Pondelok, 20. november, 2017 | Meniny má Félix

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Esperanto a anglicky hovoriaci svet 1/4 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Esperanto je briliantna myslienka

na nestastie je to "mrtvy" jazyk. Kolonizacia sveta anglickym jazykom je, zda sa uz nezadrzatelna,
pritom je to tiez len "fanagalo".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Podľa akých kritérií spoznáme, že jazyk je mrtvy?


Víťazstvo angličtiny je mýtus. Podľa erobarometra z roku 2012:
"The five most widely spoken foreign languages remain English (38%), French (12%),
German (11%), Spanish (7%) and Russian (5%). " str 5
"Again English is the most widespread foreign language, with a similar proportion of Europeans (25%) able to read a newspaper or magazine article in the language." str6
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Angličtina v sebe nesie kus histórie, má dušu. To umelý jazyk nemôže mať. A ľudia sa radšej naučia zaujímavý jazyk než jazyk ktorý slúži čisto ako dorozumievací prostriedok.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nejedna sa o vitazstvo

jedna sa o fakt. Napriklad v medzinarodnom letectve a namornictve sa pouziva Anglictina ako
dorozumievacie "esperanto". Dokonca Francuzi a Cinania ju pouzivaju a to je uz co povedat.
Ja osobne by som tiez bol pre esperanto pretoze foneticka vyslovnost a jednoducha gramatika
je mi milsia ako v mnohych pripadoch nezmyselna vyslovnost a este horsie hlaskovanie Anglictiny.
Je tiez smutne ze aj slovensky jazyk uz "spadol" do kategorie jazykov tretieho sveta kde bez pomoci
Anglictiny sa nedokazu vyjadrovat. "Dufajme", ze sa najdu kulturni ludia, ktori vycistia ten nas
rodny jazyk.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

skoro kazda skola, od elementary vyssie

v US ma dalsi jazyk, pre Americanov je to jednoznacne spanielcina, cinstina je moderna a ked mas zaujem o karieru v armade, tak urdu alebo arabsky je zelena. Ale esperanto - skoda casu, pokial nie si linguista, ktory zbiera jazyky ako motyle.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Esperanto bol dobrý nápad tak pred 30timi rokmi. Angličtina sa totiž medzičasom tým "esperantom" reálne stala.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Učiť sa cudzí jazyk je vždy dobré.

Je to brána k odlišnej kultúre, literatúre, umeniu, mentalite druhého národa. Aj mŕtvy jazyk sa naučiť oplatí, lebo zase otvára brány k originálnym písomnostiam danej kultúry. Lenže esperanto ako umelá zlátanina sociálnych inžinierov nie je bránou absolútne k ničomu. Môžete sa ním dohovoriť iba s ďalšími esperantistami. Uzavretá komúna so sektárskymi prvkami vrátane laického apoštolátu, aký predvádza autor článku. Hovoriť s esperantistom o jazykoch je ako debatovať s Mormónom o mnohoženstve.

Na druhej strane, na svete sú ľudia, čo si dajú tetovať vnútrajšok očných viečok či rozrezať jazyk ako had... Ich vec, ich problém ;)

Mimochodom, foneticky sa esperanto najväčšmi ponáša na rómčinu :D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"zlátanina sociálnych inžinierov"? O vzniku a fungovaní esperanta máte dosť čudné predstavy. Čo majú s esperantom spoločné sociálny inžinieri?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prekladateľ potrebuje korektora

Vášnivý prekladateľ napísal veľmi neinformovaný a nekorektný príspevok. Nebudem reagoavať na každú vetu, ale pár vecí mi jednoducho nedá. "Môžete sa ním dohovoriť len s ďalšími esperantistami." To je rovnako informačne prázdna veta, ako napísať, že po slovensky sa môžete dohovoriť len s ďalšími ľuďmi, ktorí vedia po slovensky. Aj keby skutočne "hovoriacich" esperantistov boli na svete iba státisíce (dolný odhad), je to zaujímavá a veľmi rôznorodá skupina ľudí. Je medzi nimi veľa kresťanov, príslušníkov iných náboženstiev, ale aj ateistov. Naznačovať podobnosti so sektou je číry nezmysel - alebo zlomyseľnosť - možno z čias, kedy mocným vadilo, že sa tí čudní ľudia družia s podozrivými existenciami z celého sveta a dopisujú si s nimi inak než po rusky. Esperantisti neprepisujú svoj majetok v prospech žiadneho vodcu, nesnažia sa izolovať ostatných esperantistov od ich rodín a priateľov, nešíria nepriateľstvo voči iným skupinám ľudí. Fakt, že si môžu navzájom pomáhať (napr. nechávali u seba doma prespať esperantských cestovateľov skôr než vo svete začal byť módny couchsurfing) je málo na také obvinenie. A "laický apoštolát"? Ďalší emocionálne podfarbený nezmysel. Ľudia, ktorí sa s esperantom bližšie zoznámili, zvyknú v diskusii povedať, že je to dobrá vec, prípadne vyvracať najrozšírenejšie mýty. Rovnako sa bežní ľudia správajú, keď v spoločnosti príde reč na ich obľúbený fenomén, o ktorom ostatní vedia málo. To by sme zo sektárstva mohil obviniť hoci aj akvaristov, papierových modelárov alebo priaznivcov vedeckej fantastiky :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Existuju v esperano nadavky? Ak nie, nie je to jazyk v pravom slova zmysle :D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Esperanto je stále dobrá myšlienka

Esperanto je stále dobrá myšlienka. A bude ňou aj naďalej, lebo jazyk je hlavne nástroj komunikácie a esperanto je veľmi efektívny nástroj. Zavedenie esperanta ako medzinárodného jazyka by bolo rozumné riešenie viacerých problémov - ale kedy v histórii si ľudstvo vybralo rozumné riešenie, keď malo inú možnosť?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Myslim

ze ludstvo si nevybralo rozumne riesenie ani ked inu moznost nemalo:-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dôtazne žiadam dôkazy

vytáčajú ma odborníci na všetko, ktorí pod každým článkom o esperante zasvetene informujú, že je to mŕtvy jazyk a zlátanina sociálnych inžinierov. Prosím o nejaké dôkazy (vo vedeckom zmysle).

Napríklad:
Posledné esperatksé slovo vzniklo v 50 rokoch 20. storočia a posledný používateľ zomrel o 5 rokov na to. Ergo kladívko, esperanto je už mŕtvy jazyk.

Alebo:
Plán ovládnuť svet pomocou esperanta bol prijatý úastredným výborom Ilumiátov 4. októbra 1886. Zlepením jazyka bol poverený študent medicíny L. L. Zamenhof.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME