Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako je to s príčinami nehodovosti. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ako poloprofes vodic so 100 000 km rocne suhlasim s clankom. Policajti pokutuju rychlost, alkohol a telefonovanie. Ale nespravny sposob jazdy,, kedze sa tazko dokazuje, tak to nik neriesi. Polsedne roky na slovenskych cestach je stale horsia situacia, ako ludia jazdiA. Ja som naposledy dostala pokutu za rychlost na oblubenom mieste pod Pristavnym mostom, za kruhacom smer Pristavna ulica. Ked som sa ich pytala preco meraju na mieste kde sa nehody nestavaju lebo tM uz nie je krizovatka ani chodci a cyklisti, tak mi povedali, ze to je prevencia kolizii hore na kruhaci. Ked ma skasirovali tak sa zbalil fidlatka a prestali s prevenciou na kruhaci a sli ju vykonavat niekde inde
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

s tym OP si teda riadne mimo ...
ano, OP nie je povinnym dokladom potrebnym na vedenie motoroveho vozidla, tym je len VP, STK/EK, biela karta ...
avsak pri kontrole je policajt opravneny zistit totožnost vodica, co sa da len na zaklade OP ...
takze zaver: nemusis mat OP pri vedeni vozidla, avsak pri kontrole sa nevyhnes predvedvedeniu na stanicu, pokial policia tvoju totoznost hodnovernym sposobom neoveri ... tak si vyber, ci budes hrat mudreho, alebo radsej ten OP budes nosit pri sebe ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

OP musis mat stale pri sebe. Nie je to predpisany doklad na vedenie vozidla, ale vzdy ked ides z domu niekam mas mat doklad totoznosti (OP,pas). A kazdy policajt je opravneny od teba tento doklad pozadovat. Aj dopravak. Ak ho nemas pri sebe je policajt opravneny ta predviest na utvar PZ za ucelom zistenia tvojej totoznosti. A je opravneny ta zadrzat na 24 hodin. Takze radsej neriskuj a ten OP nos stale pri sebe. A na vyzvu policajta mu ho radsej predloz a nemudruj ze na to nema opravnenie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nemá na to oprávnenie

Je to Dopravný policajt.
Ak nie je všeobecne záväzným právnym predpisom ustanovená povinnosť mať pri vedení vozidla iný doklad, vodič nie je povinný takýto doklad predložiť ku kontrole policajtovi, ktorý vykonáva dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

§ 18 Oprávnenie požadovať preukázanie totožnosti

(1) Policajt je oprávnený vyzvať osobu, ak je to potrebné na plnenie úloh podľa tohto zákona, aby preukázala svoju totožnosť dokladom totožnosti9).

(2) Namiesto dokladu totožnosti podľa odseku 1 môže osoba predložiť a) preukaz poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, b) preukaz člena vlády, c) služobný preukaz sudcu, d) služobný preukaz prokurátora, e) služobný preukaz príslušníka ozbrojeného zboru, f) služobný preukaz príslušníka Národného bezpečnostného úradu, g) potvrdenie o odovzdaní, strate alebo odcudzení občianskeho preukazu.

(3) Ak vyzvaná osoba odmietne preukázať svoju totožnosť podľa odseku 1 alebo 2, policajt je oprávnený takúto osobu predviesť na útvar Policajného zboru za účelom zistenia jej totožnosti.

(4) Ak vyzvaná osoba nemôže preukázať svoju totožnosť podľa odseku 1 alebo 2 a ani po predchádzajúcom poskytnutí potrebnej súčinnosti nemôže hodnoverne preukázať svoje meno a priezvisko, dátum narodenia a adresu bydliska, policajt je oprávnený postupovať podľa odseku 3. Hodnovernosť preukázania mena a priezviska, dátumu narodenia a adresy bydliska posudzuje policajt podľa dôvodu zisťovania totožnosti osoby.

(5) Policajt je povinný odovzdať predvedenú osobu orgánom činným v trestnom konaní, inému príslušnému orgánu alebo príslušnému zariadeniu, ak zistí, že sú dôvody na jej odovzdanie, inak osobu ihneď prepustí.

(6) Ak ide o osobu vyhlásenú za nezvestnú, policajt o jej nájdení vyrozumie toho, kto nezvestnosť tejto osoby oznámil. Ak táto osoba nie je plnoletá, odovzdá ju zákonnému zástupcovi alebo príslušnému orgánu alebo príslušnému zariadeniu; ak ide o osobu pozbavenú spôsobilosti na právne úkony, odovzdá túto osobu jej zákonnému zástupcovi alebo príslušnému zariadeniu, a ak ide o osobu duševne chorú, odovzdá ju príslušnému zariadeniu.

(7) Ak policajt nezistí totožnosť osoby do 24 hodín od jej predvedenia, je povinný túto osobu prepustiť.

(8) O predvedení a odovzdaní osoby napíše policajt úradný záznam.

(9) Ak osoba pri plnení služobných úloh alebo v súvislosti s nimi preukáže podľa osobitného predpisu svoju príslušnosť k Slovenskej informačnej službe alebo k Vojenskému spravodajstvu, policajt preverí túto príslušnosť v evidencii Slovenskej informačnej služby alebo Vojenského spravodajstva. Ak sa preverením potvrdí príslušnosť osoby k Slovenskej informačnej službe alebo k Vojenskému spravodajstvu, policajt ďalej totožnosť nepreveruje.

PISE SA POLICAJT A AJ DOPRAVAK JE POLICAJT
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

iba mimo auta
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Co mimo auta?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

človek s občianskym = občan.
občan vedúci vozidlo = vodič.
vodič nie občan.
teda počas vedenie z hľadiska zákona si vodič a tak sa vzťahuje len a výlučne zákon o cestnej premávke. zdal som tú otázku MINV uvidíme ako sa t stým byvysporiadajú
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja si vyprosujem,

aby ma niekto zbavoval občianstva, keď vediem vozidlo.

A tá úvaha, že počas vedenia vozidla sa na mňa vzťahuje len zákon o cestnej premávke - absurdné. To by som počas vedenia vozidla mohol niekoho zavraždiť a nemohol by som za to byť potrestaný, pretože zákon o cestnej premávke nič také nehovorí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

treba asi zopakovať, že je to vzťahu k cestnej kontrole.
nepochopili sme sa. občianstvo nie je pozastavené. zo zákona jasne vyplýva, že policajt musí medzi občanom a vodičom rozlišovať. To ako keby, si na colnici pýtali vodičský preukaz, pretože idete autom. Myslím si že občiansky si môže pýtať až potom, ak je zistený priestupok.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Na com ficis???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

aha, takze kludne mu mozem pri cestnej kontrole predlozit vodicak nie moj, ale kolegov, a vsetko je v poriadku, vsak odkial by mal policajt vediet ze to nie som ja ? kedze podla teba nema pravo zistovat moju totoznost, tak mu mozem predlozit doklady v podstate kohokolvek a tvrdit ze ta fotka spred 10 rokov to som fakt ostrihany ja ... dobre som ta pochopil ? :-DDD
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

čo je zákonom dané, je zákonné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pochopil som spravne, ze policajt ma opravnenie vyzvat kazde 10 rocne decko na ulici na preukazanie totoznosti, a pokial to decko nepreukaze totoznost obcianskym (ktory este nema), tak ho moze predviest na policajnu stanicu za ucelom zistenia jej totoznosti???
Ako je to pri detoch?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak to zasa nie. Ale obcan ktory ma op ho musi mat pri sebe.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME