Streda, 24. január, 2018 | Meniny má Timotej

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slovensko a jeho (chorá) ekonomická diplomacia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

ech Podolay liberál jak repa

štát objednaj, štát vybav, štát prezentuj, agentúra urob, daňovník zaplať
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Namiesto protiargumentov útok na autora. Krásny príklad trápneho pokusu o diskusiu.

V každom prípade - daňoví poplatníci platia aj tak, myslíš, že keď SARIO nerobí nič, peniaze z daní nevysáva? Práve naopak - dane platíte vždy, peniaze sa tam nalievajú vždy, ale výsledky nevidno. Takže tá tvoja "dedukcia" je chybná.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ale on má v podstate pravdu. Ak sa slovenskí výrobcovia neprezentujú lebo nechcú alebo nemajú čím, tak je to len ich chyba. Oni tým pádom nezískajú zákazníkov a vyšší zisk. To fakt chceme, aby štát ešte aj podnikateľov učil ako podnikať? Za dane všetkých?

Ak SARIO nie je efektívne, treba tam prestať nalievať peniaze a jednoducho to zrušiť.

Liberál by sa mal snažiť minimalizovať štát a nie od neho požadovať ešte viac služieb. Inak to nie je liberál ale etatista.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja som narážal hlavne na to "daňovník zaplať". Daňovník totiž platí vždy, hádam si niekto naivne nemyslí, že keď SARIO neprejavuje žiadnu aktivitu, tak do neho neplynú financie z vreciek daňových poplatníkov...

To, že sa slovenské podniky nevedia prezentovať, je iná vec, tú som nespochybňoval. Keď už má ten štát služby poskytovať, nech ich poskytuje, nevidím na vyžadovaní tak triviálnej veci, akou je funkčnosť a efektivita, nič zlé, bez ohľadu na to, do akého kádra charakterizovaného nejakou sofistikou patrí...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nach to štát podnikateľovi aj naplánuje

vyrobí za neho a potom to od neho kúpí, však načo je trh a hospodárska súťaž keď všetko može urobiť za podnikateľa štát. Podolay patrí s názormi na Kubu a ne do europskeho parlamentu.Takí ako on tam robia ten socializmus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A ako som ja povedala, ak máme inštitúciu, ktorá iba čerpá a nič neposkytuje, logickým krokom je ju zrušiť a nie dúfať v zázračnú zmenu.

Tak najprv by sme sa mali porozprávať o tom, aké služby by mal štát poskytovať. Ja rozhodne nesúhlasím s tým, aby štát poskytoval služby tohto druhu súkromným podnikateľom. Štát nemá brániť podnikateľom sa prezentovať, má im vytvoriť podmienky, možnosti, ale nie ich podporovať.
Vyžadovať od štátu efektivitu a funkčnosť je kravina. Obzvlásť ak ide o oblasť, ktorá je štandardná pre súkromný sektor.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Samozrejme, so zrušením súhlasím. Ale obaja veľmi dobre vieme, že k niečomu takému nikdy nedôjde. Preto kvitujem, keď niekto vyžaduje, aby štátna inštitúcia robila niečo, za čo ju aj tak z daní platíme.

A o tom, čo štát pre podnikateľov má alebo nemá robiť, by sme sa mohli baviť aj do budúcej zimy - bez ohľadu na to faktom zostáva, že SARIO je štátne, že (dohromady) nič nerobí, že je stále financované štátom a to sa tak skoro nezmení. A preto je vhodné, aby za tie peniaze vykazovalo aj nejakú reálnu činnosť...

"Vyžadovať od štátu efektivitu a funkčnosť je kravina." - nie je. V iných štátoch to funguje aspoň čiastočne a keďže som tretinu života prežil v zahraničí, nevidím dôvod na to, aby som čušal...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Uz ked ten stat mame

tak by aj mohol pre nas danovnikov nieco robit, nie ?

Alebo je stat len na to aby mali statni zamestnanci a statne pijavice pohodlny zivot ?

Firmy su tiez danovnici, nezabudaj na to ked budes chciet napisat zase nieco "mudre".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Najprv overiť fakty, až potom kritizovať

Je vždy dobré, keď si autor článku najprv overí základné fakty a až potom sa pustí do pranierovania. Výstavy a veľtrhy nemá v gescii MZVaEZ SR, ale Ministerstvo hospodárstva. To po prvé. Po druhé: zoznam podujatí je prerokúvaný Radou vlády SR na podporu exportu a investícií, po posúdení pracovnou skupinou Rady (ktorej členmi je 23 subjektov, vrátane podnikateľských združení a akademickej obce). FYI, štát podporil účasť slovenských vystavovateľov na tohtoročnom Cebit v Hannoveri (marec 2013), čo je elektrotechnická výstava skutočne globálneho významu. A po tretie: (ne)reprezentatívna účasť na veľtrhoch a výstavách je výrazom záujmu podnikateľov o ne, a nie štátnej politiky. Je čudný argument o "inovatívnych firmách, ktoré si často netrúfajú ísť do sveta". Čo to znamená? Že sú nedostatočne priebojné? Ale potom ako im pomôže sprostredkovaná účasť na veľtrhu? Alebo autor článku očakáva, že štát bude vodiť každého podnikateľa za ručičku a organizovať preňho obchody?!?
Len na osvieženie pamäte: podľa novely tzv. Kompetenčného zákona (575/2001 Z.z.) MZVaEZ SR zabezpečuje koordináciu presadzovania obchodno-ekonomických záujmov SR v zahraničí s konkrétnymi výsledkami: investícia austrálskej firmy Bronx International v Košiciach do výstavby 2 liniek pre kontinuálnu povrchovú úpravu plechov (120 pracovných miest); BTG Holding získal ako prvá firma zo strednej Európy investičný certifikát na výstavbu priemyselného parku v Lac Thinh vo Vietname (480 mil. €); Aqua Therm Invest a.s. začala v marci 2011 v Báčskom Petrovci výstavbu najväčšieho aquaparku na Balkáne (20 mil. €); IstroenergoGroup, a.s. Levice sme pomohli ku kontraktu na tri elektrárne na báze paroplynového cyklu v Obajane, atď. Na MZVaEZ SR bolo zriadené Podnikateľské centrum, ktoré poskytuje informácie podnikateľom v oblasti exportu výrobkov a služieb: za jediný rok publikovalo 424 ekonomických správ a písomne vybavilo 117 dopytov slovenských podnikateľov; spoluorganizovalo okrúhle regionálne stoly; seminár o zapájaní slovenských podnikateľov do oficiálnej rozvojovej pomoci, a rad ďalších podujatí. Ekonomickí diplomati na 64 zastupiteľských úradoch SR v zahraničí rozvíjajú bilaterálne obchodné vzťahy, pripravujú pôdu pre konkrétne aktivity slovenských podnikateľských subjektov...
Naozaj niekedy stačí len trochu si veci naštudovať prv, než sa človek pustí do písania (o chorobách). Inak z toho môže byť obyčajné – simulovanie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kde len urobili "soudruzi z NDR" chybu ?

Vsetko pekne naplanovane, kolonky vo formularoch vyplnene, statistiky a bilancie urobene, zviazane a uhladne vo vitrinach vystavene, odmeny a premie vyplatene ....

... a nezamestnanych pribuda a pribuda. Aby to nebolo az take okate, tak zmenme metodiku. Este stastie, ze statisice odisli do zahranicia, ved kto by sa tu o nich staral, kedze sami to "nevedia".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ujo Podolay

napiste radsej clanok, s titulkom "Zvolte ma do Europskeho parlamentu".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nach napíše, že má v nemecku malú penziu

a naši ujovia penzisti ho zvolia kam len bude sceť aby si prilepšil, keď možu pomožu. Však aj tomu Mikloškovi z KDH za poslanca pomohli, aj tento je z nemeckého KDH, tak čo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pán Podolay, to je etatistický názor

keby ste v článku navrhli zrušenie tých kadejakých "podporných" agentúr SARIO, SACR a neviem čo všetko "podporné", ale hlavne peňazožravé ešte existuje, tak by som Vám ako zatiaľ vždy klikol na karmu, ale dnes nemôžem.
To aj v EP budete lobovať za všetko prerozdeľovacie a "centrálne podporné"? Alebo tam budete presadzovať decentralizáciu a návrat k slobodnej konkurencii a individuálnej zodpovednosti štátu, firmy, poľnohospodára, investora, banky, občana?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a jeste bych dodal, ze stat u nas dusi podnikatele, ne ze by jim pomahal.
Teda krome tech na seznamu ISTOT. ;-(
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Revolúcia!!!

Za dvadsaťtri rokov sa rozkradlo a zničilo, čo predošlé generácie tvorili, bránili, za čo bojovali a životy obetovali. Zničil sa priemysel, zamestnanosť, práca, možnosť tvorby hodnôt, banky, budovy, obchody, dopravné tepny, plochy, pôda, potravinova prvovýroba, druhovýroba a sebestačnosť, hory, lesy, rieky, vodné diela, energetické zdroje, nerastné zdroje, pitná voda, historické budovy a zámky. Zničili sme šancu byť priemyselne vyspelým a demokratickým štátom. Občanovi zostal vzduch, nesplatiteľný dlh a práca, ktorá nedáva konečný zmysel. Na dedovizni sme sa zamestnali a bohatstvo budujeme iným. Štátu zostali mladí, starí, nezamestnaní, chorí a výtlky. Slovensko z popísaných dôvodov v priebehu necelej generácie zanikne. Vážnosť káuz by v USA stačili na 150 ročné a v Číne na hrdelné tresty. Ak uvažujeme, prečo je vo Švajčiarsku, Rakúsku a v Nemecku nízka nezamestnanosť a vysoká životná a sociálna úroveň, je na to krátka odpoveď. Im nemal kto rozkradnúť a zničiť štát. Dokázali sme to sami.

Napáchané škody na fabrikách a hodnoty tvoriacom majetku v zločineckej privatizácii môžeme rozdeliť na škody priame, nepriame a následky. Priame škody sú to, čo sa rozkradlo. Priame škody sú vo výške minimálne 100 miliárd eur. Fabrika je výrobný prostriedok, má ekonomické dimenzie, je to nosnica. Nepriame škody sú hodnoty, ktoré sa vo fabrikách mali vytvoriť a nevytvorili. Výrobná fabrika tvorí hodnoty, zamestnanosť, dopyt po remeslách, doprave, vzdelaní, riadení, kúpnu silu obyvateľstva, platí dane, financuje rodiny, vyvoláva infraštruktúru a stabilizuje spoločnosť. To, čo sa v rozkradnutých, lacno predaných, zatvorených, prenajatých a špatne organizovaných fabrikách nevytvorilo, sú škody niekoľkonásobne vyššie ako sú škody priame. Tieto škody sú za dvadsať rokov pri skromnom odhade vo výške minimálne 300 miliárd eur. Priame a nepriame škody tak dosahujú odhadom výšku spolu minimálne až 400 miliárd eur. To je to, čo sa rozkradlo, malo vytvoriť a nevytvorilo. Ešte nie sme u konca. Treťou kategóriou škôd sú následky. Ako následky môžeme rátať vzniklý dlh dnes vo výške 47 miliárd eur, úroky dlhu, deficit a ďalšie zadlžovanie. Druhou stranou mince následkov je štyristo tisíc nezamestnaných, štyristo tisíc ľudí žijúcich na hranici chudoby a štyristo tisíc ľudí, ktorí pracujú a hodnoty tvoria v zahraničí. Každý občan Slovenskej republiky je okradnutý, poškodený a zadĺžený priamými a nepriamými škodami a následkami vo výške minimálne 85 tisíc eur. O tieto peniaze mal každý občan nižšiu, mohol mať vyššiu a v budúcnosti nebude mať vyššiu životnú úroveň. Škody sú nezvrátiteľné, definitívne a presahujú ekonomické dimenzie výkonu niekoľkých budúcich generácií. Oslabenie a rozvrat budú vyvolávať dopyt po prekreslení mapy stredoeurópského priestoru. Je našou povinnosťou tieto skutočnosti budúcim generáciam nezamlčovať a do histórie Slovenska ich velikými písmenami zapísať.

Keď súhlasíte s týmto názorom, rozmnožujte a rozširujte ho do každej dediny a do každej rodiny!!!
Celý článok si prečítate na www.necenzurovanenoviny.sk

Štefan Martoš v exile.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

slováci scú byť oklamaní a okradnutí

priamo sa toho dožadujú naleteť kadekomu. Však pozri ako sadajú na lep tutoka nemeckému penzistovi Podolayovi a jeho sladkým rečiam. Čo nejde Podolay robiť poriadok na slovensko a prečo sa hrabe do europskeho parlamentu?

Lebo slovenská parlament blbá parlament, moc roboty, málo peněz. Ale europska parlament dobrá parlament, žádná robota, moc peňez. Ech škoda reči, slováci budú mať čo si zaslúžia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nie je to len vo firmach. Slovensko a Slovaci vobec sa nevedia prezentovat. Mame tu krasy a mame cim konkurovat, ale nevieme sa predat. Pritom to je minimalne tak dolezite, ako produkt ssamotny
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME