vednom výskume diskutuje aj mimo "salónov" a spôsobom, ktorý ho otvára širšiemu publiku. Nerozumiem taktiež tomu "prestrelovaniu" a veľkej citlivosti na kritiku niektorých osobností. Ja som nikdy netvrdil, že je niekto hlúpy, či zlý vedec, snažil som sa priniesť argumenty o tom prečo nesúhlasím s jeho závermi. Verím, že o tom je kritická diskusia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Popularizovať treba, ale pamätajte pri tom na to, že "est modus in rebus, sunt certi denique fines."

1. Môžete mi len stručne vysvetliť ako chápete ten pojem "normatívny"? Trochu veľkorysosti, prosím, na štúdie od Berga Schlossera ani Stamenna nemám teraz veľmi čas.

2. Hovoríte, že to Krivý odflákol? Že ani len neodkazoval na vlastné štúdie, kde tieto veci ošetruje? Tak to si asi budem musieť zohnať tú knihu.

A len pre poriadok - "hlúpy" v úvodzovkách nemala byť Vaša citácia, ale moje synonymum pre "nepozorný".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pardon za neskoršiu odpoveď.

1. Normatívny v zmysle, že pointou jeho práce má byť presadzovanie určitých politických hodnôt v spoločnosti a nie skúmanie sociálnej reality.

2. No ani odkazy a ani "popularizačné" vysvetlenie argumentu tam nebolo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Total fail

Autor chcel poukazat ze na Slovensku nie su az take velke rozdiely v dedina vs. mesto alebo moderne vs. zaostale regiony. A potom dal odkaz ze skutocne rozdiely vyzeraju inak...vo Velkej Britanii. Nuz, na Slovensku je volebny system pomerneho volebneho zastupenia a v UK je vacsinovy volebny system. Pre objasnenie autorovi to znamena, ze v UK volebnych vysledkoch miest a regionov to vyzera na velke rozdiely kvoli vacsinovemu volebnemu systemu ( kde sa straca vo volebnych obvodoch 40-70% volicskych hlasov a zjednodusene povedane vitaz berie vsetko ). Prizna si autor blogu, politicky komentator a poradca OLANO tento total fail ?
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME