Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kde sa to v ľuďoch berie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Protiotázka: Prečo akceptovať, alebo tolerovať klamstvá a nepravdy?

Príklad: Kult Bociana sa rozšíril po Európe. Sú neškodný, iba si myslia, že spojenie vajíčka a spermie je "iba" teória, ktorá nikdy nebola skutočne preukázaná. Argumentujú, že všetok ten humbug s nemocnicami a pôrodmi spôsobila lekárska hobby, aby zneužila strach a neistotu budúcich mamičiek a otcov a vyždímala z nich peniaze. Veď predsa už staré mami vedeli, že deti nosí Bocian. A naša zlá a uponáhľaná doba, preplnená technológiami ničí túto dávnu tradíciu, jej pravdivú hodnotu a dobro, ktoré nám nesie. Preto členovia tohoto Kultu, pardón, už Cirkvi, boli práve uznaný, študujú prevažne na lekárskych fakultách,a by dokázali zvrátenosť tejto mäsiarčiny. A vydávajú články, a brožúrky a knihy, robia posedenia a pochody a... všetko preto, aby sme ich akceptovali a tolerovali. A dali šancu prezentovať svoje názory aj verejne, v televízii, či rozhlase. Nič viac nechcú, iba trošku tolerancie a toho "dobra."

Doplňujúca otázka: Prečo je obhajoba si stanoviska a diskusia "zlá"?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Obhajoba stanoviska a diskusia

Obhajoba stanoviska a diskusia určite nie je zlá. Zlá je však určite vtedy, ak je robená pod vplyvom emócie hnevu, strachu, nadradenosti, ublíženosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ak sa jedná o osobné témy je osobná reakcia normálna. A k tomu patria aj emócie. A niekedy sú emócie jediný spôsob dostať správu na tú druhú stranu. Bohužiaľ/našťastie (?)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

samozrejme

nie je to jednoduché. Pokiaľ sa však naučím vnímať zdroje svojich emócií, môžem emóciu nechať prejsť cez seba a potom konať, písať , rozprávať:-) akoby som to povedala ...konštruktívne, pokojnejšie, tiež akceptovať, presmútiť, argumentovať vecnejšie, ...
Je to cesta sebapoznania, ale to sme zas niekde inde, lebo poznať zdroje svojich emócií môže byť náročná a niekedy až nepredstaviteľná cesta. Jednoduchšie a priamočiarejšie je nechať sa nimi zaplaviť. Ale ako sa vraví v starých rozprávkach "Cesta priama je cesta do pekla".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Súhlasím, bol by to ideálny stav.

Dnes ráno som "diskutoval" s kresťanom, ktorý tvrdil, že holokasut spôsobili ateisti a luteráni (čo je pre neho to isté, pretože čo nie je katolík je ateista) a nacisti boli predovšetkým homosexuáli.

Myslíš, že je tam nejaká možnosť konštruktívnej, vecnej a pokojnej diskusie?

Najjedoduchšie riešenie je byť ticho a ignorovať ho. Ale nejako mi to pripomína tú jednoduchú, priamu cestu, ktorú spomínaš.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

rozmýšľam

niečo mi to pripomína - diskutovať s človekom, ktorý vlastne nechce diskutovať, ale len tasiť meč za svoju pravdu, je strata energie.
Kľudne ho ignoruj. On ide tou priamou cestou a nevidí iné cestičky. Priviesť ho však k diskusii je už výzva. Výzva k tomu, ako ho primäť bez straty kvetinky k tomu, aby o svojich tvrdeniach začal premýšľať cez iné okuliare. Kde prišiel a prečo prišiel k takým presvedčeniam? Doviesť ho k tomu, aby sám začal korigovať vlastné pravdy:-) A či to urobí? To už nie je tvoja vec. Ak chce zostať v tom svojom peklíčku, je to vec jeho rozhodnutia.
Náročné, náročné...:-) Všetko závisí od toho, koľko energie do toho chceš vložiť a či ti to vôbec stojí za to.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Problém osobného peklíčka sa často pretaví do spoločenského problému (príklad môže byť viac ako 400 amerických škôl, kde sa vyučuje kreacionizmus namiesto evolúcie. tento problém nastal za posledné dva roky, kde kreacionisti našli uplatnenie pre svoju šialenosť nielen na fórach a diskusiách, ale v parlamentoch a vládach a súdoch.)

Je to paradoxné, ale často mám pocit, že práve takéto diskusie sú jediným zdrojom skutočnej myšlienkovej opozície, ktorú títo ľudia stretávajú - čože, niekto si myslí, že Biblia nie je pravdivá? čože, evolúcia je nejaký fakt? čože, homeopatia nie je regulérna liečba? etc. Ale veď v kostole/doma všetci so mnou súhlasia.

SPoločnosť je prepojená nádoba a šialenstvo jedného ovplyvňuje ľudí okolo neho. Anonymná internetová diskusia určite nie je najvhodnejšia pomoc, ale môže pomcť vytvoriť aspoň nejaké základné brzdy, či ovplyvniť človeka tým "lepším" smerom. Ale je dos ť možné, že je to iba moja nádej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nuž

vraví sa nádej umiera posledná

Súhlasím, ale len po tú hranicu, po ktorú ich nebudeš odsudzovať za ich názor. Lebo namiesto toho, aby sa otvorili, teda aspoň pripustili aj iný názor, sa do popredia dostane ich svätá pravda a povinnosť ju obraňovať. Ľudia potrebujú niekam patriť, niečomu veriť a keď im chceš otvárať oči, ešte viac ich prižmúria a ešte ti dajú aj päsťou medzi oči:-) Berieš im ich istoty a to sa nerobí:-)

Ten katolík v tej inej diskusie (mrkla som tam), sa nedá o svojej pravde presvedčiť. Verí v chiméru Boha trestajúceho a spravodlivého len pre jednu vybranú skupinu ľudí. A/alebo je len veľmi nešťastný človek, ktorý sa plahočí životom a aby sa cítil lepšie, tak sa búcha do pŕs, aký je on spravodlivý:-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Skryté dobro

Napisala ste to velmi pekne. Som na blogu novacik, ale uz som pocitila " hnev" ludu a to som nenapisala nic, cim by som chcela provokovat. Je jednoduche pustit ventil vlastneho hnevu na anonymnej diskusii. Rozculovat sa, osocovat a hladat chyby. Chvalime malo, tesime sa zriedkavo, nahaname cas. Zabudame zit, vychutnat si malickost.Kazdy clovek ma v sebe dobro. Nechapem, preco ho niektori zamkli... sme tu len a kratko..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Velmi pěkný článek. :) Člověk, který chce poznat ducha lidí či společnosti, nepozná jej, zdá se, lépe než za anonymem... Skrývá sice svoji identitu, ale o to víc odkrývá své nitro. Mě udivuje jen to sebevědomí, ten pocit uspokojení, ví-li anonym, že za přezdívkou, vulgaritou a hnusem se přitom nenachází nikdo jiný než on sám. Ale nejde jen o anonymy, virtuállní svět, jak píšete, se stal zvláštním bojištěm za všemožné ideje a pravdy. O co méně jsou upřímně myšleny, o to víc zbraní a "zásadovosti".
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME