Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mamľasi (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Milá spomienka.

Každý správny mamľas, keď vraví, tak nahlas. Aby všetci mamľasi vedeli, že súhlasí. (Vodňanský a Skoumal)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nejsou lidi...

Keď ma redakcia Smeny v normalizačných rokoch občas vyslala do Prahy, nech som prišiel do ktorejkoľvek inštitúcie a začal pátrať po dôvodoch jej nedostatočnej alebo zlej činnosti, iba tak do uška mi vždy ktosi pošepol: „To víte, nejsou lidi...“ Našepkávač spravidla mával leví podiel na tom, že tých ľudí, ktorí teraz už „nejsou“ sám pomáhal povyhadzovať, aby ich nahradili tí „správne zmýšľajúci“, spravidla bez akýchkoľvek vedomostí a skúseností, zízajúci ako teľce na nové vráta pri každej otázke, na ktorú odpoveď mali mať v malíčku. V Bratislave som si rovnaké pošepnutie vypočul iba raz, ale i to po česky. Keď som pátral po dôvodoch nedostatočnej alebo zlej činnosti niektorej inštitúcie, a dostal som sa už priam zoči-voči páchateľovi, zjavnému mamľasovi, spravidla sa vyhovoril, že iba konal/nekonal na vyšší príkaz (pošepky) až z Prahy... V rodinnom kruhu sme si zvykli nazývať ten systém, ba celý štát „blbákovo“ alebo „hlupákovo“, podľa iných „Absurdistan“. Bolo to pravdaže o to absurdnejšie, že v tom systéme bol takmer každý jedinec zaradený do niektorej z nepreberných „foriem“ straníckeho „vzdelávania“, kde musel tráviť svoj voľný čas. Iba vrchný ideológ Ľudovít Pezlár všade hrdo vyhlasoval, že on nikdy nebol poslucháčom, vždy bol iba lektorom týchto vzdelávacích orgií, kde zväčša išlo o bohapusté ohlupovanie. Je zvláštne, že postupom času, cca od polovice 80. rokov sa napriek uvedenému spôsobu vymývania mozgov, začali kde-tu vynárať na dôležitejších postoch aj ako-tak kompetentní ľudia. Po revolúcii alebo prevrate v roku 1989 boli títo, ak nemali tú drzosť, aby si posadali do rôznych revolučných výborov, opäť vytesnení a vyhodení. Či už ako staré štruktúry alebo starší než 35 rokov. Mamľasom, spĺňajúcim vekový limit, zakúpený certifikát z mizernej jazykovej školy a nečlenstvo v KSČ, sa doširoka otvorili vráta. Namiesto jednej KSČ sa ich tu utvoril najmenej tucet (J. Budaj), každá z nich si začala hľadať svojich ľudí, lenže tých akosi niet. Pretože, ako sa hovorí: Kde nič nie je, ani čert neberie. Čašníci, mäsiari a zelovocári s kúpenými titulmi kupujú teraz tituly pre svoje nevychované a hlúpe ratolesti, moskovskí študenti sú žraloci a počas žrania nemajú čas prečítať si ani mayovky.... Nuž, tak sme došli, stará mama.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlas,

mamľasi sú dosadzovaní politickými stranami, ani jednu nevynimajúc, od roku 1990 či už do funkcií na ministerstvách, iných ústredných orgánoch, v špecializovanej štátnej správe, ale i v samospráve miest a obcí, v obchodných spoločnostiach s majetkovou účasťou štátu, atď. A čo je ešte horšie, mnohí z nich boli vymenovaní za sudcov a prokurátorov, nezriedka aj tých najvyšších. Avšak, nenadávajme len na politické strany, že si dosadzujú svojich mamľasov. Veď vo voľbách sme si častokrát zvolili takých mamľasov, že aj rozum zostáva stáť a myšlienkové pochody sú často zmätené, neveriacky krútime hlavou, a nechápame, čo stvárajú niektorí najvyšší predstavitelia štátu, poslanci, mnohí primátori a starostovia miest a obcí, župani, a ešte ďalší vo funkciách sa vyhrievajúci mamľasi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Lepší

jeden osvietení absolutista, ako tisíc demokraticky zvolených politických elévov, z ktorých sa skôr, či neskôr stane hrabavá hydina.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

P.S.

Pre pokročilosť času som už nevládal doplniť pár riadkov o absolútne základnom stupni výberu mamľasov.
Rozšíreným a médiami výdatne forsírovaným je mýtus, že do straníckeho systému moci nezapadajú miestne samosprávy. Vraj do nich volíme ľudí, ktorých dobre poznáme a poznáme aj ich výsledky. Pozorovaním v našej mestskej časti, ale aj v niekoľkých obciach, som si dôkladne overil, že je to mimoriadne zavádzajúca lož.
Isteže, kandidujú mnohí a všakovakí kandidáti. Tí stranícki často vo veľmi čitateľných koalíciách - napr. SMER-SNS-SMK-MOST-HÍD-KDH-SF. Zložia sa na plagáty, z ktorých prehovoria k voličom jasnou rečou: VIAC PEŇAZÍ PRE NAŠU OBEC! Nezávislých je na volenej listine aj dvakrát toľko, ale pokiaľ by sa na tú listinu nedali zapísať po večernom zbere podpisov v tmavých panelákoch, kde všetci práve pozerajú Panelák, a tomu, kto ich vyruší, podpíšu aj čertovi dušu, nevedeli by sme o nich nikdy viac, než že ide o 65-ročného dôchodcu alebo 27-ročného politológa. Či je dôchodca bývalý alebo stály komunista či jehovista, to sa nikto nedozvie a o jeho činnosti sa dokonca nedozvieme ani to, či sype omrvinky holubom alebo slnečnicu sýkorkám. Mladý politológ je možno nezamestnaný, ale múdry, no možno aj zamestnaný, ale hlúpy.
Väčšinu hlasov napokon poberú tí, ktorí majú v obci alebo mestskej časti najväčšie rodiny, prípadne miestny lekár či zverolekár.
Keďže medzi zvolenými takmer niet odborníkov, ktorí by mohli pri správe obce uplatniť nejaké užitočné poznatky, nastupujú skutoční víťazi volieb: mamľasi ako členovia „odborných“ komisií. Poslanec si ich musí vybrať tak, aby mu nepodrážali nohy a odborne nevytŕčali príliš nad neho. Takí sa nájdu najskôr v rodine, najmä medzi tými, ktorí budú potrebovať niečo vybaviť (zmenu ornej pôdy na stavebný pozemok, stavebné povolenie, právo poľovať v urbárskom lese atď.) A tí si do komisie privedú aj vlastných známych, takže o odbornosti komisie napokon niet pochýb. Na čom sa títo ľudkovia dohodnú, to cez poslanca hravo pretlačia, ale na rozdiel od neho zväčša zostávajú v anonymite a nenesú žiadnu zodpovednosť. Nanajvýš, ak už dosiahli svoj záujem, zabuchnú za sebou dvere a po nich potopa.
V posledných týždňoch otriasa médiami kauza bohapustého výrubu stromov na bratislavskej Kolibe, ale dali by sa sledovať identické zbojstvá aj pri Stupave alebo na Zlatej hore v Lamači. Otázka pre tých, ktorí pochopili môj príspevok: Našli ste niekde mená mamľasov z komisií a mamľasov-poslancov zo samospráv Bratislava II alebo Stupava, ktorí o tom mali vedieť ako prví? Čo robia teraz, keď sa to už prevalilo?
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME