Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Farár Juraj Drobný: Vraj som homofób (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Roman,
pred pár rokmi (13. 7. 2009) som napísal tu na blog: "Sedeli sme v pivnici, popíjali a kecali a bolo nám fajn. Do toho fajn odrazu zaznela otázka, ktorej text si veľmi nepamätám, ale jej obsahom bolo zhruba nasledovné: "Juro, ako sa ty pozeráš na spolužitie homosexuálov, na sexuálne spolužitie?" Odpovedal som: "Z môjho pohľadu je takéto spolužitie hriechom." Videl som zadivenie a padla ďalšia otázka: "Tak prečo sa s M. objímaš?!" "Lebo ho mám rád," odpovedal som a vzápätí som si uvedomil, že teraz musím vyzerať ako pokrytec, alebo schizofrenik..." (http://jurajdrobny.blog.sme.sk...) .. u mňa sa odvtedy nič nezmenilo, teda až na pracovné zaťaženie, ktoré vzrástlo, ale to nemá s touto témou nič spoločné ..
juraj drobny
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > >>

Juraj

to vaše priateľstvo s Duglerovom mi trochu pripomína príbeh Thomasa Mora a Henricha VIII, aj ten pokúšal svedomie Thomasa Mora ...naštastie pre Vás to neskončilo až tak tragicky :-)
 

No, neviem

či je to adekvátne prirovnanie. Dulgerov nie je v pozícii Henricha VIII. a Drobný nič neriskuje, keď zotrváva na svojom postoji.
 

 

...prirovnanie, je vhodné v tom že Dulgerov pokúšal Jurajove svedomie, lebo ako aj napísal dobre vedel aký je jeho názor na homosexualitu, ale čakal že zamení svedomie za lojálnosť k priateľstvu :-). I keď nešlo o život rozhodovanie bolo ťažké, veď išlo o priateľstvo.
 

Neviem, o aké hlboké

priateľstvo medzi nimi išlo. Nemyslím si, aj po Romanovom vyjadrení (niekde tu v diskusii), že tam išlo o vyžadovanie od Juraja, aby sa vzdal svojho presvedčenia. Ale ťažko sa môžem k tomu vyjadriť, nepoznám ich ani jedného ani ich vzájomný vzťah (priateľstvo).
 
Hodnoť

Každý by mal mať to, po čom túži.

Problém je ale ten, že nie každý, kto po niečom túži, pre to aj čosi urobí.
Príklad: Niekto aktívne bojuje za práva inak orientovaných ľudí, iný sa skrýva a čaká, kedy sa to jeho túženie bude dať uskutočniť, lebo iní vybojujú za neho zákon.
Iný príklad: Jeden chodí, hľadá, až si konečne prácu nájde, potom sporí a nakoniec si kúpi trebárs drobnosť, po ktorej túži. Iný sedí doma, dáva si čúčo a čaká na dávky, aby si tú istú drobnosť mohol kúpiť. A jeho deti chodia bosé.
Veľa príkladov sa dá uviesť. Ale jeden problém by som uviedol ako podstatný, týkajúci sa obsahu článku.
neupiram práva nikomu a chem doriať každému po čom túži.
Ale mám otázku. Myslím, že pomerne zásadnú: Má dieťa právo túžiť po otcovi a matke?
Zatiaľ to v živočíšnej ríši vyzerá tak, že každý novonarodený cicavec má otca a matku. V živočíšnej ríši sa o potomstvo starajú niekedy obaja, inokedy iba matka, často sú potomkovia ponechaní svojmu osudu.
U ľudí sa obvykle o potomka starajú zdopovední rodičia, ktorí potomka splodili. Nie sme teda obyčajní cicavci, ale tvory s kultúrnymi a civilizačnými vlastnosťami.
malé deti sa obvykle nepýtajú a keď sa opýtajú a dostanú odpoveď, obvykle si myslia, že to je norma a tak to má byť. Preto vidíme pobehovať a hrať sa deti aj v utečeneckých táboroch, aj osadách a na miestach, kde by sme svoje deti nikdy nechceli vidieť. Tam to deti vnímajú ako čosi normálne, zdopovedajúce ich stavi, ich poslaniu na zemeguli. Nezamýšľajú sa nad tým. začínajú o tom rozmýšľať a hľadajú odpovede až keď si začnú uvedomovať, že sú žijúce bytosti.
Kto im vysvetlí, prečo nemali otca a mamu, ale mali dve mamy, alebo dvoch otcov? Pochopia? Samozrejme, ak nie sú tupé a ak si uvedomia, že aj to je život. Niektré deti z rozvedených rodín majú dvoch-troch otcov, prípadne mamy... Sú také deti šťastné?
Samozrejme, môžu byť šťastné. Ale je to pravidlo? O čo by sme sa teda mali snažiť? Aby boli ľudia šťastní a spokojní, alebo aby sa rozvádzali, alebo im zakazovať rozvody, alebo ich jednoducho dobre vychovávať k zodpovednosti a rozumnému prístupu k životu?
Nie je dobré vysmievať sa homosexuálom, alebo ich ponižovať. Aj k invalidom sa dnes správame inak, ako pred 100 rokmi. Dokazujeme tým svoj civilizačný vývoj a to, že nie sme strnulí, zabetónovaní v myslení.
Ale za štandard by som predsa len považoval klasickú rodinu s otcom a mamou. Toto považujem za normu. A či si iné partnerstvá osvoja deti, alebo budú mať svoje (inak splodené, alebo osvojené), to by som nechal na nich. Aj s otázkou "prečo nemám ocka a mamu" a s rizikom, že to dieťa nebude s vysvetlením súhlasiť.
Prečo? Lebo mať dieťa v takej rodine je iby splnenie túžby niektorého z partnerov a neznamená to automaticky túžbu dieťaťa. Ale riziko, že sa to dieťaťu, ktoré raz dospeje nebude páčiť, to riziko tu je.
A znášať ho a žiť s tým budú jeho dve mamy, alebo dvaja otcovia.
Ak niekto nepochopil, poviem to ešte presnejšie: Čie túžby sa naplňajú v homosexuálnom partnerstve s príchodom dieťaťa? Túžby inak orientovaných rodičov, alebo túžby dieťaťa?
Samozrejme, aj tu budú námietky, že "ani v hetero manželstve sa dieťa nepýta na svet...". Tobôž v zlých rodinných podmienkach. Samozrejme, hlúpa námietka. Prísť na svet ie je vymoženosť, ani zásluha. Námietky sa dajú vyťahovať vždy.
Netreba nikomu ubližovať, ale netreba tvrdiť, že v inak orientovanej rodine sa bude mať dieťa lepšie, ako v detskom domove a pod. Toto sú najčastejšie argumenty zástancov rodín neheterogénnych partnerov. Isteže. Ale ani totálnym blahobytom a láskou oboch partnerov zahrnuté dieťa v takej rodine nemusí byť nakoniec šťastné.
 

 

Žiaľ, dieťa nemusí byť šťastné ani v klasickej rodine a je iste veľa detí, ktoré v nej šťastné nie sú. Žiadna záruka, že dieťa bude šťastné neexistuje. je možné sa iba o to snažiť - v akejkoľvek rodine.
 

 

nešťastné môže byť rovnako aj v teplej rodine. ale iba v teplej rodine nebude mať otca a matku ale dve čudné osoby, ktorých rolu nebude chápať.
 

 

Zato urcite budu chapat faktu, ze ziadnych rodicov nemaju.
 

ich rolu pochopí

úplne rovnako, ako by pochopilo rolu heterorodičov...za predpokladu, že ich nebudeš vychovávať ty - samozrejme...
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

nehnevajte sa (všetci) ale tot je klasický "argument". vždy! sa nájde nejaké nešťastné dieťa. ale ja neverím, že podmienky v hetero a homo rodine sú rovnocenné a ani nemôžu byť. národ si pokúšali vyformovať podľa svojej ideológie už komunisti. možno by sa im to podarilo, ak by ho mohli vymeniť. verím, že ani abcdlgbtifgk sa to nepodarí
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

mas v tom zmatok

zabudol si na jedno dolezite slovicko v tej poucke:
ten strach je IRACIONALNY!!

Ked niekomu hovoris aby nepodvadzal manzelku, tak je tam racionalne vysvetlenie, ze porusuje zavazok ktory dal a nici vztah, ktory by mal budovat. Ked hovoris detom aby nemali sex bez trvaleho vztahu, tak sa ich tiez snazis racionalne varovat pred moznymi komplikaciami..

Ked hovoris niekomu aby nekradol, tak je tam tiez racionalne zdovodnenie, ze sa jedna o protizakonny a nesystemovy skutok.

Homosexual ale nie je ani protizakonny, ani ta nijak neobmedzuje, nenapada, nema ziaden vplyv na tvoj zivot.. je to clovek ako ty.. avsak z nejakeho iracionalneho dovodu mas neustale nutkanie bojovat, pisat, angazovat sa.. Takze definiciu splnas do bodky ;)
 

ukazkova propaganda - nadhera :D

Takze ked je sucastou definicie racionálny strach, predsudky, averzia až nenávisť , pre Teba staci, ze sam sebe si povies, ze to splna jedine slovo "iracionalny" a tym je definicia splnena do bodky. Vies co? Tvoj prispevok je zjavne iracionalny a preto si homofob - homofob roka
 

nechapem

preco by som ja mal byt homofob???

mam strach z homosexualov? No ten s ktorym pojdem vecer na pivo z toho bude mat riadnu srandu, ked mu to poviem ;)

co som chcel ja povedat: Autor clanku vedome zamiena racionalne a iracionalne pohnutky. Ide este uplne dalej: podla jeho logiky nie je neverny manzelke, pretoze ma fobiu z nevery??? TO je jeho hlavny argument preco nezahybat? Pretoze je "zahybacofob"???
To musi mat jeho manzelka radost :)

racionalne je neskakat pod vlak - nerobi to z teba vlakofoba
iracionalne je utiect z miestnosti a odmietat tam vojst, pretoze na stene bol maly pavuk -> arachnofobia

jasne?

racionalne je nepodvadzat manzelku.. je na to milion racionalnych dovodov.. a to nie len strach z odhalenia
iracionalne je utocit na skupinu obyvatelstva pretoze sa ti nepaci ich sposob zivota.
 

este raz

Ked je niekto iracionalny, tak to neznamena, ze je homofob. IBa zeby hej a potom si homofob aj ty.
 

Lenže on iracionálne obviňuje

homosexuálov z údajného hriechu.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Transparency International Slovensko: Čo je za úspechom kampane Kotlebovcov? 9 632
 2. Elena Antalová: Najväčší hnus máme doma 3 291
 3. Katarina Antenozio: Nástupište č. 21 2 372
 4. Ján Buocik: Tešíte sa na nový obchvat Bratislavy D4R7? Zbytočne! Ešte roky bude fakticky nepoužiteľný. 2 115
 5. Martin Borguľa: Kde je bývanie, tam vzniká rodina 2 084
 6. Pavel Weiss: Ako pomôcť zvládnuť obyvateľom prudký nárast cien bytov? 1 951
 7. Rudolf Pado: Kedy vyčistíme Liptovskú Maru? 1 422
 8. Miroslav Pollák: ĽSNS a demokrati na námestiach 1 214
 9. Ondrej Putra: Zmarené voľby? 1 147
 10. Jozef Kmeto: Kotleba cigánov miluje! 1 089

Rebríčky článkov


 1. Jozef Kovalík: Dym
 2. František Cudziš: Vede do vienka. XII.
 3. Zdeněk Kedroutek: Příběh „nových členských průkazů DPO SR“ – jeden velký podraz!
 4. Peter Slivovic: Tip na unikátne a pútavé čítanie
 5. Ivan Švajlen: Nenávidel. Teraz ku každému pristupuje so súcitom.
 6. Štefan Vidlár: Jak mňa zbili
 7. Ľudovít Herman: Ak prechovávame k deťom nevhodné romantické city, vôbec nie sme psychopati
 8. Martin Žilinčík: Čo najviac popudilo tento týždeň počas procesu
 9. Ján Buocik: Tešíte sa na nový obchvat Bratislavy D4R7? Zbytočne! Ešte roky bude fakticky nepoužiteľný.
 10. Víťazoslav Würschner: MUŽ TVORÍ A VYCHOVÁVA SVET (muža však vychováva žena)

 1. Petra Vlhová predviedla skvelý výkon v zjazde, v Bansku skončila šiesta
 2. Erik Kaliňák: Prečo by mi malo prekážať, že bol Fico v byte na Vazovovej?
 3. Miliónová firma bývalej čašníčky z cukrárne sa našla v dome jej rodičov
 4. Prvý McDonald´s na diaľnici je realitou. Pozrite sa, ako vyzerá
 5. Prieskum preferencií: OĽaNO stále rastie, Kiska predbehol PS/Spolu
 6. Vlhová v druhom zjazde atakovala elitnú desiatku, Shiffrinová na pódiu chýbala
 7. Liečili ho iba antibiotikami. Do troch mesiacov zomrel
 8. Vlhovej opäť tesne ušlo pódium. Shiffrinová vyhrala
 9. Z Kočnerovej knižnice vyplávali ďalšie podozrivé obchody s Bašternákom
 10. Diviaky sa počas špičky bezhlavo vyrútili na cestu. Pozrite si video

 1. Ožobračujú národ: Pellegriniho ľudia a oligarchu Výboha postavili pálenicu za štátne
 2. Dôchodcovia živoria: Kamarát expremiéra Fica Miroslav Výboh si užíva v Monaku
 3. Učitelia dostali omrvinky: Firma oligarchu Výboha bude opravovať pošty za milióny eur
 4. IQ 88,14
 5. Trnka priznal, že sa nechal Kočnerom opakovane korumpovať: Aj tak si chodí po slobode
 6. Trnka vypovedal v NAKA viac ako osem hodín: Nechá Smer Trnkovu výpoveď skartovať?
 7. Vdova po džihádistovi položila nórsku vládu
 8. Mikloško: Matovič nie je slušné Slovensko, voliť budem Kisku
 9. Nový Smer je horší, ako ten starý: Pellegrini, premiér SAD Zvolen
 10. Dračia krv v mágii a rituáloch

Už ste čítali?