Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Možná príčina Terchovskej katastrofy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Aaa, opat tu mame teoriu o vytlacani mrakov. Vies ju nejako dokazat meranim, zaznamom z meteo radaru , zaznamom z druzice, matematickym modelom a podobne ? Co na to vravia meteorologovia ?

Je to teoria platna univerzalne na celej planete od rovnika az k hranici polarnych oblasti ?
 

 

Kravčík, tento blog je opäť len zmesou demagógie a ideológie, kde odbornosť je vytlačená úplne do ústrania, až sa celkom stratila. Spájate si čokoľvek s čímkoľvek a bavíte svoje publikum. Pochopte konečne, že o počasí v Európe sa rozhoduje v prvom rade nad Atlantickým oceánom.
.
Len stručne. Aké bolo počasie na Slovensku v posledných dňoch? Na jednej strane prevláda(-lo) severné prúdenie vzduchu, ale napr. teploty v Nórsku presahovali vyše 30 stupňov, preto aj tento vzduch od severu bol tiež horúci, čo sa prejavuje stále teplými dňami. Na druhej strane od juhu nad naše územie zasahuje tlaková níž, čo znamená teplý vlhký vzduch a z toho vyplývajúce početné zrážky, búrky a prehánky. To, čo sa udialo aj v Žiline a aj vo Vrátnej doline je len dôsledok kombinácie týchto dvoch meteorologických fenoménov, horúci vzduch od severu spôsobuje výdatnejšie vyparovanie, ktoré samo o sebe by zapríčinilo zrážky, a do toho ešte zasahuje tlaková níž od juhu. To je skutočný dôvod, prečo boli tie zrážky tak extrémne výdatné a ich následky také rozsiahle.
.
Nedémonizujte ľudskú činnosť či nečinnosť na vplyv počasia u nás a na dôsledky z výčinov počasia. Aj to, čo sa udialo v počasí na Slovensku v posledných dňoch sa dá jednoducho a bez politického pátosu rozumne a jednoducho vysvetliť.
.
Myslím si, že svojimi blogmi viac škodíte úsiliu tých ľudí, ktorí majú naozaj ekologické zmýšľanie.
 

 

Toto, čo píšete sa dá pomenovať "paušálna štandardizácia odborných znalostí v oblasti geológie, hydrológie, klimatológie i klimatických zmien". To som napísal v druhom odstavci článku. Máte niečo proti tomu?
 

 

Nie, mne nevadí, že ignorujete odborné analýzy, ktoré sú pre vás len akousi "paušálnou štandardizáciou odborných znalostí v oblasti geológie, hydrológie, klimatológie i klimatických zmien". To je váš problém.
.
Som však proti demagógii, ktorú šírite v ďalších troch odsekoch. Pre tieto vaše tvrdenia neexistuje jeden relevantný dôkaz. Hľadať v tomto prípade príčinnú súvislosť medzi "chránenou a zdevastovanou krajinou" a jej možným ovplyvnením počasia je hlúposť.
.
Korunou všetkého je, ako takmer podsúvate čitateľom zodpovednosť za "Terchovskú katastrofu" Ficovej vláde, pretože zrušila váš finančný zdroj pre tzv. revitalizáciu krajiny podľa vášho vzoru.
 

s tymi odbornikmi to mas tazko

Ja nechcem sirit paniku, ale uz roky poukazujem na potencialne nebezpecenstvo, ktore podla mna hrozilo aj teraz. Ak by ta hlavna vlna zrazok spadla 1-2 kilometre juhozapadnejsie, mohlo dost k zosunu zeminy a kamenia do hrdla Vahu pri Dubnej skale. Je tam niekolko zosuvnych svahov, ktore sa prestali pravidelne monitorovat.
Takto moze teoreticky dojst k zahataniu koryta Vahu, ktory by sa zacal hromadit. Mohol by ohrozit Vrutky, ale to si nemyslim, je to velmi silna rieka s vysokym sklonom. Takze sa da predpokladat, ze by tu hradzu coskoro pretrhol.
Vytvori sa povodnova vlna, ktora dorazi do vodnej nadrze Zilina a tato vlna by ju mohla teoreticky prerazit. Zvysok si radsej nepredstavujem.
 

 

A teoreticky dnes padne meteorit a znici celu zem.
 

Fra....

suhlasim stym co pises , ze "...o pocasi v Europe sa rozhoduje v prvom rade nad Atlantickym oceanom". Je treba ale dodat, ze urcity ucinok maju aj vodne plochy ako napr. priehrada pri Dobsine (Dedinky), Liptovska mara, Gabcikovo atd. Masa vody zadrziava teplotu dlhsie ako prilahla zem (les, polia, atd. a to tiez prida k zmene prudenia vetra a tym aj zmenu pocasia v ich bliskosti.
Mam iba nieco cez 70 rokov a ja sa pamatam, ze v nasej dedine sme sa ako deti cez zimu sankovali (kedze cez zimu nasnezilo aj meter snehu). Po postaveni Dobsinskej priehrady, v nasom okoli postupne prestavalo snezit a v poslednych rokoch uz ani nesnezi. Taktiez v okoli sa kazdy rok prezenie poriadna veterna smrst a narobi velku skodu na stromoch - vsade vidno iba polomy - krajina sa velmi rychlo meni. Teraz okolite kopce vyzeraju ako Kralova hola - bez stromoch. Je to chranene uzemie na okraji Slovenskeho raja.
Neviem, ci sa vobec podari lesnikom z urbarskeho spolku, ako aj lesnikom obhospodarujucim lesy Spisskeho biskupstva tie kopce este zalesnit.
Je skoda, ze Slovensko nema vobec viziu ako pracovat s prirodou.
Ani polnohospodari sa nestaraju o prirodu tak ako predtym. V PP pred niekolkymi rokmi voda z poli zatopila pivnice na jednom sidlisku len preto, lebo tkz. polnohospodarsky odbornici pri pestovani zemiakov zorali pole tak, ze urobili brazdy z kopca smerom k bytovkam a nie podzlzne. Tym urobili stovky malych kanalov smerujucich z kopca priamo na bytovky. Stacilo potom aby prisla vacsia burka a tie brazdy sluzili ako kanale na rychle stekanie vody a voda brala aj podu, takze sidlisko po dazdi bolo plne bahna.
Nakoniec aj asfaltovane ulice menia pocasie. Zistilo sa, ze napr v Prahe je vzdy o niekolko stupnov vyssia teplota ako na jej okoli, pretoze asfalt lepsie zachytava slnecne teplo a ho aj dlhsie zadrziava.
To iste meranim a dlhodobym pozorovanim zistili napr, v Los Angeles, kde pri nakupnych striediskach su parkoviska aj pre 40 tisic aut. Taka velka asfaltovana plocha ma vyznamny podiel na zmenu pocasia. V Los Angeles niekolko krat do roka maju tak velke burky a veterne smrste, ze vietor palahku prevracia na dialnici aj plne nalozene tiraky. Ked pride lejak, tak rieky Los Angeles a San Gabriel beru so bebou aj plne nalozene nakladne auto s betonom. Taketo zabery niektore TV vysielaju pre zabavu.
 
Hodnoť

tu v Bratislave

prave poprsalo a viem dokazat, ze na rozhorucenych asfaltovych plochach sa voda vyparila v priebehu polhodiny. Zem s listim v lese asi nebude takrzohorucena ako zem pokryta spriemyselnenym ciernym kobercom z ropy...to asi nie je normalne, mat okolo seba cierne chodniky, cesty, sive panele...sklenene klimatizovne OC...les a luky mame asi o to radsej...
 

prosim ta,

taketo bludy tu ani nepis.
vsetci predsa dobre vieme, ze kazda kvapka, ktora dopadne na beton, asfalt alebo plechovu strechu, je OKAMZITE odkanalizovana do najblizsieho potoka/rieky, ktorou opusti nasu krajinu a uz NIKDY sa sem nevrati...fnuk :'(
voda sa predsa odparuje jedine z travy, jazierok a vodnych zahrad. kolkokrat ti to ma majster K. vysvetlovat? co vobec necitas jeho clanky...? :-D
 

:-)

veru moc necitam...ked je teplo odpari sa ci je na trave ci na asfalte, mozno vo flasi ked je kvapka, je to trochu inak...
 
Hodnoť

Príčinou je povinné očkovanie

Podľa mňa príčinou Terchovskej katastrofy je poviiné očkovnie malých detí :)

Je to zaujímavé, ako sa SME snaží publikovať oponentúru rôznym "konšpiračným" teóriám, vysvetľovať rôzne bludy (aj dnes je zaujímavý článok o využívaní ľudského mozgu). A zároveň preferovať názory pána Kravčíka, ktoré sú v rozpore s názorom príslušných odborníkov.

Je to pekná ilustrácia toho, že vedecké je nakoniec to, čo za vedecké považuje dotyčný subjekt.
 

Vadí vám iný názor?

To vadi aj ideológom...
 

mne určite nevadí

Mne určite iný názor nevadí. Aj legitimitu použitia rôznych metrov v rôznych prípadoch SME akceptujem. Je to ich médium, majú na to plné právo. Rovnako, ako je mojim právom sa nad tým pozastaviť.
 

Názor

Iný názor nevadí, vadí mi ohlupovanie ľudí s cieľom dostať sa k fondom. Pán si môže stavať prehrázky za vlastné, resp. v obciach, kde sa dohodne. Je to za pár korún, urbárnici mu drevo dajú aj zadarmo, veď ich to bude chrániť aj pred storočnou vodou. Alebo nie?
 

hmmm

definuj tých "príslušných odborníkov"... nech sa pobavíme všetci... :-))
 

vodohospodári

tak, ako SME za odborníkov na očkovanie označuje lekárov, farmaceutov. A podobne iných za odborníkov v ďalších odboroch. A ide mi hlavne o ten rozdiel v prístupe: v jednom prípade sa odvolávať na odborníkov v bežnom slova zmysle, ale u názorov pána Kravčíka sa zrazu na názor rovnako považovaných odborníkov v danej oblasti (vodohospodárov) už neodvolávať, resp. akoby toto nebol prípad odbornými kruhmi neakceptovaného názoru.

Explicitne: nemám záujem sa teraz baviť o tom, či sú názory pána Kravčíka správne, odborné, alebo aké. Zvlášny mi príde rozdielny meter, ktorý používa SME.
 

 

O tom, či ja napíšem blog rozhoduje redakcia SME. Vy píšete blogy na objednávku niekoho? Divne...
 

Ktorých odborníkov,

prosím menovať a tiež aj ich diela, veľmi rada by som si ich prečítala. Empíria sa vo vedeckých kruhoch nenosí, zvlášť, ak ide o dôkaz správnosti teórie a či to neplatí aj naopak?
 

zivotne prostredie je omnoho zlozitejsi

systém, ako sa zdá z okna paneláka alebo ako si ho predstavujú ľudia typu p. Pospíšila, všetko so všetkým súvisí.. nie je v silách ani v možnostiach bežných ľudí poznať ani ovládať množstvo zákonitostí, ktorými sa príroda riadi... verte trochu aj ľudom, ktorí sa tejto oblasti venujú alebo stačí úplne obyčajný "sedliacky" rozum, ktorým sa riadili ľudia v minulosti bez špeciálneho vzdelania, ale s úctou a pokorou k prírode... to bezduché drancovanie nám príroda vráti a už aj vracia... nie ona nás potrebuje, ale my ju..
 
Hodnoť

Vytláčanie again

A zasa raz vytláčanie.
Kravčík, vy máte fakt sklerózu. Pred pár dňami ste sa tu zavzdušňovali nad prietržou mračien v MESTE Žilina. V tom meste, ktoré je len neďaleko od Vrátnej. To si vytláčajú teplý vzduch navzájom, že raz terchovčania žilinčanom a o týždeň na oplátku vidly do zadku, alebo teda výtlak od žilinčanov terchovčanom?
A mohli by ste si už niekde dať overiť tú svoju teóriu o ochladzovaní Zeme (planéty) prostredníctvom vyparovania vody. Vlastne ani nie, neskúšajte to. Dozvedeli by ste sa len toľko, že je to sprostosť a každý overovateľ by vám prstom ukázal na Mesiac, na ktorom sa žiadna voda nevyparuje, no napriek tomu nie je rozžeravený do biela od prebytku "produkcie tepla".
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Jozef Sitko: Neslýchaná vulgárnosť Počiatka, Trnku, Jankovskej a ďalších! 623
 2. Martin Borguľa: Kde je bývanie, tam vzniká rodina 411
 3. Maroš Chmúrny: Zodpovednosť podľa Fica 400
 4. Stanislav Martinčko: Veľká radosť psa generálneho prokurátora D. Trnku ! 275
 5. INEKO: Ako odvolať Bugalu či Kováčika 199
 6. Jozef Šátek: Kto je zodpovedný za blamáž v prípade D. Trnku? 179
 7. Ivan Holko: Ktoré korenie je bezpečné pre psy? 172
 8. Július Kovács: Šamorínsky vodný zdroj vody je schopný zásobiť polku Slovenska, ale Most HID ho ničí. 160
 9. Miroslav Lukáč: Nezabudol Fico pri výkupnom medikov na ďalších študentov? Čo tak celkový zákaz vycestovať? 157
 10. Monika Nagyova: Denník starej dievky - Och, aké škaredé sú moje rúčky bez obrúčky 151

Rebríčky článkov


 1. Andrea Fuglíková: Strategie vojenského výcviku, které můžete použít ve svém podnikání
 2. Martina Meriačová: Svojich tieňov sa viac nebojím. .
 3. Ľudovít Herman: Páčilo by sa mi byť homosexuálom...
 4. Štefan Vidlár: Predceda Andrej
 5. Milan Kulkovský: Nechcem byť Catmann, ale občas by to nebolo od veci...
 6. Ján Franz: Čiernobiela krajina
 7. Milan Lacúch: Uvidel som smrť!
 8. Július Kovács: Prečo Kotleba rastie, lebo neprotestuje pred prázdnymi budovami potme.
 9. Ľudovít Herman: Ja voliť nepôjdem. No a čo!
 10. Simona Mačorová: Sexuálna Výchova

 1. Vypovedal Haščák aj Bödör. Výrobca zbrane dostal podmienku (minúta po minúte)
 2. Šéf komanda potvrdil sledovanie Kuciaka, Threema bola získaná zákonne (minúta po minúte)
 3. Kuciakovi kolegovia ukázali na Kočnera, súd rozhodne o Threeme (minúta po minúte)
 4. Prieskum: Voľby by vyhral Smer pred ĽSNS a koalíciou PS/Spolu
 5. Čo dávajú jesť Kočnerovi a môžu sudcovia čítať noviny (ďalšie otázky o procese)
 6. Kotlebovci predčasne ukončili míting v Levoči, odporcovia ich vypískali
 7. Nemám úctu k prezidentke, povedal v parlamente Danko
 8. Danko povedal, že nemá k prezidentke úctu. Nemal by piť, odkazuje mu opozícia
 9. Princ Harry: Nie som ľahkovážny, inú možnosť som nemal
 10. NAKA zadržala bývalého šéfa odboru školstva košickej župy. Už je na slobode

 1. Igor Matovič navštívil smeráka Počiatka na francúzskej riviére
 2. Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list
 3. Iniciatíva Kresťania proti nenávisti varuje pred Kotlebom a Harabinom
 4. Najväčší hriech Roberta Fica: Bödör mal k Ficovi častejší prístup než nejeden minister
 5. Bödör mal pre Kočnera zabezpečovať policajné lustrácie, aj ich spolufinancovať
 6. Židovský cintorín zničili deti. Liberáli vinili národovcov či tradičnú rodinu
 7. Ako vyzerá zodpovedná zmena v podaní Smeru
 8. Urobil Jozef Makúch z NBS-ky bankomat pre súkromnú firmu?
 9. Lajčák cez štátnu akciovú spoločnosť pomáha pred voľbami nekalo financovať Smer
 10. Ako sa generálny prokurátor Trnka nechal korumpovať Kočnerom

Už ste čítali?