Štvrtok, 18. január, 2018 | Meniny má Bohdana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vo veci R. Procházku smerom k R. Sulíkovi? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Politik

si nemusi davat pozor, aby ludia nehadali, preco a za kolko hlasoval za prazdnu vsuvku s birmovnou socialnou koaliciou?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

takze Matovic pojde do basy

H
A
J
Z
E
L za kratenie DPH?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:-)

Ty si to tuším najlepšie vystihol
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Alojz,

mám 2 pripomienky:

1. Nie platca DPH, ale platiteľ DPH.
2. Ak niekto platiteľovi DPH uhradí 1 100 000,-€, tak DPH nie je 220 000,-€, ale len 183 333,33 €.

To by si mal vedieť nielen ako poslanec, ale aj ako podnikateľ a absolvent najmenej ZŠ:)
V dobrom:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

takto sa myli 100% ludi

odtrhnutych od reality!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nebuď detailistka! :-D Cól sem, cól tam, podstata je dôležitá. Ale máš pravdu, kto by to mal vedieť, keď nie podnikateľ, poslanec a absolvent ZŠ :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mne by až tak neprekážalo,

že nevie vypočítať DPH, lenže oni nám tvoria a schvaľujú rozpočet, významnou súčasťou ktorého je aj DPH. Keď niekto nevie vypočítať výber DPH z 1 100 000 €, tak potom aký asi kvalifikovaný odhad sú tie cifry v rozpočte?:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Priznávam...

Priznávam, netušil som, s akým záujmom sa stretne tá „najpodstatnejšia“ časť blogu – výpočet DPH. Keby som to bol vedel, tak by som to rozpísal podrobnejšie, ale i tak sa mi zdal text už pridlhý a prekomplikovaný.
Ak je niekde uvedená nejaká suma, napr. 500 000 EUR, tak pri firemnom, bankovom, účtovnom styku sa nie vždy chápe ako suma s DPH. Práve naopak, častejšie sa to chápe ako suma bez DPH a k nej sa následne pripočítava 20% DPH, takže ak je suma 500 000 EUR bez DPH, tak táto suma s DPH bude 600 000 EUR, samotné DPH je potom 100 000,-EUR.
Platí rovnako pri sume 1,1 milióna EUR. Ak je to suma bez DPH, tak s DPH to bude tvoriť 1,32 milióna EUR, čiže DPH je 220 000 EUR. A samozrejme rovnako platí, že ak by suma 1,1 milióna EUR bola už suma s DPH, tak potom DPH by tvorilo 183 333,33 EUR (tak, ako to správne napísala pani Remešíková – i keď to mohla zaokrúhliť, ale asi na zdôraznenie mojej neschopnosti bolo potrebné uviesť aj tie centy).
Pravdou je, že asi som mal vychádzať z toho, že tie sumy, napríklad cena kampane A. Kisku v hodnote 1,1 milióna EUR je už suma s DPH, ako korektne upozorňuje pán Hrčka. No nevychádzal som, za čo sa špeciálne pani Remešíkovej ospravedlňujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Lojzku,

ale tu nie sme na firemnom blogu, sem chodia zväčša bežní občania, ktorí nenapajú seno, ale sú to zväčša mysliace tvory.
Nechce sami hľadať, asistentka ti to isto nájde, je aj paragraf, ktorý hovorí, že ak nie je povedané, že suma je bez DPH, platí, že suma je vrátane DPH.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie je potrebné sa mi ospravedlňovať,

ja si na také nepotrpím:)
Ono je to takto: ak je v hre medzi dvomi aspoň jeden neplatiteľ DPH, tak zásadne sa všetky ceny uvádzajú s DPH. Ak náhodou nie, tak to treba jednoznačne uviesť, aby nedošlo k uvádzaniu do omylu napr. ... spotrebiteľa:)
Pochybujem, že pri bankovom styku sa používajú ceny bez DPH. Lebo napr. bankové poplatky sú oslobodené od DPH, tak nie je dôvod uvádzať či s DPH alebo bez. Isteže banka poskytuje aj iné služby, ale určite uvádza, či je cena bez DPH alebo s DPH. Je to povinnosť zo zákona uvádzať to.
Prečo by som mala zaokrúhľovať sumu 183 333,33 € ešte nejako, keď zákon o DPH jednoznačne určuje, že DPH sa zaokrúhľuje na 2 des. miesta a nijako ináč. Takže zaokrúhlená už bola:)
Fakt som svoje pripomienky myslela len a len v dobrom, možno som to mohla poslať krátkou správou, nie je mojím záujmom sa zviditeľňovať zrovna v tomto, lebo toho som si užila až-až na inej pôde:)
Pozdravujem a prajem veľa zdaru, ono zas treba aj ľudí tohto typu ako ste Vy. Nemám rada jednofarebnosť:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Výpočet DPH

Ospravedlňujem sa, že opravujem faktografickú časť, ale čo sa týka výpočtu DPH, tak:

Ak dal na kampaň 1,1 milióna eur, tak DPH z toho je 183 333 eur (nie 220 000,-). Predpokladám, že sumu ktorú uvádzal, že dal na kampaň bola vrátane DPH (tzn. 1,1 milióna je vrátane DPH)

Tak isto pri sume 500 000,- eur minutej na kampaň je DPH 83 333 eur (nie 100 000,-) a teda pri 250 000 eur je to 41 666 eur a nie 50 000 eur.

Predpokladám, že všetci kandidáti uvádzali sumu vrátane DPH, lebo zákonné limity sú stanovené vrátane DPH. Preto nemá žiadny zmysel, aby uvádzali náklady na kampaň bez DPH ako je to predpokladané v uvedených výpočtoch.

Ešte raz sa ospravedlňujem za príspevok, len som chcel uviesť čísla na pravú mieru.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ono to zas nie je také jednoduché,

ak je niečo dodané a zaplatené bez dokladu. Pretože potom by aj dodávateľ musel všetky výdavky spojené s reklamou niekde zašiť a teoreticky by sa veľmi ľahko mohol dostať do situácie, že vykáže stratu. Stačí priemerne zdatný kontrolór zo strany správcu daní a zistí, že medzi výdavkami a príjmami je nesúlad.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neťahaj sem detaily,pár eurošov

horedole,ale vráťme sa k podstate veci:
prečo nejaký dobrodinec dáva svoje ťažko zarobené peniaze na kampaň??!
1.Alebo z blbosti,alebo z radosti nad rozhadzovaním alebo...žeby mal nejaké spätné očakávania?
2. ale prečo by nemohol,ak je slušný podnikateľ a prezidentodarca, teda,prečo by nemohol trvať na transparentnosti až do konca a ON si pýtať od kandidáta na stolec potvrdenie o odvedení daní,aby ON NEBOL v podozrení,že je nejaký daneneplatiaci lump.
Niečo,ako : Rado dám ti koľko len chceš,ale DPH odvedieš,aj keby ti sám Matovič ponúkal ,,bez bločku,,.
...---...
Lojzo správne poznamenal,že každý z nás už niekedy išiel ,,bezbločku,, ale tento jav je oveľa viac prerastený spoločnosťou,ako podhubie dubače v záhoráckom lese!Prečo by práve Rado neskúsil,,projde-li,,?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Keby to bolo také jednoduché, vampil,

tak by to fungovalo bez problémov.
Podstata je v tom, že nejaký dobrodinec nedáva úplne čisté peniaze. Keby ich chcel dať oficiálne, tak ich predsa pošle na konto R.P. a potom by R.P. ten doklad o ich minutí potreboval. Druhá vec je, že možno len chcel ostať v anonymite a peniaze boli OK. Lenže anonymných sponzorov zákon nepripúšťa. Preto sme tu medzi darcami mali v minulosti aj bezdomovcov s igelitkami plnými miliónov a pod.:)
Aj keby všetci radoví občania SK nakupovali bez dokladu, kandidát na prezidenta by nemal, keď to nevie:)
Keby som niekde išla kandidovať, tak si dám sakra bacha. Lebo musím predvídať ako so mnou zatočí hocikto, komu na tom bude záležať. Čiže R.P. vyčítam najmä to, že nedokázal správne vyhodnotiť situáciu a doslova sadol na lep I.M. A to je veľká politická chyba.
Ináč medzi nami ... keby som ja bola na mieste R.P. (čo asi ťažko:) ), tak už by som podnikla právne úkony na obvinenie z porušenia zákona o ochrane osobných údajov (nahrávanie rozhovoru bez vopred upozornenia) a tiež, že jednal v mene firmy, ktorej majiteľom už dávnejšie nie je. Keď niekto dáva ponuku v mene firmy, ktorej nie je štatutárom, určite by sa na to našiel §.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Si si pekne pokecala s Dodom,ale...

ja som stará páka a vždy sa akosi pozerám pod koberec,alebo za kredenc...skrátka, tam, čo väčšinou ľudia radšej zašmodrchajú.
Teda, naši podnikatelia sú lakomí jak kŕči,všeobecne, a tak tie úvahy o sponzorovaní boli z mojej strany len také básnické zvraty. Nikto tu nikomu nič nedá zadara! Prečo by dával nejaký huncút 100 kEU na nejakú pofidérnu( a vopred prehranú) kampaň??
No jedine,že očakáva lóve naspäť,napríklad napíšu zmluvu,že ak vyhraje,tak potom Rado dá sponzorovi toto a toto plus úroky.
A ešte niečo: podnikateľ chce byť v anonymite(okrem prípadov,tebou uvedených) aj preto,že by mu zamestnanci chodili šomrať,že na naše platy(stravné lístky, prémie,vianočné odmeny etc. ) nemáš,ale Radkovi nasypeš stovôčku. A to by mu mohlo poriadne zapariť.
...---...
K Radovi ešte: celé Slovensko sa baví na ,,zháňaní vlastnou hlavou..,, a on si na tom založí kariéru,že teda bude iný a napokon sa chová tak ako mafoši,čo sa rozprávajú v inotajoch.Tu teda veľa novej kultúry,okrem nových ksichtov, nevidím.
K Igorovi toľko,že ak ho akože vyprovokoval,tak mal milý Rado okamžite vybuchnúť,že teda žiadne takéto,že on je čistý a bezbločku nebude! A capnúť päsťou do stola. Ak je spravodlivý.Igor by ho pochválil,že len žartoval a mali by sme dvoch spravodlivých zo 150...to by bola už pekná prvá lastovička,takto je tam len vesmírny prd.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vieš vampil, ja som tiež stará páka

a vidím ešte ďalej za roh. "Sponzor" niečo dá, lebo na transparentnom účte vidí, že na kampaň nemáš. Samozrejme dá bokom, ešte sa môže pri tom správať aj ako nezištný a usmievať sa.
Nič za to nechce.
Potom ale príde deň D a keď prestaneš sponzora poslúchať, pohrozí, že práskne, ako to bolo s tým sponzorstvom. Stručne povedané začne vydierať. A vydieranie nemá konca. Lebo keby niečo dal legálne, možno pololegálne by za to niečo dostal a obchod by bol uzavretý. Ale keď niekoho do niečoho namočíš, keď vycítiš príležitosť, tak potom môžeš do konca života z toho vydierania profitovať. Ukážkovým príkladom je Vladimír M.
Isteže Rado mu nemal skočiť na lep, bolo to priehľadné až-až a po pár vetách mu malo byť jasné, že I.M. tým sleduje niečo iné ako ochotu podieľať sa na nejakom spolufinancovaní bokom.
Igor a žartovať? Si ho už videl za vtipného?:)
Mne je tiež trochu ľúto, že to R.P. takto pokafral hneď po nádejnom štarte ...:(
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pan Hlina

podla informacii, ktore o Vas mam, ste, okrem toho, ze ste poslancom, aj podnikatelom, to vycislenie DPH je v uvode Vasho blogu vynikajuce, najdolezitejsim momentom celej tejto "kauzy" si je uvedomit, ze povinnost platit DPH [ci uz legislativnu, ale aj moralnu] ma PREDAVAJUCI, cize ten, kto financie prijima, vzdy to tak bolo, je a aj bude, cize ak by Radoslav Prochazka nakupil akekolvek mnozstvo "reklamy" bez blokov, faktur, pripadne inych uctovnych dokladov, tak sa nedopusta ziadneho porusenia zakona, a dovolim si tvrdit, ze ani moralneho prehresku

ja si totizto, ako kupujuci, neviem predstavit situaciu, ze si idem niekde nieco kupit a predavajuci trva na tom, ze mi vystavi blok alebo fakturu a ja budem proti :O) resp. viem, ale len za predpokladu, ze ten predavajuci chce, s prepacenim. ojebabrat tento stat, ale to je opacne garde, kupujuci nema akym sposobom pripravit stat, ani nikoho ineho o peniaze, pokial peniaze, ktorymi plati neukradol [predpokladajme, ze peniaze, ktorymi plati, uz boli zdanene, ci uz danou z prijmu, pripadne inou], jedinou moznostou pre mna, ako kupujuceho, je, ze ten blok alebo fakturu necham predavajucemu na stole, to vsak nic nemeni na fakte, ze predavajuci je povinny dan statu odviest

ja predpokladam, ze ako podnikatel, suhlasite s napisanym

ale potom sa logicky uvazujucemu obcanovi natiska do ust otazka - v com je vlastne kauza Prochazka vs. Matovic kauzou ?

nuz a z vypocuteho by sa skor mohlo zdat, ze predavajuci Matovic sa vo zverejnenom rozhovore snazi "ojebabrat" tento stat o dane, kedze uz polozena otazka [neviem, ci budem citovat presne, asi skor parafraza] "a ako by si si to predstavoval?" navodzuje dojem, ze predavajuci Matovic kalkuluje aj s moznostou, ze kupujucemu Prochazkovi nevystavi blok, pripadne fakturu, pretoze za predpokladu, ze by bol predavajuci Matovic [pardon, spolocnost jeho manzelky - RegionPress] poctivym podnikatelom, poctivo odvadzajucim DPH, ani na um by mu neprislo otazku v tomto zmysle kupujucemu Prochazkovi polozit

cize z pohladu odvedenia DPH statu, je kupujuci Prochazka "za vodou" [snazim sa pouzivat vyrazy Vam blizke ;O)]

nuz, a co sa tyka samotnych nakladov na kampan, a ci boli realne naklady skutocne take, ako boli vykazane, to sa pravdepodobne nedozvieme, otazkou vsak ostava, ci by pre "recordera" Matovica bola prijatelnejsia alternativa, keby Prochazka zakupil podiel v nejakom regionalnom, pripadne az celostatnom inzertnom platku, v ktorom by zverejnoval svoje "paper-blogy" tak, ako to robi Matovic v regionalnom platku, od ktoreho sa, ako politik, distancuje [co pochopitelne podla zakona aj musi, aj ked sa mu to nie vzdy dari]

len absolutne naivny adresat tohto zdrapu papiera, ktory zahlcuje postove schranky obcanov Slovenska moze nadobudnut presvedcenie, ze Igor Matovic, ako politik, fyzicka osoba, za svoje duchaplne texty v inzertnych novinach RegionPressu plati akukolvek sumu [nebodaj este cenu beznu pre inzerciu], a predavajuci, cize RegionPress z tychto penazi odvadza DPH statu :O))))))))))))))))) pardon, ale az mi slza vytiekla, nie, nebolo to dojatim z poctivosti politika a podnikatelskeho subjektu, sposobila to ta vtipna predstava ;O)

ale mozno sa mylim a Igor Matovic raz verejnosti ukaze faktury, ktore ako fyzicka osoba obdrzal od RegionPressu [pokojne moze mat na sebe prilepene aj prisavky z detektora] a danova kontrola v RegionPresse potvrdi, ze RegionPress odviedol z uhrad pana Matovica DPH

co myslite, pan poslanec, dockame sa ? :O)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nesúhlasím s tým 1. ods.,

Procházka nákupom služieb na prezidentskú kampaň bez dokladu by porušil zákon, nakoľko mal transparentný účet a tým mu vznikol záväzok evidovať na ňom úplne všetko. Príjmy aj výdavky. A ako inak by tie výdavky vydokladoval, keby ten doklad o úhrade nemal?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

pani Remesikova, ktory zakon by porusil, prosim ? ;O)

porusil by ho Prochazka aj vtedy, keby jeho prezentaciu napr. v printovych mediach objednal a zaplatil niekto iny, povedzme, ze uplne cudzi ? ako sa moze takejto situacii kandidat branit ?

predstavme si, ze je obdobie pred prezidentskymi volbami, napr. tyzden pred konanim volieb a ja pridem do RegionPressu v Trnave a zaplatim tam zo svojich penazi tyzdennu reklamu pre Radoslava Prochazku, pricom Prochazka ani netusi, ze existujem, porusil som zakon ? ktory ? porusil Prochazka zakon ? cim ?

to, ze si Prochazka zriadil transparentny ucet, neznamena, ze mu vznika akakolvek povinnost voci statu [skutocna], odpoved na Vasu otazku je ukryta priamo vo Vasej otazke, nevydokladoval ...

a este na Vasu predoslu reakciu vyssie, ziadny kontrolor neodhali financovanie prezidentskeho kandidata, kandidatom na prezidenta moze byt akakolvek FYZICKA osoba, a ta, nema ziadnu povinnost evidovat svoje vydavky, ziadny zakon nestanovuje povinnost prezidentskemu kandidatovi zakladat obchodnu spolocnost, cize za predpokladu, ze prezidentsky kandidat, v tom case bezny obcan, nadobudol financne prostriedky napriklad mzdou, z ktorej odviedol dan z prijmu, tak ich moze vynalozit na cokolvek bez akejkolvek povinnosti to evidovat [pisem o vydavkoch obcana, nie kandidata], je to presne to iste, ako ked si bezny obcan ide kupit rozky do Tesca

presne tu je pes zakopany, ze zakon, ktory stanovuje limity pre vysku vydavkov na prezidentsku kampan, je nezmyselny, pretoze je nekontrolovatelny, kontrolovatelna je len ta cast, ktoru prezidentsky kandidat prizna ako vydavky na kandidaturu, dokonca si dokazem predstavit aj situaciu, kedy kandidat pri sebelepsej voli "neprizna" vsetky vydavky, ale to je uz ina tema ...

a vydavky poskytovatela reklamneho priestoru ? tie predsa nie su priamo umerne prijmu - vydavky na vydanie inzertneho platku budu rovnake, ci v nom bude Prochazkova reklama [politicka, mozno drahsia] alebo reklama na plastove okna [mozno lacnejsia], cize ziadna strata sa vykazovat nebude, zvlast v inzertnych novinach, tie su aj distribuovane zdarma pre koncoveho citatela, pretoze naklady na distribuciu pohodlne pokryju platby za inzerciu a este nam zostane aj na bublifuk ;o)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

sgi320,

porušil by zákon o neprekročení limitu výdavkov na prezidentskú kampaň v sume 132 775,- €. Lebo ak to nevie preukázať, koľko použil, tak nesplnil podmienky zákona.
Myslím si, že objednať reklamu na kampaň by mal len ten, kto kandiduje alebo ním poverená osoba.
Keby ste boli dodávateľom reklamy, v pohode by ste realizovali reklamu na niekoho, kto si to neobjednal? A čo keby ho to poškodilo? Ako by ste sa právne obhájili? Možno by sa to dokonca mohlo považovať za dar rovnocenný finančnému sponzorstvu. Lebo dar nemusí byť len finančný, ale aj vo forme poskytnutého tovaru alebo služieb.
Žiadna reklama v inzertných novinách nie je zdarma. Platí za ňu ten, kto si reklamu alebo inzerciu objednal. Čiže platí za ňu aj ten, kto si objednal reklamu na plastové okná a aj ten, kto si objednal politickú reklamu. Ak ste si všimli v printovej inzercii, každá inzerát má uvedené číslo inzercie. Koľko čísiel, toľko príjmov za reklamu. A výdavky sú tiež vyššie, keď sa tlačí reklama pre 2 inzerentov ako len pre jedného. Nie je to len o papieri a farbe, ale niekto to musí graficky upraviť atd...
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME