Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Tento pondelok by sme nemali ísť do práce (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

K+

Ja, odkedy zrušili tento deň ako štátny sviatok, tak som si ho vyhlásila za svoj súkromný štátny sviatok. Všetci moji klienti bývalí i súčasní vedia, že v tento deň mi nemajú volať, lebo slávim deň vzniku Československa.

Ináč, sme divný národ. Dištancujeme sa od obdobia R-U, od 1. ČSR. Vo verejnoprávnej tv ani len zmienka, pritom je také polokrúhle jubileum. A práve pozerám na ČT1 nášho Martina Hubu ako prezidenta Masaryka. To jsou paradoxy, povedal by klasik.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No veď to, keď si to nebudeme pripomínať, pôjde to do zabudnutia, do stratena... bude to bez duše.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

práve z toho dôvodu,

že sa vzdávame vlastnej identity s prvou republikou aj s monarchiou,
je to ospevovanie veľkomoravskej tradície také prízemné, prvoplánové a nepresvedčivé.

28. október mal ostať štátnym sviatkom a 1. september a december pamätným dňom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aj 15. september. Tento rok padol na nedeľu a nič sa nestalo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nuz na slovensku ze vtedy 28.oktobra taticek masaryk a benes deklaroval daku ceskoslovensku republiku ani nikto nevedel.ja si oslavujem 14.marec.co je to za datum 15.september?halloween?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

no, keď je pre teba sviatkom 14. marec, tak by si mal vedieť aj čo je 15. septembra.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

uz som si to vyguglil,daka sedembolesna maria
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Si šikulka :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dosť dobre nerozumiem, ako sa niekto môže hlásiť zároveň k ČSR aj k habsburskej monarchii. Veď ide o dva úplne protikladné štáty založené na absolútne iných (až vzájomne nepriateľských) filozofických a historických koncepciách... Ako to vidím ja, tak Rakúsko-Uhorsko malo oveľa viac spoločného s 1. SR či s Veľkou Moravou, než s ČSR. Tie prvé štáty boli založené na princípe autority, božského pôvodu moci a práva a tradicionalizme. 1. ČSR spôsobila iba chaos, nestabilitu, rozoštvala národy a svojou toleranciou ľavicového zmýšľania, ako aj zahrávaním sa so ZSSR (v 30. rokoch) veľmi uľahčila povojnové nastolenie komunistického režimu. Takmer hneď po jeho vzniku ukradli obrovské množstvo majetku šľachte a Cirkvi, čím predznamenali budúce komunistické znárodňovanie. Veď tento štát išiel aj proti samotnej českej svätováclavskej tradícii, nieto ešte proti tradíciám ostatných svojich národností.

Masarykovská republika iba prebrala starý osvedčený rakúsky systém správy a súdnictva, keďže ten spoľahlivo fungoval a jej zakladatelia vlastne ani neboli schopní vymyslieť nič lepšie - vôbec, tradícia preberania vecí a ideí od Nemcov má u Čechov dlhú tradíciu (len nie je politicky korektné priamo to vysloviť), keďže bez toho by dnes boli asi tak na úrovni Bieloruska... Zaujímavé je, že kým dovtedy boli Česi veľkými prívržencami federalizmu ("nech nám tu nerozhoduje Viedeň"), tak po r. 1918 sa akoby šmahom ruky stali tvrdými centralistami, ktorí ani v najmenšom nebrali ohľad na vôľu a záujmy sudetských Nemcov, Slovákov, Maďarov ani Rusínov. Ich sa napokon ani nikto nepýtal, či ten štát vôbec chcú. Všetko bolo vopred naplánované mocnosťami Dohody a tým bolo tiež úplne jedno, čo si tu kto myslí o zániku R-U či o zmenách hraníc.

Ja osobne teda tento deň oslavovať nebudem, je pre mňa naopak čiernym dňom a ČSR zase nelegitímnym, slobodomurárskym štátom postaveným na smiešnych pseudozákladoch. Ten zánik v r. 1938-39 si právom zaslúžil, keďže za 20 rokov stihli pokaziť, čo sa dalo, a rozoštvať, koho sa dalo. Skutočne sa viac prikláňam k tomu 14. marcu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

České století

....tiež som to pozeral.....akosi vymazali z dejín M.R.Štefánika, zavraždeného Benešom,pretože Štefánik chcel po návrate Beneša postaviť pred súd za spreneveru darov českých a slovenských vlastencov vo Francúzsku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vyčkaj,

má to 9 častí, Štefánik bude.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nebude Štefánik....

podľa csfd.cz je druhý diel už o Mníchovskom diktáte....takže Štefánik nebude.....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Sprenevera ? Beneša pred súd ?

Nikdy som o ničom takom nepočula....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mnoho ludi

do prace nejdu. Hovori sa im nezamestnani.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME