Nedeľa, 21. január, 2018 | Meniny má Vincent

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Infožiadosti: Reakcia ZMOSU a detailný pohľad na MZ SR (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nejaky debilek to tam zalamoval a potom to dal do JPEG, tak toto musel byt fakt nejaky buran. Btw. jpeg sa da vytlacit a naskenovat do wordu behom 30 sekund :P Ide o pekny cisty text bez specialnych znakov, vysledok by bol cisty text a je to :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

možno pracovník rozmýšľal štýlom "pridal si mi robotu - urobím ju tak, aby som ti použitie informácie čo najviac sťažil"
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To bude skôr tým, že tetuška vie ovládať len T602 a teraz po prechode na Win už len Notepad ;)

Iné chcem ale ešte povedať a pochváliť ... tento pán Dubéci je asi prvý a tak sa zdá, že asi nadlho aj jediný poslanecký asistent, u ktoré nemám dôvod ľutovať, že ho z daní platíme. Otvorene ukazuje svoju robotu, tak, ako otvorenosť čaká od úradníkov a tak, ako si otvorenosť a verejnú kontrolu práce našich poslancov a úradníkov predstavujem aj ja. Od iných "politikov" a poslancov sa maximálne dozvieme, čo sa im nepáči, čo majú na srdci na Fica, ale nič, nikdy nič nenapíšu, čo konečne prínosné urobili, čo navrhujú prínosné urobiť (bez toho, aby tam nebol zamotaný Fico ako argument "lebo Fico") atď. A nedajbože vedieť, čo robia z našich dani ich asistenti!! Čo robí napr. niektorá z tých rodinných blonciek zamestnaných u niektorých poslancov atď. A nedajbože, čo by sme sa o tom, čo pre nás robia dozvedeli. A nedajbože ešte od tých, čo v parlamente majú za 4 roky jedno "vystúpenie" aj to je predpripravená otázka na "premiéra" od nejakého Kolesíka.

Pán Dubéci, ďakujem za to, čo robíte a pokračujte v tom, snáď raz budete vzorom pre ten zvyšok politikov a ich asistentov čo tu sú, ako sa má robiť robota a komunikovať s tými, čo si ju formou daní platia. Keď tak pozerám medzi našimi pravicovými politikmi, tak keby ste kandidoval, asi ste číslo 1. na zozname mojich "krúžkov"... Thanks.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A co mali robit? Uverejnit nemodifikovatelne pdfko? Ved tieto informacie je mozne pozmenit s cielom niekomu uskodit a nahrat spat - takze ziadne prepisovatellne subory na oficialnych strankach. Pokial sa ele jedna o odpoved na ziadost, tam sa da predsa dohodnut (samozrejme sa treba pozriet na to, ake formaty smie verejna a statna sprava pouzivat - mame na to zakon).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

vy máte zákon na všetko - predpokladám aj na to, kedy a ako sa chodíte vykakať.
A navyše si myslím, že .pdf je štandardný formát na zverejňovanie textových údajov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A co tak podpisat to pdf digitalnym podpisom a nebrat nic nepodpisane digitalne za oficialne data?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak nejak som to myslel...
Pre GOTHMOGa: Organy verejnej a statnej sparvy smu robit len to, co im zakon povoluje. A tak to ma byt.
Uz len zabezpecit aby to obce a mesta dodrziavali. Netusim, ake je presne znenie infozakona ohladne formatu poskytovanych dat. Je jasne, ze starsie nedigitalne data nemusia byt distribuovane v elektronicky pouzitelnom formate, teda, ze scany budu musiet stacit a tu niekde moze byt jadro pudla.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Majú všetky nástroje k dispozícii v rámci jedného rezortu, čiže o to jednoduchšie je sprístupniť čo je cez infozákon najviac žiadané a napriek tomu bude fňukať, že je vraj buzerovaná a šikanovaná. Ale ja sa vlastne ani nečudujem. Skvelý blog!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:)

Podľa mňa sa v zásade na celú problematiku pozerá zle.
1. Neviem si predstaviť, že sa dnes v úradoch ešte niekde vôbec používajú písacie stroje. Hádam už aj v tej najmenšej obci na miestnom úrade majú elektronickú evidenciu a vytvárajú dokumenty elektronicky. Ak nie, malo by sa o to postarať zodpovedné ministerstvo.
2. Väčšina software-ov vie dnes uložiť údaje v mnohých formátoch, a to aj grafické (GIS a CAD majú napríklad "viewer"-y- viď kataster alebo napríklad rôzne cestné či stavebné projekty, ktoré sú zverejnené na internete), aj databázové (PDF, HTML, XML, XLS, RTF, ...........) a aj iné.
3. Každá jedna informácia, každí jej bit, ktorú orgán verejnej moci získa, je získaná za verejné peniaze, je teda vlastníctvom verejnosti.
4. Minimálne každí občan SR je členom spoločenstva, zvaného verejnosť SR. AK je to tak, potom každý občan SR (minimálne) je spoluvlastníkom (otázka by azda bola, či podielovým alebo bezpodielovým - ja som za bezpodielové) všetkého, čo je verejné.
5. Informácie nemajú rovnakú povahu ako hmotné veci. Napríklad, užívaním nestrácajú svoju hodnotu (aspoň väčšinou nie), môžu ich súčasne užívať aj viacerí ľudia, ba aj všetci. Preto nie je dôvod brániť vlastníkom informácii k prístupu k nim, s výnimkou tých, ktoré sa určia zo zákona.
6. Ak sa na vec pozrieme takto, zistíme, že infozákon je postavený zle. Správne mal byť postavený tak, že orgány verejnej moci sú povinné zverejniť na verejne dostupnom internetovom sídle verejnej správy každú informáciu, ktorú pri svojej činnosti získajú s výnimkou informácii podliehajúcich osobitným režimom (zákon o ochrane utajovaných skutočností...., o ochrane osobných údajov...., ....). Pri tom by všetky informácie mali byť zverejnené v hierarchickej, štruktúrovanej podobe, tak aby sa v nich dali potrebné informácie vyhľadávať podľa zvolených kritérii.
7. Tým by odpadli všetky dôvody na sťažnosti od orgánov verejnej správy, že sú zahltené žiadosťami na základe infozákona. Všetko, čo zverejnené môže byť by jednoducho bolo hneď pri vzniku, alebo pri inom, vhodnom, zákonom určenom okamihu zverejnené.
8. Nemám síce predstavu, aký objem (v bytoch) majú informácie, v priebehu jedného roka získané všetkými orgánmi verejnej moci. Ale myslím si, že kapacita a výkon by v dnešnej dobe už nemali byť takým strašiakom ako kedysi. A to dokonca ani za pre štát primeranú cenu (Pokiaľ ovšem na tom zas niekto nebude chcieť nejako extrémne zarobiť).
9. Ministerstvo financií je ak sa nemýlim rezort zodpovedný za informatizáciu spoločnosti, teda by malo byť stanovené za garanta zverejňovania a spolu so šéfmi verejných samospráv (v obciach napr. starostovia) by mal byť minister osobne zodpovedný za funkčnosť systému.
:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A pardon za zámeny y a i
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME