Piatok, 19. január, 2018 | Meniny má Drahomíra, Mário

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O infantilných dobrovoľníkoch (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"zo strany aktivistov nejde o infantilnosť a snahu o premenu mesta na škôlku. Práve naopak. Ide o zdvihnutý prostredník všetkým tým, ktorí svojimi rozhodnutiami priviedli Bratislavu tam, kde je teraz."

Toto mi nepríde ako šťastný prístup. Jednoducho nemožno upozorňovať na problém tým, že ten problém ešte viac prehĺbim. Dobrovoľníctvo samo o sebe nie je zlé, ale jednoducho nemôže plniť funkciu, ktorú má v normálnom meste plniť samotné vedenie mesta. V Bratislave sa dobrovoľníctvo v posledných rokoch rozšírilo aj do takých oblastí, kde už fakt by pôsobiť nemalo. A to nič proti dobrovoľníkom, klobúk dole pred ich odhodlaním, ale ani pri ich maximálnej snahe skrátka nedokážu zmazať technologický či skúsenostný deficit. Taktiež by sa nemali politici, resp. konkrétny politik doc. Ftáčnik toľko pretŕčať s dobrovoľníkmi, pretože len sám si tým stolicuje do úvodu tráviacej sústavy. Jednak tým dáva najavo, že ako primátor zlyhal a ukazuje, že dobrovoľníci majú reálne väčšiu šancu na zmenu mesta ako politici, ale zároveň týmto legitimizuje a dáva požehnanie konaniu, ktoré sa ani na Balkáne neakceptuje. Výsledkom tak potom často je aj svojvôľa niektorých quasi doborovoľníkov a oportunistov, ako boli tí z Vrakune, po ktorých už možno povedať, že v tomto meste skutočne vládne anarchia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Chýba podpora mèdii.

Myslím tým nie informovanosť o zbieraní odpadkov, čo je síce bohumilá činnosť, no v médiách chýba informácia, kto menovite, úrad, štátom platený konkretny clovek, je za ten ktorý úsek, štvrť, sídlisko zodpovedný.
Kedysi bol denník Večerník.
Ten, aj ked bol hlásnou trúbou Mvkss aspom pranieroval, venoval sa činnosti mesta, tam zverejnovali problemy občanov a ako sa problém riešil.
No kto dnes tuto činnosť prevzal?
Mestské noviny síce par problémov zverejní, no nekonkretizuje.
Podľa poctu diskutujúcich v tomto blogu je vidieť ako občanom tohto mesta záleží na ich okolí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A cudujes sa, ze "obyvatelom" Bratislavy na okoli nezalezi...? Ved kazdy piatok poobede hromadne odidu na vikend domov tak naco sa zaoberat takymito "malickostami"... Tak sa potom "okraslovania" chytaju napr. clenovia okraslovacieho spolku, ktory je napojeny na jedneho z najvacsich prznitelov Bratislavy...a nielen Bratislavy
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pijavice

možno by stačilo poprosiť niektoré herecké a politické pijavice ktoré zhrabli lukratívne byty od mesta za babku , aby to teraz odrobili na verejnoprospešných prácach... alebo zasponzorovali dákych upratovačov...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Citácia

"Keďže sú (čo nie je zvyčajne pravda) riešené bez účasti odbornej verejnosti, nemajú hodnotu a preto by nemali byť realizované vôbec."

Nehovorím že toto tvrdenie nieje pravda. To mi ale nebráni vás pán bloger s prehladom poslať dočerta.

Odborná verejnosť riešila stavby a dekorácie v Bratislave desaťročia. Dnes je časť infraštruktúry v dezolátnom stave pretože zodpovedný a odborná verejnosť nato kašlú.

Prajem príjemný deň.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

chybka...

Nie "vás pán bloger", ale autora tvrdenia :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ukazuje sa,

že Bratislava nie je ničím iným,než najväčším "valalom" na Slovensku...(Pre hrdých a nedovzdelaných občanov Bratislavy : VALAL = DEDINA )
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Odtrhnutá elita

Problémom Slovenska je od reality (či zvyšku spoločnosti) úplne odtrhnutá elita. Oni by chceli všetko riadiť, usmerňovať, ale proste nemajú oporu a ako píšeš, ani sa nesnažia ju získať.

Toto ich videnie hovorí samo za seba
" infantilná metropola, kde o podobe verejných priestorov nerozhodujú architekti, dizajnéri a urbanisti, ale ktokoľvek "

To je ich nočná mora. Že sa spoločnosť zaobíde bez ich blahorodia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Suhlasim s autorom a čosik dodávam...

Vyborna reakcia.

Skutocne exisuje priepast medzi odbornou a laickou verejnostou. Mozno je to sposobene aj tym, ze odbornici su primarne motivovaníuspokojenim investorov a zial je stale citit rozdiel v pristupe Ja a Ty vs. Ballymore...

Nad ramec toho co pise autor este za seba dodavam:

1. Nie je dôvod na to, aby sa odborna verejnost pasovala do pozicie, ze len jej je vyhradene vyjadrovat sa a tvorit verejny priestor. Je to taky chory pristup, ako je samosprava rôznych odvetvi, co vedie k ich uzatvoreniu sa a odtrhnutiu od reality (nehooriac o inych nesvaroch).
Ak chce odborna verejnost vstupovat do diskusie, musi presvedcit o svojom vkuse a schopnosti riesit situaciu. Snazit sa vytlacit ine aktiviy ich kritikou bez akejkolvek alternativnej ponuky a vytvorit si tym snad priestor na komecne riesenie je podla mna prezitok starych cias byrokracie a aparatcikizmu, dnes nikto netuzi byt sikanvany za to, ze si na fasadu neodsuhlasil kocecky ako na dalsich siestich zateplenych panelakoch, ale trojuholnicky a pre mna za mna nech si tam ma aj trpazlikov. Pokial nejde o moralne a spolocensky - nazvime to pracovne veľmi mierne, aby sme sa neodklonili diskusiu od podstaty - kontroverzne veci (napada ma pornografia, hanobenie rasy a pod.), aspon sa z takeho bloku stane orientačný bod, ak už nám nesedí vkusom. Samozrejme, aj ja vnímam niektoré veci ako nevkusné, ale práve pre rozmanitosť názorov si netrúfam dirigovať ostatných nad rámec vyššie uvedeného - nakoniec väčšina výsledkov sú skôr konzervatívne riešenia a to platí aj na prípané gýče. Inak vdaka za dobrovolnikov, nech ich je co najviac, takáto kritika odbornej verejnosti ma skôr odpudzuje, skutočne prvé, čo ma napadne je, že je to vyplakávnaie, že im nechce nikto zaplatiť za ich super nápady resp., dať priestor na realizáciu ich ega. Mňa doteraz veľmi nepresvedčili a takýmito vyjadreniami už vôbec nie.

2. Ešte jeden postreh k dobrovoľníkom:
Žiadne úrady, žiadna verejná moc nepostihne 100%-tne prístup časti popuácie, ktorá bude
-sprejovať na budovy
-vytvárať čierne skládky
-odhadzovať ohorky cigariet
a pod.
Títo ľudia to robia "dobrovoľne" a žiaľ prirodzene takí sú, teda nemajú pracovnú dobu. Tvoria síce malé %-to populácie, ale robia veľké škody, hlavne na morálke nás ostatných. Na každého takéhoto občana by bolo treba 2-och policajtov (aj 3-tieho, ak by sme chceli vtikovať na ich účet, že potrebujú jedného, ktorý by ich riadil).

Jednou z odpovedí je práve pozitívne dobrovoľníctvo, ktoré nám "šedým" dáva nádej a rovnako nás tiež vychováva, že netreba podliehať skepse a frflaniu typu nie sú peniaze, úradníci sú takí a takí, všade sa kradne, to ja sám predsa nemôžem ovplyvniť atď. Dobrovoľníctvo je zdravou a pozitívnou odpoveďou. Svedčí o zdravej a životaschopnej spoločnosti, jej húževnatosti pobiť sa o to dobré, čo nás možno raz dovedie tam, kde by to chcela mať aj odborná verejnosť - že budeme všetci super estéti.

Ideálne by bolo, ak by odborná verejnosť dokázala s dobrovoľníkmi spolupracovať. Ale to ona by ich mala presedčiť o svojej užitočnosti. Dobrovoľníci to roba nezištne a svojou aktivitou už prekročili svoj tieň. To sa po prečítní článkov odbornej verejnosti o nej podľ amňa povedať nedá. Pritom si trúfam zároveň vysloviť aj uznanie, že odborná verejnosť má mnohé dobré nápady. Je ale jej úlohou nadchnúť pre ne nás a aj niečo obetovať, ak si chcú jej členovia vytesať svoj estetický pomník slávy.

Asi by sa mali stať dobrovoľníkmi ;-)...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo je to ten "kochlík"?

Stratil som sa už v prvom odstavci... mohol by autor používať slovenský jazyk, aby som nemusel hľadať, čo vlastne tí dobrovoľníci robia?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Po slovensky to je, ale teda z narecia. Spisovne povedane, kvetinac.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ti co do kochlikov sadia

a nasledne ich aj polievaju, dobre vedia co to kochlik je, ostatni hladaju vyznam slova kochlik...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A mestski uradnici

aspon trolluju diskusie na Sme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

alebo črepník.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mala to byť reakcia na príspevok http://blog.sme.sk/diskusie/dp...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jakub

Ešte by som dodal, že každý dobrý skutok musí byť po zásluhe potrestaný. To si teda dovoľujú čosi upratať
a trošku skultúrniť a to bez "bumážky"
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Problém je, že zničené a zanedbané

časti mesta to neopraví, len zakryje - aj to spravidla veľmi insitným nevkusom, s akým som sa ešte mimo Bratislavy nestretol. Takže výsledným efektom nie je ich zakrytie, ale zvýraznenie. Ochotnícka práca skrátka nemá a ani nemôže a nesmie nahrádzať zanedbané ignorované základné povinnosti mesta! Práve o to sa Ftáčnikovci a ich naivní kolaboranti usilujuú. Práve preto podobné diskusie vyvolávajú zriadenci J&T a magistrátu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

možnože

Zaujímavé je, že peniaze a voľný čas aj energiu do toho dávajú ľudia ktorým úprimne záleží na vzhľade a funkčnosti životného priestoru.
Keby kritici navrhli ,podľa nich, vkusnejšie riešenie nezištne, uveril by som, že im ide o tvár mesta. Keď len naprázdno tliachajú, netuším o čo im ide.
Veď čo je väčšia odmena ako pocit z dobre vykonanej práce?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Haha tak tak

To je fakt strašné ked niekto natrie zábradlie na bielo-červeno tak ako má byť a bolo kedysi akurát že po 10-tich a viac rokoch je už iba hrdzavé...ja v tom vidím len poukázenie na to že ani základné veci nevie mesto robiť a teda obnovovať to čo tu už je a bolo len sa to musí udržiavať. To že tu existujú dolepené chodníky a obrubníky a cesty staré 50 a viac rokov pomaly, je už vec iná a to už dobrovoľníci sotva opravia. Tona nezamestnaných ale nemá im kto strčiť farbu do ruky aby aspoň obnovovali to existujúce, upratovali a revitalizovali a na to nepotrebujú odborný dozor architektov si myslím. Proste tento štát je v rozklade a Bratislava je výstavná skriňa rozkladu. Grc.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME