Štvrtok, 18. január, 2018 | Meniny má Bohdana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slovenské súdy: Dlho a draho (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

vďaka za článoček

problém ako všade inde na slovensku je manažement, jeho neschopnosť a hlavne to že vlastne od tých hore ani nepožadujeme kvalitnú prácu. Taký harabin to v svojej stoličke ***** už pekných pár rokov, výsledky mizerné ale drži sa tam ako kliešť a nemožno ho veľkým oblúkom vykopnúť (ked nie veľkým tak aspon v tichosti).
Generálna prokuratúra je služka politikov, nedajbože aby sa do pozície dostal "nekontrolovateľný" človek...

Ked sledujeme vyjadrenia tých hore, tak (údajne) si vzorne robia svoju prácu, akurát výsledky sú mizerné... Pripomína mi to scénku ked Satinský hovoril Lasicovi: "ja vás už dlhšiu dobu sledujem, vy vydáte na javisku zo seba maximum - a výsledok minimum..."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pohoda, klídek, heroinček ...

stačí zameniť vo vete "Dve štúdie porovnávajú výkonnosť súdnych systémov rozvinutých krajín" namiesto "rozvinutých" za "rozvojových", a sme jednoznačne najlepší ... či..?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nebudte taky optimista

Radsej si precitajte toto http://jurajpolacek.blog.sme.s...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

dalsi kandidat na platbu heroinovi
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Preco sa divite?

Pri tradicnom slabulinkom pravnickom vzdelani v byvalom Ceskoslovensku sa tymto statistikam nedivim. Videla tieto statistiky aj slovenska sudna rada a minister spravodlivosti?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Velmi trefne

Posledny rok pocitujem tento problem na sudoch, ale pripada mi to skor ako bojazlivost sudcov prvostupnoveho sudu rozhodnut aj vo veciach, ktore su jednoznacne - mate faktury, mate vypis z uctu, ze to bolo uhradene, druha strana mala volu vam to vsetko uhradit, kedze to teraz uziva, ale zrazu si povie nie, nebudem nic hradit a tu zacne obrana v style vytiahnut vsetko co aj s pripadom absolutne nema suvis, len aby ste boli vykresleny v tom najhorsom svetle. Zacina vsak skor boj pravnika protistrany pre ktoreho je to cisty biznys a nestiti sa do pripadu tahat dokonca aj malolete dieta. Protistrana samozrejme prehliada uzemnovanie pravnika samosudcom za jeho spravanie, jeho otazky mimo merita veci, ale ten si hlavu nerobi a ked vidi, ze sa mu uspesne dari natahovat cas, vzhladom na svoje akoze dalsie povinnosti, sa sud opat odroci.....a takto dookola. Otazka teda znie, kde je chyba? Malo zaplateny sudca aby raznejsie usmernoval a rozhodoval? Alebo?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

..robil som niekoľko rokov na súde..môžem potvrdiť su takí čo sa naozaj boja rohodovať..sudca za nezákonné rozhodnutie ručí celým svojím majetkom- toto má každý jeden z nich neustále v hlave a ďalej nevylučujem aj to, že sa sudca pozná s advokátom...bol som cele roky svedkom toho ako su istí advokáti neustále u istých sudcov vymieňali kľučky a potom sa išlo pojednávať..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

riešenie

by bolo v tom, vymeniť celý sudcovský aparát! Prerušili by sa tým väzby na kriminálne živly a mohli by sa uplatniť mladí perspektívni sudcovia !
Druhá vec je komplikovanosť našich zákonov, zákony navrhujú politici a tí nemajú o legislatíve ani šajnu !
Navrhujú sa zákony,ktoré neriešia daný problém a umožňujú viacero výkladov a potom je problém dodržiavať taký zákon!
Politici však jednoznačne zákony nebudú prijímať ,najviac by to postihlo práve ich !
Len jednoduché a jasné zákony môžu zlepšiť našu biedu súdnictva(okrem ich korupcie).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

pracoval som niekoľko rokov na jednom okresnom súde, môžem povedať, že choroba súdov spočíva v tom, že sudcom sa nechce pracovať, su zvyknutí na mechanicke typy rozhodovania, utápajú sa tam všetci v nelogickom formalizme; všetci " svorne" držia pospolu aj ked maju voči sebe animozitu...pretože nikto nevie koho kedy bude potreovať...každý pred každým ma skrytý strach lebo nevie kot " veľký" je za ním, aby u neuškodil.. at´d atď vedel by som o tom napísať " román"..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Stará vec

Sudca + advokát = vopred pripravený rozsudok.
V týchto prípadoch je vo veci odzačiatku rozhodnuté.
Po takéto príklady sa chodí na OS BA II.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...najefektívnejší spôsob

...by bol súdny program bežiaci na nejakej 486tke...zvládal by to nestranne promptne a určite by ho do mesiaca za odmenu upgradovali na vyšší level...bolo by to efektívnejšie ako toto hnojisko
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Sudcov máme dosť a sú platení na naše pomery kráľovsky. Práca v domácom prostredí je 2-3 dni v týždni! Myslíte si, že je to efektívne? Eviduje sa dochádzka sudcov do zamestnania (vrátane obednajších prestávok...)? Vyšší súdni úradníci nerozhoduju v reštančných (prieťahových veciach) skoro vôbec, to je skôr úloha sudcov (rozsudky). Sú zmysluplné neustále odročovania pojednávaní (veď odročím pojednávanie a mám čas na 2-3 mnesiace, hlavne že nemusím vyhlásiť rozsudok a vypracovávať jeho písomné vyhotovenie)? A čo častokrát nezmyselné rozsudky na prvom stupni, s prístupom, veď kraj to aj tak opraví? Doživotná funkcia, bez akejkoľvek ďalšej motivácie. Neustále prerozdeľovanie spisov, keď po vymenovaní za sudkyňu často dochádza k nástupu na materskú dovolenku, alebo prerozdeľovanie spisov po ,,kariérnom" preložení na súd vyššieho stupňa.Myslíte, že všetci sudcovia ovládajú prácu s počítačom? Transparentnosť výberových konaní? ČO napríklad ,,justičné prázdniny" v lete, keď sa nepojednáva? Žobračenky pre súdnu administratívu. Chýbajúci akýkoľvek motivačný systém. Tvrdé disciplinárne postihy za prieťahy v konaní by určite pomohli. Len to by o sudcoch nemohli rozhodovať v disciplinárnych senátoch ich kolegovia sudcovia.NEzmyselné rozdiely v rozhodovaní v analogických veciach medzi rôznymi senátmi toho istého odvolacieho súdu.Imunita sudcov? K čomu to je? Máme ešte feudalizmus. Odporúčam Vám ísť si pozrieť súdne pojednávanie, tam sa naučíte veľa o ,,dôstojnosti súdneho konania", len aby ste potom neboli šokovaní, keď Vás jej ctihodnosť žačne pérovať za tom, že ste si dovolili podať dôkazy v obale a v tom šialenom justičnom tempe sa pán sudca musí zdržoavať ich vyberaním a pod.. Skúste však požiadať o vyhotovovanie zvukového záznamu, potom uvidíte tu zmenu v prístupe. Základom v tomto štáte je, aby začala normálne fungovať polícia a súdy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zvukovy zaznam

Prave k tomuto hodlam pristupit, otazne je, na koho to bude mat vplyv. Sudca povazuje podla mna, nieco take za zbytocne a zatazujuce pracu prepisovatelky, ktora ma toho urcite tiez az az nad hlavu...Na druhej strane je to mozno zase dobre ako ukazka v pripade krajskeho sudu, co sa na okrese preberalo a nebolo to k meritu veci....hold, tazko posudit
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

inymi slovami

analyza dokazala h8vn8
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, analýza dokázala onô, pretože porovnáva neporovnateľné. Efektivita súdneho systému nie je daná iba peniazmi, sudcami a administratívou a už vôbec nie súdnou radou. Sú tu ešte faktory, ktoré sa nedajú exaktne vyjadriť v žiadnej štúdii. Ide napríklad o:
- nekvalitu procesných pravidiel, ktoré v podstate znemožňujú v mnohých veciach rýchlo rozhodnúť,
- nekvalitu a nestabilitu hmotnoprávnych predpisov, stačí si pozrieť počet noviel pri najdôležitejších kódexoch a spýtať sa ktoréhokoľvek právnika z praxe, čo si myslí o ich "kvalite",
. povahu účastníkov konania, hlavne na strane odporcu, ktorí aj pri jasnom nároku cítia potrebu bojovať ako o život a zneužívajú všetky nedokonalosti právneho poriadku, aby spor predlžovali,
- obrovské problémy s doručovaním písomností účastníkom a svedkom, najmä čo sa týka predvolaní,
- nekvalitu určitej časti advokátov,
- slabo platení vyšší súdni úradníci a za hanebne nízke platy pracujúce asistentky, atď.

Keď sa k týmto a ďalším faktorom pripojí ešte nekvalita časti sudcov a skutočne nízka úroveň informatizácie súdneho konania, musí nevyhnutne dochádzať k problémom vo fungovaní celého systému.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

čomu sa čudovať

Som svedkom v jednom procese s podvodníkom. Podľa mojich zistení je daný človek obvinený v 5 (piatich rôznych trestných veciach na piatich rozličných súdoch v rámci SR. čo by sa stalo keby ho súdili vo všetkých piatich na jednom súde???
Ale nie o tom. ja som svedkom na súde ktorý je od môjho bydliska vzdialený 400 km, keď som požiadal súd o vypočutie miestne príslušným súdom v tejto veci (žiadosťou) tak mi bolo povedané (po tel. dotazovaní) že žiadosť bola založená do spisu ale že sa musím dostaviť lebo na mňa môže mať otázky senát, prokurátor, advokát..., nakoniec došlo na preplatenie mojich nákladov súvisiacich z dopravou ubytovaním náhradou mzdy .... Odpoveď bola nasledovná - preplatený bude len cestovný lístok, no kašlem taký princíp potom sa niet čo čudovať že svedkovia nechodia na pojednávania súdy sa naťahujú a ešte keď k tomu pridám obštrukcie advokáta a obvineného tak sa nedoplatím nakoľko rozdiel v cestovnom autom a vlakom je pri danej vzdialenosti cca 40 E čo mi súd nepreplatí, čiže budem musieť ísť vlakom buď nočákom alebo prespať v hoteli, no úplne super. To je spôsob šetrenia nákladov tak sa nečudujme že máme drahé súdy a doba riešenia súdneho sporu je v tom lepšom prípade do jedného roku
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME