Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ďalší samit o klimatickej zmene skončí fiaskom. Teraz vo Varšave (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážení diskutujúci!

Prezraďte, proím, pánu Kravčíkovi, že "citeľné teplo", ktoré sa vyprodukuje neodparením vody, je volovina.
Prezraďte mu i to, že ak sa voda odparí, tak po čase zvykne i kondenzovať a teplo, ktoré odoberie prostrediu pri odparení, zasa vráti pri kondenzácii späť.
Prezraďte mu to ale opatrne, citlivo vyberanými slovami. Keby bol náhle postavený pred takýto obraz reálneho sveta, tak by mohol utrpieť ťažký šok - a to si neželá nikto z nás.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pakovinou je, že experti na klimatickú zmenu nerozumejú princípu vzniku citelneho tepla. Vysvetlím to llopatistický pre odborníkov na slovo vzatých. Na zapnutom plynovom sporáku máme 1000 litorvý hrniec vody. Zohrievaním sa voda odparuje až sa celá vyparí. Na to sa spotrebuje 700 KWh. Plyn pod práznym hrnocom dalej horí. Hrniec sa prehraje a do okolia sa produkuje teplo. Tomu sa hovorí cíteľné teplo.
K druhej otázke, ktorej pakovia nerozumejú, je výpar a kondenzácia. Na vyparenú vodu sa viaže latentné teplo. Toto je odčerpávane pri zemskom povrchu a s vodnou parou ide latentné teplo do atmosféry. Tam sa pri ich kondenzácii latentné teplo uvoľnuje a ohrieva prostredie. Takže tak to je fyzikálmne. Od teplejšieho prostredia pri zemi sa energia odcerpáva a vo vyšších chladnejších vrstvách uvolnené teplo vzduch ohrieva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Sú rôzni pakovia

Ak by ste ma chceli udať za použitie výrazu "pakovia", tak si vopred dovolím upozorniť adminov, že som ho prevzal od pána Kravčíka.

Ale späť k pakom - hlavne k experimentátorom s hrncami. Ak odparíte v hrnci 1000 litrov vody, tak získate jej ekvivalent v pare a teplota tejto pary bude okolo 100 stupňov, keďže teplo sa nestráca. Ak budete ďalej kúriť pod hrncom, tak budete zohrievať prázdny hrniec a od neho sa bude ohrievať okolitý vzduch. Jeho teplota už ale bude väčšinou vyššia ako 100 stupňov. Získate tým "citeľné teplo" (ospravedlňujem sa za tento pakovský výraz), ktoré bude zodpovedať výhrevnosti paliva minutého na hrncové experimenty. Miniatúrna časť z tohto tepla bude uchovaná v latentnej forme, ako skupenské teplo, ktoré para získala zmenou z kvapalného skupenstva a ktoré sa po jej skvapalnení vráti späť do prostredia.
Spôsob zmeny skupenstva však nezávisí len od výšky, do ktorej vodná para vystúpi v atmosfére, aj keď to niektorí pakovia sústavne tvrdia. Kondenzácia pary závisí od mnohých okolností - od nasýtenia vzduchu vodnými parami, od teploty, od tlaku, od prítomnosti kondenzačných jadier. Preto sa kondenzácia vyskytuje úplne bežne i tesne nad povrchom a dovolím si pakov poučiť, že tento pre nich nezvyčajný jav sa nazýva napríklad rosa alebo hmla.
Prajem vám deň plný neskalenej kondenzovanej radosti zo života :))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ešte raz prečítajte, co som napísal a ak tomu neporozumiete, ja za to nemôžem. Potom Vám ostáva si doštudovať fyzikálny jav. Ak ak ani to nepomôže, potom je zbytočne vas dovzdelávat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ty si už videl, aby sa voda úplne

vyparila????
Videl si u nás krajinu bez vody?

Vychádzaš z nereálnych predpokladov.........
,-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

btw...aaa videl si krajinu bez pody..???

tak sa pozri : http://aktualne.centrum.cz/dom...

http://www.nase-voda.cz/ceskyc...

... este, ze sme na Slovensku... !

no aj tu su este rezervy...:( , takze suhlasim s autorom, ze je potreba viac vody zadrzat v krajine a vo vegetacii, cim sa zvacsi aj viazanost CO2
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

voda, ktorú zadržíš, bude

niekde inde chýbať.

Aralské jazero vyschlo vďaka úspešnému zadržiavaniu vody - vodou, ktorá predtým tiekla do jazera sa zavlažovali polia a tie tú vodu úspešne odparovali do atmosféry. Napodiv, v oblasti nezačalo viac pršať, akurát to jazero stratilo väčšinu vody a soľ z neho zamorila okolie.

Samozrejme, oceán vodu nestratí. Ale rieky môžu. V súčasnosti hrozia vojny, pretože Sýria a Turecko zadržiavajú vodu, ktorá by inak tiekla do Iraku, Etópia chce zadržať vodu, ktorá tečie do Egypta...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja o koze vy o voze

Celý čas hovorím o dažďovej vode a vy my celý čas protiargumentujete tečúcou vodou vo vodných tokoch. Je to fakt potrebná zmena paradigmy prehovšetkým v hlavách.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hrádzkami predsa

zadržiavate tečúcu vodu. Či už medzitým "ste ďalej"? :-D
Každopádne, aj vegetácia môže spôsobiť vysychanie vodných tokov. V Austrálii zistili, že výsadbou eukalyptových plantáží namiesto krovitého buša sa prietoky znížili. Zákonitosť je vyjadrená tzv Kuczerovou krivkou http://melbournecatchments.org...

Pozor na pochopenie článku - water yield vyjadruje prietok vo vodných tokoch a výdatnosť aquiferov v mm. A je to v podstate prevrátená hodnota výparu - čím viac les odparí, tým menej vody ostane pre využitie.

Napriek tomu, že mladé plantáž odparia viac vody - a podľa vás je to teda ideál, Austrálčanom sa výsledok nepáči.


BTW, k iným článkom: vodná para je skleníkový plyn.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...mozno mas pravdu s Aralskym jazerom..

i ked v obrazkoch na ktore som uviedol link vyssie sa jedna o eroziu pody, ktoru by vhodnejsia vegetacia zadrzala, resp. spomalenim , ci zadrzanim vody by strata humusoidnej vrstvy nemusela byt tak kriticka ako tam spominaju...:(
Takze experiment s NEzadrzovanim v nasich podmienkach velmi prinosny nie je...!
Bolo by dobre skusit aj experiment s ZADRZIAVANIM a potom budeme moct porovnat..., lebo neviem ci vieme simulovat situaciu okolo ARALU v nasich podmienkach...:(
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Experimenty

My sme preda už ten EXPERIMENT so zadržiavaním vody podnikli. Stál nás 42 miliónov eur.
Teraz by malo byť na rade VYHODNOTENIE toho experimentu a všetkého toho, čo nám priniesol, prípadne odniesol. Toto je však tá horšia stránka podniknutého EXPERIMENTU. Lebo pri experimentovaní sme akosi ignorovali, že pre jeho vyhodnotenie treba mať v rukách aj čosi hmatateľnejšie než článočky na blog.sme.sk.

Alebo snáď máte dojem, že po experimentovaní na rozsiahlom území Slovenska dnes dokážeme PREUKÁZAŤ napríklad množstvo zadržanej vody, prípadne zmeny klímy?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

... suhlasim, ze uz pomaly by Kravcik

mohol robit vyhodnotenia... :)
-----------------------------------------
Po tej poslednej smrsti na filipinach... podla vsetkeho jej slov. hradzky nezabranili..., ba mozno ju sposobili...:( , ale to sa asi tazko bude dokazovat globalny vplyf...:(
.........................................
Jedine kriterium by som zatial videl v zadrzani erodovanej zeminy a vyzname oproti jej vytazeniu z nadrzi, kde by inac skoncila...
..........................................
Talsim kriteriom by mohlo byt subjektivne vyjadrenie obyvatelov dotknutych obci..., ale to by chcelo nezavislych anketarov napr. z tu diskutujucich oponentov Kravcika..., aby bolo zabezpecene nepodplacanie "respondentof"
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::
Problemom vsak asi bude,, ze vacsina mudrlantov z diskusii je PCteoretikmi a do obci anketovat nepojdu..., lebo to by museli zdvihnut zadok od PC-cka. Osobne by som uz akceptoval vysledky v 10 percentach obci..., co je cosi okolo 40 obci.. a tolko oponentov sa tu urcite najde, aby kazdy spracoval co i len jednu...!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zdá sa mi dosť čudné zisťovať exaktne merateľné veličiny anketou medzi laikmi.
Ale čo už, možno aj cestnú vzdialenosť medzi Lučencom a Nitrou je vhodnejšie stanoviť nie meraním, ale zisťovaním názoru občanov bývajúcich pozdĺž trasy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ok, tak miesto ankety nech to nezavisli

oponenti exaktne zmeraju... !
Posli mi potom s. spravu,pls, ako to dopadlo
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hm, vám by sa asi páčilo, keby farmaceutická firma hodila na trh nejaký liek a zahlásila by, že je oveľa lacnejší ako lieky konkurenčné, lebo ušetrili na testovaní. Testovať by si ho mal každý užívateľ sám a všetky nežiadúce účinky vrátane úmrtia má nahlásiť do centrály farmafirmy.
Slovensko bolo vystavené akejsi "terapii" v hodnote 42 miliónov, no my nemáme šancu dozvedieť sa o tom, či je liečivá, pretože ľudový liečiteľ nedokáže pacientovi ani len odmerať teplotu. A vy navrhujete, aby si ten pacient meral teplotu sám...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

problém tých obyvateľov obcí

je, že sú extrémne ľahko manipulovateľní. Nejde totiž o odborníkov.

Ak niekto niekam príde, rozdá pár euro za zábavnú a nie príliš namáhavú prácu a potom presviedča "vidíte, ako úžasne to funguje", dosť ľahko tých miestnych presvedčí. Najmä ak sa v 95% tých obcí od vybudovania hrádzok nič nestalo (nebola prietrž mračien ani dlhotrvajúci dážď) a obyvateľom ani nikto nepovedal, že odteraz sa už majú o hrádzky starať sami a zadarmo, až na večné veky. A tam, kde sa niečo stalo, sa vždy dá povedať, že "veď bez hrádzok by to bolo horšie".

Odborný monitoring by mal ukázať niečo iné, mal by objektívne vyhodnotiť EFEKTIVITU tých hrádzok v napĺňaní toho, čo Maestro sľuboval. T.j. či sa niečo zlepšilo, koľko stála merná jednotka toho zlepšenia (napr. kubík maximálneho prietoku, kubík za rok a p.) a či sa to oplatilo v porovnaní s inými riešeniami.

V podstate súhlasím, že takýto monitoring by bol zbytočne drahý, pretože množstvo tých "zadržaných kubíkov" je mizivé, cena monitorového kubíku vysoká a všetci vieme, čo by monitoring povedal. Maestro mal mať už v projekte merateľné odpočtovateľné ukazovatele. Teraz už ostáva jediné riešenie - zavrieť toho, kto takéto nekvalitné projekty schválil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ok, zavri ho !

nech zcerna v base...!
Tato krajina potrebuje vycistit od kukola...!

btw. mozno by mal zhnit v base...aby sa to neinterpretovalo rasisticky...:(
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vegetácia okolo Aralského jazera

nerastie, pretože tam málo prší. A málo tam prší napriek tomu, že "zadržiavaním" vody sa odparilo násobne viac vody než predtým. Skrátka, Rusi chceli "poručit větru, dešti". A to isté chce aj Kravčík, u neho je to však vylepšené tým, že on v skutočnosti žiadne významnejšie množstvo vody nezadrží, pretože ani len netuší, ako na to. Nemá predstavu ani o budovaní vodných stavieb, ani o problematike zmien užívania pôdy (ak má niekto hospodáriť inak, než ho v súčasnosti motivuje ekonomické prostredie, musel by si v prvom rade zmeniť to ekonomické prostredie, následne potom tú zmenu "zúradovať" a až na samý koniec technicky realizovať a monitorovať jej dopady).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kuchta.

Ujo, s hrncami opatrne. Viete ako dopadli bratia v Bostone. V dnešnej dobe keď je všetko monitorované by ste nemali len tak šermovať hrncami v texte lebo Vás NSA začne preverovať.
Ako chcete na plynový sporák umiestniť 1000 litrový hrniec vody? Tu sa vynárajú otázky prečo ste nenapísali 100 litrový alebo 10 litrový alebo litrový ale rovno 1000 litrový. Veď také hrnce ani nedostať v bežnom obchode a nie ešte ich umiestňovať na sporák. A tá spotreba plynu pri takom hrnci... A prečo na plynový sporák a nie elektrický, nie v každej dedine je plyn a mnoho ľudí prechádza na drevo a majú doma pece. Je tu viac otázok ako odpovedí a nakoniec by to skončilo tak, že by sa hrniec pripálil, kúdolil by sa dym z kuchyne, susedia by zavolali hasičov a dali by Vám preplatiť výjazd. Len Vy ostaňte pekne pri zemi a nič nezahrievajte, neodparujte a nepremieňajte na citeľné a latentné teplá.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mate viac šťastia...

ako rozumu. Zražky na pevnine sa vplyvom slnečneho žiarenia odparia a keď nie su silne znečistene tak spadnu nazad na pevninu. Takym postupom ale postupne dochadza k ich znečisteniu a tak sa system v prirode postara o to aby ta voda spadla do mora. Chemicke zloženie morskej vody a jej teplota zaruči že sa z nej odpari len čista voda pretože sa ta do nej spadnuta postupne chemicky neutralizuje. Podľa pravidla vrať ako si požičal, kolobehom vody, tlačenim ďaľšej znečistenej vody nad more vo forme oblakov sa ta čista odparena voda dostane nad pevninu a jej vypadnutim z mrakov sa cely cyklus opakuje. Všetci su s tym naoko spokojni až do chvile keď pride k silnemu znečisteniu atmosfery a tym aj vyparovanej vody činnosťou vyrobnych zariadeni. Vtedy sa nizka frekvencia, občasne zražky zmenia na trvale a prichadza prva nespokojnosť. Nespokojni su aj možno všetci ale mocna je len morska lobby. Ta si zaplati vedcov a ti šarlatani pridu na genialnu vec ako dostať znečistenu vodu do mora. Zničia každy a jeden močiar a vykopu melioracie a kanaly len preto aby im tam často nepršalo. To že pritom narušia system znečistenia vody na pevnine a jej čistenia na mori ich nezaujima. Ten system obnovy si ale priroda nevymyslela pre nas ľudi ale pre seba aby mohla existovať a sama začina podnikať kroky na jeho zabezpečenie. No a ten summit je aj o tom či ta morska lobby vydrži ten napor prirody alebo povoli, za aku ich cenu, za ake škody na ich majetku. Takže stači len sledovať pobrežie kdekoľvek na tejto planete a priroda vam sama natlači viac rozumu do vašej ctenej hlavy. Raz treba začať aby ste nič nikomu nezakazovali ale vedeli niekoho podporiť, to je len a len na vas.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Milan Kuruc: V UniCredit Bank už nevedia, čo od dobroty 1 464
 2. Monika Nagyova: Denník starej dievky – Komplexy zničia každú príležitosť 222
 3. Július Kovács: Obchvat Bratislavy je dod*baný. Kolóny z juhu do Bratislavy budú ešte horšie. 92
 4. Miro Jankes: Pokuta z Nemecka 91
 5. Michael Achberger: Vďaka vláknine dokážete schudnúť 89
 6. Martin Foto Potočný: Keď si KDH zatlčie posledný klinec, pohltí ho Hlina 73
 7. Transparency International Slovensko: Podnikať so štátom sa súkromníkom opláca. Pozrite sa, komu najviac. 66
 8. Stanislav Thomka: Voda v Turci v ohrození? 64
 9. Július Kovács: KEĎ SA MI PENTA VYHRÁŽA 56
 10. Martin Droppa: Fedor Gál: "Máme sa tak dobre..." 53

Rebríčky článkov


 1. Stanislav Mičev: 400 000 ľudí versus 1 arogantný mladík
 2. Július Kovács: Obchvat Bratislavy je dod*baný. Kolóny z juhu do Bratislavy budú ešte horšie.
 3. Štefan Vidlár: Morálňí kódex budovatela kapitálokomunizmu
 4. Milan Lacúch: Choromyseľnosť rozumu nemá hraníc! Katastrofická vízia!
 5. Stanislav Mičev: Vysťahujme milionárov z politiky!
 6. Sonya Haraszti: Bez sexu tri roky. Prečo mladé ženy nemajú sex?
 7. Július Kovács: KEĎ SA MI PENTA VYHRÁŽA
 8. Štefan Vidlár: Politik je nahý!
 9. Július Kovács: Prečo neverím prieskumom? Môžete si zahlasovať!!! FB prieskum, nikoho neovplyvňujeme.
 10. Ján Popovič: Rovnica úspechu

 1. Pri nehode autobusu zomrelo 12 ľudí, vláda rozhodne o štátnom smútku (minúta po minúte)
 2. Päťdesiat čoskoro za smrť, písal Kočner dve hodiny pred vraždou Kuciaka
 3. Mladíci, ktorí zbili pár v bratislavskom autobuse, sa postavili pred súd
 4. Dobré ráno: Kočner sa po vražde Kuciaka rehotal
 5. Šokujúce: TA3 nie je spravodajská televízia (píše Samo Marec)
 6. Odhalili novú Škodu Octavia. Všetko, čo o nej potrebujete vedieť
 7. Šéfka Súdnej rady preveruje majetky podozrivých sudcov. Sama žije v luxuse
 8. Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek
 9. Exšéf tímu Kuciak sa prvýkrát ukázal na verejnosti
 10. Našli myšieho jeleňa. Vyškrtnú ho zo zoznamu hľadaných druhov

 1. Mafia je tam, kde má dobré podmienky
 2. Keď si KDH zatlčie posledný klinec, pohltí ho Hlina
 3. Liberálom sa nepáči vyučovanie náboženstva v školách, akceptovať ich netreba
 4. Zaujímavý rozhovor s emeritným košickým arcibiskupom Alojzom Tkáčom
 5. November 1989: Biskup Malý: Najväčšie sklamanie novembra? Dubček. Vôbec nechápal dobu
 6. Pád 156-kilometrového Berlínskeho múru bol koncom trestu za Hitlera.
 7. Lukáš Krivošík: Podivuhodné obrátenie rapera Kanyeho Westa
 8. Ako vyzerá svet mladých progresívnych kanibalov
 9. Hlina pri Prostredníkovi kapituloval: Verí, že nebudú musieť použiť zmierovacie konanie
 10. Kurz kritizuje aroganciu západnej Európy k východoeurópskym štátom

Už ste čítali?