Piatok, 18. august, 2017 | Meniny má Elena, Helena

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Energia vo fyzike - pokračovanie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Martin...

...vynikajúco si to napísal.
Dve otázky:
1. Ak v 1 m3 máme enrgiu 5 joulov, ako ju môžeme využiť, resp. ako by sme si ju mohli vziať, aby tam len tak neležala a nehlivela?
2. Ak si ju odtiaľ zoberieme, resp. odčerpáme, zostane ten konkrétny m3 bez energie, alebo do neho natečie nová energia?
3. Odkiaľ tam natečie?
With respect
domino svetík
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem za príspevok a pochvalu :)

Hovorili sme o energii poľa a o jej hustote. Energia elektromagnetického poľa sa može prejaviť v zásade dvoma sposobmi (aspoň na klasickej úrovni, bez kvantovej fyziky, tam je to zložitejšie)

Ak do toho poľa vložíme nejakú časticu, začne sa častice pohybovať a tým získava energiu na úkor poľa. Týmto sposobom energiu z poľa bežne dostávame. V článku som práve chcel vysvetliť, že energia poľa nie je nič mystické, je to len inak vyjdrené to, že toto pole dokáže konať (užitočnú) prácu. To, že sa z poľa odčerpáva energia je bežná vec, napríklad v elektromotore. Na druhej strane, niekto to pole musí vytvoriť a energiu mu dodať.

Iný doležitý prejav energie poľa je samozrejme svetlo alebo elektromagnetické vlnenie. Vtedy nie len že pole energiu má, ale táto energia sa aj prenáša z miesta na miesto a to dokonca nezávisle od zdroja poľa. Takže ak vezmete elektrón, začnete ním kmitať, tento elektrón vytvorí el.mag. vlnu, tá sa od elektrónu oddelí a putuje už ďalej, aj keby ste elektrón zastavili. Keď táto vlna dopadne na nejakú prekážku, absorbuje sa (prípadne sčasti odrazí) a svoju energiu predá tejto prekážke.

No a aby som zodpovedal Vaše otázky 2 a 3, vlastne ste si ich zodpovedali sami :) Ak pole koná prácu, zmenšuje svoju energiu. Do daného miesta skutočne može doslova pritiecť nová energia (popisuje sa to tzv. Poyntingovým vektorom). Ale detaily závisia na konkrétnom usporiadaní sústavy. Ak máme nejaký zdroj, ktorý energiu poľa neustále obnovuje, može byť energia poľa konštantná. Veľmi to závisí na konkrétnom usporiadaní. Podstatné je, že energia poľa sa može meniť na mechanickú energiu častíc a naopak.

No...snáď som zodpovedal to, čo ste chceli vedieť :) Prajem pekný deň
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mehmed - Vieš, že vedecká teória ktorá opisuje funkciu CRT obrazovky je v rozpore z Coulombovým zákonom? Podrobnejšie vysvetlenie nájdeš na mojom blogu.
http://agud.blog.pravda.sk/201...
Ak sa v katódovej trubici nepohybujú elektróny, potom neexistuje dôkaz že elektróny naozaj existujú.
Aký máš dôkaz, že fyzikálne zákony ktoré vysvetľujú funkciu elektrónok i polovodičov sú správne?
Aký máš dôkaz, že platný model atómu je správny?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vladimír, funkcia vákuových súčiastok je plne v súlade s Coulombovým zákonom. A teraz sa budem opakovať. To, že nejakému zákonu a jeho dôsledkom (napríklad pri fungovaní CRT) nerozumieš, ešte neznamená, že je nesprávny. Platnosť zákona môže vyvrátiť len experiment, ktorý nedopadne podľa predpovede teórie. Príď s takým experimentom a fyzici ťa začnú brať vážne. Inak dokazuješ len svoju neznalosť.

Príroda sa nespráva podľa tvojich rozhodnutí. Vetou, citujem: "Ak sa v katódovej trubici nepohybujú elektróny, potom neexistuje dôkaz že elektróny naozaj existujú." si sa bez dôkazu rozhodol, že v katódovej trubici sa nepohybujú elektróny. Kde je dôkaz tvojho tvrdenia? To, že sa pod tvojím článkom nerozbehla diskusia ani zďaleka neznamená, že máš pravdu. Môže byť za tým obyčajný nezáujem. Niet sa čomu čudovať. Vybral si si zlé miesto na prezentovanie svojich myšlienok. Už ani nehovorím o tom, že tvoje myšlienky sú často v rozpore s pozorovaním.

Obraz v CRT vytvárajú elektróny, ktoré dopadajú na luminofor. Ióny sú v tomto procese nežiadúce, lebo vďaka svojej energii dokážu luminofor mechanicky poškodiť. Mimochodom, ako vysvetľuješ existenciu iónov? Už vopred ťa upozrňujem, že polarizácia atómov nie je vysvetlením. Je toho naozaj veľa, čomu nerozumieš. Až ma zaráža, že sa s tým chváliš a učiť sa nechceš.

Môžeš svoje tvrdenia podložiť výpočtami? Alebo ani teraz nie, ako to bolo pri tvojom "dôkaze" odpudivej sily gravitácie? Ukáž výpočtom, že funkcia elektrostatickej šošovky odporuje Coulombovmu zákonu. Ak to nedokážeš, tak ti nikto neuverí, že tomu zákonu aj rozumieš.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Môj článok je plne v súlade z Coulombovým zákonom. Ak chceš spochybniť moje tvrdenie, najprv musíš spochybniť Coulombov zákon a až potom bude možné považovať moje tvrdenie za nesprávne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tvrdiť môžeš čokoľvek. Ale ak to nedokážeš podložiť výpočtom, tak to ostáva obyčajným táraním. Od teba som nikdy nič iné, ako nepochopenie fyzikálnych zákonov nevidel. Fyzici na rozdiel od teba počítajú. Ty len táraš.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Môžeš uviesť konkrétny príklad, ktoré z mojich tvrdení v článku o CRT obrazovke je v rozpore z Coulombovým zákonom?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Celý článok je zlý. Nerozumieš Coulombovmu zákonu, svoje tvrdenia nedokážeš podložiť žiadnym výpočtom. Stále nechápeš, ako fungujú elektrónky. Snažil som sa ti vysvetliť funkciu vákuovej obrazovky, (napríklad aj to, že ióny sú v obrazovkách nežiadúce, lebo dokážu zničiť luminofor), no nepodarilo sa mi to. Chýbajú ti úplné základy na úrovni základnej školy a nie si schopný chápať súvislosti. Ako chceš pochopiť funkciu takej zložitej súčiastky, akou je vákuová obrazovka, pri ktorej sa upltňuje snáď všetko, čo som sa o elektromagnetizme naučil?

Učiť sa ti nechce, ale tu sú základy pre toho, koho to zaujíma:
http://fyzika.uniza.sk/sk/zakl...

Princíp fungovania elektrostatickej šošovky si môže nájsť každý, koho to zaujíma. Ty to zrejme nepotrebuješ, lebo si vystačíš s vlastnými hlúposťami, odtrhnutými od reality. Ale tu je pár liniek:
http://encyclopedia2.thefreedi...
http://www.circuitstoday.com/c...

Ak sa pýtaš, kde je dôkaz, že to naozaj tak funguje, tak odpoveď je jednoduchá. Ešte donedávna si mohol takú obrazovku nájsť v takmer každej domácnosti na svete. Každá z nich bola navrhnutá na základe fungujúcich zákonov, ktoré ty nie si schopný použiť ani na to, aby si podporil svoje nezmyselné tvrdenia, či ukázal na chyby, ktorých sa fyzici podľa teba dopúšťajú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Chceš mi tvrdiť, že elektróda ktorá má kladné napätie nepôsobí na elektróny príťažlivou silou?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vladimír, o tom, ktorým smerom je elektricky nabitá častica (v našom prípade elektrón) urýchľovaná, rozhoduje smer vektora intenzity elektrického poľa. Ty si sa na tie odkazy ani nepozrel, pravda? Inak by si to vedel. Alebo géniovia tvojho formátu sa nemusia učiť?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja vo svojom článku tvrdím, že elektróda z kladným napätím pôsobí na elektróny príťažlivou silou.
Ty si napísal, že je to zle. Uznávaš Coulombov zákon, alebo nie?
Napätie na riadiacej elektróde (Wehneltov valec) je záporné a je väčšie ako na katóde a preto pôsobí na elektróny emitované katódou väčšou odpudivou silou ako katóda. Vďaka akému zázraku dokážu elektróny prekonať odpudivú silu riadiacej mriežky? U obrazovky z osciloskopu je kladné napätie na anódu privádzané cez päticu. Ako je možné, že kladné napätie na pätici nepôsobí príťažlivou silou na elektróny emitované katódou? Aká sila rozhoduje o smere pohybu elektrónov, keď sa pohybujú proti odpudivej sile riadiacej mriežky i proti príťažlivej sile kladného napätia na pätici?
Priložené dokumenty sú iba rozprávky na oblbovanie študentov, ktoré nemajú nič spoločné zo skutočným fungovaním CRT obrazovky!
Mehmed račej nereaguje, aby mi nemusel dať za pravdu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tvrdiť si môžeš čo chceš. Ak je to v rozpore s pozorovaním, tak tvoje tvrdenia sú jednoducho zlé, mimo reality.
Tvoj článok je zlý, Coulombov zákon je v poriadku. Jasnejšie to už neviem napísať. Urobil si to, čo robia všetci vyvracači: nepochopil si fyzikálny zákon, vysvetlil si ho po svojom a vyhlásil si, že niečo nefunguje v súlade s ním. Lenže CRT nefunguje len v súlade s tvojou mylnou interpretáciou fyzikálneho zákona. Funkcia CRT je plne v súlade s fyzikálnymi zákonmi, lebo v opačnom prípade by inžinieri neboli schopní navrhnúť jedinú funkčnú elektrónku. Ak nedokážeš nakresliť vektory intenzity elektrických polí, alebo ekvipotenciálne hladiny v elektrónke, tak sú tvoje úvahy úplne zbytočné a sú mimo. Inžinieri a technici pri návrhu vákuových súčiastok kreslia a počítajú. Výsledkom sú fungujúce zariadenia.
Riadiaca mriežka sa preto nazýva riadiacou, lebo reguluje tok elektrónov smerom k anóde. To znamená, že pri určitom napätí môže tento tok aj zastaviť. Presne v súlade s fyzikálnymi zákonmi vieme toto napätie aj vypočítať, elektrónku navrhnúť a vidieť, že funguje podľa výpočtov. Vektory intenzít elektrických polí sa sčítavajú a pohyb elektrónov ovplyvňuje výsledný vektor intenzity. Takže nestačí vidieť len mriežku. V elektrónkach sú prítomné aj ďalšie elektródy, ktoré vytvárajú vlastné polia. Až súčet účinkov týchto polí určí smer výslednej sily, pôsobiacej na elektróny a tým pádom určujú aj smer ich zrýchlenia.
Pre pochopenie funkcie anódy v CRT ti chýba znalosť pojmu potenciál. Vodič anódového napätia, aj anóda v obrazovke majú rovnaký potenciál, preto pôsobia na elektróny rovnako z každého smeru. Ak by bolo odpojené vychyľovanie a elektrostatická šošovka, elektróny by dopadali na celú plochu luminofora rovnomerne, obrazovka by svietila na celej ploche intenzitou, danou napätím na riadiacej mriežke. Je to samozrejme overiteľné v praxi.
No ty si sa "hlboko zamyslel" a rozhodol, že to tak nie je a princíp fungovania vákuovej obrazovky si vyhlásil za hlúposť. Len z dôvodu, že nerozumieš fyzikálnym zákonom. Prepáč, ale ty si naozaj taký hlúpy, alebo sa len na hlúpeho hráš?

Nie som mehmedovým hovorcom, ale si myslím, že vyvracanie nezmyslov samozvaných géniov považuje za neefektívne mrhanie časom. Zvlášť v prípadoch, keď tvrdenia "géniov" sú v zjavnom rozpore s pozorovaním a nie sú schopní svoje tvrdenia podložiť žiadnym výpočtom. Ty tvrdíš, že máš pravdu, no milóny fungujúcich elektróniek sú jasným dôkazom, že si mimo. Ty naozaj nie si schopný vidieť logický rozpor s realitou vo svojich úvahách?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nečuduj sa, že na tvoj článok v Pravde nikto nereagoval. Tie hlúposti je zbytočné komentovať. Tí, ktorí vedia, ako CRT funguje a aké hlúposti si schopný vyprodukovať, už dávno pochopili, že nemá zmysel diskutovať s tebou. Ja to viem tiež a keby som nereagoval, tak by si možno prestal s vypisovaním hlúpostí. Len mi trochu vadí, keď niekto, kto nedokáže použiť fyzikálne zákony tvrdí, že to, čo bolo navrhnuté pomocou platných zákonov, tieto zákony porušuje. Tí, čo nevedia, ako funguje CRT, sa to z tvojho článku aj tak nedozvedia. A zvyšku sveta sú tvoje články zjavne ukradnuté. Pretože vždy sa nájde dosť jedincov, ktorí bojujú s vlastným nechápaním fyziky a pritom im vôbec nevadí, že ich tvrdenia sú úplne mimo reality a jediným ich argumentom je výkričník na konci vety. Žiadne meranie, žiadny výpočet, len prezentovanie svojej neschopnosti pochopiť elementárne fyzikálne zákony.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Podobne, ako v minulosti cirkev odmietala uznať názory vedcov, v dnešnej dobe zase vedci a ich prívrženci odmietajú uznať názory ktoré sú v rozpore z vedeckými teóriami. Ako vidno, dejiny sa opakujú. Je len otázkou času, kedy sa preukáže koľko vedeckých teórií je nesprávnych.
Vidím, že učivo na dnešných školách totálne potlačilo u niektorých ľudí schopnosť logicky uvažovať. Si schopný dať odpoveď na tú najjednoduchšiu otázku, akou silou pôsobí elektróda z kladným napätím na elektróny, príťažlivou alebo odpudivou silou?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mýliš sa. Cirkev odmieta názory, ktoré sa líšia od jej názorov. Vo vede sa však odmietajú len tie názory (teórie), ktoré sú v rozpore s pozorovaním. Veda nemá problém prijať novú teóriu, ak dokáže vysvetliť viac javov, než predchádzajúca. Typickým príkladom je Teória relativity a Newtonova fyzika. A už desaťročia očakávame novšiu teóriu, ktorá nahradí TR. Ty však nič také neponúkaš. Nie som ktovieako dobrý vo fyzike, ale na rozbitie tvojich hlúpostí mi to zatiaľ stačilo. :)

Je úsmevné čítať od niekoho, kto má problém logicky rozmýšľať, že učivo v školách potláča logické myslenie. Ty učivo škôl nepoznáš (konkrétne fyziku) a napriek tomu máš jasné medzery v logickom myslení. :)

Odpoveď na tvoju otázku je jednoduchá: elektrón sa bude pohybovať so zrýchlením proti smeru vektora intenzity elektrického poľa v mieste, v ktorom sa nachádza. V otázke by bolo vhodnejšie použiť namiesto výrazu "napätie" výraz "potenciál". Takto neviem, či chápeš rozdiel medzi týmito pojmami. Odpoveď, ktorú som ti dal platí aj v prípade, keď ten tvoj vodič je súčasťou vákuovej obrazovky. Elektrón sa aj v tomto prípade bude pohybovať podľa fyzikálnych zákonov, teda so zrýchlením proti smeru výsledného vektora intenzity elektrického poľa. A keďže viem, že nedokážeš nakresliť tvar polí v okolí elektród v obrazovke, tak ti moja odpoveď veľmi nepomohla. :) Inžinieri to však dokážu a preto vedia presne vypočítať dráhu elektrónov v CRT. O správnosti svojich výpočtov sa môžu presvedčiť tak, že navrhnutá obrazovka funguje. Ak by nefungovala, tak to by znamenalo, že nekreslili správne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aby si rozumel odpovedi: elektrón je vždy urýchľovaný smerom k vyššiemu potenciálu.

Nemusíš sa ma na to pýtať, rovnako ti odpoviem aj o rok, aj o desať rokov. :) Ale ak nepoznáš VŠETKY elektrické a magnetické polia v CRT, tak nemôžeš určiť smer síl, ktoré na elektrón pôsobia a tým určujú jeho dráhu. Nemôžeš izolovať jednu elektródu a myslieť si, že ostatné na elektrón nepôsobia svojimi elektrickými poliami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nedá mi po dlhšej dobe nezareagovať. Robo poukazuje, mimo iné, na to, že používate pojmy, ktorým nerozumiete. Inak by ste totiž nemohli napísať nezmysel, že elektróda má nejaké napätie, či už kladné alebo záporné. Elektróda má, ako Robo upozorňuje, potenciál, nie napätie. Ale ani znalosť potenciálu elektródy nestačí na to, aby ste určili smer pohybu elektrónu, pretože tam hraje rolu potenciál ďalšej elektródy.

Alebo čo je podľa Vás napätie elektródy? Vysvetlite tento pojem. Čo je pre Vás napätie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Napätie vyjadruje rozdiel elektrických potenciálov. Je úplne jedno, či uvediem napätie alebo potenciál, smer sily sa nemení.
Za nulový elektrický potenciál je považovaný povrch Zeme. Väčší elektrický potenciál bol označovaný znamienkom plus. Menší elektrický potenciál bol označovaný znamienkom mínus. Elektrický prúd tečie vždy od väčšieho potenciálu k menšiemu a preto sa v schémach označuje smer prúdu od plus k mínus. Zavedením elektrónu, ako nosiča elektrického náboja došlo k zmene označovania kontaktov zdroja na kladný a záporný. Kontakt zdroja označený znamienkom plus nemá kladný náboj, ale väčší potenciál ako kontakt zdroja označený znamienkom mínus a preto prúd tečie vždy od plus k mínus.
Podobne ako oheň priťahuje energiu blesku, rovnako aj žeravá elektróda v elektrónke priťahuje energiu iónov väčšou silou, ako studená elektróda. Na rozdiele týchto síl funguje dióda. V elektrónkach tečie prúd od anódy ku katóde. Aj v CRT obrazovke tečie prúd od anódy ku katóde. Na anóde dochádza k ionizácii atómov plynu, ktorý sa nachádza v CRT obrazovke. Vďaka pohybu iónov od anódy ku katóde vzniká na protiľahlých stranách riadiacej mriežky rozdielny tlak. Ióny, ktoré odovzdali energiu katóde sú vďaka rozdielnemu tlaku vyfukované cez otvor v riadiacej mriežke proti tienidlu obrazovky.
Zavedením elektrónu ako nosiča elektrického náboja sa zaviedol do vedy taký chaos, že dnešný vedci netušia čo je elektrická energie a ako funguje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak toto je už zbytočné aj komentovať. Všetko máš isto zmerané a podložené výpočtami, takže už ti stačí len publikovať. Dúfam, že ich máš pripravené, lebo zatiaľ nikto z tvojich experimentov nikdy nič nevidel. Kedy ich zverejníš? Len ťa chcem upozorniť, že si si vybral nevhodné miesto a zlý spôsob zverejnenia svojich meraní a výpočtov. Ani Pravda, ani SME nie sú noviny zamerané na vedu, a už vôbec nie na nové geniálne objavy. Tu im nikto okrem teba nerozumie.

Ešte ťa chcem upozorniť na jednu vec: v CRT je prítomnosť plynu škodlivá. No keďže v obrazovkách nie je dokonalé vákuum, tak ióny, vznikajúce ionizáciou zvyškov atómov vzduchu je potrebné dostať mimo luminofor, lebo ten by skončil ako ementál a to by sa asi nikomu nepáčilo. Luminofor funguje správne iba v prípade, keď naň dopadajú elektróny. Ióny v ňom robia nepekné diery.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Odborné časopisy sú iba pre vyvolených. Ja nemám titul, ani funkciu ktorá by mi zabezpečila publicitu v odbornom časopise a preto som odkázaný iba na rôzne fóra.
V žiadnej vákuovej súčiastke nieje ideálne vákuu, ale určité množstvo plynov. Nežiadúci je iba kyslík. Na odstránenie kyslíka sa používa geter. Vďaka splodinám, ktoré vznikajú pri vypaľovaní getra je v elektrónke menšie vákuu ako bolo vytvorené pri výrobe. Na anóde dochádza k ionizácii atómov plynu, ktorý sa nachádza v elektrónke a tie prenášajú energiu od anódy ku katóde. Ani v elektrónke, ani v žiadnych iných vákuových súčiastkach sa samostatné elektróny nevyskytujú.
Bohužiaľ, všetky výsledky experimentov sú zmanipulované a účelovo prispôsobené existencii elektrónu.

Vieš ako vypadá riadiaca mriežka (Wehneltov valec) v CRT obrazovke? Je to kovová trubička ktorá má jeden koniec uzavretý a v uzavretom konci je iba maličká dierka. Keďže katóda sa nachádza vo vnútri tejto mriežky, táto mriežka funguje ako Faradayova klietka a chráni katódu i emitované elektródy pred elektrickým poľom anódy. Ak vedci tento vplyv úmyselne ignorujú to ešte neznamená že neexistuje! Hoci kolíky v pätici slúžia na prívod napätia na anódu, to ešte neznamená že okolo nich nieje elektrické pole. Zo zadnej strany, od pätice je do riadiacej mriežky voľný otvor a preto má elektrické pole od kolíkov väčší vplyv na funkciu katódy a pohyb emitovaných elektrónov ako anóda. Ak sa elektróny nepohybujú od katódy ku kolíkom pätice, znamená to že k žiadnej emisii elektrónov na katóde nedochádza. Vedecká teória, ktorá opisuje funkciu CRT obrazovky je iba účelovo vytvorená a zo skutočným fungovaním CRT obrazovky nemá nič spoločné.
Tvrdenie, že anóda dokáže urýchliť elektróny smerom k tienidlu obrazovky a pritom ich nedokáže pritiahnuť k sebe je ďalšia z vedeckých hlúpostí!
Ešte stále nechápeš, aké hlúposti ta naučili v škole?
 

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME