Piatok, 19. január, 2018 | Meniny má Drahomíra, Mário

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo robia inak v Salzkammergute než na Slovensku? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Blog vystihuje podstatu

Pekny, presny a fakticky blog, ktory vystihuje problemy turistickeho ruchu na slovensku. Tiez sme stravili v tejto oblasti krasne chvilky na bicykli a urcite by sme sa sem chceli vratit.
Dovolila by som si polemizovat len s jednou vecou: kvalita ubytovania a ranajok. Moja skusenost z daneho regionu bola opacna, ale mozno sme mali len stastie... ubytovanie bolo vacsinok len o niekolko eur drahsie ako na Slovensku (cca o 8-12 EUR v priemere), no kvalita najma matracov bola neporovnatelna. Zameranie sa na matrac asi vyznieva smiesne, ale ked je postel dobra a clovek sa po celodennej drine riadne vyspi, hned je svet veselsi :-) Ranajky boli vascinou skvele... ziadne najlacnejsie cornfflaky... Na druhej strane je pravda, ze kvalita jedla v restauraciach v Rakusku nie je nic moc v porovnani so Slovenskom... Inac so vsetkym suhlasim. Pekne ste to zhrnuli, najma ludsky pristup. Mam pocit, ze v Rakusku to ludia robia s radostou, domaci pan nas s hrdostou v zablatenych cizmach previedol po svojej farme, ukazal na prasce, kravy, kone... porozpraval o robote... a vobec sa nehabil ze pracuje v sluzbach a "sluzi". Skoda, ze si z toho nezoberu ponaucenie nasi pracovnici turistickeho ruchu...
Vdaka za postrehy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Isteže v SKG je dominantnou "atrakciou" sieť lesných chodníkov, keďže ide o horskú oblasť, a z hľadiska "turizmu" tam niet významnejšieho mesta (mesta, zaujímajúceho masových turistov). S našou oblasťou Banskej Štiavnice je región neporovnateľný. Inými slovami, každá oblasť/región stavia "ponuku" na tom, čo zdedila, resp. čo je v území k dispozícii... Keď v Liptove, či Poprade nevedia, čo propagovať, ostáva im nejaký trápny "akvapark". Alebo ešte inak, aký cieľový (masový) návštevník, taká "propagácia" a "ponuka".
http://upload.wikimedia.org/wi...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Antijet, v SKG je veľa lokalít masového turizmu. Za všetky hádam uvediem Salzburg, bane v Hallstatte, Wolfgangsee či vrchol Krippensteinu...

Dovolím si nesúhlasiť vo veci, že slovenské regióny stavajú ponuku na to, čo zdedili a čo je v území k dispozícii. Nie, podľa mňa slovenské regióny stavajú ponuku na tom, na čom vedia stavať ponuku a bohužiaľ naše schopnosti, úmyselne píšem v 1. osobe, sú v tomto dosť malé. Jeden príklad za všetky: v spomenutej Banskej Štiavnici stále nevieme poriadne využiť pre turizmus to najlhlavnejšie, čo tu máme - banícke dedičstvo.

Ale pozor! To, čo o nás píšem, nepovažujem za chybu. Veď nikto učený z neba nespadol a aj v tom Rakúsku trvalo veľa desaťročí, kým prišli tam, kde sú dnes a tiež sa to museli naučiť robiť, získavať skúsenosti, vymieňať generácie. U nás to nebude trvať menej, ba vzhľadom na našu komunistickú históriu asi aj dlhšie... Takže ono fakt nejaké priame provnávanie je veľmi ošemetné a spravil som ho skôr pre inšpiráciu, než pre nejakú presnú exaktnú analýzu. :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1) Čiastočne som bol nepresný s tými lokalitami, Salzburg však do obklasti rozhodne nepatrí - viď mapa.
2) Masový turizmus - ide skôr o cieľového návštevníka a jeho "druh". Na rozdiel od tuctových slovenských turistov, čo strkajú nos chaoticky do každých dverí, som presdvedčený, že tam idú ľudia za konkrétnym, oboznámia sa s "atrakciami" (pamiatkami), s tým, čo môžu vidieť ZÁSADNE VOPRED, cestujú s bedekrom.
3) Ani celoblastná prezentácia nemôže a nevie prezentovať to, čo podrobne prezentujú konkrétne lokality, viď napr. Hallstat (http://www.hallstatt.net/ueber...) - nič obdobné na Slovensku nenájdete, Liptov, či Spiš prezentuje vždy akurát akvapark - lebo vidia a "vedia". Teda na vyššie uvedenom tvrdení trvám.
4) Cieľový "turizmus" v Alpách sa od čias Alpenvereinov pestuje hádam vyše 120 rokov, to znamená, že štandard a kvalita tam musia mať tradíciu aspoň storočnú. Zhodneme sa v tom, že stavajú na dlhodobej kontinuite, kým u nás sa kvôli politickým i majetkovým zmenám lámala hádam každú dvadsaťročnicu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nemyslím si, že BS nedostatčone využíva banské dedičstvo: chcete, aby nejakí permoníci lemovali ulice, chcete, aby z mesta spravili úplný lunapark?? Štôlňa je roky prístupná v rámci areálu SBM, jedna je prístupná priamo na Trojici.
Banská Štiavnica zásadne nie je LEN o baniach, ako nás chcete presvedčiť! Baníctvo bolo síce nosným zamestnaním väčšiny obyvateľsva, v BS však viazalo početné nadstavby (kultúra, umenie, stavby ťažioarov=podnikateľov, akadémia a školy).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Antijet, kľud :-) Nikoho o ničom nechcem presviedčať a už úplne nie o tom, že BŠ je len o baniach. V škole by vás ohodnotili že "nezvláda čítanie s porozumením" :-))) Nikde som nepísal ani o permoníkoch, ani o "úplnom lunaparku". Iba som spomenul, že podľa mňa nevieme dostatočne a naplno využiť to, čo robí Štiavnicu v rámci Slovenska originálnou a to je banícke dedičstvo a banícka história - a samozrejme, že k tomu patria aj nadviazané veci, od umenia cez kultúru až po vedu, vzdelávanie, technológie a iné odbory. Návštevník sa v Štiavnici dozvie veľa letopočtov, mien, poučiek a cudzích slov. Ale chýbajú mi príbehy, história bežného dňa, ukazovanie prekvapivých kontextov, chýba mi interpretácia banskej histórie a jej zaujímavostí do jazyka a roviny bežného človeka. Chýba nám schopnosť bežných ľudí, poskytovateľov turistických služieb, zarobiť na banickom dedičstve.
Upozorňujem však znova - nepovažujem to za chybu, verím (a sám sa snažím k tomu prispieť), že časom sa to naučíme :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

OK, zjavne však mierite na oblasť služieb CR - sprievodcovstvo. Alebo myslíte, že domy, námestie a ulice treba olepiť ďalšími tabuľami? Ak to prvé, neviem, či slovenský návštevník si je ochotný platiť prehliadku po meste so sprievodcom (gratis ako v Krakove to sotva niekto urobí); nemecky v BS vie asi málokto a taktojazyčných návštevníkov okrem rak. dôchodcov z hotela na Počúvadle asi niet; maďarsky hovoriaca osoba so zreteľom na potreby CR je v Štiavnici asi len jedna, resp. maďarské skupiny si vysvetlia veci aj sami (zájazdy priamo z akadémie v Šoproni). Takže osobne by som situáciu v BS nevidel tragicky - nechajme predsa návštevníka, nech aktívne hľadá, pri automatickom naservírovaní "atrakcii! (rôzneho druhu) sa vyrtráca čaro "objavovania".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Páči sa mi,

že Slovensko vychádza z porovnania lepšie ako tomu obvykle v poidobných článkoch býva. Nebaví ma už dlho čítať to fňukanie, frflanie a (s prepáčením) ***** si do vlastného hniezda. V tom sme veľmajstri!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Možno v zásade nerobia v Salzkammergute nič zásadne odlišne, iba nemajú z námestí parkoviská, a pamiatky (či zástavba všetkého druhu) v mestečkách a dedinách nevyzerá ako po fronte, resp. po nájazde developerov a čínskych priekupníkov. Áno, porovnávame s Banskou Štiavnicou, Kremnicou i Bystricou.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME