Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dejiny katolíckej cirkvi a neomylnosti podľa Hansa Künga (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Pekný článok!

Mám doma prvé slovenské vydanie a veru nebolo to nič príjemné. Vďaka Kungovi som sa začal pozerať na Jána Pavla II. trocha inak, pochopil som, čo som cítil ale nevedel nejako vyjadriť slovne. On posunul cirkev späť. Akoby ju chcel vrátiť niekam do poľského či slovenského videnia v časoch pred Veľlkou vojnou. Paradoxne je Benedikt progresívnejší. Pri tomto mi napadá ako prvé: Pane Bože, má píliš veľa rokov. Zlom môže prísť z minúty na minútu. Ani Ján XXIII. nedokončil svoje dielo pre smrť. A je tu aj hrozba duševného úpadku, bežná po osemdesiatke, ktorú oslávi, daj Bože, o dva roky. Ďalšie nebezpečenstvo vidím vo vnútorných nepriateľoch, ktorí by ho mohli, práve preto, spochybniť. Kungova kniha je viac smutné čítanie od katolíckeho autora prvého rangu... Pekná recenzia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zmenilo sa postavenie zien v cirkvi? Nie. Zmenil sa postoj zirkvi k interrupciam? Nie. Riesia sa pedofilni knazi? Nie. Je cirkev nezavisla od politiky a statu? Nie. Ak vsetky odpovede budu raz ano, potom zacnem cirkvi verit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Postavenie žien sa zmení,

pápež ho avizoval. Neviem v akom rozsahu.

Postavenie cirkvi k interrupciám sa zmeniť nemôže, môže sa iba zmeniť to, že nebude v krajinách, ako je , napríklad, SLovensko, psychicky terorizovať ženy, o ktorých pohnútkach nevedia. A že budú akceptovať sekulárny štát a právo každého človeka zodpovedať sa za svoje činy sám. Pre súdom. Aj pred Bohom. Nemožno inak ustúpiť v tejto otázke, ale nemožno ani škandalizovať tie, ktoré na potrat idú.

Pedofilní kňazi sa riešia, ale vždy až vtedy, keď sa to zverejní. Zverejní to vždy niekto iný, ako cirkev, ktorá by mala byť prvá. Neviem ako je to teraz s nunciom, od koho padlo obvinenie?

Ak sa cirkev vráti k Ježišovmu učeniu, je veľmi potrebná. Presne tu, v tomto európskom priestore.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Odporučil by som inú knihu

Posudzovať históriu z dnešného pohľadu a vytýkať jej vtedajšie nedokonalosti je veľmi lákavé, ale súčasne dosť nezmyselné. Vždy treba posudzovať rovnaké historické obdobia, a nie súčasnosť s minulosťou. Len tak sa dá pochopiť, že to, čo teraz sa teraz môže zdať zaostalé, bolo vo svojej dome veľmi progresívne. Odporúčam knihu, ktoré osobne považujem za jednu z najzaujímavejších, čo som kedy čítal: Jak katolícka církev budovala západnou civilizaci. Tu je link na stiahnutie:
http://www.uloz.to/hledej/?q=J...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja zasa odporúčam Čiernu knihu katolíckej cirkvi
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

O akej "progresívnosti" či "pokroku" tu hovoríš?
Indoeurópska predkresťanská tradícia (či už v starovekej Sparte, ranom Ríme, v Perzii, Indii či u Germánov) bola v zásade vysoko hodnotná a s výnimkou civilizácií ako Egypt alebo Čína v tej dobe predstavovala de facto jediné svetlo vyššej kultúry na svete. Mala aristokraticko-bojovnícky charakter, vysoko u nej stáli hodnoty ako česť, vernosť, pohŕdanie smrťou, ostražitosť, rodina, prirodzený vzťah k prírode, úcta k hodnote vlastnej identity.
Bola teda v zásade "dynamicky konzervatívna": tradičné základy zostávali nemenné, ale spoločnosť si zároveň zachovávala "mladistvý", aktívny a dynamický charakter. Niečo ako archeofuturizmus.

Problém bol ten, že predkresťanské pohanské náboženstvá neboli založené na skutočnosti, ale na skreslenej ľudskej predstave o vzťahu Boha/Božstva a človeka a o fungovaní vesmíru.
Preto bolo nevyhnutné, aby všetky kultúry na svete (vrátane indoeurópskych) boli osvietené svetlom kresťanstva, Kristovej Pravdy.
Avšak samotné hodnoty a mentalita týchto indoeurópskych kultúr predsa vymedzovali ich identitu a je nezmysel považovať ich za "neoddeliteľne späté" s pohanstvom a že kresťanstvo ich "malo odstrániť". To môže byť odpoveď tým, ktorí odmietajú zlučiteľnosť národnej identity či nacionalizmu s kresťanstvom.

Nijaký dejinný "pokrok" neexistuje. Pokrok sa týka vždy len osobného morálneho pokroku každého jednotlivca, príp. sa zaň môže označovať technologický rozvoj.
Všetky starobylé kultúry Európy naopak dejiny považovali za špirálu smerujúceho od zlatého veku k striebornému a napokon železnému, až kým koleso dejín nedokončí ďalšiu obrátku a napokon nenastane veľká kataklizma (u Indoárijcov bola tá nemorálna a materialistická doba pred katastrofou nazývaná "kali yuga" - zrejme v nej žijeme aj dnes). Z popola a plameňov sa následne mal zrodiť nový zlatý vek - opäť pozvoľne smerujúci k nezadržateľnému úpadku. Neustály kruh - samsara.
Kresťanstvo túto starobylú filozofickú predstavu neodmietlo, len ju zasadilo do konečného lineárneho vývoja, keď na konci sveta bude tento kolobeh ukončený. Až osvietenstvo v Európe pohrdlo týmito tisícročnými múdrymi, intuitívnymi poznatkami našich indoeurópskych predkov a začal sa hlásať blud o "pokroku" k nejakým vysnívaným "svetlým zajtrajškom"...
Viera v svetlú budúcnosť je vlastne snaha ukradnúť Raj z nebies a preniesť ho dole na Zem, medzi hriešnych smrteľníkov. To je takmer svätokrádež a vzbura, ktorá nikdy nezostane bez následkov.
Výsledky: povraždené obete francúzskej revolúcie a neskôr všetkých boľševických revolúcií, ktoré chceli potokmi krvi zabezpečiť "šťastie ľudstva". Toto je ten tzv. "pokrok".

Ak ide o sociálne otázky, napríklad sv. Pavol neodmietal otroctvo a nevolal po nejakých násilných prevratoch na jeho odstránenie, ale napomínal pánov, aby svojich otrokov mali radi a neubližovali im, a otrokov zase napomínal k poslušnosti a úcte. Prípadné odstránenie tohto ekonomického a sociálneho systému sa ponechalo na historický vývoj (teda nie na "pokrok") - a tak sa aj stalo: po čase to prestalo byť efektívne a vznikli aj iné dôvody, pre ktoré otroctvo zaniklo.

Küng výborne vyjadruje tragédiu dnešného Nemecka aj celej Európy, ktoré nevedia, kam sa podieť a hľadajú riešenia v osvietenských (a pomaly aj marxistických) klamstvách - namiesto tradičnej katolíckej viery a prirodzených základov organickej indoeurópskej Tradície.
Možno mi to mnohí budú mať za zlé, ale posledná šanca, keď sa dalo vydať inou cestou, sa pominula v prvej polovici roka 1945... Okrem Pyrenejského poloostrova: tam k tomu došlo až o tridsať rokov neskôr.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nikto dnes nemoze povedat, ze cirkev uspesne napreduje.
http://www.postoy.sk/node/4067
Predpokladam, ze ti najvernejsi si povedia "brany pekelne cirkev nepremozu". Nuz, mozno by mali ist toto hlasat do severnej Afriky, kde bolo volakedy 500 biskupov. (Akiste diecezy boli mensie vtedy.) Alebo do Turecka (Malej Azie), ktora bola prvou krestanskou oblastou na svete. Kolko je tam dnes krestanov? Jedno promile obyvateľstva?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vy sa ku ktorému spoločenstvu veriacich hlásite?
(Dúfam, že dostanem jasnú odpoveď v duchu Vášho článku na portále postoy.sk)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

predpokladám, že štefan sa hlási k tomu spoločenstvu, pri ktorom sa nedá nič konkrétne určiť. ale osobne získať všetko
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ty radšej nič

nepredpokladaj a nauč sa pochopiť prečítané :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A to je uz ktore spolocenstvo?
BTW, kde sa hlasis Ty? (V duchu toho clanku, samozrejme.)
2/3
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"kde sa hlasis Ty? "
ja sa vždy hlásim tam, kde som.
ak som doma, hlásim sa doma. ak som na ulici, hlásim sa na ulici. akosi sa nedá byť v paríži a hlásiť sa v bratislave -:)
ale zrejme si sa nechcel spýtať "kde sa hlásim" (na ktorom mieste), ale "kam sa hlásim" (do akej skupiny, akým smerom, a pod.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ospravedlnujem sa za oneskorenu odpoved – vcera mi piano zatvorilo zobak .

Tak teda patrim medzi tych, ktori su spomenuti na piatom a stvrom riadku clanku odspodu.
A kde sa hlasis Ty? (V duchu toho clanku, samozrejme.)
1/1
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ach, v článku sa o tej pápežskej neomylnosti zas píše štýlom, ako keby každé pápežove slovo bolo automaticky viac než povedzme desatoro. Dúfam, že v knihe to tak nie je prezentované, to by sa daný teológ asi zosmiešnil.
Niektorí ľudia by urobili lepšie, keby sa otvorene prihlásili k protestantom a nesedeli na dvoch stoličkách.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

pisat dejiny rkc je ako pisat o optickych iluziach - co na nich clovek vidi a co nie, je otazkou kontextu a dlzky pohladu nie obrazku. tri priklady:

1.de chardin bol jednym z prvych katolickych teologov co pisal suhlasne o darwinovi, aj ked nekoherentne, necitatelne a tak priserne zvatlavo, ze ho nechapali ani len vlastni, nie to biologovia - http://vserver1.cscs.lsa.umich... v podstate to vyzeralo akokeby jeho diela chrlil generator nahodnych viet. no a netrvalo dlho, a rkc dala jeho knihy na index libri prohibitorum a zakazali mu ucit. nie kvoli tomu ze by chceli ochranit buduce generacie studentov filozofie od bezsennych noci nad vetami " It is diffracted and becomes iridescent, with an indefinite scale of variegated tonalities. The living unit is a center of irresistible multiplication, and ipso facto an equally irresistible focus of diversification." ale nepacilo sa im spajanie evo s teo.

dnes si na nom rkc zalozila teisticku formu "evolucie" a uvadzaju si ho akokeby to bol on co prisiel s evolucnou teoriou, div nie ze evolucne vysvetlenie povodu cloveka je vlastne jezuistkym napadom ktory sekularni vedci iba ukradli chudakom brnenskym mnichom ktori nemali ani len potuchy naco im rastie farebna fazula pod oknami.

2. v juzanskych i severnych statoch usa to boli aj jezuiti ktori vlastnili plantaze a podporovali otroctvo citatmi z biblie. v marylande vytazkami z otrockej prace financovali svoj rad a svoje fary, zachovali sa aj zapisky brata josepha mobberly ktory sa v denniku pyta ci je moralne sluzit bohu a mat otrokov. odpovedou bolo 6 plantazi a 300 otrokov v samotnom marylande http://georgetownvoice.com/200... . v tom istom case, v brazilii, jezuiti neuspesne bojovali proti otroctvu s markizom de pombal kde dovtedy ochranovali indianov a cernochov pred portugalskymi katolickymi otrokarmi.

dejinne, stala rkc na strane individualnej slobody alebo tazila z otrokarstva?

3. na svk rkc bola sucastou klerofasistickeho rezimu, ktori aktivne, dobrovolne a iniciativne prenasledoval, okradal, deportoval a vrazdil zidov a politickych odporcov. napriek tomu radova sestra imberta sinska ci knaz stefan gallo pod hrozbou smrti ukryvali prenasledovanych ci im vydavali falosne krstne listy.

ku ktorej tradicii sa dnes rkc hlasi? k velebeniu tisovych kostialikov, vojtassakovym zarizovanym kupelom ci k sinskej a gallovi?

rkc vzdy tazila z toho, ze napriek hierarchickemu usporiadaniu v nej vzdy jestvoval isty polymorfizmus a tak zmenou kontextu a dlzky pohladu, po 100 rokoch mozu katolicki apologeti bluznit o tom ako jezuiti budovali zapadnu civilizaciu, teoriu evolucie, ako bojovali proti otroctvu a ako neznasali nacizmus a fasizmus a este sa tvarit ukryvdene ked si historici pritom tukaju prstom na celo a na tom obrazku vidia presny opak.

a pritom ziadna realna skupinova charakteristika dejin a dejinneho prinosu rkc ani nejestvuje - katolici boli ucastni tak medzi kreacionistami, otrokarmi a nacistami ako sa i niektori z nich podielali vo vede, boju za prava cernochov ci pomahali prenasledovanym zidom - zaviselo kde a kedy. presne tak ako v tychto diskusiach...

ale snazit sa zo zvukov aeolionaskej vzdusnej harfy vyrobit akusi ucelovu, duchom svatym inspirovanu symfoniu vitazstva boha na zemi s korunou eklesie a zezlom papeza je omyl. pretoze ak nieco dejinny rkc ukazuju, tak fakt, ze sa v nicom vyznamnom nelisia od tych nesvatych.

tiez len brownov pohyb v case.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vsetci su zli, iba

pjotr je svaty
 

1 2 3 4 5 6 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

 1. Našli sme byt špeciálneho prokurátora. Terasu mu chránia dve statné borovice
 2. Vyšetrovanie neoprávnených vratiek DPH smeruje ku Kiskovi
 3. Fico podľa Talianov pred rokmi telefonoval s Vadalom
 4. Rok po vražde: Toto je obraz, akou sme krajinou
 5. Pekné máte traktory, isto boli drahé...
 6. Samsung predstavil skladací telefón Galaxy Fold a nové modely S10
 7. Ronaldov nevydarený návrat do Madridu. Atlético zdolalo Juventus
 8. Zlatica Kušnírová: Každý deň vyjde najavo nová špina
 9. Pokazili pár mikrovlniek a zistili, ako v nich hrozno vytvára plazmu
 10. Ľudia ukázali, že im nie je jedno, čo sa v krajine deje, povedala Balogová (diskusia SME)

 1. Vladimír Palko: Harabinove obscénnosti
 2. Akí ľudia nám tu chcú "chrániť" štátne symboly?
 3. Birmovaný súdruh .
 4. B.Kačáni: Nezávislosť médií a iné prepletence
 5. Mistrík s Čaputovou sa hádajú: Mikloško chce do rozhádanej politiky vniesť pokoj
 6. Mistrík a Čaputová sa chovajú divne a neslušne: Aj Fico pre chorobu nechodil na súd
 7. Zlatica Kušnírová: Každý deň vyjde najavo nová špina
 8. Dva odtiene liberalizmu a pomsta v pozadí
 9. Smer mafia: Fico telefonoval s Vadalom, píšu talianske noviny
 10. V Burkine Faso džihádisti zavraždili saleziánskeho kňaza

Už ste čítali?