Piatok, 24. november, 2017 | Meniny má Emília

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V únii 9 rokov: Čo vzala? Čo dala? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Peniaze, peniaze, peniaze...

Ak odhliadneme od nepočetného množstva trochu konzervatívnejšie orientovaných ľudí, všetky diskusie o budúcnosti Európy a EÚ sa krútia takmer výhradne okolo peňazí, ekonomických ukazovateľov a podobne. V skutočnosti je najväčšou známkou krízy fakt, že sa vôbec týmto spôsobom uvažuje. V lepších časoch boli vždy morálka, kultúra a politika (aspoň formálne) nadradené ekonomike, pričom už Platón také usporiadanie považoval za najvhodnejšie. Dnes sa to úplne obrátilo a aj v rámci samotnej ekonomiky sa preferuje jej neproduktívna časť, čistý finančný kapitalizmus (namiesto poľnohospodárstva a priemyslu). Aby to mohlo fungovať inak,vyžiadalo by si to radikálnu zmenu v myslení ľudí, obmedzenie materiálnych potrieb a faktické nadradenie prírody nad dočasné záujmy človeka. Takého zvratu sa však v dohľadnej dobe neobávam; to by Európa (ale asi aj USA) museli zažiť ešte väčšiu, úplne zdrvujúcu a ničivú krízu, ktorá by úplne prehodnotila nazeranie na ekonomiku a umožnila návrat k tradičnému spôsobu života.

A pánovi Hríbovi by som odkázal, nech sa nenamáha glorifikovať Západ, lebo z jeho úst je to úplne nedôveryhodné. Taký "Západ", aký si predstavuje on, nie je ničím iným než cestou stabilného úpadku v duchu amerických proizraelských neoconov, postrádajúceho akúkoľvek duchovnosť a idealistický rozmer.
O názore na úlohu kresťanstva, ktoré je čoraz viac vytláčané z verejného života, ani nehovoriac.
Ak toto má byť tá "hríbovská" verzia západnej civilizácie, tak ďakujem pekne:
http://abcnews.go.com/Entertai...
Skutočný tradičný a reakčný Západ má vo svojich koreňoch oveľa bližšie ku kultúre Iránu a Indie než k tomu druhému slovu v tom slovnom spojení, ktoré neokonzervatívci (ktovie, na akom základe) tak radi používajú na označenie svojej verzie "Západu": "kresťansko-******** civilizácia".
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME