Pondelok, 23. október, 2017 | Meniny má Alojzia

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo sa stane ak manžel neodpovedá? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No, z veľkej časti pravda, ale príliš pritiahnuté za vlasy.
Na určenie a zápis krsného mena nie je v praxi potrebný žiaden (formálny) súhlas otca. V mnohých prípadoch otec nie je pri pôrode, nepríde ani na návštevu do pôrodnice a bábo vidí až doma, napr ak zatial opatroval iné dieťa alebo pracuje mimo obce. Odo mňa ani od žiadnej matky v mojom okolí súhlas otca s krsným menom nik nepýtal.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kym si lezala na porodnici alebo kratko potom, tvoj manzel bol pravdepodobne na matricnom urade pre rodny list dietata, kde aj podpisal papiere tykajuce sa spolocneho krsneho mena dietata. Tak to bolo aspon v mojom pripade.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

O tomto probléme

sa všeobecne vie.
Čo navrhneš na zmenu?
Podľa mňa by postačilo to, ako je to legislatívne ošetrené v niektorých iných zákonoch. Po 18 dňoch od neprevzatia písomného rozhodnutia, nadobúda rozhodnutie účinnosť. Čiže manželstvo by bolo rozvedené.
Takto sa len zbytočne zaťažuje súdnictvo a potom nič nestíha v normálnom čase.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

presne tak, zbytocne zatazovanie sudov a aj zbytocne problemy pre dieta a matku. Najlepsie by bolo ak by napr. krstne meno mohla urcit sama matka a ak by otec nesuhlasil tak on by mohol podat zalobu. A nie cakat na suhlas otca principialne.
Dorucovanie je problem sam o seba, vraj v rekodifikacii OSP by sa na to malo mysliet a zaviest fikciu dorucovania ihned - neprevezme tak sa povazuje za dorucene - inak ide o dalsiu zataz sudov, ktore zistuju adresu, dorucuju jeden krat, druhy krat, atd. Ide vsak o velmi citlivu temu, kedze sa naozaj mozu stat pripady, ze "poctive" osoby su na dovolenke, alebo v nemocnici a naozaj sa o pisomnosti nedozvedia (aj ked za inch okolnosti postu preberaju). Myslim, ze to ma svoje plusy a minusy a preto je temu je potrebne podrobit este odbornej diskusii a najst riesenie. Ciastocne riesenie budu datove schranky, ale tie nemusia mat FO povinne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

len taky napad
nebolo by vhodne zakotvit zakonne povinnost manzelov udrziavat nejaky komunikacny kanal?
proste ste manzelia, tak musite komunikovat
aby sa nemohlo stat, ze sa manzelka nevie s manzelom spojit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A taký guláš musím

platiť zo svojich daní.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vysvetlí mi niekto, prosím,

(najlepšie autorka), čo je to za blábol s tým krstným menom? plne sa stotožňujem s príspevkom od Petra_M.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Matrika Vam nezapise meno v pripade ak nemate suhlas manzela. Matrika postupuje podla § 1 zakona o mene a priezvisku Meno dieťaťa sa určuje dohodou rodičov. Súhlas manžela s menom dieťaťa je teda nevyhnutný. Ak sa rodičia nedohodnú na mene dieťaťa, o mene dieťaťa musí rozhodnúť súd v zmysle § 40 ods. 3 Zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine. Mozno ste si len nevsimli ked ste vyplnali tlacivo v porodnici, ktore musel podpisat aj manzel a matrikarka si pre neho prisla. To je ten suhlas s menom dietata. To vsak plati len ak mate uzatvorene manzelstvo, ak ste slobodna matka tak suhlas otca nepotrebujete.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Meno

Biologický otec dietata a matka súhlasným vyhlásením este pred narodením dietata urcia otcovstvo. V rámci tohto vyhlásenia musia uviest aj krstné meno (pre dievca aj pre chlapca) a priezvisko nenarodeného dietata. Matrikárke sa predlozí lajstro zo súdu a vec je vyriesená. Alebo sa mýlim?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

RKC má jednoduché riešenie:

6. prikázanie: nezosmilníš= nerozvedieš sa . Väčšina aj tak prijala: čo Boh spojil, človek nerozdelí.
Stačí dodržať manželský sľub a sme bez (nielen týchto nekomunikačných) problémov ;)
tak nám Pán boh pomáhaj
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME