Štvrtok, 18. január, 2018 | Meniny má Bohdana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Krvavá zem (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

?

Ak teda môžem, dal by som len pár pripomienok k Vášmu blogu, lebo ma ako jeden z mála zaujal. Tiež predpokladám, že máte záujem o názory jeho čitateľov. Ak nie, tak som zabil zbytočne 20 minút svojho života. :-).
1. Zastávam názor, že na Slovensku ( v Československu) zahynulo v dôsledku represálií jednotlivých režimov oveľa menej ľudí počas 40 ročnej vlády komunistickej strany, ako počas Slovenského štátu. To je reálny matematický fakt, takže malý rozdiel by som medzi týmito totalitnými režimami videl a určite by som medzi ne nedal znamienko rovná sa. Ich zločinnosť však samozrejme nespochybňujem.
2. Víťazstvo Kotlebu v župných voľbách vnímam nie ako jeho úspech, skôr to je neúspech "štandardných" politických subjektov, ktoré sa proste reálne prestali zaujímať o potreby občana, dokonca to prestali aj sľubovať v rámci predvolebnej kampane. Kotlebovi teda stačilo aby aspoň nasľuboval nejaké riešenia a voľba občanov bola jasná. Prečo sa tomuto stále niekto dokáže čudovať?
3. Ale európska únia sa tak v mnohých ohľadoch správa. Jednoducho o tom čo je správne alebo nie rozhodujú nejaké nikým nevolené komisie. Čo je dobré pre jednu krajinu EÚ, predsa nemusí byť dobré riešenie aj pre inú. Keby sme všetci zarábali rovnako, žili v rovnakých podmienkach potom by to sedelo, ale to tak skoro asi nebude. Ďalej, ako má dôverovať EÚ človek čo zažil napríklad "opravné" hlasovanie o Eurovale. A tie slovné útoky na našu krajinu, keď sme si dovolili nesúhlasiť v prvotnom hlasovaním, to mi teda moc demokraciu nepripomína. Aj keď uznávam, že EÚ na manipuláciu s masami a krajinami nepoužíva násilné metódy, od ideálneho systému vládnutia to má ešte ďaleko.
4. Myslím si, ženie je možné porovnávať utrpenie jednotlivých národov. Každý to utrpenie znášal rôznou formou, v inom období a za iných podmienok. Takže si myslím, že sa nejaký rebríček najviac trpiacich národov sa nedá zostaviť, preto sa čudujem, že vy ste ho zostaviť dokázali.
5. O tom, čo je dobré pre Ukrajincov nemáme právo rozhodovať, jedine oni si môžu toto rozhodnúť. môžeme tie udalosti komentovať zo svojho pohľadu, ale nesnažme sa nikomu radiť ako má žiť a ku komu sa m prikláňať. Či už si vyberú smer EÚ alebo Rusko, mali by sme to jedine rešpektovať.
6. S týmto bodom môžem iba súhlasiť. Aj keď to, že napr. v Iraku nie sú ZHN bola tiež pôvodne iba konšpiračná teória a nakoniec sme všetci zistili, že to bola pravda...
7. Neviem posúdiť, knihu som nečítal. Podľa mňa by mal byť prezidentom hlavne človek, ktoré ho neovláda žiadna z politických strán finančných skupín, vzdelaný, morálne čistý a ktorý dokáže slušne reprezentovať našu krajinu. Vzhľadom k jeho kompetenciám považujem uvedené vlastnosti za úplne postačujúce pre výkon tejto funkcie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pitu077

"Ale európska únia sa tak v mnohých ohľadoch správa. Jednoducho o tom čo je správne alebo nie rozhodujú nejaké nikým nevolené komisie. "

Mohol by si vysvetlit ake nikym nevolene komisie.
Ak mas na mysliach EK, potom je to totalne mimo mysu. Clenov EK navrhuju parlamenty jednotlivych statov a do funkcie menuje Europsky parlament.
Okrem toho EK nema ziadne rozhodovacie pravomoci. Rozhodovacie pravomoci ma Rada ministrov a Europsky parlament.

To opravne hlasovanie o Eurovale bolo vysledkom vnutornopolitickych zabo mysich vojen. Vacsina poslancov bola za Euroval ale Fico si vyuzil prilezitost na prihrievanie si vlastnej politickej polievky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

??

V podstate ich volia ľudia v jednotlivých štátoch EÚ, to máš pravdu. Mne sa však nepozdáva, že musíme našu legislatívu vo všetkých smeroch prispôsobovať legislatíve EÚ, inak nám hrozia ekonomické sankcie. Takže v podstate o tom, čo je dobré pre nás nerozhodujeme my sami, pretože vieme aké pomerné zastúpenie má Slovenská republika v europarlamente. A to sa ešte nebavím ani o tom, že aj v europarlamente existujú akési frakcie, ktoré hlasujú akože "jednotne". Je mi jasné, že Ek nemá rozhodovacie právomoci, lenže návrhy môžu predkladať iba ony a väčšinou sú ich návrhy schvaľované.
To opravné hlasovanie bolo výsledkom tlaku predstaviteľov EÚ a určite nie slobodného rozhodnutia našich poslancov. Ten tlak bol tak viditeľný, že sami nechce veriť, že si si ho nevšimol. To, že na tom zarobil Fico nejaké body je pre mňa irelevantné...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pitu077

Ja som sa vylucne zameral na tvoju pripomienku o nikym nevolenych komisiach.
Je viac ako dostatok informacii o tom ako funguje EP a ako sa formuju frakcie, aby si musel pisat "akesi frakcie."
Nie je len Slovensko ale vsetky staty Euro zony sa nasli pod obrovskym tlakom medzinaridnych financnych spekulantov ale ani jeden parlament "neciganil" ako slovensky. Poslanecky klub SMERu v prvom kole nehlasoval za Euroval nie je preto, zeby bol proti ale preto, aby vydupal predcasne volby. Taketo spravanie rozhodne nepridalo Slovensku na doveryhodnosti.

Mas plne pravo na to, aby sa ti nepozdaval system ako EU funguje a to nekomentujem. Necham na teba, aby si sa zamyslel nad tym ci sa tvoje postoje voci EU zakladaju na dokaldnom poznavani faktov alebo na obavach.
Osobne vidim viac pozitiv ako negativ v EU ale moj zivot je iny pribech.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

???

Netvrdím, že mám 100% pravdu, len takto vnímam politiku EÚ. Mne je osobne odporné červené ako aj modré spektrum našej politickej scény. Takže akékoľvek politické hry našej "ľavice" alebo "pravice" sú mi ukradnuté. Myslím si že nás s podobným zmýšľaním začína byť viacej, čo vnímam ako krok vpred.
Osobne vidím tiež viac pozitív pre Slovensko v EÚ, ako bez nej, ale preto ešte nebudem tvrdiť, že je to najlepšie pre nás a že to všetko funguje. Nebudem fanaticky ospevovať niečo čo má chyby, len preto, že to je momentálne pre nás najlepšie riešenie.
Medzinárodné finančné štruktúry, resp. korporácie je niečo, čo by sme sa mali snažiť eliminovať a nie ich akceptovať, len preto, že sú pre nás momentálne lepším riešením.
P.S.: Tiež samozrejme rešpektujem tvoj názor...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

?

Prezident nie je pre vývoj na Slovensku až tak dôležitá funkcia. Sú aj významnejšie posty. Teda okrem prípadu, že by sa nm stal Fico, čo je však málo pravdepodobné aj pri jeho súčasných preferenciách... Čarnogurského si viem ako prezidenta predstaviť, ale voliť ho nebudem. Hore už raz bol a nejako to situáciu na Slovensku moc nezlepšil...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vďaka za pripomienky, pitu077

1. To je pravda, ale keby vyhral Hitler, alebo by sa na Slovensku zachoval Tisov režim, tak po dvadsiatich-tridsiatich rokoch by sa tieto režimy tiež "skonsolidovali" do akejsi reálnej podoby, bez masového vraždenia a masovývh deportácií. Jednoducho by si to vyžadovalo zabezpečenie reálneho chodu štátu.
2. Nejde o to, či je to Kotleboov úspech alebo neúspech tých druhých, ide o to, čo Kotleba predstavuje a ako sa k tomu postaviť.
3. Tento bod si vyžaduje osobitný blog, takže to zataiľ nechávam plávať :-)
4. Ja neporovnávam utrpenie jednotlivých národov. Len poukazujem na to, že historické vedomie ľudí u nás je strašne deformované, nie je schopné veci vidieť v súvislostiach, a to je vina politických a sociálnych elít, ktoré to vedomie formujú, resp. neformujú, či skôr deformujú. U nás napr. historické vedomie určuje napr. Černová ap. Patrí to tam, rešpekt k obetiam, ale na totmo sa nedá zakladať vedomie o slovensko-maďarských vzťahoch. Za komunizmu sa ideológia tvorila nie okoloČernovej, ale okolo streľby českých žandárov do robotníkov v Krompachoch a Košútoch, na čom sa dokumentovala zvrátenosť a obludnosť československej buržoáznej republiky. Teraz je to marginálna téma.
5. Jasné, nech si ju vyberú, ale nie pod tlakom a na základe vydierania Putinom.
7. K vzdelanosti a morálnej integrite prezidenta 25 rokov po páde komunizmu by už naozaj malo patriť, že dokáže zaujať postoj - bez zahmlievania - ku komunizmu i k slovenskému štátu, a že naozaj bude prezidentom všetkých občianok a občanov. Ak nedokáže zaujať jasný postoj, tak dobrým prezidentom všetkých nemôže byť, lebo oba tie režimy niektoré skupiny občanov diskriminovali. Tak to vzájomne súvisí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Najlepšie tomu vyhovuje Čarnogurský

7. K vzdelanosti a morálnej integrite prezidenta 25 rokov po páde komunizmu by už naozaj malo patriť, že dokáže zaujať postoj - bez zahmlievania - ku komunizmu i k slovenskému štátu, a že naozaj bude prezidentom všetkých občianok a občanov. Ak nedokáže zaujať jasný postoj, tak dobrým prezidentom všetkých nemôže byť, lebo oba tie režimy niektoré skupiny občanov diskriminovali. Tak to vzájomne súvisí.

Najlepšie tomu vyhovuje Čarnogurský. Čakajú nás ťažké časy, neviem si predstaviť v zlom počasí na prezidentskom poste takého Kisku. Čarnogurský je najlepšie pripravený viesť v ťažkých časoch tento štát nanajvýš rozvážne a v záujme všetkých občanov. Podporu Čarnogurskému vyjadril napr. Miklós Duray.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

aj 1945-48

Ešte som zabudol, že by mal vedieť zaujať postoj nielen ku komunizmu a slovenskému štátu, ale aj k udalostiam v rokoch 1945-48 (Benešove dekréty, deportácie, presídľovanie a diskriminácia národnostných menšín), a vôbec k demontáži demokracie, ktorá sa začala už bezprostredne po vojne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobry clanok K+

a hlavne poucny, pretoze tieto horory sa diali od Slovenska hned za rohom.
Samozrejme ze Hitler bol zly pan, ale proti Stalinovi bol len amater. Tento protirusky sentiment je vidiet
na Ukrajine aj v dnesnych dnoch.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Snyder a Slovensko

Kniha Timothy Snydera nedávno vyšla koncom roka 2013 aj v slovenskom preklade (I. + M. Slobodníkovci) vo vydavateľstve Premedia pod názvom Krvavé územie. Snyder bol v novembri hosťom Stredoeurópskeho fóra v Bratislave, záznam z besedy je tu: http://www.youtube.com/watch?v...
Ďalšie recenzie: http://jozefkuric.blog.sme.sk/...
http://kultura.sme.sk/c/704674...
http://inforum.artforum.sk/rec...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a čo Ťahnybok?

Predovšetkým je zaujímavé, ako sa autor blogu agresívne naváža do tých, ktorí vidia situáciu na Ukrajine úplne inak než on. A ironicky označuje ich rady za "kompetentné". Na jednej strane kritizuje Kotlebu a na druhej strane úplne prehliada fašistov a antisemitov na Majdane. Jeden z "lídrov opozície" Ťahnybok aspoň tak zlý antisemita a extrémista ako Kotleba, treba sa spýtať v Izraeli.

Tiež sa divím, ako autor blogu prehliada rýchle zrušenie jazykových práv menšín novou vládou k Kyjeve. Lebo pokiaľ viem, autor rád obhajuje menšiny, čo je samo o sebe chvályhodné. Možno by si mal prečítať aj niečo kompetentné o súčasnej ukrajinskej „vláde“.
http://despiteborders.com/ucas...

Existuje veľa kníh, ktoré by si mal budúci prezident prečítať, ale Snydera by som príliš neodporúčal. Resp. mal by to čítať vtedy, ak si prečíta niečo aj z druhej strany, aby mohol porovnávať.

Sovietsky i nacistický režim treba jednoznačne odsúdiť, ale rovnako treba odsúdiť aj koloniálnu politiku Veľkej Británie či iných koloniálnych veľmocí, ktoré spôsobili desiatky miliónov civilných obetí v Indii či v Afrike a to aj v 20. storočí.

Porovnávanie boľševizmu a koloniálnych mocností s nacizmom neobstojí z viacerých dôvodov. Predovšetkým nacisti sa nedokázali stiahnuť z obsadených území , naopak za dvanásť rokov dokázali spôsobiť najväčšiu katastrofu v ľudskej histórii. Bolo ich treba poraziť v Berlíne. Boľševici vládli oveľa dlhšie a navyše dokázali pristúpiť k sebakritike a sa stiahnuť z celej východnej Európy bez vojny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vážený pane

"agresívne navážanie sa" vyzerá trochu ináč, a väčšinou sa k nemu uchyľujú ľudia pod anonymnými prezývkami. Neviem, na základe čoho usudzujete, že sa zastávam extrémistov na Ukrajine, tu si prečítajte dnešné vyhlásenie Helsinského výboru. Nuž a veru v radoch Ukrajincov bolo aj za Stalina a Hitlera dosť posluhovačov oboch, ktorí sa aktívne zúčastňovali represálií. S odsúdením anglického a najmä francúzskeho kolonializmu nemám žiadny problém, to by ste videli na mojich prednáškach:-) Neviem však, ako to súvisí s témou môjho blogu. Vy asi tiež patríte medzi tých, ktorí si hudú svoje, bez ohľadu na kontext. Ináč ďakujem za Vaše pripomienky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dištancovanie sa od extrémistov

Vyhlásenie Helsinského výboru pre ľudské práva na Slovensku
k situácii na Ukrajine

Vyjadrujeme plnú solidaritu s ukrajinským ľuďom v jeho snažení o viac demokracie, slobodu, dôstojný život a možnosť nezávislej voľby svojej budúcnosti. Skláňame sa pred spomienkou obetí represálií a nepokojov.
Uvedomujeme si, že Ukrajina bola v dvadsiatom storočí jedným z najskúšanejších regiónov Európy, ktorý ťažko trpel v dôsledku genocidálnych politík dvoch totalitárnych režimov, boľševického a nacistického. Nemal však vždy šťastie ani na vlastných vodcov.
Obraňujeme právo obyvateľov a obyvateliek Ukrajiny na odpor proti zneužívaniu moci, tyranii a útlaku v situácii, keď už všetko ostatné zlyhalo a keď sa odstraňoval demokratický poriadok a závažným spôsobom sa porušovali ľudské práva.
Obraciame sa na súčasné i budúce štátne a mocenské orgány Ukrajiny, aby sa vo svojej činnosti dôsledne držali princípov demokracie, ochrany základných práv a slobôd a efektívne zamedzili šíreniu extrémistických prejavov a hnutí.
Obraciame sa na predstaviteľov Ruskej federácie, aby nezneužívali situáciu na Ukrajine na zasahovanie do vnútorných záležitostí krajiny a plne rešpektovali jej suverenitu.
Zasadzujeme sa za zvýšenú angažovanosť európskych a regionálnych orgánov a inštitúcií v riešení krízy, najmä Európskej únie, ale aj OBSE, Rady Európy, Visegrádskej štvorky a BSEC (Organizácie pre ekonomickú spoluprácu v oblasti Čierneho mora). Sme za diplomatické riešenia, avšak nie také, ktoré obmedzia alebo spochybnia slobodnú vôľu Ukrajincov. Za riešenia, ktoré sú v súlade s Chartou OSN a s helsinskými princípmi OBSE, najmä čo sa týka ochrany európskej bezpečnosti, podpory integrity a suverenity Ukrajiny a plného rešpektovania všetkých ľudských práv jej obyvateľov a obyvateliek.

Bratislava, 3. marca 2014

Za HVS:

Kálmán Petőcz
predseda Helsinského výboru pre ľudské práva na Slovensku
býv. veľvyslanec SR pri OSN v Ženeve
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a čo zrušenie jazykových práv menšín?

Vážený pane,

na vaše tvrdenia o hudení nebudem ani reagovať. Na rozdiel od vás počúvam a čítam aj názory iných.

Vaše vyjadrenie v blogu ku "kompetentným" radám bolo krajne nemiestne. Dnes je jasné aj na západe, že Ukrajinu nemožno riešiť jednostranne. Výrok "Ukrajina patrí do Európy a Janukovyč do basy" z vášho blogu len prehlbuje rozpory medzi stranami v Ukrajine. Tieto heslá situáciu v Ukrajine destabilizujú, s podobnou rétorikou dnes nikomu nepomôžete.

Vaše vyhlásenie je alibistické a odsúdenie účasti extrémistov v kyjevskej "vláde" tam chýba. Našiel som iba toto:
"Obraciame sa na súčasné i budúce štátne a mocenské orgány Ukrajiny, aby sa vo svojej činnosti dôsledne držali princípov demokracie, ochrany základných práv a slobôd a efektívne zamedzili šíreniu extrémistických prejavov a hnutí."

Všeobecné nič nehovoriace frázy! Ani raz sa neobjavilo odsúdenie strany Sloboda či Pravého sektora, ani výzva, aby z terajšej tzv. ukrajinskej vlády odišli extrémisti.

Toto odsúdenie nebolo ani vo vašom blogu, hoci ste tam výslovne písal i o Kotlebovi. Ani jedného z extrémistov v súčasnom Kyjeve ste nespomenul - ani v blogu, ani vo vyhlásení.

Alarmujúce je, že ani v blogu a ani vo vašom vyhlásení ste neodsúdil zrušenie zákona o regionálnych jazykoch novými mocipánmi v Kyjeve, hoci to je vaša obľúbená téma vo vzťahu k ľudským právam. Je zrejmé, že prinajmenšom vážne podceňujete vplyv extrémistov v Kyjeve.

Ak odporúčate iným, čo majú čítať, tak si aj prečítajte aspoň tie hrôzy, ktoré schvaľujú noví páni v Kyjeve. Tak sa o porušovaní práv niečo dozviete!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

...dobry blud amerikanofila co vyzabijali miliony povodnych obyvatelov a pre ich presvedcenia zabijaju dodnes po celom svete a zasahuju do vnutornych zalezitosti kdekoho-chlape radsej sa skryte niekde...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME