Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

(Pseudo)celebrity a celebrity alebo Moja sestra je celebrita... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Hm...

Keď som medzi citátmi od zopár "(ne)celebrít", teda osobností s ozajstnými hodnotami uvidela meno manipulanta
par excellance, L.Rona Hubbarda, som si povedala, že to možno nebol vedomý výber...
Ako "otec" scientológie, nielen podľa, ovplyvnil osudy obrovského počtu ľudí a to v negatívnom zmysle...
No ale, keď som sa dostala k linku na vydavateľstvo či "projekt" Majáky a som klikla na "Poděkování", čuduj sa svete, adresátom nebol nikto iný, než už "známa" firma Business Success, o kt. sa toho nemálo popísalo a je známe, že aj v SR majú svoju základňu, hoci v mnohých krajinách boli ich organizácie zakázané, vzhľadom na
už známe deštruktívne vplyvy...nielen na súkromie nimi zmanipulovaných ľudí, ale aj nemalý dosah aj na ekonomiku, keďže sa snažia vkliesniť sa aj do ekonom. štruktúr a prísť tak k obrovskému kapitálu.
...
... http://www.kniha-majaky.cz/pod...

Bola by som opatrnejšia, čo sa týka sponzorov a aj "motivátorov".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No...

ďakujem za prečítanie a reakciu, Lutna. Máš pravdu v tom, že Hubbard nebol náhodný výber. Pár jeho kníh som prečítala a nenašla som v nich nič manipulatívne a to si o sebe "namýšľam" :), že mám svoj názor na svet a na veci. Skôr som tam našla niektoré dobré tipy pre prácu a tak.

Za manipulátora pokladám skôr postavičky ako bol napríklad Hitlera a ľudí, ktorí stáli za ním, pretože deštrukcia takého rozsahu sa nedá nazvať inak ako manipuláciou a brainwashingom najvyššieho rangu, ak vezmem do úvahy, že človek vo svojej podstate nie je zlý a zrejme mu nie je prirodzené zabíjanie iných ľudských bytostí.

Ale filozofov, nech už to je Hubbard, Osho alebo ktorýkoľvek iní, ktorí majú státisíce viac či menej zapálených prívržencov by som takto nenazvala a myslím, že je na každom človeku, čo si z ich myšlienok vezme a čo nechá tak... Ja nie som človek, ktorý sa nechá zastrašiť mediálnym bu-bu-bu.Chcem vidieť sama za seba, či je niečo zlé alebo nie. Zatiaľ si verím, že to dokážem rozlíšiť sama a nepotrebujem, aby mi to niekto "predžúval" :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž...

ja by som k tej "postavičke" priradila napr. aj Stalina a mnohých ďalších... psychicky narušených manipulátorov...
Medzi rafinovanejších zaraďujem tých, čo navonok zápalisto rozprávajú o povznesení ducha ľudstva, a rozvoji ich identity (integrity) a kreativity v mene úspechu a kariérneho rastu, neštítia sa metód, kt. majú práve že opačné účinky. Izolovať ich vonkajšieho sveta, často aj za cenu rozbitia ich príbuzenských väzieb ...
V rámci seminárov účastníkov "len" audituujú a potom trénujú... nič netušiaci (?) frekventanti sú postavení pred ďalšie a ďalšie "úlohy" kt. im majú pomôcť vyrásť na tých takmer "dokonalých"...
Áno, určite sa pritom vzdelávajú aj v oblasti menežmentu a pod., ale rastú priamo úmerne aj poplatky za
"dobromyseľné" poradenstvo...
Aká náhoda, že sa tieto poradenské firmy zameriavajú na rôzne oblasti spoločen. života... už prejavili snahu organizovať prednášky o drogách na školách...kde sa snažili získať si dôveru medzi mladými cez ankety a pod.
Klikla som si pred chvíľou na str. Vášho fb... o.i. tam robíte nábor na protidrogovú kampaň a hľadali ste lektorov... zrejme z radov Vašej komunity...
No a kto že tam dal link na promo-trailer o seminári o kreativite a úspechu v umení ? Aká to náhoda...
Pán P.T. , o kt. je známe, že je na čele aktivít scientolog. cirkvi ...
Posledné statusy sú z r. 2012, takže ste zrejme už naozaj pre seba vyselektovali, možno...
Vy si kľudne hľadajte spôsoby, ako byť lepším ... len tá cesta by mala byť bez hmiel a zahmlievania ...
Ja mám asi ten prah citlivosti na manipuláciu vyšší...bude to tým... :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Úplne s Tebou súhlasím...

v tom, že si treba pre seba vyselektovať a byť si sám sebe radcom. Pekný víkend prajem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nerozumiem jednému...

...prečo ľudia stále potrebujú nejaké "celebrity"? Prečo sa potrebujú oháňať zhŕňaním a citovaním, vypisovaním kadejakých citátov, výrokov a tvrdení, múdrostí...? To nedokážu žiť svoje vlastné životy, pozorovať ich, pozorovať seba a brať si poučenia a vzory zo svojho života? To nevedia pozorovať životy ľudí okolo, blízkych, priateľov, známych - a poúčať sa na chybách iných a brať si príklad z iných?
Rôznych výrokov, citátov, múdrostí, životných rád a kréd sú pospisované tóny kníh - a človek aj tak zvykne ísť svojou cestou, robiť si po svojom... Keby totiž dbal, riadil sa tými výrokmi, napríklad antických či stredovekých klasikov - už by veruže ani vojen nebolo, ani neprajnosti, lakomcov, zloduchov, múdrosť a rozvaha by vládli svetom, číre dobro...
Moja osobná, zažitá skúsenosť so skutočnými slávnymi a veľmi známymi ľuďmi je taká, že vždy som ich poznal ako skromných, "obyčajných", viac počúvajúcich ako rozprávajúcich, vo veľkej miere empatických a chápavých, a hlavne - ľudských a charakterných. Nechcem menovať, písať o koho išlo či ide, ale je to tak. V kontrapunkte k ním kadejaké "smotánkové celebrity" a rýchlokvasných "umelcov" či uchechtané "umelkyne", ikony masovošportového biznisu a pod. považujem za smiešne figúry, nehodné okamihu pozornosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Monsieur Chien

Dakujem, ze si to napisal. Suhlasim. +++
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ahoj Monsieur Chien

v princípe s Tebou súhlasím v tom, že ľudia by sa mali na veci dívať vlastnými očami, vnímať, vyhodnocovať a meniť seba a okolie, ale pravda je taká, že od nepamäti si človek nachádza vzory, vodcov a oslavoval bohov a neviem koho všetkého. No a ja si myslím, že keď už to tak je, tak nech sú si tí "oslavovaní" vedomí tejto zodpovednosti a pomôžu ľudstvu z prachu.

Moja skúsenosť so skutočne "veľkými" ľuďmi je veľmi podobná Tvojej. Sú to fantasticki skromní ľudia, ktorí načúvajú nielen sami sebe ale aj okoliu a už samotným svojím bytím pozdvihujú všetko okolo seba. Klobúk dole.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čau, Diffi,

najskôr dovoľ, aby som ti prejavil uznanie, pretože reaguješ v diskusiách pod svojimi článkami - čo mnohí blogeri a mnohé blogerky nerobia (a u mňa tým akosi strácajú kredit). Navyše - reakcia a pozdrav od šarmantnej blogerky v sobotu hneď ráno poteší, aj hmla padla a deň zdá sa že bude slnečný. Takže, pekný víkend ti prajem ako ja, tak aj moji psíkovia s Chienom na čele :-) 
•••
S tými citátmi, knihami plnými múdra a "návodov" je to, podľa mňa, tak, že v každej dobe ľudia nadšene velebia a obdivujú nejaký prúd, líniu, nejaké výroky - z mnohých sa stanú heslá na transparenty, z iných priania a rady do školských rozlúčkových pamätníčkov... :-) Dnes "letí" napr. Coelho a kadejaké knihy návodov ako byť úspešný, štíhly, bohatý, sexi, topmanažérsky... Nedávno sme tu mali vlnu Osha, predtým zas kadejakých slepačích polievok pre dušu a p., ešte predtým Gorbačovovu knihu o perestrojke, ktorá  skutočne letela u širokej verejnosti... Priznám sa, nečítam také návodové prvoplánové knihy, len ich registrujem vo výkladoch. 
Na druhej strane - existuje veľa kníh, ktoré sú naozaj výnimočné a inšpiratívne pre naše životy. Kto ich ale pozná, čítal? Málokto, možno dnes nikto. Napríklad Komenského Svet v obrazoch - keby sa ňou riadili naši ministri školstva a hlavne učitelia, ani reforiem školstva by nebolo treba. Výborná kniha je aj Ako sa krúti svet (Martin Martinček, Marián Pauer). Fantastické fotky, vynikajúce texty, plné pokory a pozorovania videného. Odporúčam. Mimochodom, fotografa Martinčeka považujem za jednu z našich skutočných celebrít. Jeho život, osudy, tvorba, pokora a skromnosť - to stojí za štúdium.
Podstatné a inšpiratívne je pre mňa pozorovanie prírody. Len taká maličkosť: Videli ste niekedy nejaké zviera, aby jedlo v pohybe, v behu, v akcii? Ja nie. Zato človek bežne beží po ulici, hltajúc zmrzlinu - kukuricu - bagetu - hranolky - pizzu... Výsledok? Viac stres ako jedenie, a zo stresu len negatíva.
Ešte k tým celebritám. Je nám jasné, že sú to ľudia ako iní, ale ak už ich pre niečo obdivujeme, uznávame, dobre je poznať ich životy, osudy...preto viac ako po populárno-(kvázi)fylozofických knihách som siahal po biografiách a knihách o Van Goghovi, Lautrecovi, Lennonovi, Harrisonovi, Vysockom, Kafkovi, Rúfusovi, Stodolovi, Silanovi, Straussovi... Ich životy, názory, premeny postojov, hľadania, osudy... dali (ale i vzali) mi viac ako tie až neskutočné koláže všeobecne platných múdrostí v selosvetových miliónových nákladoch s pestrofarebnými obálkami...
Mimochodom, keď už spomínate Osha - ruku na srdce, ako často bez prestávky hľadíte štvrťhodinu na "stále ten istý" oblak, alebo ako dlho bez prestania pozeráte do prúdu rieky?
•••
Takže - ešte raz - všetkým aj tebe prajem pekný víkend.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za...

v prvom rade za tipy na knihy a autorov - určite sa po nich popozerám - navnadil si ma! Životopisy ma taktiež zaujímajú a dokonca na jeden zbieram materiál - rada by som ho raz napísala. Je to neuveriteľne zaujímavá česká umelkyňa - maliarka. Keď s ňou sedím a nahrávam si rozhovory, je to ako vánok múdrosti pre dušu. Má 85 rokov a je to nesmierne inšpiratívna osoba hlavne tým, čo prežila a ako sa s tým vysporiadala.

v ďalšom rade za kompliment a pochvalu, že diskutujem - vieš, men to akosi nedá, keď sa niekto vyjadrí k tomu, čo som napísala, je to akoby mi niečo povedal a mne je neprirodzené nechať to len tak "do stratena". Príde mi to ako keby sme spolu sedeli na káve, Ty mi niečo hovoríš a ja medzitým odídem a už sa nevrátim :)

Pekný víkend prajem :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja s tebou a Monsieurom súhlasím, len sa mi zdá že musíte byť obidvaja už starí ako Babylon, keď viete o takých:-). V dnešnej dobe ich neviem nájsť. Sem s nimi. Aj keď, dalo by sa polemizovať. Nikto z nás s nimi v súkromí nežil, preto presne nevieme akí boli doopravdy. Či nemlátili svoju ženu, viem o alkoholikoch ktorých teraz velebíme a majú svoje miesto v učebných osnovách škôl........ utrpenie rodiny a blízkych vlastne slúži ku cti dejinám vlasti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ďakujem za názor, vivat2...

asi len doplním, že "veľkí ľudia" v mojom ponímaní nie sú žiadni národní ani svetoví hrdinovia dávnej histórie (aj keď ich z toho nevylučujem). Skôr tých, ktorých som mala alebo mám možnosť sledovať v každodennom živote, v prístupe k ľuďom (všetkým!), práci, rodine, k sebe... Nie je ich na kvantá, ale sú a som za nich rada... Možno ich nepozná viac ako 100, 200 možno tisíc ľudí, ale dokonale svojím vzorom ovplynili k lepšiemu práve ich životy a tých som ochotná chváliť a "oslavovať"... To oni sú celebrity z pohľadu prapodstaty tohto slova :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Teda diskusia mi príde

lepšia, ako východzí text. ... Je to potreba poslúchať, mať vzor, podriaďovať sa, obdivovať a nakoniec napodobňovať a automaticky reprodukovať aspoň miečo zo sveta "celebrít". Na tom je založená politika, médiá, profesionálny šport, dokonvća vzdelávanie a reklama. Tiež sa to volá vodenie za nos. Ešte aj právny systém pozná "verejne činnú osobu " či "verejného činiteľa" definovanú/ého ako chránenú osobu, celebritu z pohľadu bezprostrednej komunikácie a prípadného vzájomného konfliktu s necelebritou, prepytujem. Takže môžem len odporúčať sa všetkým takýmto podozrivým osobám už z ďaleka vyhýbať a strániť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Niveau bez, buďme trochu optimisti...

myslím, že máš v mnohých ohľadoch pravdu, ale tiež by som nehádzala všetkých do jedného vreca. To je tak isto nezdravý pohľad, ako velebiť a slepo veriť všetkým "verejne činným osobám" a podobne.

Myslím, že schopnosť rozlišovať (inak staré dobré klišé "zachovať si nadhľad"?) je skutočná odpoveď nielen v tomto prípade, ale v živote celkovo. Nemusíme slepo veriť ale ani slepo nedôverovať.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME