Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Skončí postávanie pred kostolom? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

obsah blogu

mi pripomenul slová kázne mladého kaplána, ktorý vyštudoval teológiu aj keď do 16 rokov svojho života do kostola nevstúpil. Hovoril presne o tých, ktorí stoja v záhrade kostola a aj o tých, ktorých to pohoršuje, že čo tam vôbec robia. O.kaplán nám vysvetlil, že nemáme vynášať súdy ani na to nemáme reagovať slovami, pretože nevieme prečo tam postávajú. A aj keď je to teraz len akási slabá a krehká časť pavučej nite, ktorá ich tam drží, je dobré, že pri tom kostole stoja, lebo my nevieme, kedy sa tenká niť zmení na pevný povraz. Neviem a ani si nedovolím hodnotiť, koľkí zo sediacich v prvých laviciach každý deň, stretli Ježiša a mali odvahu jeho učenie prejaviť aj za múrmi kostola. Koľkí mali nielen odvahu ale aj silu byť bláznami pre tento svet, lebo v duchu evanjelia chránili svojho brata biedneho, ktorý potreboval pomoc. Neviem či rozhodnutie dohovárať a posielať týchto mladých domov je šťastné alebo nešťastné. Verím, že Vaše rozhodnutie bude na záchranou aj týchto Vám zverených duší.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Keby to bolo len o posielaní domov,

bez pozývania a bez nabadánia k očistenia úmyslov, myslím, že by im to nepomohlo. Budeme neustále hľadať spôsoby, ktoré by ich priviedli k živej viere, ktorá vedie človeka, aby prichádzal bližšie k Bohu, bižšie k spoločenstvu, ktoré je dôležitejšie ako múry. človek neprichádza v prvom rade do kostola, ale do spoločenstva ľudí, záleží hlavne na tom, ako sa k tomu postavia oni. Budeme ich neustále pozývať k úprimnosti a chrániť ich pred tými, ktorí ich budú chcieť dotlačiť k farizejstvu...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ja som väčšiu časť života prežila ako ateista a tak som vychovala aj svoje detí. K viere ma priviedla moja dcéra, ktorú krstili ako dospelú. Keď mi povedala, že už si nedá vieru vziať, išla som pozrieť, čo si nedá vziať, a viac som neodišla. Bez akéhokoľvek násilia v roku 2013 bol pokrstený syn . Myslím, že skutky a modlitby sú viac ako rečí a preto ďakujem denne za to, že som stretla kňaza, ktorí dokázal poslúžiť každému, kto potreboval pomoc v ktorúkoľvek hodinu. Ale musím povedať ako posledná z posledných, že nie každý člen "spoločenstva" vie že Boh je láska a je tu pre všetkých, rovnako pre tých prvých ako aj posledných. Keď som prosila o pomoc pre dieťa, zistila som, že aj tí ktorí sa prezentujú ako pravoverní a majú aj svetskú moc pomôcť, volia radšej to čo sa páči svetu. Nesúdim, toto mi neprináleží, len konštatujem, aký je človek malý a nedokonalý. Každý.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Počuj,trepeš, až sa

riaditeľovi Nebies trasú obláčiky. Typické katolické dristy o dobrom panbožkovi. Len keby si si uvedomila, že práve katolická cirkev poovažuje osobu s vagínou za organizmus, ktorý nemá dušu, čiže je na úrovni červíka, či kapra. Je vraj len nádobou na semeno...Takže Tvoja viera v Pánbožka je zbytočná, do Nebies nemá z Teba čo vstúpiť. Nemáš titiž d u š u, nie tú bicyklovú, ale tú ozajstnú, ktorú vraj Jahve vdýchol do hlinenej bábovky s menom Adamko...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na čom fičíš?

Vyzerá, že to má dobré grády, splietaš dve na tri... :-))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V istom meste bola výstava obrazov. Na jednom z obrazov boli namaľované dvere a pred nimi Ježiš. Tieto dvere mali kľučku len z jednej strany. Ľudia upozorňovali, že na obraze chýba kľučka z druhej strany dverí, ktorú autor asi zabudol namaľovať. Autor to vysvetlil takto : To sú dvere do ľudského srdca, pred ktorými stojí Ježiš, on čaká pred dverami nášho srdca, ale kľučku musíme stlačiť my. Tí mladí ľudia pred kostolom možno ešte " nestlačili kľučku ".
Boh vstupuje do života každej osoby za presne určených okolností, v konkrétnej chvíli, v zodpovedajúcej situácii. Niektorí prijmú pozvanie " v prvej hodine" a niektorí " o pol piatej popoludní.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na pozvanie je potrebná

atmosféra prijatia. Pre súčasných birmovancov sa usilujeme za dva roky urobiť viac priestoru pre osobné prijatie viery, ak to nebude zvnútra, nemá zmysel, aby sa zvyšovali tlaky zvonka...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jedna reakcia mi prisla mailom...

Moja skúsenosť: Pred rokmi (dnes sú moji synovia už s vlastnými rodinami) bol som na rannej sv. omši a potom som sa vybral kamsi na bicykli. Synovi sa ráno nechcelo vstávať a šiel na nasledujúcu sv. omšu.Moja cesta ale viedla neďaleko od kostola a videl som tam vonku pod gaštanom postávať so skupinkou rovesníkov aj svojho syna. Pri obede som sa ho opýtal, či by rovnako sa zachoval aj v prípade ak by si z vreckového kúpil vstupenku na koncert, alebo do kina či divadla a ostal by pod dverami? Predsa krstom sme dostali akoby permanentku na všetky „predstavenia“ do kostola, tak prečo si ju nevážime a tak plytváme „investíciou“? ...a viete, že to zabralo? P.S. Nie som zaregistrovaný, preto takto v odkaze.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

v lete urobte omšu vonku pod stromami, a uvidíte koľkí prídu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

alebo

kolkí sa pôjdu schovať do kostola :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jozefn ja len tolko

postávanie pred kostolom neskončí
i ja na Vianoce i velkonočné trídum som vonku kvoli nabitému kostolu....ale asi to nie je ten prípad
po ďaľšie treba si uvedomiť či pre niektoré rodiny ísť v nedelu na omšu nieje asi také ako mať šniclu s krumplovým šalátom. Ak ľudia nevedia o čo ide na omši... Možno može za to kňaz možno rodičia- Neprichodí mi to prisudzovať kto má v tom väčšiu vinu. Ide skôr oto ako tým ľudom ukázať praktickú vieru. Ako možno sklbiť omšu s reálnym životom a nie folklórom :) Všetko dobré Blška na opičke.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Chceme tým, ktorí chcú,

lebo asi všetci nikdy nebudú chcieť, pomôcť, aby dospeli k osobnejšej viere a k osobnejšiemu priateľstvu s Bohom, priateľ rád stojí v blízkosti svojho naozajstného priateľa...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

UFF...

Deprimujúci článok. Riešite dôsledky namiesto hľadania príčiny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A čo je podľa vás

príčina? Lebo my ju hľadáme spolu s tými, ktorých sa to týka...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

- ale mňa sa to týka :)

...tak prikladám len hlavnú príčinu, v čom vidím najväčší problém (a teraz nemyslím Vás konkrétne, ale RKC všeobecne): V kostoloch nehlásate evanjelium - radostnú zvesť o láske a odpustení, ale "vaše evanjelium" je upachtené a spotené naháňanie sa za dodržiavaním zákonníckych príkazov, ktoré cirkev na ľudí uvalila. Napriek tomu, že nás Ježiš od nich oslobodil. Mám pocit, že ste mnohí nepochopili rozdiel medzi životom z milosti a životom zo zákona - stále žijete v starozákonnej dobe. Obsahom i formou. Z nového zákona ste prebrali len zopár fráz a katakomby (akurát už nie sú pod zemou ale nad), v ktorých ste bezpečne ukrytí pred svetom a z ktorých raz za čas vystrčíte ukazovák, aby ste pohrozili plameňmi pekelnými za nedodržanie toho či onoho. Tak sa nečudujte, že takémuto správaniu mladí tiež vystrčia len prst. Prostredný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neviem na základe

akých skúseností posudzujete, že chápete evanjelium lepšie ako mnohí ohlasovatelia v RKC. Koľkých z nich poznáte osobne a koľkých z nich ste počuli kázať? Ak by sme len hrozili pekelnými plameňmi, nemyslím si, že by vôbec niekto prišiel vypočuť si evanjelium, ktoré je radostnou zvesťou o odpustení, láske a zodpovednosti hlavne k svojmu životu a k životom tých, s ktorými zdieľame spoločnú cestu...
Takéto výčitky počúvame hlavne od rôznych sektárov, ktorí tvrdia, že oni chápu lepšie o čo išlo Ježišovi ale z jeho prikázaní si vyberú len tie, ktoré "nerušia" ich život...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

- Oprava a doplnenie...

Ospravedlňujem sa, netýka sa to samozrejme každého kňaza, presnejšie by malo byť: "V kostoloch väčšinou nehlásate evanjelium... "
Mnohých kňazov poznám osobne a desiatky som počul kázať. Žiaľ, evanjelium tak troch-štyroch a len pár krát v živote. V poslednej dobe hlavne rímskeho biskupa (Exhortácia o radosti). Čím to je, že čoraz viac kňazov má s pápežom problém? (...a nehovorte, že o tom neviete :)
Nemyslím si, že chápem evanjelium lepšie, len asi jednoduchšie. Ako povedala Katka Lachmanová (známa to katolíčka :) "Nám katolíkom sa po ceste za tie stáročia evanjelium postrácalo". Mne sa zdá, že je tak obalené nezmyslami, až je takmer nedostupné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj ja poznám zopár

kňazov, ktorí majú s novým pápežom problém. Nepatria medzi mojich osobných priateľov, viac je takých, ktorí sa tešíme z toho, že ohlasovanie evanjelia stráca zo svojej nabubralosti...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nenapíšete k tomu trošku viac?

Vidím, že ste sa zaregistrovali len dnes pred ôsmou...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

- napísal som...

...a máte bod za úprimnú snahu niečo zmeniť :), aj keď sa asi nezhodneme v príčinách. A sorry, že nedokážem písať diplomaticky.
P.S.: Zaregistroval som sa kvôli Vášmu príspevku, pretože mi to fakt nie je jedno.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Rudolf Trbušek: Zastavenie starých exekúcií "exekučná amnestia" od 1.1.2020 1 453
 2. Dušan Koniar: O takomto čase pred rokmi. Deväť a dvadsiatimi či jeden a tridsiatimi 444
 3. Elena Antalová: Je pani prezidentka placebo? 366
 4. Oto Žarnay: Kočnerovské praktiky v našom školstve. Praktika č. 2: Zákon neporušuj, iba znásilňuj 325
 5. Július Kovács: Priatelia starých poriadkov si sprivatizovali 17. november. 320
 6. Věra Tepličková: Tak už maróduje i Rusko... 302
 7. Július Kovács: Obchvat Bratislavy je dod*baný. Kolóny z juhu do Bratislavy budú ešte horšie. 301
 8. Martin Foto Potočný: Keď si nakoniec November '89 všimol Fica 272
 9. Saška Uhlárová: Albánsko na motorke 234
 10. Marián Hamada: Príbeh arcibiskupa 228

Rebríčky článkov


 1. Andrea Fuglíková: Gaslighting a naše děti
 2. Július Kovács: Priatelia starých poriadkov si sprivatizovali 17. november.
 3. Stanislav Mičev: Jankovskej 2500 eur, Kotleba, Sulík a minimálna mzda
 4. Štefan Vidlár: Karty
 5. Ivan Trnovsky: Účinný spôsob boja so zberačmi lesných plodov a húb v podani štátnych úradníkov.
 6. Slavomír Flimmel: 30 rokov slobodných volieb komunistov
 7. Anna Záhorčáková: Prečo tínedžerky baví IT?
 8. Kristián Čechmánek: O 17. novembri, predčasne narodených deťoch a komunizme
 9. Michala Ries: Zobuď sa, miláčik, bol to len zlý sen...
 10. Matej Madar: 17.11.2019 - deň, keď sme posledný raz oslavovali slobodu a demokraciu...

 1. Luxus a gýč. Rezešovci svoje honosné sídlo nedokážu predať
 2. Kočner o Ficovi na nahrávke: Ak budem mať pokoj, bude naďalej premiérom
 3. Vavro horel ako fakľa. Mak urobil fatálnu hlúposť (hodnotenie)
 4. Nesklamte nádej, odkázali politikom z pódia (česko-slovenská minúta po minúte)
 5. Slováci neudržali vedenie nad vicemajstrami sveta, v Rijeke podľahli Chorvátom
 6. Sociálna poisťovňa začne začiatkom decembra vyplácať vianočné príspevky
 7. Odvolával sa naňho Fico. Prokurátor jeho telefonát s Vadalom nepoprel
 8. Pozrite si autá Nežnej revolúcie. Predajom kraľoval Favorit
 9. Čaputová by mala prevetrať oddelenie protokolu (týždeň podľa Schutza)
 10. Dôchodkyňa upozornila na kauzu s pôdou: Pri mene Vadala som sa zľakla

 1. Matovič: PS/Spolu otravujú s debilinami. Na registrované partnerstvá musia zabudnúť
 2. O vražde novinára Paľa Rýpala vieme už veľa
 3. Cenzúra v TV LUX. Kto stojí za ňou?
 4. Alexander Vondra: Chodím do kostola pravidelne, pretože to potrebujem
 5. Fico nabrýzgal na Nežnú revolúciu: Milióny občanov sa prepadlo do chudoby
 6. Nezabudnime, kto stvoril Kuffu - Komentáre SME
 7. KDŽP si koleduje o suspendáciu farára Kuffu
 8. Prezidentka: Tvrdenie, že všetky predvolebné prieskumy sú zmanipulované, je klamstvo
 9. Keď zrušenie tímu Kuciak spochybnili už aj Taliani
 10. Arcibiskup Zvolenský kritizuje farára Kuffu a kňazov, ktorí sa angažujú v politike

Už ste čítali?