Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Chcem byť prezidentom všetkých občanov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

:O)

...netrufam si podakovat za ostatne OBCIANKY (tie naozaj velmi "tradicne" by sa mohli aj urazit:O)
Ale dakujem za seba - tym skor, ze to nie je blog z pera nejakej tej "potvory feministickej" - ale ze autorom je muz...:O)
Ked uz si pani prezidentski kandidati nevsimli, ze na Slovensku maju aj zeny volebne pravo - je dobre vediet, ze tato "cerstva novinka" sa uz niektorym panom dostala do usi - a dokonca ani protit tejto "liberalnej novote" nemaju namietky:O)))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

K+

Ja teda feministka nie som, ale vadí mi to, že ústava nepozná výrazy ako občianka, právnička, poslankyňa, ...
A naši kandidáti sa len striktne držali litery ústavy :-) Rovnako aj ja.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ja tiež nie som "feministka", (to je evidentné) ale moja doterajšie kontakty a prácovné skúsenosti s rôznymi menšinovými a zraniteľnými skupinami ma presvedčili, že citlivo používaný jazyk je základom ich skutočného spoločenského uznania. "Na počiatku bolo slovo" :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bláznovství státu...

"Asi si bude musieť opäť vyberať to „najmenšie zlo"."

Až na tuto větu vcelku zajímavý blog. Proč by měl ale člověk vůbec vybírat (menší zlo je jen namluvený, politický postulát) je mi však otazné. Máme tu jednu ideu: někdo (každý politik) chce post, který zaručuje prachy a primitivní pocit velikášství. A Slovenský občan je "nucený" rozhodnout, jaký parazit jej bude po dobu pěti let vyžírat? To snad ne. Vskutku jsme jako lidé tak hloupí, že cítíme povinnost, zvláštně svobodnou, rozhodovat o tom, jakému nenažranci dovolíme nás vyžírat?

V ideu státu dnes věří vskutku jen snílek, neli blázen. A tak, zdá se, zredukovali jsme svobodu na to, rozhodnout, kdo se z nás bude mít dobře... Zvláštní svoboda... A ještě jsme si nechali namluvit ideu "menší zlo"..., když už je zřejmé, že každý ví, že dobro je posledním zájmem státu vůči člověku!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak áno, o tej poslednej vete som rozmýšľal, či ju naformulovať tak, či onak. Je to asi prehnané. Avšak ide o blog, a nie vedeckú štúdiu, či politický prejav, tak to hádam ujde :-) Vďaka za názor.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nezavádzaj Kálmán

Slováci neprichádzajú o občianstvo kvôli našemu zákonu, ale kvôli zákonov štátov v ktorých o občianstvo žiadajú. Vo väčšine štátov ak chcú mať ich musia sa vzdať nášho. Aj moja dcéra má napríklad dve občianstva aj naše aj talianske- stojí to veľa peňazí a vybavovačiek, ale viac z talianskej strany. Verím, že zákon o dvojitom občianstve bude čoskoro novelizovaný a aj čo sa týka Maďarov s relevantnými väzbami na Maďarsko budú môcť mať dve občianstva. Kritizuj opozíciu na čele s Bugárom a obhajcov Dzurindovho nezmyslu aby sa konečne spamätali a odsúhlasili novelu zákona.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nazavádzam, a dúfam, že ani nezavadziam:

Je to aj - aj. Niektoré štáty vyžadujú vzdanie sa pôvodného občianstva, ak chceš získať ich občianstvo, niektoré štáty to nevyžadujú, v tom prípade je hlavným dôvodom straty náš zákon. To však nič nemení na jadre môjho argumentu: princíp "genuine link" sa tu ide aplikovať nesprávne, proti jeho pôvodnému významu. Prvý krát bol princíp "genuine link" použitý Haagskym súdom v kauze Nottebohm. Nottebohm bol Nemec, ktorý sa ešte v mladom veku, v r. 1905 odsťahoval do Guatemaly, kde si založil vlastné podnikanie, ale nenadobudol guatemalské občianstvo. Po vypuknutí vojny v r. 1939 si rýchlo vybavil lichtenštajnské občianstvo, aby mohol ďalej podnikať v Guatemale, pre ktorú Nemecko bol nepriateľský štát. Guatemala jeho lichtenštajnské občianstvo neuznala, čo potvrdil aj medzinárodný súd: k Liechtenštajnsku ho skutočne neviazali žiadne väzby, jeho občianstvo bolo čiste špekulatívne. To sa však nedá povedať o Maďaroch na Slovensku. Či sa to niekomu páči, alebo nie, viažu ich reálne rodinné, kultúrne, jazykové a citové väzby aj k Maďarsku, ale hlavne ich viažu reálne životné, občianske, pracovné a ľudské väzby k Slovensku. Preto je podľa mňa nemorálne ich pripraviť o slovenské občianstvo na základe za vlasy pritaihnutej interpretácie pravidla "genuine link".
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME