Piatok, 19. január, 2018 | Meniny má Drahomíra, Mário

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Likvidácia organizovanej turistiky na Slovensku (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

A to si zabudol na memorialy a preteky!

Vsetky preteky v horskom behu, chodzi, skialpinizme, stovky a ine dialkove pochody, memorialy a ine akcie budu tiez zavisle od ziskania povolenia obhospodarovatelov lesov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ISTOTY

Treba dostat ludi z lesov, aby sa mohlo kradnut este viac dreva, ako doteraz. Ludia nepotrebuju vidiet, ako miznu cele lesy...vydrancovat, rozkradnut, znicit. SMER - socialna demokracia!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

veru tak

Po 1989 zacala taka rabovacka v lesoch aka nema v historii obdoby.Je to skaza ktora sa da porovnat iba s tornadom.Robia to statne lesy a este viac urbary systemom zisk na prvom mieste a po nas potopa.Je to ale iba sucast celoslovenskej zlodejiny pozehnanej rychlo prisposobenymi zakonmi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

istoty sa teda "valia"...tejto vláde jednoducho vadia ľudia, čo cestujú...ľudia, ktorí si dokážu sami pomôcť so stavbou a ľudia, ktorí trávia svoj čas v prírode...treba to tu pekne postupne "prevychovať".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Predložené "opatrenia" v navrhovanej novele zákona o lesoch sú dôkazom, že vláda (vládna strana), ktorá ju predkladá, nie je ani ľavicová, ani sociálna, ani demokratická.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

polnohosp.zakon

Rozmyslam, ci neide o pokus zabranit "drukos vynosu" z lesov :D
uplne hrozne! Som vsak presvedceny, ze skauti organizuju vychovno-vzdelavacie podujatia, nie sportove. Aj ja ked chodim bivakovat, je to vzdelavacie podujatie, pretoze vzdy sa naucim nieco nove, napr. naposledy, ze krasna mapa v sedle pod Sivcom je vcelku prd platna :)
a co sa naucim poskytujem dalej zadara, takze urcite je to nekomercne :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

autorovi vďaka za blog, téma ma ako turistu zaujala, idem si dohľadať viac info.
a ako neoblomný rojko s ružovými okuliarmi chcem veriť, že prísne technicky vzaté môže mať zákon opodstatnenie. ja ako majiteľ lesa by som tiež nebol nadšený, ak by sa mi po ňom prehnalo 1000-2000-cové stádo organizovaných turistov. na druhej strane ale podľa autora blogu zákon nešpecifikuje množstvo, ale akciu ako takú. teda zákon možno (hovorím možno, ja som fakt neoblomný rojko a snažím sa vidieť pohár poloplný, nie poloprázdny) aj dobre myslený, ale zas raz dožu baný "pánmi" politikmi, ktorí nenaformulujú ani narodeninové blahoželanie správne. hold, šak sú tam samí JUDR MUDR DOC CSC jedinci :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

myslim, ze by mali byt vsetci turisti organizovanej tury pouceni, ze pokial by nastal nejaky problem, maju sa tvarit, ze su tam sami za seba a zial nemozu za to, ze ostatni prisli na rovnaku turu cisto nahodne v rovnaky cas... a problem je vyrieseny.

Inak dalsia nenormalnost hodna zapisu do Knihy nenormalnosti Slovenskej republiky.

Ked to pojde takto dalej, bolo by vhodne pouvazovat o novom povinnom predmete na strednych skolach s nazvom "Obchadzanie zakonov SR". Aby sa nase deti naucili ako bojovat proti nezmyselnym a mnohokrat absurdnym slovenskym zakonom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ono by stačilo, ak by

bol poučený každý, kto sa rozhodne niečo napísať verejne, lebo potom píše blbosti, ako tuná autor článku.
Povinnosť organizátora podujatia získať súhlas majitela pozemku a jeho užívatela tu je už dávno, ukladá to
zákon č. 479/2008 o organizovaní verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí. Takže nič nového pod slnkom, maximálne v niektorých vynímočných prípadoch jeden papier navyše (tam, kde vlastník, užívateľ a obhospodarovateľ sú rozdielne osoby a obhospodarovateľ nemá dohodu s vlastníkom o vydávaní súhlasu).
Keby si autor dal tu námahu a namiesto tláchania pri pive si zakon aj prečítal, nemusel by sa strápniť vypisovaním takých hlúpostí, ako tej o konci školských výletov. V zákone sa totiž jasne definuje, že turistické podujatie je akcia s počtom účastníkov nad 500 (slovy päťsto). Keby autor dakedy zorganizoval dajake ozajstné podujatie, vedel by iste o tejto (a dalších povinnostiach vôči hygienikom, zdravotníkom, hasičom, samospráve pripadne dalším štátnym organizaciám typu úrady životného prostredia, letecká služba, Armáda SR apod.).
Patrilo by sa zakončiť radou - menej dristať u piva a viacej čítať, lenže autor môže povedať - na čo čítať, keď ovce v diskusii zožerú každú hlúposť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Co je to turisticke podujatie je definovane v zakone 479/2008 Z. z. o organizovani verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí a o zmene a doplnení niektorých zákonov, a to takto:

"Turistickými podujatiami sa na účely tohto zákona rozumejú podujatia nad 500 účastníkov"

Z tohto je jasne, ze sa tato definicia uplatnuje iba v zakone c. 479/2008 a nie v zakone o lesoch. Ak sa tato definicia umiestni aj do zakona o lesoch, tak je po probleme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Milý junako, úplne zbytočne ma urážaš. Blog nie je novinový článok s nárokom na totálnu správnosť a presnosť, blog je vyjadrenie autorovho názoru a ten mám taký, ako je v ňom napísané. Tento blog som nenapísal preto, aby som len tak pri pive nadával, ale aby som sa pokúsil pohnúť veci aspoň trošku dopredu.
Vôbec nezakrývam, že tvoja informácia je takýmto posunom vpred a vďaka ti za ňu. Takisto vôbec nezakrývam, že o existencii zákona 479/2008 som predtým nepočul (nie, nikdy som sa nepodieľal na organizovaní podujatia pre vyše 500 ľudí, najväčším boli preteky pre niečo vyše 300 účastníkov) a je veľmi dobre, že si ho pripomenul. Nie som právnik, neovládam všetky zákony, ktoré existujú. Pred napísaním blogu som hľadal v zákonoch nejakú príslušnú legislatívu a systém Jaspi na stránke ministerstva spravodlivosti mi na klúčové slová “podujatie”, “podujatia” a “podujatiach” v názve predpisu mi bohužiaľ zákon 479/2008 nenašiel.

Zákon 479/2008 je vecne v tomto prípade naozaj veľmi relevantný, ale faktom je, že je predbežne právne nesúvisiaci, pretože na to, aby "podujatie" v zákone o lesoch mohlo byť jednoznačne považované ako podujatie podľa zákona 479/2008 o organizovaní, musel by ten zákon o organizovaní byť v zákone o lesoch citovaný. Podľa zverejnenej novely nie je citovaný a to môže v praxi priniesť problémy nielen pre samotnú nejednoznačnosť, ale aj preto, lebo zákon o organizovaní sa týka "verejných podujatí", zatiaľ čo zákon o lesoch píše o akýchkoľvek podujatiach. Vychádzajúc z definícií v zákone o organizovaní síce nie je veľký rozdiel medzi týmito pojmami, ale určitý rozdiel tam je a právnici sa v takýchto maličkých rozdielikoch vyžívajú, že. Navyše, určité pochybnosti vo mne vyvolávajú aj ďalšie definície v zákone o organizovaní, ako aj prípadný rozdiel medzi vlastníkom, užívateľom a obhospodarovateľom, ale to tie nie sú až tak dôležité.
Tak či tak, ak sa teda bude robiť pripomienka, bude v nej treba požadovať citáciu zákona o organizovaní, tá hádam vyrieši podstatnú časť mojich obáv, ktoré v blogu opisujem. Pokiaľ tam tá citácia na zákon o organizovaní nebude, tak môj blog stále platí. Ale fajn, toto vyjasnenie je naozaj prínosným výsledkom tohto blogu a ak sa podarí tú citáciu do zákona o lesoch dostať, tak to bude výborné. Otázku, prečo to tam nie je už teraz, nechám radšej bokom. Skôr by ma zaujímalo, prečo teda vôbec navrhovateľ dáva do zákona o lesoch tento paragraf, ak by teda bol súhlas vlastníka alebo užívateľov potrebný podľa iného zákona. Vie o ňom? Nie je to duplicita? Aký je v tom zámer? Prečo to tam teda dávajú?

Bohužiaľ, aj napriek existencii zákona o organizovaní a jeho prínose v tejto veci, pripomienkovaná novela zákona o lesoch aj naďalej prináša zásadné obmedzenia a to obmedzenia podnikania. Získavať súhlasy obhospodarovateľa lesa pre komerčné túry, ktoré sú inak podľa iných zákonov možné, nepodliehajú v tejto veci žiadnym iným povinnostiam a nepredstavujú pre obhospodarovateľa lesa žiadnu újmu, je naozaj likvidačná povinnosť pre mnohých turistických predpisov a cestovné kancelárie.

Takže junako, vďaka za tvoju informáciu, pohla veci vpred .
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pýtam sa

mimo preberanej témy : kde sa v dospelých ľuďoch v rámci diskusií berie tá detinská chuť namiesto vecného vysvetlenia zhadzovať oponenta rečami o blbostiach, drístaní pri pive či ovciach v diskusii. Čo, junako?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Podporte hromadnú pripomienku!

Priatelia, hromadnú pripomienku proti novele lesného zákona, ktorú opisujem v blogu, môpžete podporiť tu:

http://www.ekoforum.sk/peticia...

Prosím, šírte čo najviac, do štvrtka potrebujeme 500 podpisov a čím viac ich bude, tým lepšie! Ďakujem.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME