Štvrtok, 19. október, 2017 | Meniny má Kristián

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Lekár v ambulancii sestru neplatí, platí ju pacient (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Len moj pohlad.
Som uctovnik co robim uctovnictvo pre gynekologa,predtym sme mali aj obvodnu lekarku. Ako porovnavat lekara so sestrou to je jedna vec(odbornych veci,ja tomu nerozumiem). Ale porovnavat pracu a ich prijmy - podnikatela so zamestnancom? To je na hlavu. Ten gynekolog viac investoval do strojov ako investovala Roznavska nemocnica(na pravu mieru - isto tolko penazi nema nato aby prehraval roz.nemocnicu,ale ten rok co investoval do strojov trebars 2011 sa vyrovnal roznavskej nemocnici). To nieje mala nemocnica. A on dal do svojich strojov v ambulancii viac. Ako je to mozne? Dava zo svojich a z uverou. Cena prace sestricky je len o trosku vacsia co plati na urokoch za tie stroje. Co maju za to pacienti? Ja to neviem ohodnotit - ale isto lepsiu starostlivost. Naco by to inak robil. Inak.. Jednu vec nechapem - lekarov - ten moj sukromnik ambulantny odrobi na sluzbach v nemocniciach ci v Revucej ci Roznave ,len v tych nemocniciach daleko viac ako obycajny clovek - priklad ta sestra. Ako je to mozne ja neviem. Ja ako uctovnik sa sam pytam,neviem si dat odpoved,preco. Bud su to ojeby,alebo by sme im mali nosit kvety. Som zvedavy o 10 rokov ako to bude vyzerat.
slimak2
<< < 1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja som nerodil.

ALe zena ho videla - je jeho pacientka aj v Revucej aj v Roznave(rodila tam aj tam).

Je to moj klient - podla mna je to psycho. Tolko sa robit neda. A nieje dovod. Ako praca isto,ale preco? To ani modry aniel - kriska sa nechyta. Na to sa nechyta nik ani banici za socializmu. Inak ja verim ze tolko ten lekar odrobi aj ked to nechapem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Opakujeme to stále,

nie sú lekári a vykrývame všetko-zatiaľ.Na hraniciach ľudských možností.Kočanová má víziu ako to má byť,ale nie je.Milionty krát-búšite na nesprávne dvere.Poisťovna o takéto služby zaujem nemá a neplatí to.NEPLATI TO.Teoria je jedna vec,prax druhá.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aha... Ďakujem, že ste mi to konečne vysvetlili, že vlastne ja moju sestričku neplatím, ale pacient. Čiže ak by sa náhodou domáhala zvýšenia platu, tak jej môžem povedať, že ja s tým nemám nič, nech sa obráti na pacienta ?
A vážne ma zaujala tá Vaša predstava, ako majú tie sestry na ambulancuách VLD vstať a ísť za pacientom do terénu, robiť prevenciu.. Hmmm..ste si istá, že práve tie sestry , mnohé v preddôchodkovom veku../ budú týmto nadšené? Myslíte, že ja by som bola proti, ak by som nemusela rané odbery u imobilných pacientov robiť ja cestou do práce? A kontrolovať geriatrickách pacientov v domácnostiach a pod...ja viem presne, čo myslíte.. V povinnej výbave ambulancie je aj návštevná taška sestry - ale čo ak tá sestra nemá vodičák /ako napr. moja/ ??
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Každý lekár má služobné auto, ktoré odpisuje z daní, ale som ešte nestretla takého, čo by šiel na návštevu k imobilnému, či geriatrickému pacientovi. Mohol by poslať aspoň sestru, ak nemá vodičák nech ide pešo.
Lekári ordinujú 4 až 6 hodín denne, čo je podľa nich v poriadku, ale sestre plat by najradšej krátili, lebo
nerobí celých osem hodín.
Sestry musia mať predpísané vzdelanie, tak prečo od nich nepožadovať aj vodičské oprávnenie.že sú v preddôchodkovom veku?, ani praktický lekári nie sú najmladší. Pravdou je, že radšej zamestnávajú sestry - dôchodkyne, lebo tie majú nižšie odvody.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A ja som stretla. Takého lekára, ktorý chodí na návštevy k imobilným a geriatrickým pacientom pravidelne. Ktorý ordinuje od 6:00 hod. ráno do 14:00 hod. (ordinuje, potom ešte vždy pracujea z ordinácie odchádza najskôr okolo štvrtej) a ktorý sa o všetkých svojich pacientov stará a živo zaujíma. Len raz som mala tú česť zažiť odber od jeho sestričky, ruku som mala dopichanú ako posledný feťák... Odvtedy ho žiadam, či by mi injekcie nemohol dávať on - robí to a ešte ani raz ma to nebolelo... Sú lekári a lekári. Prezentovať ich všetkých ako spolok škrobov, ktorí úbohým sestrám nechcú dávať zasúžený plat, je podľa mňa demagogické. Ak sa jedná o nemocnicu, nech platy sestier určuje nemocnica, ak sa jedná o súkromného lekára, nech si ako podnikateľ, ktorý má na starosti všetky výdavky, celé účtovníctvo a zodpovednosť, určuje plat svojej sestry (= svojho zamestnanca) sám. Nejako nechápem, kde (v jednom al. v druhom prípade) sestry berú tú drzosť žiadať, aby im plat určoval štát... To je rovnaké, ako keby štát chcel určiť minimálny mzdový strop napr. pre všetky kvetinárky...ako k tomu príde živnostník, ktorý vlastní kvetinárstvo, že si už ani plat pre svojich zamestnancov nemôže určovať sám? Lekári, ktorí pracujú "na seba" - teda ako živnostníci, si snáď môžu určovať, koľko zaplatia svojim zamestnancom. Tváriť sa, že do toho majú čo kecať pacienti, lebo si platia zdravotné odvody? Čiže ak si niečo kúpim v obchode, môžem prísť za majiteľom obchodu a hovoriť mu, koľko má zaplatiť predavačke? Lebo som mu na chod predajne prispela? A čo ešte? Ako si má poukladať tovar do regálov?
Ja si platím odvody na to, aby mi v prípade potreby bola poskytnutá zdravotná starostlivosť, lekára si viem vybrať väčšinou aj sama a rozhodne si nebudem vyberať podľa toho, aký zbor sestier mu behá za zadkom... Tým nechem povedať, že (šikovným) sestričkám zvýšenie platu neprajem, zaslúžili by si. Tým chcem povedať, že cestou ešte väčšej štátnej regulácie sa konkrétne tento problém nevyrieši, skôr sa tých problémov narobí ešte viac.
Inak - kto radšej zamestnáva sestry dôchodkyne? Lebo čo ja som pobehala pár lekárov, výzor a vek sestričiek sa od ambulancie k ambulancii naozaj líšil dosť výrazne. A tých pár lekárov, ktorých poznám, si vyberá sestričky podľa ich schopností... Ak si niekto drží svoju sestru aj keď už prekročila určitý vek, môže to byť pokojne preto, že dotyčná vie svoju prácu robiť naozaj dobre a s lekárom sú už zohratí. Alebo preto, že zatiaľ medzi "mladšími" nič lepšie nenašiel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž takto...

Ja sa Vám,ale Vážne čudujem.Na miesto toho, aby ste uvažovali o samostatnom zákone upravujúcom postavenie zdravotnej sestry v liečebnom procese, stále uvažujete o akejsi symbióze sestry a lekára.čo sa týka odbornosti ste približne na rovnakej úrovni aspoň čo sa týka abmbulantnej starostlivosti.Vypísať lístok a poslať pacienta k špecialistovi, to hádam dokážete aj sami.Či?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ambulantná starostlivosť nezahrňa iba vypisovanie výmenných lístkov, ale aj ošetrovanie rán, asistencia pri výkonoch ako je exstirpácia polypov, asistencia pri fibroskopii, endoskopii. To všetko sa robí a množstvo iných výkonov na ambulanciách. Takže chcete mi povedať, že lekár tu nepotrebuje sestru? Všetko si urobí sám. Vtom prípade gratulujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Článok p. Kočanovej /a aj reakcia diskutéra/ sa týka výslovne primárnej ambulantnej starostlivosti - tam sa žiadna exstirpácia polypov, asistencia pri fibroskopii, endoskopii a pod. nerobí. Pri týchto výkonoch nikto potrebu asistencie sestry nespochybňuje - dokonca to nemôže byť hociaká sestra, ale špecialistka na tieto výkony, pokiaľ viem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nehnevajte sa

ale mám 50 a takú sestru ako opisuje autorka som ešte nestretla, asi tam bude pes zakopaný. Poznám skutočne dobré sestry ale tie sa dopĺňajú s lekárom, spolupracujú a uľahčujú mu to kvantum práce. Skutočne si ale treba uvedomiť že hlavný je tu lekár, teda mal by byť :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

lekar sa zase prejavil...

...omyl dolezity je pacient....nie lekar....
Lekar sestru mozno nepotrebuje...ale pacient ju potrebuje....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

sestra sa zase prejavila :-)

neprežila by, keby si nekopla do lekára, chudina.
pacient ju potrebuje v nemocnici nie v ambulancii ako zakladá karty
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie je lekár, ako lekár,...ani sestra

oko sestra. Poznám veľa lekárov, ktorí nevedia pichnúť injekciu, ani odobrať krv. Poznám všeobecného lekára, ktorý sa bojí pohľadu na krv a keď mu skolaboval pacient, situáciu zachránila sestra.

Porovnávať lekársku a ošetrovateľskú starostlivost u nás a na západe sa nedá a to preto, že obe majú iný historický a zdravotno manažérsky koncept. U nás vždy sestra doplňovala lekára v pomocných činnostiach a na Západe má lekár svoju samostatnú činnosť a sestra má tiež svoju vlastnú ošetrovateľskú činnosť, ktorá je samostatná a ide paralelne s lekárskou činnosťou, pričom sa lekárska a ošetrovateľská činnosť chápu ako rovnocenné a komplementárne. Z lekárskeho hľadiska je pritom určujúca lekárska činnosť, pričom sesterská činnosť ju podporuje, avšak oveľa komplexnejšie, ako u nás.

Po revolúcii sa u nás prijali západné ošetrovateľské štandardy, od sestier sa oficiálne vyžaduje (hlavne v nemocniciach) pracovať podľa západného konceptu modelových ošetrovateľských činností (náročných na administratívu a nútiacich sestru papierovo vykazovať predpísané činnosti), pričom lekári idú podľa starého konceptu, kde sestru vnímajú ako menej profesionálnu pomocnú zdravotnícku silu, ktorá vykonáva praktické ošetrovateľské činnosti podporujúce nimi predpísané liečbu. Žiadne sesterské diagnózy, ani iné špecifické činnosti (ktoré ma sestra predpísané) ich nezaujímajú, pretože v našom zdravotníckom koncepte diagnostikuje a lieči lekár a sestra je len praktický pomocník - robotník v zdravotníctve - helper.

V západnom ošetrovateľstve je ošetrovateľská činnosť chápaná ako veda a vysokoškolsky vzdelaná sestra je regulárny zdravotnícky pracovník pracujúci samostatne.

Dnešný zmätok u nás je zapríčinený konfliktom dvoch typov lekárskych a ošetrovateľských činností - starého systému, kde lekár bol bohom a sestra pomocníčkou a nového - západného prístupu ktorý sa prijal a
ktorý pretláča EÚ, kde nielen lekár, ale aj sestra lieči, pretože tá realizuje konkrétnu denno dennú starostlivosť o pacienta a je s ním v blízkom kontakte.

Ďalším problémom sú rozdielne podmienky práce sestry na nemocničných oddeleniach a v ordináciách všeobecných, alebo špecializovaných lekárov. Tam sa šikovný lekár možno bez sestry zaobíde, pričom aj tam je dosť činností, ktoré sú vyslovene sesterské.

Fungovanie nemocničných oddelení by sa však bez profesionálnych sestier nezaobišlo.

Na západe je ošetrovateľský systém chápaný komplexnejšie, modernejšie a od sestier sa vyžaduje viac činností, ktoré v našom starom systéme prináležali výlučne lekárom. Problém je v tom, že sestry sme prinútili fungovať (papierovo) v režime západných konceptov a lekárom sme umožnili pracovať v starom komunistickom režime, ktorý je lekáro - centrický a sestra je predurčená len na pomocné a podporné práce. Tento systém však mnohým našim lekárom vyhovuje a nemienia sa ho vzdať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

stará slovenska norma statikom vyhovoval

a nemienili sa jej vzdať v predchádzajúcom ,

ale museli sa jej vzdať , lebo bola nedostatočná
hoci budovy podla nej stali
ale slovenské koeficienty bezpečnosti
neboli na strane bezpečnosti

preto maju sestry aj VS vzdelanie
aby takéto zmeny na Slovensku aplikovali
platia od roku 2005 aj na Slovensku, platia aj v primárnej sfere, nielen v inštitucionálnej
sestry maju v paradigmách oše - uchovanie zdravia obyvateľstva, predchadzanie komplikáciam a zmiernenie utrpenia pacientov v komunitách

a ani jedna paradigma nehovori iba o odbere krvi, alebo pýtania kartičky poistenca

a ďakujeme Vám za podporu
lebo s prevenciou obyvateľstva sme v primárnej sfere ozaj na chvoste

v statike sme neboli na chvoste a museli sme to zmeniť vo väčší prospech bezpečnosti
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

pleties jablka s hruskami (resp ovocie s kamenmi), to po prve (ambulancia-nemocnica). Po druhe - kazda ambulancia ma inych pacientov, ine specifika. Ale podla slavnej EU "one size fits all" - co je blbost.
Ako uz aj ini povedali, jeden MD: jedna RN je blbost na kvadrat (prave som sa vratil z ambulancie, typicky mam 0.2 sestry - co uplne staci, teda 5 MDs mame jednu sestru. A mozem ta ubezpecit, ze robime vysoko specializovanu robotu. Ked potrebujem nieco specialne, tak sa zabezpeci jedna extra sestra, ale to je podla potreby. Slavne slovenske zakony uplne podporuju flexibilitu.
Co popisuje Kocanova by bolo najlepsie robit v samostatnej ambulancii, nech ma vlastnu licenciu a vlastnu ambulanciu, to jedine by davalo zmysel..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ak by sa "lekár" bál pohľadu na krv

už ako medik by skončil v prvom ročníku. poznám jednu bývalú medičku, ktorej problém robila pitevňa, aj preto hneď skončila a študuje farmáciu. preto neverím, že lekárovi je zle pri pohľade na krv. :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ak vynos MZ SR predpisuje sestru v amb.

u všeobecného, praktického lekára,
tak logicky prenáša primárnu ošetrovatelsku starostlivosť v SR na spoločnú ambulanciu
to znamená, že ambulancie ju maju a musia poskytovať
lebo ju nik iný v komunitách neposkytuje - logika a legislatíva v SR

ak ju ambulancie neposkytujú,
tak neposkytujú komunitám kvalitnú zdravotnú starostlivosť
lebo ku kvalite ambulancie patrí aj
profesionálne odvedená oše starostlivosť v komunite

primárna ošetrovatelská starostlivosť je efektívnejšia než sekundárna
o prevencii nehovoriac aj o ostatných benefitoch komunity

nepleťme náklady na vytvorenie ambulancie spolu
s prevádzkou zdravotnej starostlivosti, ktorú si hradí pacient
a o ktorú je ochudobnený, ak v ambulancii nie je sestra

kvalitná sestra je vizitkou dobrej ambulancie
kvalitná sestra prináša benefit pre pacientov, komunitu
a v konečnom dôsledku aj benefit pre lekárov a spoločnú ambulanciu
a určite svojou kvalitnou prácou pomáha aj k splateniu uveru ambulancie,
pozitívne príklady sú a teda nechápem o čom točite?

logické a analytické myslenie je prínosom

(samostatna ambulancia oše starostlivosti bohužial nie je moja cesta, hoci je to príťažlivé pre pacientov)

moja cesta je iná, to však neznamená, že ako potenciálny pacient a člen komunity
nepotrebujem v ambulancii sestru profesionálku, ktorá sa napr. o mňa postará, ak nebudem vedieť od bolesti vstať z postele, alebo budem mať 40.stupňové horúčky, alebo budem vracať a nebudem môcť odísť z domu
ved si ju platím v odvodoch do zdravotnej poisťovne
tak o čom to točíte?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

citat
(samostatna ambulancia oše starostlivosti bohužial nie je moja cesta, hoci je to príťažlivé pre pacientov)

mozem dostat presne vysvetlenie - preco nie SAMOSTATNA AMBULANCIA OSE starostlivosti ? ak je to pritazlive pre pacientov a v zaujme pacientov, tak preco nie samostatne ambulancie ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

presne tak. Reci ako bobkov, ale skutek utek...:)
K++++++++
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nemozes. :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Horúčka, bolesti, vracanie...to nemusí byť len brušná chrípka, ale trebárs aj meningoencefalitída. A ak bude, kto bude zodpovedný? Môže sestra sama naordinovať a pichnúť Torecan, má to v kompetencii? Platíte si v odvodoch aj lekára a toto je kompetencia lekára - či už v riadnej pracovnej dobe alebo LSPP - ak nie ste schopná prísť, lekár príde k Vám. Ak si sestra chce sama diagnostikovať a liečiť, musí za to niesť aj plnú zodpovednosť- ako samostatný poskytovateľ, nie zamestnanec lekára /hovoríme o ambulanciách, samozrejme/. No, myslím, že by si ÚDZS zgustol, ak by som miesto seba poslala na návštevu k takejto pacientke sestru..
Ale som zaskočená, lebo som myslela, že o toto Vám ide - predsa ste hovorili o sestre - samostetnej poskytovateľke, s vlastnou pečiatkou, o preskribcii sestrou - mám pocit, že ste otočili o 180 stupňov...
 

<< < 1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME