Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Netušia, kde je Slovensko. Našťastie. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

kápol si na to. Keby tu neboli korupcia, kradnutia a podvody zakoorenené minimálne v 40 percentách obyvateľov, nemal by kto voliž už 25 rokov tých gangstrov čo sa v szlotenskej politike pohybujú. Najskôr mečiara s jeho čašníkmi a marhuľami, snsákov a teraz smerákov .. kým tu budú títo voliči, gangstri majú svoje preferencie isté
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tych 40 % vynasob dvoma.Rozklad moralky zacal uz za sociku,po roku 1989 sa urychlil.Vo vsetkych sferach zivota.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

tak dík za optimistický náhľad :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Asi si chcel napísať v 1948.

Osobne som presvedčený, že dnes je morálka podstatne vyššia ako bola za socíku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Po 1989
Kradne sa mnohonasobne viac,to iste plati o korupcii,mafia,drogy,prostitucia,medziludske vztahy ochladli,kazdy si hladi iba svojho
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vidíš a ja mám úplne opačnú skúsenosť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nezijes na Slovensku a ked tak niekde v jaskyni.Alebo si nezil dlhsiu dobu za sociku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Žijem na Slovensku, dokonca ani nie v jaskyni a za socíku som si požil dosť dlho.

Ak začneš rozlišovať medzi tým čo skutočne vidíš/videl si (ak si videl socík) na vlastné oči a tým čo sa deje vo virtuálnom televíznom svete, zostaneš prekvapený.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

So svojím príjmom, daňami, cenami a celkovo pomermi v spoločnosti nie sú spokojné prakticky všetky vrstvy spoločnosti, zamestnanci aj bežní podnikateľia.
Pätina obyvateľstva žije na úrovni životného minima a prakticky v chudobe.
http://www.aktuality.sk/clanok...
http://www.topky.sk/cl/10/1285...

Najpokojnejší sú naši podnikatelia-politici. Skutočne by ma zaujímalo, čo si robil za "socíku" Ty, kde si býval, koľko si za to platil, za čo si vyštudoval a pod.
http://oldrichslovacek.blog.id...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Spokojnosť je silne subjektívna kategória. Väčšina ľudí má podstatne vyšší životný štandard ako mala za socíku. To ešte vôbec neznamená, že sú spokojnejší.

Pocit nespokojnosti je silne ovplyvnený šírkou ponuky. Za socíku bolo najlacnejším autom Trabant a najväčším luxusom Žigulík. Žigulík bol 2 x drahší. Dnes je najdrahšie dostupné auto 20 možno 50x drahšie ako najlacnejšie. Samozrejme to najdrahšie si môže dovoliť len pár ľudí a je to frustrácia. Pekná stránka ktorá dosť objektívne porovnáva životné náklady je tu http://www.zakomunistu.cz/ je to síce z ČR, ale rozdiely sú zanedbateľné.

Vrátim sa k počiatku.

Korupcia je v porovnaní so socíkom skoro nulová. Normálne nakupujeme, pracujeme. Pred tým sme uplácali všade od autoservisu, cez lekára až po mäsiara, či zelovoc.
Drogy boli bežal pervitín, miešali sa lieky s alkoholom. Prostitúcia detto. Len to nebolo denno denne v telke. Viac menej sa to zamlčovalo.

Medziľudské vzťahy sú samostatná kategória. Nepohybujem sa v prostredí verejnej správy, takže netuším ako to tam vyzerá. Nie sú tu, udania, špiclovanie a kádrové posudky, ktoré dokázali človeka vyradiť na dlhé roky.

PS : V 89-tom som robil technika počítača s platom 2100 v hrubom, manželka robila vedúcu oddelenia v textilke a plat mala o niečo nižší. Býval som v družstevnom byte a platil nájom 615 Kčs. Pre predstavu o chudobe za socíku. Moji starý rodičia mali spolu dôchodok 1.200 Kčs.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

S tou subjektivitou pri hodnotení spokojnosti to beriem. To je ale všetko.

Za najprogresívnejšiu krajinu v oblasti ekonomiky, výskumu aj práva sú neformálne považované USA. Napriek tomu, že takmer polovica obyvvateľov je tmavej pleti, rovnoprávnosť s bielymi si vybojovali až v päťdesiatych rokoch. Naši cigáni sa nikdy zvláštnymi autobusmi voziť nemuseli.

Férové je preto porovnávať vývoj a pokrok v rámci jednej krajiny. Keď spomíname Trabanty a Žigulíky, prečo nespomenúť aj naše Tatraplány, Škodovky 1000 a 11000 a Škody 110 R coupé, ktoré boli na svoju dobu vozy svetových parametrov. A to už nespomínam skvelé nákladné vozy Tatra 813 a Praga V3S, ktoré behajú v postate dodnes.

Čo sa týka tej štatistiky - ja ju dávno poznám; chýba tam rozhodujúca, najdôležitejšia položka, ktorou je zabezpečenie bývania. Dnes na slušný byt, resp rod. dom musí človek pracovať minimálne 4x tak dlho ako za socializmu.
Ďalšou neférovosťou je zrovnávať ceny technických zariadení, ktoré vďaka vedeckému pokroku logicky stále lacnejú. Ten Trabant, z ktorého sa smeješ, by v 30 -tych rokoch, keď u nás behali rebrináky ťahané koňmi stál 10x toľko, čo v r. 1965.

A čo sa týka dôchodku: 1.200 Kčs pre dvoch bola cca polovica priemerného príjmu. V čase, keď boli dotované základné potraviny, sa neplatilo za lekára, za rôzne sociálne služby a pod. to v porovnaní s dnešnou dobou bol priam kapitál.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Bral som do úvahy veci k nejakému dátumu. Konkrétne ku koncu socíku roky 88-89. Preto tam nie je Škoda 1000 ani 100 ani Tatraplán. Tatru 813,815 ani Pragu V3S či S5T si žiaden človek nekupoval. Pochybujem síce o ich svetovosti, ale to nie je predmetom debaty. Z Trabanta sa nesmeje, bolo to jednoducho najlacnejšie auto tej doby. Pomer ceny najlacnejšieho a najdrahšieho dostupného auta bo 1 : 2. Dnes stojí povedzme Dacia 7000 a vieš si objednať Lamborgini za 350.000. To je obrovský rozptyl a zdroj frustrácie.

Bývanie má dve zložky. Samotné nehnuteľnosti sa výrazne nezmenili najlacnejší monotvaný RD OKAL stál tuším 250.000 a dnes sa dá podobná stavba obstarať za 30.000 € čo je polovica.
U bytov je to horšie. Môj byt vtedy stál 60.000 t.j. cca 4 násobok čistého ročného príjmu. Minulý mesiac si kolegyňa kupovala podobný byt stál 60.000 a je to 8 násobok jej ročného príjmu. Tu je to 2 x drahšie.
Ceny pozemkov stúpli o obrovské percento. Vyplýva to z toho že za socíku boli prakticky bezcenné.

1.200 Kčs nebola polovica priemerného príjmu, zodpovedá to dnešným cca 300€ a to pre dvoch nie je na vyžitie a v 89 to nebolo poriadne ani na bývanie a potraviny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V r. 89 mal štát nulový rozpočtový schodok a občanom patril podľa ústavy všetok štátny majetok. Po ponovembrových privatizáciách a rozkrádačkách občanom nepatrí fakticky nič - iba sekera vo výške cca 4 mld. Euro.

Dostať sa k oficiálnym hospodárskym údajom spred novembra je takmer zázrak - ktovie asi prečo. Ja opatrujem jeden článok, z ktorého vyplýva, že na dosiahnutie priemernej životnej úrovne z r. 89 museli naši ľudia po revolúcii robiť takmer 20 rokov. http://openiazoch.zoznam.sk/cl...

Debatu končím jednou podarenou fikciou Novemba 89:
https://docs.google.com/docume...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja to skončím inak.

Ak by mediánovému človeku v roku 89 ukázali takto môžeš žiť za 20 rokov tak by to podľa mňa prijal.

Ak by sa dnešný človek vrátil do 88 bol by zdesený.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Najlepšie vedia náš "pokrok" posúdiť tí, ktorí vtedy najviac riskovali:
http://udalosti.noviny.sk/22-r...
http://www.sme.sk/c/5116456/o-...
http://www.sme.sk/c/2079134/ek...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vysmivas se ...

... Americanum, ze nevedi, kde je Slovensko, sam ale pises, ze Kazachstan lezi v Asii, pravdepodobne bez toho, abys vedel, ze cast jeho uzemi lezi v Evrope.
Trklo me to hned na zacatku, dal jsem necetl, takze nevim, zda tam mas nejake dalsi chyby.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No z Kazachstanu lezi v Europe asi taka cast, ako z Turecka. Podobne aj Spanielsko ma cast uzemia v Afrike (Ceuta plus dake ostrovy, ale ked sa ma niekto spyta na ktorom kontinente lezi, poviem strucne ze v Europe. Alebo Egypt: tiez ma kus uzemia v Azii (Sinaj), ale pokial sa nechceme bavit o detailoch, tak jednoducho poviem ze lezi v Afrike. Atd, atd. Zas nema zmysel zachadzat do uplnych detailov...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a aký máš vlastne problém...

Kazachstan skutočne leží v Ázii a len malá časť v Európe...Takže si usúdil že PRAVDEPODOBNE to nevie a už si nečítal? No keby si bol čítal, tak by si zistil, že to pre povahu článku bola tá najmenej podstatná informácia...Môžem sa Ťa spýtať? To všetky texty čítaš iba po prvú chybu?...Samozrejme nič v zlom, každý si musí sám nájsť v živote ten správny spôsob čítania...:-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vzhledem k tomu ...

... ze je to v clanku, ktery zacina tim, ze cizinci nevedi, kde je Slovensko, tak to podstatne je.

Po napsani prispevku jsem clanek docetl a zjistil, co pises, ze to je vlastne o jinem. Jenze na druhou stranu - je chybou autora, pokud neco napise tak, ze lide zacnou diskutovat o jinem, nez autor zamyslel. Nemusel zminovat zrovna Kazachstan (ktery napriklad neni zrovna jednoznacny). Mohl uvest zcela presnou informaci. Atd. Me na tom proste jen zaujalo, ze autor hned na zacatku uvadi, ze nekde delaji chybu a sam dela stejnou.

bluetank: Fakt. Pise o tom i Wikipedie http://cs.wikipedia.org/wiki/K... (ja vedel ale driv, nez jsem nasel ve Wikipedii).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Súhlasím, tiež ma to zarazilo.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME