Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

List Kamilovi – Nadmerná výroba elektroniky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nie len elektronika ale všetko sa vyrába nadmerne a väčšinou na čo najkratšiu dobu. Kolko vydržali veci pred sto rokmi a kolko teraz? Celý tento chorý systém plytvá z prírodnými zdrojmi a vytvára nadmerný odpad. Deje sa to z nasledujúcich dôvodov: 1. Vo svete je zlý finančný systém ktorý tlačí nekryté peniaze a požaduje aby ich dlžníci splatili aj z úrokmi ktoré v čase pôžičky nebývajú vytvorené písal som o tom v mojom poslednom článku. https://www.google.sk/url?sa=t... Ďalším dôvodom je ekonomický rast ktorý nie len ľuďom ale aj životnému prostrediu spôsobuje viac škody ako úžitku a to už viac ako 40 rokov. Vlády potrebujú ekonomický rast aby sa pomalšie zadlžovali a vytvárali pracovné miesta ( pokial by sa nevyrábali stále nové a nové veci musela by narastať nezamestnanosť v čom ja nevidím problém lebo by sa mohla skrátiť pracovná doba. Viac na túto tému písal v mojom prvom článku https://www.google.sk/url?sa=t...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Reakcia

Rád by som sa vyjadril na danú tému aj na samotný obsah tohto článku.
Na samotnom fakte, že si ľudia môžu dovoliť mobilný telefón nevidím nič zlé, sme v modernej dobe, v ktorej by bolo možno aj zahanbujúce, keby občania štátu, ktorý je členom v Európskej Únie (čiže nie je niekde v Afrike, kde takéto možnosti vôbec nemajú), si nemohli mobilný telefón dovoliť. Čo sa týka toho, že si ľudia neustále (priemerne každé 2 roky) kupujú nové a nové telefóny, ľudia si nepotrebujú tak často kupovať nové a nové mobily, väčšinou to nie je otázka nevyhnutnosti, ale skôr chcenia. Pokiaľ sa v mobile nevyskytne vážna závada, je schopný vydržať niekoľko rokov bez problémov, čiže to často krát je otázka chcenia a nie je možné súdiť ľudí podľa toho, že svoje zarobené peniaze utrácajú za veci, ktoré chcú. Taktiež cena je veľký faktor, ktorý ovplyvňuje rozmýšľanie ľudí pri nákupe elektroniky. Kedysi stál nový televízor skoro toľko, čo stálo auto. Keby si si kúpil taký drahý televízor urobil by si čo by si mohol aby ti znovu fungoval po prípadnej poruche. Osobne som očakával pri takejto kritike ľudí navrhnuté riešenie, príde mi to trochu ako len posťažovanie sa a hľadanie pochopenia u druhých, tebe podobno zmýšľajúcich ľudí. Samozrejme súhlasím s kritikou na malé deti, ktoré už od skorého veku vlastnia mobily, ktoré sú často krát najdrahšie a najlepšie telefóny na trhu, rodičia tak nepriamo naznačujú svojim deťom, že vec v hodnote 500 eur takmer nemá hodnotu a môžu niečo také považovať za obyčajnú hračku. Bohužiaľ, s tvojim posledným odstavcom článku musím nesúhlasiť. Absolútne tam chýba odpoveď na tebou položenú otázku a tou bolo, či si ľudia uvedomujú kam stará technika putuje. Sám by som chcel vedieť, či sú takéto elektronické prostriedky recyklovatelné a ak áno tak do akej miery. Zároveň si myslím, že si neuvedomuješ to, že obyčajní spotrebitelia nemajú ani zďaleka takú spotrebu elektroniky ako sú napríklad rôzne veľké podniky a organizácie, ktoré tieto spotrebiče obmieňajú vo veľkom.
To je všetko, čo som chcel napísať, samozrejme som nespomenul alebo vynechal množstvo vecí na ktoré je článok upriamený, ako ekologický dopad atď., ale chcel som vyzdvihnúť veci, ktoré sa mi na článku nepáčili a na ktoré by som rád počul reakciu od autora samotného.
Ďakujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja osobne s neustálym a rýchlym vývojom elektroniky nesúhlasím. Myslím, že už je toho dosť a je zbytočné to stále vylepšovať a hľadať úplne zbytočné funkcie. Ľudia by sa mali radšej zamerať na niečo viac prospešné. Napríklad rozšíriť zdravotníctvo, školstvo a ochranu životného prostredia po celom svete.
Áno, ide o chcenie, ale aj tým chcením zaťažujú dotyční prírodu.
Vo vyspelých krajinách (Švajčiarsko, Nemecko, Japonsko ...) je veľmi rozvinutá recyklácia všetkého, takže aj elektroniky. Na Slovensku to nie je veľmi rozšírené, ale keď sa chce tak sa dá. Lenže tu veľa ľudí nerecykluje ani papier, nie to ešte elektroniku.
A samozrejme, že podniky majú väčšiu spotrebu. Ale je som týmto článkom narážal na ľudstvo ako také.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Súhlasím s tým, že Slovensko v recyklácii výrazne zaostáva za vyspelejšími európskymi štátmi ale uvedom si, že celá Európa je v porovnaní s napríklad niektorými Ázijskými štátmi ako je Čína atď. je len nič. Už samotné porovnávanie počtu obyvateľov je zbytočné, Čína značne prevažuje, a to nehovorím o recyklácii. Ich štát nepodlieha takým prísnym podmienkam, ako štáty Európskej únie. Množstvo obyčajných ľudí nemá ani možnosť recyklovať, a tak veľké množstvo odpadu končí aj horšie ako na smetisku. Možno sa ti to nezdá, ale Európa je na tom s recykláciou ešte veľmi dobre, už samotným dodržiavaním podmienok stanovených Európskou úniou, aj keď ne tej najnižšej úrovni možnej, sme oveľa ďalej ako veľké množstvo štátov na celom svete. Existuje množstvo projektov na napríklad znižovanie emisií CO2, ktoré síce nie sú najrýchlejšie, ale niekde inde o takomto niečom možno ešte ani nepočuli. A preto si myslím, že nie je vhodné porovnávať Slovensko s ostatnými štátmi Európy čo sa týka recyklácie, pretože my sme len malé zrnko piesku v produkcii odpadu v porovnaní s veľkými európskymi štátmi, aj napriek ich lepšej úrovni recyklácie a Európa je ešte menšie zrnko piesku v produkcii odpadu v porovnaní so svetom, napriek tomu sa stará o aspoň aké také zachovávanie si čistého vzduchu a čistých ulíc. Možno keby sa aj iné štáty starajú aspoň z polovice o našu Zem ako my, možno by sme nemali také ekologické problémy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, je mi jasné, že sme na lepšej úrovni ako Ázia, ale vždy sa treba porovnávať aj s lepšími.
A keď už sme pri Slovensku, tak ako raz napísal jeden diskutér v diskusii - "Slováci sú neandrtálci tisícročia". Bolo to v článku tohto blogera - http://patek.blog.sme.sk/
Aj tam vidno, kde elektronika často putuje.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Ľubomír Belák: Milý Maroš Kramár, herec a môj priateľ, 30 015
 2. Transparency International Slovensko: Skončí s Ficom klientelizmus v rozdávaní premiérskych dotácií? 8 278
 3. Radovan Bránik: Prestaňte klamať o Ficovi 4 087
 4. Ľubomír Belák: Dve otázky pánovi Kiskovi 3 893
 5. Stanislav Martinčko: Bude teraz R. Fico Hlavný štátny radca namiesto M. Troškovej?? 3 687
 6. Tomáš Molčan: Demokracia nie je dobrá vec 3 569
 7. milan resutík: Dobre sa pozrite! 2 699
 8. Matúš Nakata: Béla Bugár je horší než Fico! 2 348
 9. Danica Chames: Keď do predajne áut vstúpi žena... 2 312
 10. Eva Chmelíková: Výnimočné deti...ako ich vidíme? 2 210

Rebríčky článkov


 1. Marian Smolík: Povery 3: Sú dospelí inteligentnejší než deti?
 2. Ladislav Boršoš: Zomrel Michal Horský...
 3. Miroslav Mikuš: De iure,de facto,per analogiam-je to možne?
 4. Miroslav Mikuš: De iure,de facto,per analogiam-je to možne?
 5. Jonáš Štepita: Národný dopravca nakupuje súpravy, ktoré majú v Česku problémy
 6. Juraj Kusý: Najlepší slovenský román 21. storočia
 7. Roland Ondrus: Čo teraz?
 8. Petra Ratajová: Kúpa nehnuteľnosti v Anglicku
 9. Ľudovít Daňo: OBETOVANÝ PELLEGRINI A PORIEŠENÝ KATRINEC
 10. František Bednár: „Apolitický“ protest za „Slušné Slovensko“ a mocenský boj oligarchie

 1. Talian Roda roky podnikal s manželom šéfky daňového úradu
 2. Feldek: Už sa to nedá zastaviť, verím, že vznikne nová politická strana
 3. Vzdať sa právomocí, ktoré plynú z prerozdeľovania miliárd
 4. Dobré ráno: Boli sme v kalábrijskej Bova Marina, kde sa o mafii nesmie hovoriť
 5. OTO, anketa, ktorá zabrúsila do totálneho suterénu
 6. Adela Vinczeová odkazuje, že nie je čas na hnev. Koho to naštvalo?
 7. Ruské voľby sa skončili, prezidentom zostáva Vladimir Putin
 8. Ruské voľby sa skončili, prezidentom zostáva Vladimir Putin
 9. Dokumentaristka: Vyrastá generácia, ktorá vie jesť len vyprážaný syr a hranolčeky
 10. KDH opúšťa Alojz Přidal, odchod podľa neho zvažujú aj ďalší členovia

 1. Martin Mojžiš: Bugár je odporný človek
 2. Béla Bugár a deštrukcia štátu
 3. Mojžiš: Pán Pellegrini Vaša vláda bude vládou pohŕdania životom a prácou Jána Kuciaka
 4. Kiska hrozí, že Pellegrinimu zoberie poverenie, Smer pri ministrovi vnútra tápe
 5. Kňažko naživo na OTOvi: Ministrom financií by mal byť Bašternák, ministrom vnútra Kočner a premiérkou Trošková
 6. Zapichnú kolík a zaberú si zem. Európske agrodotácie sú eldorádo mafie
 7. Slováci nevzdávajú boj za slušnú krajinu, v Bratislave vyšlo do ulíc 65 000 ľudí
 8. Marek Vagovič: Fico sa nám arogantne smeje do tváre
 9. R. Pado: Keď sa skončí táto noc...
 10. Ján Štrasser : Výsledky volieb do NR SR 2016

Už ste čítali?