Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Farár Juraj Drobný: Vraj som homofób (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Roman,
pred pár rokmi (13. 7. 2009) som napísal tu na blog: "Sedeli sme v pivnici, popíjali a kecali a bolo nám fajn. Do toho fajn odrazu zaznela otázka, ktorej text si veľmi nepamätám, ale jej obsahom bolo zhruba nasledovné: "Juro, ako sa ty pozeráš na spolužitie homosexuálov, na sexuálne spolužitie?" Odpovedal som: "Z môjho pohľadu je takéto spolužitie hriechom." Videl som zadivenie a padla ďalšia otázka: "Tak prečo sa s M. objímaš?!" "Lebo ho mám rád," odpovedal som a vzápätí som si uvedomil, že teraz musím vyzerať ako pokrytec, alebo schizofrenik..." (http://jurajdrobny.blog.sme.sk...) .. u mňa sa odvtedy nič nezmenilo, teda až na pracovné zaťaženie, ktoré vzrástlo, ale to nemá s touto témou nič spoločné ..
juraj drobny
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Juraj

to vaše priateľstvo s Duglerovom mi trochu pripomína príbeh Thomasa Mora a Henricha VIII, aj ten pokúšal svedomie Thomasa Mora ...naštastie pre Vás to neskončilo až tak tragicky :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No, neviem

či je to adekvátne prirovnanie. Dulgerov nie je v pozícii Henricha VIII. a Drobný nič neriskuje, keď zotrváva na svojom postoji.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

...prirovnanie, je vhodné v tom že Dulgerov pokúšal Jurajove svedomie, lebo ako aj napísal dobre vedel aký je jeho názor na homosexualitu, ale čakal že zamení svedomie za lojálnosť k priateľstvu :-). I keď nešlo o život rozhodovanie bolo ťažké, veď išlo o priateľstvo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neviem, o aké hlboké

priateľstvo medzi nimi išlo. Nemyslím si, aj po Romanovom vyjadrení (niekde tu v diskusii), že tam išlo o vyžadovanie od Juraja, aby sa vzdal svojho presvedčenia. Ale ťažko sa môžem k tomu vyjadriť, nepoznám ich ani jedného ani ich vzájomný vzťah (priateľstvo).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Každý by mal mať to, po čom túži.

Problém je ale ten, že nie každý, kto po niečom túži, pre to aj čosi urobí.
Príklad: Niekto aktívne bojuje za práva inak orientovaných ľudí, iný sa skrýva a čaká, kedy sa to jeho túženie bude dať uskutočniť, lebo iní vybojujú za neho zákon.
Iný príklad: Jeden chodí, hľadá, až si konečne prácu nájde, potom sporí a nakoniec si kúpi trebárs drobnosť, po ktorej túži. Iný sedí doma, dáva si čúčo a čaká na dávky, aby si tú istú drobnosť mohol kúpiť. A jeho deti chodia bosé.
Veľa príkladov sa dá uviesť. Ale jeden problém by som uviedol ako podstatný, týkajúci sa obsahu článku.
neupiram práva nikomu a chem doriať každému po čom túži.
Ale mám otázku. Myslím, že pomerne zásadnú: Má dieťa právo túžiť po otcovi a matke?
Zatiaľ to v živočíšnej ríši vyzerá tak, že každý novonarodený cicavec má otca a matku. V živočíšnej ríši sa o potomstvo starajú niekedy obaja, inokedy iba matka, často sú potomkovia ponechaní svojmu osudu.
U ľudí sa obvykle o potomka starajú zdopovední rodičia, ktorí potomka splodili. Nie sme teda obyčajní cicavci, ale tvory s kultúrnymi a civilizačnými vlastnosťami.
malé deti sa obvykle nepýtajú a keď sa opýtajú a dostanú odpoveď, obvykle si myslia, že to je norma a tak to má byť. Preto vidíme pobehovať a hrať sa deti aj v utečeneckých táboroch, aj osadách a na miestach, kde by sme svoje deti nikdy nechceli vidieť. Tam to deti vnímajú ako čosi normálne, zdopovedajúce ich stavi, ich poslaniu na zemeguli. Nezamýšľajú sa nad tým. začínajú o tom rozmýšľať a hľadajú odpovede až keď si začnú uvedomovať, že sú žijúce bytosti.
Kto im vysvetlí, prečo nemali otca a mamu, ale mali dve mamy, alebo dvoch otcov? Pochopia? Samozrejme, ak nie sú tupé a ak si uvedomia, že aj to je život. Niektré deti z rozvedených rodín majú dvoch-troch otcov, prípadne mamy... Sú také deti šťastné?
Samozrejme, môžu byť šťastné. Ale je to pravidlo? O čo by sme sa teda mali snažiť? Aby boli ľudia šťastní a spokojní, alebo aby sa rozvádzali, alebo im zakazovať rozvody, alebo ich jednoducho dobre vychovávať k zodpovednosti a rozumnému prístupu k životu?
Nie je dobré vysmievať sa homosexuálom, alebo ich ponižovať. Aj k invalidom sa dnes správame inak, ako pred 100 rokmi. Dokazujeme tým svoj civilizačný vývoj a to, že nie sme strnulí, zabetónovaní v myslení.
Ale za štandard by som predsa len považoval klasickú rodinu s otcom a mamou. Toto považujem za normu. A či si iné partnerstvá osvoja deti, alebo budú mať svoje (inak splodené, alebo osvojené), to by som nechal na nich. Aj s otázkou "prečo nemám ocka a mamu" a s rizikom, že to dieťa nebude s vysvetlením súhlasiť.
Prečo? Lebo mať dieťa v takej rodine je iby splnenie túžby niektorého z partnerov a neznamená to automaticky túžbu dieťaťa. Ale riziko, že sa to dieťaťu, ktoré raz dospeje nebude páčiť, to riziko tu je.
A znášať ho a žiť s tým budú jeho dve mamy, alebo dvaja otcovia.
Ak niekto nepochopil, poviem to ešte presnejšie: Čie túžby sa naplňajú v homosexuálnom partnerstve s príchodom dieťaťa? Túžby inak orientovaných rodičov, alebo túžby dieťaťa?
Samozrejme, aj tu budú námietky, že "ani v hetero manželstve sa dieťa nepýta na svet...". Tobôž v zlých rodinných podmienkach. Samozrejme, hlúpa námietka. Prísť na svet ie je vymoženosť, ani zásluha. Námietky sa dajú vyťahovať vždy.
Netreba nikomu ubližovať, ale netreba tvrdiť, že v inak orientovanej rodine sa bude mať dieťa lepšie, ako v detskom domove a pod. Toto sú najčastejšie argumenty zástancov rodín neheterogénnych partnerov. Isteže. Ale ani totálnym blahobytom a láskou oboch partnerov zahrnuté dieťa v takej rodine nemusí byť nakoniec šťastné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Žiaľ, dieťa nemusí byť šťastné ani v klasickej rodine a je iste veľa detí, ktoré v nej šťastné nie sú. Žiadna záruka, že dieťa bude šťastné neexistuje. je možné sa iba o to snažiť - v akejkoľvek rodine.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nešťastné môže byť rovnako aj v teplej rodine. ale iba v teplej rodine nebude mať otca a matku ale dve čudné osoby, ktorých rolu nebude chápať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zato urcite budu chapat faktu, ze ziadnych rodicov nemaju.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ich rolu pochopí

úplne rovnako, ako by pochopilo rolu heterorodičov...za predpokladu, že ich nebudeš vychovávať ty - samozrejme...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nehnevajte sa (všetci) ale tot je klasický "argument". vždy! sa nájde nejaké nešťastné dieťa. ale ja neverím, že podmienky v hetero a homo rodine sú rovnocenné a ani nemôžu byť. národ si pokúšali vyformovať podľa svojej ideológie už komunisti. možno by sa im to podarilo, ak by ho mohli vymeniť. verím, že ani abcdlgbtifgk sa to nepodarí
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mas v tom zmatok

zabudol si na jedno dolezite slovicko v tej poucke:
ten strach je IRACIONALNY!!

Ked niekomu hovoris aby nepodvadzal manzelku, tak je tam racionalne vysvetlenie, ze porusuje zavazok ktory dal a nici vztah, ktory by mal budovat. Ked hovoris detom aby nemali sex bez trvaleho vztahu, tak sa ich tiez snazis racionalne varovat pred moznymi komplikaciami..

Ked hovoris niekomu aby nekradol, tak je tam tiez racionalne zdovodnenie, ze sa jedna o protizakonny a nesystemovy skutok.

Homosexual ale nie je ani protizakonny, ani ta nijak neobmedzuje, nenapada, nema ziaden vplyv na tvoj zivot.. je to clovek ako ty.. avsak z nejakeho iracionalneho dovodu mas neustale nutkanie bojovat, pisat, angazovat sa.. Takze definiciu splnas do bodky ;)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ukazkova propaganda - nadhera :D

Takze ked je sucastou definicie racionálny strach, predsudky, averzia až nenávisť , pre Teba staci, ze sam sebe si povies, ze to splna jedine slovo "iracionalny" a tym je definicia splnena do bodky. Vies co? Tvoj prispevok je zjavne iracionalny a preto si homofob - homofob roka
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nechapem

preco by som ja mal byt homofob???

mam strach z homosexualov? No ten s ktorym pojdem vecer na pivo z toho bude mat riadnu srandu, ked mu to poviem ;)

co som chcel ja povedat: Autor clanku vedome zamiena racionalne a iracionalne pohnutky. Ide este uplne dalej: podla jeho logiky nie je neverny manzelke, pretoze ma fobiu z nevery??? TO je jeho hlavny argument preco nezahybat? Pretoze je "zahybacofob"???
To musi mat jeho manzelka radost :)

racionalne je neskakat pod vlak - nerobi to z teba vlakofoba
iracionalne je utiect z miestnosti a odmietat tam vojst, pretoze na stene bol maly pavuk -> arachnofobia

jasne?

racionalne je nepodvadzat manzelku.. je na to milion racionalnych dovodov.. a to nie len strach z odhalenia
iracionalne je utocit na skupinu obyvatelstva pretoze sa ti nepaci ich sposob zivota.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

este raz

Ked je niekto iracionalny, tak to neznamena, ze je homofob. IBa zeby hej a potom si homofob aj ty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Lenže on iracionálne obviňuje

homosexuálov z údajného hriechu.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Mišo Šesták: Ako sa počas prvej svetovej vojny fotili akty 3 240
 2. Danica Chames: September je mesiac, keď treba veľa jesť... 732
 3. Miroslav Lukáč: Skutok sa nestal. Potom sa stal. A najhorší sa ešte len môže stať... 417
 4. Vladimír Hrach: Môj príspevok k dnešným protestom 310
 5. Stanislav Martinčko: Ako si kapitán, šéf a Béla pletú hrušky s jablkami! 287
 6. Marian Baran: Moja vlastná tráva 278
 7. Juraj Paškuliak: Uvravená teta 267
 8. Stanislav Martinčko: Pán premiér, je člen Kočnerovho gangu aj váš šéf? 228
 9. Mišo Šesták: Muž, ktorý nenávidel neveru 212
 10. Lórant Kulík: Foto-video reportáž: Ako premenil zahraničný turista košickú Hlavnú na bublinkovú show 209

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Nedotknuteľná indická krava Generálna Prokuratúra, hnus vraj poctiví prokurátori?
 2. Štefan Vidlár: "Poručíme slunci, vjetru..."
 3. Gabo Németh: Samota - poézia v srdci básnika
 4. Roland Ondrus: Môj sused erotický privát
 5. Vladimír Krátky: Brucho keď sa vzoprie, darmo máte zarobené vlastnou hlavou .
 6. Milan Rousek: 41. Kdo se s kým zná
 7. Patrik Mackových: Aj Microsoft podporuje svoje akcie odkupom. Trh tento postup výrazne oceňuje
 8. Milan Rousek: 40. Další postup
 9. Milan Lacúch: Kontroverzná téma ľudského utrpenia
 10. Filip Húšťava: Prečo sme založili nové odbory - na magistráte hlavného mesta

 1. Slovan Bratislava dosiahol historické víťazstvo, v Európskej lige zdolal Besiktas
 2. Do čoho peniaze určite nevložiť? Aké sú najhoršie investície dneška
 3. Nevšedné publikum slovanistu fascinovalo: Nikdy som to nezažil
 4. Protestujúci Kováčikovi: Nemáte čo robiť na prokuratúre (minúta po minúte)
 5. Černák sa na súde ospravedlnil Volzovej, že prijal objednávku na jej vraždu
 6. Prieskum Focusu: Smer vedie, SaS po vnútorných konfliktoch mierne klesla
 7. U Sakovej nakúpili policajtom testery na alkohol. Dvojnásobne drahšie ako Česi
 8. Bödör s Kočnerom volali Fica šéf
 9. Protestujúci vtrhli na zastupiteľstvo v Prešove, upokojovala ich polícia
 10. Slovan dostal ďalší trest. Bez divákov bude hrať aj proti Wolverhamptonu

 1. Fico bol Kočnerov šéf! Tu je dôkaz
 2. Zdiskreditovaný Truban si prestáva veriť: Pripúšťa koalíciu s Kiskovou stranou
 3. Keď Slovákov reprezentuje Kapitán :)
 4. Spory v KDH: Hlina sa po Mikloškovi, Palkovi a Záborskej rozhádal aj s Figeľom
 5. PS/Spolu nadraďujú registrované partnerstvá nad možnosť vzniku antificovskej vlády
 6. Figeľ spochybnil Hlinu na čele KDH: Droga progresivizmu nie je liek pre Slovensko
 7. Bödör si podľa Kočnerovej Threemy volával s Ficom
 8. Hovorkyňa Pochodu za život Cerovská: Náš postoj musíme demonštrovať aj počtom
 9. Eva Čobejová: Na pro-choice protest prišli aj satanisti. Kto podporí pochod za život?
 10. Dlhá cesta od kádehákov k progresívcom

Už ste čítali?