Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Syndróm ficovoliča/mečiarovoliča (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Môj názor je iný.
Píšete: "Jednoducho mečiarovoličstvo a neskôr ficovoličstvo u bežných ľudí, ktorí z neho osobne nijak neprofitujú iba naň doplácajú, je iracionálny stav mysle, je to dôsledok nejakej formy hypnózy, niečo ako očarenie vodcom sekty či produkt mediálnej manipulácie, lebo tí ľudia robia vedome niečo, čo im škodí. Je to niečo ako droga. S racionálnymi argumentmi sa ich názor zmeniť nedá, aspoň mne sa to nikdy nepodarilo lebo na racionálne argumenty nikdy nereagovali racionálne." Iracionálny stav mysle, hypnóza ľudí, zmanipulovaní ľudia, vedomé poškodzovanie samého seba, neracionálne uvažujúci ľudia. Krásne zhodnotenie. Avšak.... Z médií, teda internet, rozhlas, TV, rádio atď. sa nedá spraviť objektívny obraz o človeku, či je to už Mečiar, Fico, Dzurinda, Obama... Je to z toho dôvodu, že názory na týchto ľudí sa diametrálne líšia. Ako môžete písať o ľuďoch, ktorí volia Fica, že tú iracionálne mysliaci a zmanipulovaní? Čo ak práve vy ste ten zmanipulovaný, ktorý prehliada niečo, čo iní vidia? Naše názory na politikov sú aj preto odlišné, pretože sa ku nám dostávajú rozličné informácie. Nečítame, nesledujeme všetci to isté. Ako môžete tvrdiť, že Váš názor je ten správny? Ja som celkom mladý, ale našiel som si v živote svoju filozofiu. Ak nemám dostatok informácií o niečom, alebo som si vedomý toho, že informácie môžu byť skreslené, názor si neutváram na danú problematiku. Ak sa ale nemôžem premôcť, utvorím si ho, ale jednám s ním opatrne. Vravím "myslím si", "podľa mňa", "nie som si istý"... Preto s Vami nemôžem súhlasiť a vôbec nepodporujem, čo píšete. Podľa mňa ste na rovnakej lodi ako tí, ktorí ho volia a vravia s presvedčením, že je dobrý. Ani oni to totiž nemôžu vedieť s určitosťou.
Firen
Skúsenosť...odvolávať sa na skúsenosti v živote. http://www.zradielko.sk/2014/0... Vo všetkej úcte, ste pravdepodobne o dosť starší než ja, avšak odvolávať sa však na skúsenosti je argumentačná chyba, klam. Poznám pár dospelých, ktorí somnou nechcú diskutovať preto, lebo som vraj moc mladý a nepochopil by som to. Automaticky ma stavajú do pozície, odkiaľ nič nezmôžem. Môžem len objasniť ich falošný argument a väčšinou sa na mňa urazia, čo si to dovoľujem. Relevantný argument som dal. Skoro celý môj príspevok je odpoveďou na môj záver, že je podľa mňa na jednej lodi s druhou stranou. Šikovne ste to aj vytrhol z kontextu a slovné spojenie "podľa mňa" ste vynechali. Je to môj osobný názor, ktorý môže byť mylný.... "A otom druhom si nájdite informácie, dostupné v médiach."....k tomu som sa hore v komentáre už vyjadril... :)
Firen
<< < 1 2 3 > >>

Firen -

je vidno, že si mladý aj keby si to nenapísal. Si ale aj úprimný a zdá sa že aj dobrý chalan. Preto na teba reagujem. Hľadať pravdu o živote, v tomto prípade o iných ľuďoch - politikoch je jedna veľká veda. No a ľudské napredovanie, to mi nepoprieš, stojí na poznaní - skúsenosti.
Ten tvoj link - popierajúci skúsenosť, je jeden falošný blud a pre teba zlý začiatok. Na diskusnom fóre sa nedajú opisovať životné príbehy na podklade ktorých konáme. Preto sa napíše všeobecne: Ja mám viacej skúseností ako ty, lebo som podstatne starší. Nepodceňuj skúsenosť, lebo na nej stojí vývoj ľudstva. Podrobuj ju kritike, to áno, ale keď nemáš ešte s tým alebo oným skúsenosť svoju, daj na rady starších, rozumnejších, skúsenejších. Áno, niekomu nepomôže ani vek k rozumu a skúsenosti, ale takí sa dajú ľahko rozoznať. "Strom poznáš po ovocí. Zlý strom nemôže dávať dobré ovocie a dobrý strom nemôže dávať ovocie zlé." No a ovocie po Mečiarovi už poznajú aj ficovoliči, preto Mečiara už nevolia, len im trošku dlhšie trvá pochopiť, že vo svojej skúsenosti nepokročili.... Stromy stále nerozlišujú podľa ovocia.....
 

 

'sa nedá spraviť objektívny obraz o človeku'

ked vypnes prvu signalnu sustavu, odstranis vatu, nejake posolstvo ziskas aj z tv.
ked marx-leninsky filozof obyvatel oploteneho kosickeho paskovho parku predtym nazyvaneho mestsky park,
arogantne sa vyjadruje v telke na vsetko s inym nazorom ako jeho a potom chce akoze spolupracu, tak mi to nezneje uprimne (=klame).

to ako sa kto vyjadruje ano sa da nacvicit, ak sa niekto napriek tomu sprava ako arogantny sedlak tak nim zrejme bude (pozri kolesikovcov), ak sa niekto obklopuje mamlasmi (najdi jedneho slusneho ministra v smere, ako moze prof.(rofl) jahnatek robit ministra?) tak asi nebude nieco koser v smer s.r.o - a je jedno ze maju nacvicene procesy ktore by standartne strany mali (az po bombasticke revualne programy pre mdz, fakloves sprievody tak pripominajuce najlepsie casy NSDAP pocas svetoplukovania koni na hrade)

'k nemám dostatok informácií o niečom, ' - aj ked si mlady, co ti brani pozriet sa nie co hovoria ale co realne robia, ake zakony kto prijima / za co hlasuje. Ze by praviciar potom zistil ze jedina strana ktora ako tak znesie pravicove kriteria akoze zastupuje madarov. Dzurinda u mna skoncil tym ze nezrusil 'do tyzdna po volbach' hanebny zakon o strate obcianstva ako sluboval pred volbami.

Ak nechcem byt zakomplexovany nacionalisticky chmulo, tak nebudem na zakomplexovane nacionalisticke zvasty nabiehat, hoci pre prvu signalnu sustavu ('ohrozenie') to mnohym staci.

Ak nechcem zostat mentalne v 19.storoci, tak nenabehnem na dristy o tom ako tu ludia umieraju od hladu (len preto ze s. podpriemerova povinna literatura skoncila pri cenkovych detoch) alebo ake odbory su dolezite (rofl, co mame zaciatok 20.storocia a vsetci su pri pasoch, a nikto nema moznost od toho pasu odist a spravit si vlastnu sro ... ?)

Ak nechcem byt klamany (fico - prekrutena alebo zamlcana pravda ako pracovna metoda, meciar - klamstvo ako pracovna metoda), ani ma nenapadne ze by som moholo volit klamarov. Argument ci mi 'vyhovuje' viac priemer ako premier sro alebo ako prezident hlavy statu neriesim, lebo takeho arogantneho klamara ktory 'nastavuje meritka' ako sa spravat ku podnikatelom, novinarom, zenam, politikom nepotrebujem.
 
Hodnoť

Veľmi výstižné!

Poznám človeka, ktorý v čase mečiarizmu nemal ešte ani 40,stredoškolák, veľmi sčítaný , scestovaný a inteligentný mladý muž. Napriek tomu bol - podobne ako priatelia autora - vášnivým vyznavačom Mečiara. Potom Mečiar odišiel zo scény a napokon sa vynoril Fico. V medzidobí sme akosi o politike príliš nedebatovali, ale po krátkom pôsobení Fica ako premiéra som s údivom zistila, že rovnako ako Mečiara teraz obdivuje a obhajuje Fica.
Keď som sa ho opatrne spýtala, ako je to možné, odpovedal veľmi úprimne a s hlbokým presvedčením, že sa v Mečiarovi zmýlil, ale že ten Fico - to je skutočný štátnik, ktorý pre nás niečo dokáže a urobí. Skrátka - to je to pravé orechové.
Nuž a prednášal to s rovnakým nadšením, ako predtým ódy na Mečiara a považoval to nielen za samozrejmé, ale za politickú prezieravosť zo svojej strany, že sa dokázal presvedčiť a racionálnou úvahou prišiel k uzáveru, že jedine Fico. Pritom treba povedať, že ani za Mečiara, ani teraz z toho nijako neprofitoval.
Takže si myslím, že takých "racionálne uvažujúcich" bolo a je veľa a možno, že keby prišiel ďalší, ešte väčší demagóg a klamár, tak znovu precitnú zo svojho - tentokrát Ficosna a v ich mozgu bude pôsobiť nový manipulátor a nová droga.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

"očarenie vodcom sekty"

-to si vystihol trefne, len ako ich odčarovať, prebudiť z hypnotického spánku?...
 
Hodnoť

HM,

výborný článok. Bolo by fakt zaujímavé dozvedieť sa, aké percento ficovoličov v minulosti volilo Vladka. Myslím, že to bude tak 80-90% a to o niečom hovorí, no málokto sa k tomu naozaj prizná. Mne sa páči jeden výrok, ktorý som kdesi čítal: "Hovorí sa, že iracionálnu vieru nemôžeme vyvrátiť racionálnymi argumentami."...
 
Hodnoť

Pán Galan!

Ste talent. Dokážete urobiť príbeh skoro z ničoho a ešte ho aj vyfešákujete fotografiami. Jednoducho talent. A nie ste sám. Alexandrijská knižnica bola plná príbehov. Tak ako tento blog. Knižnica zhorela. Vďaka elektronickému archívu blogu toto nehrozí. To je dobre. Na poviedkach tohto typu sa budú môcť zabávať mnohé generácie. Ved vďaka slobode prejavu a politického názoru môže každý písať čo chce. Máme pravidelne opakujúce sa voľby a rozhoduje väčšina. Rozhoduje podľa vlastného uváženia a nie podľa toho kto na koho čo napíše. Volá sa to vraj demokracia. Nič moc, ale nič lepšieho vraj doteraz ľudstvo nevynašlo. Pekný večer!
 

...

dobry monarcha je lepsi ako demokracia...
 

No,

"vlastné uváženie" býva niekedy ovplyvnené rôznymi faktormi, ktoré niekedy bývajú dominantné a často aj iracionálne. Dajme taký typický príklad zamilovanosti, kde svoj objekt hodnotíme veľmi kladne, niekedy až neprimerane a naše podvedomie akosi potláča jeho evidentne negatívne črty, ktoré bagatelizujeme a vôbec nepripúšťame. Dokonca je to aj vtedy, keď sme na to upozornení rodinou, či okolím. Na poviedkach je pekné to, že väčšinou končia "happy end-om", no v živote to tak zďaleka nie je a precitnutie býva o to krutejšie. Aj z Mečiarizmu sme precitli, väčšina sa bohužiaľ nepoučila a našla si opäť iný objekt...
 

Pán ľuboš,

Ste talent. Trošku vám ušlo, že váš idol robí všetko preto, aby tá sloboda prejavu až taká slobodná nebola. Príkladov je dosť, spomeniem len Ficíkove a Hara-bin-ladinove vyhraté spory s médiami. Takže nie vďaka Fickovi, ale NAPRIEK Fickovi si (zatiaľ) aspoň tu môžeme písať, čo chceme.
A k tomu rozhodovaniu väčšiny: Známy Churchillov (a toho sa snáď ani vy neodvážite nazvať diktátorom, akými sú Fickove idoly Putin a Kaddafí) výrok znie:" Najlepším argumentom proti demokracii je päťminútový rozhovor s priemerným voličom."
Pekný večer vám priať nebudem.
 
Hodnoť

Presne tak

V rodine máme tiež takých - môj otec a svokor, tí keď na rodinnej oslave spustia debatu o politike, radšej idem preč, nedá sa to počúvať. Normálne rozumné argumenty u nich nezaberajú. Asi s tým syndrómom naozaj niečo bude.
 
Hodnoť

hanbim sa

Ale moji rodicia aj svokrovci prekonali tiez tento prerod z meciara na fica , ziadne argumenty od nas vlastnych deti absolutne neberu do uvahy , dokonca nemaju ani kusok sebareflexie ked im pripominam ako ich meciar oklamal a ze to iste im robi fico....zaslo to az tak daleko , ze sme zo sestrou odisli do zahranicia zit a nedokazem sa uz s rodicmi normalne rozpravat ...je to smutne, ale neodpustim im ze mi vedome nicili zivot ...
 

...

...to vieš, keď je človek pod "vplyvom" (niekoho, niečoho, -izmu), logika ide bokom...
 

 

'a nedokazem sa uz s rodicmi normalne rozpravat' - ak mas pod 21 potom ok.

ako povedal mark twain, 'ked som mal 14 zistil som aki su moji rodicia nevzdelani, obmedzeni a hlupi. Ale za dalsich 6 rokov tak zmudreli...'

je uplne legitimne ze niekto ma na svet taky, niekto taky nazor. Toto nemoze byt dovod na pretrhanie vazieb medzi najblisimi ludmi. Rodicia su ti co by pre teba obetovali oblicku.

Dajme tomu ze si v usa a po skusenostiach zo sociku budes dosmrtny volic republikanov.
Tvoje deti ktore socik nezazili zas viac uveria reciam demokratov. Pacilo by sa ti keby sa kvoli tomu prestali s tebou rozpravat, lebo ty si taky surovy egoista, co nechape ze ludom treba pomahat (zo spolocneho)?
Nie je dolezitejsie to ci ich zoberies v nedelu na zmrzlinu, ako to ci z tvojich dani budu sukromne skoly financovane nie na 90% ale len na 70% (ako priklad pravica/lavica , republikani/demokrati nazor)
 
Hodnoť

 

Ad "Najlepším spôsobom ako im pomôcť asi bude z verejného života odstrániť zdroj ich nákazy."

Odhliadnuc od toho, že to nemá kto urobiť (žiadna "vyššia inštancia", ktorá by ich odstránila neexistuje), je naivné si myslieť že by to pomohlo. Lákavý prázdny priestor by skôr či neskôr znova niekto podobný vyplnil. Riešením by bolo jedine skultivovanie kritickej masy ľudí (aby vnímali skutočné argumenty a riešenia a nie prázdnu rétoriku/demagógiu/mačovské prejavy).
 

Inými slovami

Všetci vzdelaní ľudia s kritickým myslením: majte čo najviac potomkov, ktorých tiež povediete ku kritickému mysleniu a ak nás dovtedy neprevalcujú vážnejšie civilizačné problémy (a potomkovia s rôznymi inými kvalitami), tak raz možno...
 
Hodnoť

Nic nove na svete

ludia su technologicky vyspelejsi, vzdelanejsi ale z akehosi nepochopitelneho dovodu uz od cias faraonov stale musia mat nejaku ikonu ktoru zboznuju bez ohladu na racionalne fakty. Meciar aj Fico su dobry priklad, ale stale to nic nie je proti tomu ako dokazali ludi ovplyvnit napriklad dvaja fuzati pani v minulom storoci, nevadili im ani miliony mrtvych ktorych po sebe zanechali. Ja to tiez nechapem, som antistadovity a antiautoritativny typ, ktory sa riadi viac rozumom ako emociami, ale ten fenomen co autor uvadza je naozaj zaujimavy a neviem ci sa da proti nemu nieco robit.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

 

Identicky princip ako v nabozenstve: hyperevidencia iluzie namiesto racionalnej analyzy.
 
Hodnoť

Ten kto volil

Mečiara, teraz Fica, je závislý chudák. Je ako gambler, ktorý stratí úsudok pri blikajúcej mašine, je ako držgroš, ktorý si myslí, že za stokorunový zájazd dostane ZADARMO cenný darček, je ako zmyslov zbavený, keď vidí reklamu na 25 % úroky v pyramíde. Je schopný vložiť celoživotné úspory.
Táto chorobná závislosť je presne rovnaká, ak človek počúva jedného z najväčších šmejdov rečniť o istotách.
Úsudok je tatam, vidí len svojho idola a všemocného vodcu. Nerozmýšľa, logika je v Prčiciach, druhá signálna sústava vypnutá, dá sa to prirovnať k hypnorickému tranzu. Aj koná automaticky na základe posthypnotickej sugescie. Je to chronická, neliečiteĺná choroba.
 

<< < 1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Borguľa: Kde je bývanie, tam vzniká rodina 349
 2. Ivan Holko: Ktoré korenie je bezpečné pre psy? 137
 3. Peter Cmorej: Šesť spôsobov ako táto vláda okradla dôchodcov a mladé rodiny, o ktorých ste netušili 115
 4. Tomáš Blahuta: ĽS-NS to natrela liberálom a drvivo vyhrala voľby! A čo teraz? Ako ďalej? 101
 5. Stanislav Martinčko: Veľká radosť psa generálneho prokurátora D. Trnku ! 80
 6. Tomáš Valášek: Falošní vlastenci 46
 7. Rudolf Pado: Som minister životného prostredia! 44
 8. Miroslav Lukáč: Nezabudol Fico pri výkupnom medikov na ďalších študentov? Čo tak celkový zákaz vycestovať? 36
 9. Mišo Šesták: Ako Slováci prichádzajú o minulosť 36
 10. Jozef Šátek: Kto je zodpovedný za blamáž v prípade D. Trnku? 32

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: IQ 88,14
 2. Matej Galo: Bude Róbert Fico stíhaný za porušenie Ústavy Slovenskej republiky?
 3. Ľudovít Herman: Ľudia túžiaci po moci, nahrádza im to sex
 4. Tibor Kramár: Ficov recept
 5. Martin Krištoff: Po troch rokoch prvýkrát optimistická predpoveď: svetová ekonomika porastie viac
 6. Andrea Fuglíková: Strategie vojenského výcviku, které můžete použít ve svém podnikání
 7. Martina Meriačová: Svojich tieňov sa viac nebojím. .
 8. Ľudovít Herman: Páčilo by sa mi byť homosexuálom...
 9. Štefan Vidlár: Predceda Andrej
 10. Milan Kulkovský: Nechcem byť Catmann, ale občas by to nebolo od veci...

 1. Šéf komanda potvrdil sledovanie Kuciaka, Threema bola získaná zákonne (minúta po minúte)
 2. Kuciakovi kolegovia ukázali na Kočnera, súd rozhodne o Threeme (minúta po minúte)
 3. Polícia zadržala po incidente v reštaurácii ministra Sólymosa
 4. Prieskum: Voľby by vyhral Smer pred ĽSNS a koalíciou PS/Spolu
 5. Minister Sólymos sa ospravedlnil a podáva demisiu
 6. Brilianty a kompromateriály. Tóth doniesol polícii prehľad Kočnerovho biznisu
 7. Kotlebovci predčasne ukončili míting v Levoči, odporcovia ich vypískali
 8. KIA bola plná stôp. Pozrite sa, čo policajti našli v Kočnerovom aute
 9. Danko povedal, že nemá k prezidentke úctu. Nemal by piť, odkazuje mu opozícia
 10. NAKA zadržala bývalého šéfa odboru školstva košickej župy. Už je na slobode

 1. Igor Matovič navštívil smeráka Počiatka na francúzskej riviére
 2. Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list
 3. Najväčší hriech Roberta Fica: Bödör mal k Ficovi častejší prístup než nejeden minister
 4. Iniciatíva Kresťania proti nenávisti varuje pred Kotlebom a Harabinom
 5. Prokuratúre velí naďalej Kočner: Trnkovi zrušili obvinenie v súvislosti s Tiposom
 6. Puč Kočnerovcov na Úrade špeciálnej prokuratúry: Trnkovi zrušili obvinenie
 7. Urobil Jozef Makúch z NBS-ky bankomat pre súkromnú firmu?
 8. Ako sa generálny prokurátor Trnka nechal korumpovať Kočnerom
 9. Akoby člen Smeru: Čižnár obhajuje postup prokurátora v kauze prepusteniaTrnku
 10. Prokuratúra v prípade Trnku funguje ako súčinná zložka volebného štábu Smeru

Už ste čítali?