Sobota, 25. november, 2017 | Meniny má Katarína

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ema má mamu. Či? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Mama má misu. Hus má húsa. Pes je sám.

Toto je Hupsova verzia riekanky Ema má emu. Tá učebnica je krok mimo. Ako prvý sa deti učia čítať HUPS a nie mama. Nerozumiem, ako je možné, že sa takto degradovala prvá učebnica žiaka - šlabikár.

Je v tom vplyv LGBTI a rodovou rovnosťou postihnutých ľudí? Alebo ide o to nahradiť staré novým nech si niekto zarobí, bez ohľadu na kvalitu? Je to výsledkom nejakého projektu "zlepšovania"?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Merimac,

keď som sa ja učila cudzie jazyky, mali sme malý slovníček formátu A6. Každú stranu sme museli prehnúť zvisle na polovicu a písali si slovíčka - vľavo po slovensky, vpravo po rusky/anglicky. A memorovali slovíčka. Teraz sa cudzie jazyky učia úplne ináč.
Prečo by sa nemohol zmeniť aj Šľabikár? Svet sa za 60 rokov veľmi zmenil, vtedy neboli ani kalkulačky, teraz už aj deti majú notbúky, napríklad.
Prosím ťa, prečo do toho pletieš LGBTI a ... ?
Kedysi bola verzia riekanky Ema má mamu aj takáto: Ema má mamu, mama má danu :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Veľa vecí zostáva

Nehovorím, že sa veci nemôžu meniť. Ale ak sú zmeny na obtiaž, tak prečo meniť? Existuje takzvaná dilema úradníka. Ten môže niečo zmeniť/zakázať/obmedziť, alebo to môže nechať tak. Každý úradník musí vykázať niečo, tak preto sa menia aj zbytočné veci. Ľudí to potom zaťažuje. Koľko učiteliek sa musí teraz učiť podľa nového šlabikára?

LGBTI do toho pletiem, lebo šlabikár je písaný ako pre deti z nekompletných rodín. Zjavne bol písaný tak, aby sa takéto deti cítili súčasťou, zato deti z kompletných rodín ako iné. Je tam aj krátky text o tom, že dieťa žije v nekompletnej rodine, chodí ku ockovi inde, mama má nového priateľa. Ten ju požiadal o ruku. Atď. Takže teraz kvôli existencii nemorálneho správania a nediskriminácii, sa budú všetci učiť, že nemorálne správanie je normálne správanie. Opisuje skutočnosť a nie želaný stav. To samozrejme bude smerovať len ku degradácii (toto platí pre všetko súčasné umenie a reality šov).

Tiež šlabikár používa veľa ťažkých slov a vyzerá, že bol písaný na rýchlo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Suhlas
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

súhlasím
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

na slovensku

je viac detí z nekompletných rodín.
takže nečudo, že sa šlabikár prispôsobuje poznaniu väčšiny detí
a drísty o tom, že také správanie je nemorálne si nechaj pre seba
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A to keď väčšina bude brať ťažké až smrteľne drogy tak sa budeme prispôsobovať im a že je to v poho???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Matovič a Viskupič

Majú stranu , ktorú ovládajú dvoma hlasmi. Majú krestanov ako Škripeka a VAšečku , ktorí si dali platiť pastoráciu. Vašečka a Škripek sú Matovičovi otroci. Bez tohto sociopatického psychopata by nikdy neboli v NRSR. Vašečka a Škripek si spravili z náboženstva biznis. Už dostali svoju odmenu. Chceli by meniť SR a nevedia zmeniť Poláka a Viskupiča, ktorí podporujú kultúru smrti. Nevedeli sa zastať Ritomskej a Hlinu. Za 90 000 KORÚN zradili Krista.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Neviem, prečo si to myslím, ale pre niečo si to myslieť musím" - že, pán Vašečka!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dieťa sa má sústrediť na svoju osobnosť

Odporúčam môj článok :), ktorý naznačuje prečo nie je vhodné upozorňovať dieťa, že rodina bez ocka je chybou, atď. Dieťa sa má sústrediť na svoju osobnosť, aby prevzalo čo najskôr a čo najviacej zodpovednosti.
http://medzihradska.blog.sme.s...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ja myslím

že tu nejde o to upozorňovať, že rodina bez ocka je chybou ... to je demagogická skratka, takto to interpretovať... lebo ak to otočíme, potom by bolo "chybou", že dieťaťu nie je jedno, ak ocko odíde?

Dieťa má vedieť, že ho rodičia ľúbia .... že rodičia robia aj chyby ... a že ono môže byť z toho smutné, alebo sa na rodičov aj hnevať ... zakážeme mu emócie ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kríza hodnôt sa netýka len šlabikára

Bolo by vhodné prečítať si, ako nový šlabikár vnímajú učitelia, ktorí s ním denne pracujú:
http://www.zborovna.sk/novinky...

Viacerí učitelia sa sťažujú, že nové učebnice nie vždy prinášajú lepšiu kvalitu. Učitelia sa napríklad v prípade Hupsovho šlabikára sťažujú na chaotickosť. Je veľa nesystematických učebníc - ja som pred dvoma rokmi učila z nesystematicky skoncipovaného Slovenského jazyka pre 5. a 6. ročník. V tomto smere by sme si mali zobrať za príklad staré socialistické knihy, kde existoval systém, nepreskakovalo sa z témy na tému. Aj matematikári mimochodom neboli spokojní s učebnicami.

Pokiaľ ide o hodnotovú stránku učebníc - nielen učebnice by mali podsúvať deťom, ktoré všetko absorbujú ako špongia, normálne hodnoty. Kríza hodnôt je oveľa širší problém než len problém šlabikára. Dnes sa rozvody, klamstvá, zlodejina považujú za normálne. V pesničkách sa často spieva - uži si dnešný deň, lebo nevieš, čo bude zajtra. Rodičia nemajú čas na deti - lebo väčšinu dňa sú v práci, žijú pod tlakom splácania hypotéky, preto radšej budú dlhšie v robote, ako by nedorobili prácu pre šéfa. Mne presne kvôli tomuto problému stroskotalo manželstvo. Kvôli nedostatku času na budovanie vzťahu. Minule som dokonca čítala, že v jednej nemenovanej slovenskej dedine mnohé deti vychovávajú starí rodičia, lebo rodičia pracujú v zahraničí, keď si doma nenašli prácu. Ja osobne telku nemám a deti pozerajú cez počítač len klasické a osvedčené rozprávky, ako napr. Bambuľku a Macka Uška. Hoci sú to vykopávky, sú to skvelé rozprávky, lebo každá nesie nejaké posolstvo, učí dieťa slušnému a priateľskému správaniu. Pokiaľ budeme pozerať odpad v telke typu farma a pod., dovolíme, aby sa z reklamných bilboardov na nás usmievali polonahé krásavice a z každej strany sa bude naďalej valiť na nás relativizácia hodnôt, iný šlabikár nám nepomôže.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kríza spoločnosti a ako jej predísť

Nedá mi, nereagovať na Váš koment. Prečo? Lebo mi číta z duše. Táto spoločnosť, nech si totiž fandí akokoľvek, je na pokraji "odrazenia sa od dna". Netvrdím, že sa nedá padnúť ešte hlbšie, ako ani netvrdím, že nepadla napr. vojnami (II. svetová vojna) na úplne dno. Neviem ani, či sa pozviechala a odrazila. Na zamyslenie je ale to, ako banálne prijímajú ľudia hodnoty osvedčené stáročiami (a verím pevne, že hodnoty zdravé a predovšetkým nemenné) a ako ich zatracujú. To už o niečom určite svedčí...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME