Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

List Kamilovi – Nadmerná výroba elektroniky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nie len elektronika ale všetko sa vyrába nadmerne a väčšinou na čo najkratšiu dobu. Kolko vydržali veci pred sto rokmi a kolko teraz? Celý tento chorý systém plytvá z prírodnými zdrojmi a vytvára nadmerný odpad. Deje sa to z nasledujúcich dôvodov: 1. Vo svete je zlý finančný systém ktorý tlačí nekryté peniaze a požaduje aby ich dlžníci splatili aj z úrokmi ktoré v čase pôžičky nebývajú vytvorené písal som o tom v mojom poslednom článku. https://www.google.sk/url?sa=t... Ďalším dôvodom je ekonomický rast ktorý nie len ľuďom ale aj životnému prostrediu spôsobuje viac škody ako úžitku a to už viac ako 40 rokov. Vlády potrebujú ekonomický rast aby sa pomalšie zadlžovali a vytvárali pracovné miesta ( pokial by sa nevyrábali stále nové a nové veci musela by narastať nezamestnanosť v čom ja nevidím problém lebo by sa mohla skrátiť pracovná doba. Viac na túto tému písal v mojom prvom článku https://www.google.sk/url?sa=t...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Reakcia

Rád by som sa vyjadril na danú tému aj na samotný obsah tohto článku.
Na samotnom fakte, že si ľudia môžu dovoliť mobilný telefón nevidím nič zlé, sme v modernej dobe, v ktorej by bolo možno aj zahanbujúce, keby občania štátu, ktorý je členom v Európskej Únie (čiže nie je niekde v Afrike, kde takéto možnosti vôbec nemajú), si nemohli mobilný telefón dovoliť. Čo sa týka toho, že si ľudia neustále (priemerne každé 2 roky) kupujú nové a nové telefóny, ľudia si nepotrebujú tak často kupovať nové a nové mobily, väčšinou to nie je otázka nevyhnutnosti, ale skôr chcenia. Pokiaľ sa v mobile nevyskytne vážna závada, je schopný vydržať niekoľko rokov bez problémov, čiže to často krát je otázka chcenia a nie je možné súdiť ľudí podľa toho, že svoje zarobené peniaze utrácajú za veci, ktoré chcú. Taktiež cena je veľký faktor, ktorý ovplyvňuje rozmýšľanie ľudí pri nákupe elektroniky. Kedysi stál nový televízor skoro toľko, čo stálo auto. Keby si si kúpil taký drahý televízor urobil by si čo by si mohol aby ti znovu fungoval po prípadnej poruche. Osobne som očakával pri takejto kritike ľudí navrhnuté riešenie, príde mi to trochu ako len posťažovanie sa a hľadanie pochopenia u druhých, tebe podobno zmýšľajúcich ľudí. Samozrejme súhlasím s kritikou na malé deti, ktoré už od skorého veku vlastnia mobily, ktoré sú často krát najdrahšie a najlepšie telefóny na trhu, rodičia tak nepriamo naznačujú svojim deťom, že vec v hodnote 500 eur takmer nemá hodnotu a môžu niečo také považovať za obyčajnú hračku. Bohužiaľ, s tvojim posledným odstavcom článku musím nesúhlasiť. Absolútne tam chýba odpoveď na tebou položenú otázku a tou bolo, či si ľudia uvedomujú kam stará technika putuje. Sám by som chcel vedieť, či sú takéto elektronické prostriedky recyklovatelné a ak áno tak do akej miery. Zároveň si myslím, že si neuvedomuješ to, že obyčajní spotrebitelia nemajú ani zďaleka takú spotrebu elektroniky ako sú napríklad rôzne veľké podniky a organizácie, ktoré tieto spotrebiče obmieňajú vo veľkom.
To je všetko, čo som chcel napísať, samozrejme som nespomenul alebo vynechal množstvo vecí na ktoré je článok upriamený, ako ekologický dopad atď., ale chcel som vyzdvihnúť veci, ktoré sa mi na článku nepáčili a na ktoré by som rád počul reakciu od autora samotného.
Ďakujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja osobne s neustálym a rýchlym vývojom elektroniky nesúhlasím. Myslím, že už je toho dosť a je zbytočné to stále vylepšovať a hľadať úplne zbytočné funkcie. Ľudia by sa mali radšej zamerať na niečo viac prospešné. Napríklad rozšíriť zdravotníctvo, školstvo a ochranu životného prostredia po celom svete.
Áno, ide o chcenie, ale aj tým chcením zaťažujú dotyční prírodu.
Vo vyspelých krajinách (Švajčiarsko, Nemecko, Japonsko ...) je veľmi rozvinutá recyklácia všetkého, takže aj elektroniky. Na Slovensku to nie je veľmi rozšírené, ale keď sa chce tak sa dá. Lenže tu veľa ľudí nerecykluje ani papier, nie to ešte elektroniku.
A samozrejme, že podniky majú väčšiu spotrebu. Ale je som týmto článkom narážal na ľudstvo ako také.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Súhlasím s tým, že Slovensko v recyklácii výrazne zaostáva za vyspelejšími európskymi štátmi ale uvedom si, že celá Európa je v porovnaní s napríklad niektorými Ázijskými štátmi ako je Čína atď. je len nič. Už samotné porovnávanie počtu obyvateľov je zbytočné, Čína značne prevažuje, a to nehovorím o recyklácii. Ich štát nepodlieha takým prísnym podmienkam, ako štáty Európskej únie. Množstvo obyčajných ľudí nemá ani možnosť recyklovať, a tak veľké množstvo odpadu končí aj horšie ako na smetisku. Možno sa ti to nezdá, ale Európa je na tom s recykláciou ešte veľmi dobre, už samotným dodržiavaním podmienok stanovených Európskou úniou, aj keď ne tej najnižšej úrovni možnej, sme oveľa ďalej ako veľké množstvo štátov na celom svete. Existuje množstvo projektov na napríklad znižovanie emisií CO2, ktoré síce nie sú najrýchlejšie, ale niekde inde o takomto niečom možno ešte ani nepočuli. A preto si myslím, že nie je vhodné porovnávať Slovensko s ostatnými štátmi Európy čo sa týka recyklácie, pretože my sme len malé zrnko piesku v produkcii odpadu v porovnaní s veľkými európskymi štátmi, aj napriek ich lepšej úrovni recyklácie a Európa je ešte menšie zrnko piesku v produkcii odpadu v porovnaní so svetom, napriek tomu sa stará o aspoň aké také zachovávanie si čistého vzduchu a čistých ulíc. Možno keby sa aj iné štáty starajú aspoň z polovice o našu Zem ako my, možno by sme nemali také ekologické problémy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, je mi jasné, že sme na lepšej úrovni ako Ázia, ale vždy sa treba porovnávať aj s lepšími.
A keď už sme pri Slovensku, tak ako raz napísal jeden diskutér v diskusii - "Slováci sú neandrtálci tisícročia". Bolo to v článku tohto blogera - http://patek.blog.sme.sk/
Aj tam vidno, kde elektronika často putuje.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: Bullshit v podaní Lidla 717
 2. SK Service: Pracujete počas sviatkov a ste zamestnanec? Čítajte pozorne... 716
 3. Vladimír Bednár: 10 najčastejších neprávd spojených s vozidlom BOV Vydra 635
 4. Michal Sivák: Luník IX. - "mestečko" kde ľudia žijú ako kedysi 635
 5. Miroslav Lukáč: Ako poslanec Fico a prezident Zeman prekonali vojvodcu Otta von Bismarcka. 620
 6. Stanislav Martinčko: Oblečie si aj Slovensko žlté vesty?? 511
 7. Martin Ondráš: Podiel slovenských potravín na pulte - skutočná pravda 508
 8. Radovan Bránik: Kauza Butinová - česká a slovenská stopa 487
 9. Marek Páva: Štát sa chce o bratislavské lesy starať motorovou pílou 419
 10. Jana Hanuliaková: (Ficov) sociálny štát 337

Rebríčky článkov


 1. Jakub Zibura: Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom
 2. Milan Lacúch: Úvaha o konci sveta!
 3. Paula Beinsteinová: Tieň
 4. Ivan Janíček: Ako skladovať palivové drevo?
 5. Uršula Šilleová: Rozhovory
 6. Milan Koval: Milovníci“ žltého“ moku , na slovíčko.
 7. Jarmila Halgasova: Iné ako slovenské kura nekupujem, i keď aj to ukrajinské musí spĺňať prísne pravidlá EÚ
 8. Richard Malý: Harabin je vlastne Ježiš Kristus
 9. Uršula Šilleová: Ná(vody)
 10. Uršula Šilleová: Jar IV

 1. Smer padol, ale Danko jeho voličov nepritiahol. Ako sa za rok vyvíjali preferencie strán
 2. Chatári po voľbách postupne ovládajú obce pri Domaši
 3. Ruská agentka sa priznala ku sprisahaniu. Ako Američania sledujú špiónov?
 4. Zlepenec potrebuje lídra
 5. Tréner Rakúska po debakli: Slováci nám ukázalo, ako sa to robí
 6. Nová Mazda 3 pozná slovenské ceny. Spôsobí revolúciu nielen motorom?
 7. Brusel stopol dotácie pre Agrofert, Babiš sa smeje
 8. Testovali sme hrnček var. MioMat je užitočná pomôcka, no nie pre každého
 9. Bývalý futbalista Trenčína patrí k najdrahším mladíkom na svete
 10. Stopér Sedláček sa stará o nebožtíkov, šéfuje futbalovej kabíne

 1. Eurofondový škandál pokračuje: Lubyová sa vyhovára a hádže vinu na iných
 2. Porovnanie platov poslancov s inými profesiami
 3. Rusofili v politike znižujú našu bezpečnosť a sú odmeňovaní najvyššími postami
 4. Karol Galek (SaS): Vládny návrh ukončenia doby uhoľnej nie je kompilát, ale opajcát
 5. OKS podporuje Františka Mikloška: Koho podporuje KDH?
 6. Kandidát na prezidenta Mistrík mal lukratívne trafiky v Slovenských elektrárňach
 7. Ján Kubiš – kandidát Smeru v zálohe
 8. Prezidentská diskusia: Mikloško, Krajniak, Čaputová,
 9. Jak Češi dobyli Slovensko: Nový stát vznikl pomocí několika podrazů
 10. Ex-ex-Drucker rozvrátil financovanie liekovej politiky - Kaľavská pokračuje v tomto rozvrate za 135

Už ste čítali?