Pondelok, 22. január, 2018 | Meniny má Zora

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako chráni štát záujmy zamestnancov pri nevyplácaní mzdy? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ktože tu už má záujem zastať sa nešťastníkov, ktorým zamestnávateľ nevypláca mzdu? Ak by sa kompetentní pohrabali vo firmách, ktoré dlžia väčšie čiastky do sociálnej či zdravotnej poisťovne, určite by zistili, že riadne meškajú aj výplaty. Ľudia to taja, lebo sa boja prepustenia. Kto kontroluje výpovede z dôvodu nevyplácania mzdy? Dať trestné oznámenie na políciu cha cha cha... zacvakať 600 eur a dať to na súd- aj keď vyhrám neznamená, že mzdy dostanem a prídem ešte aj o tých 600 eur. Inšpektorát práce? Firmy sa z toho vedia vykrútiť- nemáme, nemáme. A peniažky si hrabeme tajne mimo oficialného učtovníctva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Trestný čin nevyplatenia mzdy

Kým v roku 2008 sa stratilo v domácej ekonomike z dôvodu obchádzania daňových zákonov približne 10 miliárd eur, tento rok by to malo byť až 11 miliárd eur, čo predstavuje 15 percent hrubého domáceho produktu krajiny.
O vyčíslenie sivej ekonomiky v Európe sa pokúsil ekonomický expert na sivú ekonomiku, profesor rakúskej Univerzity Johannesa Keplera Friedrich Schneider a konzultanti z americkej spoločnosti A. T. Kearney.

Pod novodobý trend obchádzania platenia daní sa čoraz viac podpisuje najmä vysoká miera nezamestnanosti, takisto práca načierno a platby bez účtovných dokladov.
Celé dve tretiny sivej ekonomiky v Európe predstavuje práca bez platnej pracovnej zmluvy, zvyšnú jednu tretinu tvoria platby v hotovosti bez vystaveného dokladu.
http://spravy.pravda.sk/ekonom...
Celkový objem sivej ekonomiky v Európe sa momentálne pohybuje na úrovni približne dvoch biliónov eur, teda 18,5 percenta európskeho hrubého domáceho produktu (HDP).

Trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného
8.5.2013, JUDr. Andrej Poruban, PhD., Zdroj: Verlag Dashöfe
K primárnym právam zamestnanca patrí právo na vyplatenie mzdy, ktorou sa pre účely pracovnoprávnych vzťahov rozumejú všetky plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu.

Toto právo je formulované nielen v medzinárodnoprávnych a európskych právnych dokumentoch,
ale na viacerých miestach slovenského právneho poriadku;
najmä v čl. 36 Ústavy Slovenskej republiky, v čl. 3 Základných zásad Zákonníka práce (zamestnanci majú právo na mzdu za vykonanú prácu), ako aj v definícii závislej práce podľa § 1 ods. 2 Zákonníka práce (ďalej aj ako ZP), v ktorej je podstatným identifikačným znakom výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa za mzdu alebo odmenu.
Zamestnávateľ je teda povinný poskytovať zamestnancom za vykonanú prácu mzdu.
http://www.mup.sk/trestny-cin-...
Vzhľadom na vyššie uvedené, právna úprava poskytuje zamestnancom ochranu ich peňažných nárokov. Okrem nástrojov pracovného práva, je jedným z najvýznamnejších právnych prostriedkov aj ochrana upravená v Trestnom zákone č. 300/2005 Z. z. prostredníctvom skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného upraveného.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nevyplatenie mzdy

Pán Pestrec neviem čo ste chceli tým povedať, ale prečítajte si poriadne ten paragraf o nevyplatení mzdy... v Tr. zák. a potom asi už nenapíšete , že to je jeden z najvýznamnejších právnych prostriedkov. Podľa mňa je to hanba našich poslancov a hlavne právnikov. A autorovi blogu odporúčam sa spýtať na MS SR koľko podnikateľov bolo odsúdených za nevyplatenie mzdy?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Čierna ekonimika je iba dôsledkom vysokej miery štátnej intervencie a daňového a odvodového zaťaženia.

Čo sa týka restného činu nevyplatenia mzdy je nutné podotknúť, že na odsúenie musí byť jasné, kto je zodpovedný a musí byť dokázaný úmysel. To z toho zákona robí zdrap papiera.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nevyplácanie mzdy.

Váš príspevok nechápem čo znamená. Možno nejaká správa.
Prvý veľký problém na Slovensku je v zlých zákonoch, ktoré v skutočnosti v praxi moc toho neriešia. Niekedy mám dojem, že sú tak formulované úmyselne, lebo inak by ich autori a schvaľovatelia museli mať o koliesko viac. Druhý problém je korupcia, alebo nelogická, záhadná nečinnosť kompetentných. Prípadne činnosť, ktorá mi je záhadou. Ficov argument, že vymožiteľnosť práva by bola drahá a peniaze by sme museli brať inde, neberiem. Prax už viac - krát ukázala, že vysoké platy, prípadne príplatky štátnych zamestnancov, aby neboli korumpovateľní nič nevyriešili. Práve naopak. Vymožiteľnosť práva niečo stojí, s tým súhlasím. Stojí čestných ľudí, odborníkov vo svojom obore a správnych ľudí na svojom mieste. Mám osobnú skúsenosť s nevyplateným mzdy. Postupovala som oficiálnou zákonnou cestou. Čo som z toho mala: - stratila som hodne času ( 2 roky )
- nevyriešil sa môj problém
- musela som viac - krát vysvetľovať na úradoch môj problém.
Možno jedno riešenie by bolo. Vykašľať sa na oficiálne postupy. Kto má možnosť riešiť to po svojom, fantázii sa medze nekladú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nevyplatenie mzdy musí byť podnikateľovi dokázané ako úmysel- stačí povedať nechcel som - nemám- musel som peniaze použiť na prevádzku----- a je to vybavené a 600 eur, ktoré chudák dal ako poplatok na súd, je včudu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Väčšina šéfov štátnych úradov

a Polície je závislá od politikov a tí od svojich sponzorov-podnikateľov(ak sami nie sú podnikatelia,a firmy majú prepísané na svojich príbuzných).Žiaden z týchto ľudí nepôjde proti svojim záujmom.A tak sa zamestnávatelia bežne dozvedia,kto na nich podal ,,anonymné" podanie na Inšpektorát práce.A polícia sa tvári ,že nevidí to,že väčšina zamestnávateľov v stavebníctve,v reštauračných službách, v SBS,...platí svojim zamestnancom legálne len min.mzdu a zvvyšok na ruku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

všetky štátne orgány v takýchto prípadoch zlyhávajú z jednoduchého dôvodu. Ak ste niekedy zažili kontroly z IP alebo z iných štátnych inštitúcií, viete, že im nejde ani v poslednom rade o zamestnancov. Ich jediným reálnym úmyslom je nájsť čo najviac nedostatkov v kontrolovanej firme, vyrúbiť čo najvyššie pokuty a tým vlastne ospravedlniť svoju vlastnú existenciu. Nuž a vo firme, ktorá už zjavne nedisponuje žiadnym majetkom, a ktorú vlastní a vedie hulvát, je predpisovanie pokút zbytočné, pretože sú nevymožiteľné. Tak načo by štátni úradníci takúto firmu vôbec kontrolovali ?
Smutnejšie je, že v prípade Slotexu a podobných firiem nekonali a zásadne nikdy nekonajú ani odbory, ktoré sú vo vnútri firmy a majú dostatočný prehľad o situácii.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Konečne rozumný príspevok.

Ešte by som doplnil, že nevyplatenie mzdy, je rovnakým nedodržaním zmluvy ako akékoľvek iné. Logika veci by vravela, že sa to vymáha súdne a nie nejakým bláznivým úradom.

Bohužiaľ namiesto toho aby sa sfunkčnili súdy, sa pri istom tlaku zriadi nový kontrolný úrad, ktorý sa bude správať presne podľa tvojho príspevku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1. odbory vo firme tvoria zamestnanci
2. odbory vo firme Slotex vznikli len tesne pred úplným krachom firmy
3. aj keby existovali skôr a zamestnanci by sa nebáli, tak nemajú žiadne reálne páky ako zjednať nápravu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1. odbory tvoria odboroví predáci.
2. načo vznikali až pred krachom ?
3. ak ide o poškodenie slušného zamestnávateľa, odbory si svoje páky vždy nájdu. Okrem toho, odbory, to nie sú len konkrétna odborová organizácia v tejto firme, ale rozvetvená organizácia. Aj zákony vravia, že zastupujú práva všetkých zamestnancov, aj tých, ktorí nie sú ich členmi, napokon aj kolektívne zmluvy podpisujú odborári v mene všetkých zamestnancov. To je tá príjemná, nekonfliktná časť ich pôsobenia. Ale nikdy som sa na Slovensku nestretol s tým, že by aj skutočne chránili záujmy svojich členov, o nečlenoch ani nevraviac.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

tvoja odpoveď je riadne odtrhnutá od reality...

1. už si niekedy videl generála bez vojska? Odbory nemôžu a nefungujú bez radových členov. Odboroví predáci bez členov je nezmysel.
2. to sa opýtaj bývalých zamestnancov Slotexu. Odborová organizácia u zamestnávateľa môže vzniknúť len na popud zamestnancov. Nefunguje to tak, že tam príde predseda nejakého odborového zväzu a povie: od dnes tu budú odbory... Môj predpoklad, prečo tam odbory vznikli tak neskoro, asi preto, že až neskoro zamestnanci prišli na to, že by tie odbory predsa len potrebovali. Mimochodom, až po tom, ako tam vznikli odbory sa konečne pohli ľady, až na popud odborov bol vyhlásený konkurz a až a základe konkurzu mohli zamestnanci ísť na úrad práce - dovtedy boli rukojemníkmi situácie.
3. v tretej časti tvojej odpovede píšeš nezmysel za nezmyslom... ani neviem kde začať.

"Aj zákony vravia, že zastupujú práva všetkých zamestnancov" - cituj jediný zákon v ktorom je niečo také napísané. Kolektívne zmluvy podpisujú odbory len u tých zamestnávateľov, kde fungujú odbory a vyjednávajú len za svojich členov - na základe ústavy ale kolektívna zmluva platí pre všetkých zamestnancov, inak by išlo o diskrimináciu. Zamestnanci - nečlenovia odborov, ktorí nesúhlasia s kolektívnou zmluvou majú niekoľko možnosti:
- založiť si vlastnú odborovú organizáci
- založiť si zamestnaneckú radu
- dohodnúť si individuálne podmienky pracovnej zmluvy a prac. pomeru

" Ale nikdy som sa na Slovensku nestretol s tým, že by aj skutočne chránili záujmy svojich členov, o nečlenoch ani nevraviac."
- daj konkrétne príklady, lebo inak to je len drístanie
- prečo by mali odbory chrániť záujmy nečlenov odborov?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

v praxi je to asi tak - podnikatel,zamestnavateľ umyselne nič neplati t.j. mzdy, zdr,poistovnu,socialnu poistovnu ale čo plati to su uplatky pre okresnych šefov Zdr.poist.SP.Policii za ich nečinnosť , ak je dlžny napr. .1 000 000 eur a uplatky su vo vyške 500 000 eur aj tak je na tom dobre. Zdravotne poistovne už exekujuju po 1. mesiaci neplatenie a dokonca Sp exekujuuje aj sumy ktore su menšie ako vyška poštovneho. kocurkovo poslať doporučeny dopis za dlžnu sumu vo vyške 0,05 eur a veru to sa deje za uzkej sučinnosti s vybranym exekutorom, ktoreho min.odmena s dph činni 43 eur za ex.prikaz vo vyške 0,05 eur
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tento stat nielenze nechrani zaujmy zamestnancov, ale nechrani zaujmy nikoho mimo politikov a ich mecenasov. Uz nikomu neverim a statu najmenej...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Stovky ľudí bez mzdy v závodoch a ďalšie stovky v malých firmách. O týchto jednotlivcoch nikto nevie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Len doplnim, ze policia/prokuratura ma v rukach velmi efektivny paragraf, poskodzovanie veritela - lebo zamestnanec, ktoremu nebola vyplatena mzda je tiez veritel. Len by musela byt vola a schopnosti ho aplikovat (a nielen v tychto pripadoch).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

19 odsudenych (z toho ani jeden nepodmienecne) v minulom kalendarnom roku za poskodzovanie veritela sa ti zda "velmi efektivny paragraf" ???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V mnohych inych krajinach ano, aj podla jeho znenia. Ale neschopnost, resp. neochota vykonnej moci ho presadzovat nemoze byt dovodom na inflaciu legislativy - akorat sa bude rozsirovat legislativny chliev, v ktorom sa uz nevyzna nikto, a bude sluzit akorat na sikanu nepohodlnych, a nie na presadzovanie prava.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

chyba v systeme

tomuto vsetkemu sa da predist jednoducho. Zmenou systemu. Zamestnávateľ (subjekt, ktorý vypláca mzdu), odošle celý mzdový náklad na zamestnanca (mzda s odvodmi) socálnej poisťovni. Tá si nechá svoje odvody, odvody do zdravotnej a ostatné platby odošle tam kam má a čistú mzdu odošle zamestnancovi.V prípade absentujúcej mzdy je SP prvá, ktorá má info o meškajúcej mzde a iniciuje kroky... Všetko sa dá...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

SP prvá a posledná

Sociálna poisťovňa vyplatí 306 zamestnancom GALAND, s.r.o., Snina takmer 162-tisíc eur.
...3. júla vyplatí bývalým zamestnancom /vyše tri stovky ľudí/ spoločnosti GALAND dávky z garančného poistenia.
http://foaf.sk/firmy/97060
Voči tejto spoločnosti, na ktorú bol 30. apríla 2013 podaný návrh na vyhlásenie konkurzu, eviduje Sociálna poisťovňa k 15. júna 2013 pohľadávku vo výške 286.608,14 eura.
zdroj:sme
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME