Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Agin ôsmy život (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Čítal som knihu

pani Kalinovej Mojich 7 životov. Krásna kniha, spomína v nej i autorku článku. Jedna časti knihy sa spomína hodninár Hartmann. Ťuklo mi, že to meno som už videl. Pozrel som sa na naše trojzávažové hodiny a tam je napísané Hartmann László a pod menom Eperješ.
_
Prajem pani Kalinovej rýchle uzdravenie, veď čože je to deväťdesiatka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

O tej žiadosti

o vysťahovanie a o tom vysťahovaní je v článku iba veľmi strohá zmienka. Určite by bolo zaujímavejšie podrobnejšie opísať okolnosti, pretože my, ktorí sme vtedy žili, máme ešte v živej pamäti, že to bolo prakticky nemožné. Ja som napríklad i napriek devízáku nedostal sprostú vycestovaciu doložku. A to s odôvodnením, že moje vycestovanie nie je v súlade so záujmami ČSSR. Zrejme vysťahovanie Kalinovcov bolo. Ťažko predpokladať, že boli takí neznesiteľní, že sa ich bolšáni chceli zbaviť. Takých vedela Štb odborne a veľmi účinne spacifikovať. Skôr mi vychádza, že kvôli záujmom ČSSR boli v NSR oveľa užitočnejší...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Potom

boli viacerí, "že kvôli záujmom ČSSR boli v NSR oveľa užitočnejší..." napr. Hutka, Kryl, Sidon, Škvorecký.... atď. Jednu vec neberieš v úvahu, a to, že to boli známe osobnosti, západnom svete známy. Kto vedel o tebe ? Čím si nebol v súlade so záujmamy ČSSR ? Koľko rokov si si odsedel ? Pre komunistov, bolo prijateľnejšie zbaviť sa odporcov režimu vysťahovaním sa, akoby mali "demoralizovať" spoločnosť. I Sovietii posadili Solženicyna na lietadlo a šup s ním preč...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Emigrácia

Kryla v r. 1969 je ťažko porovnateľná s vysťahovaním v r. 1978. KK odišiel ešte pred uzavretím hraníc na festival do NSR a zostal tam. Skús si niekedy uvedomiť tieto nuancy, kým začneš niekoho poučovať..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuancy sú i v tom

že boo rozdiel požiadať o devízový prísľub, alebo emigráciu. V banke sa dalo podplatiť a devízový prísľub bol. Fígeľ bol v tom, že títo pracovníci banky boli spolupracovníkmi ŠTB. Tak si zarobili štbáčici a potom žiadateľa nepustili na západ, pretože na západe mal napr. strýka. Požiadať o emigráciu bol už takmer trestný čin. Ak Kalinovcov omielali na Slobodnej Európe resp. Hlasu Ameriky, tak systém ich mal plné zuby. Okolnosť i hrála v tom, že Kalinová sa poznala s Husákom i to rozhodlo, že ich vypustili z ČSSR.
-
Na margo, kde si sa sťažoval, že ti nedali vycestovaciu doložku. Napísal si do SE, HA, čo si urobil ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ako je opísané v knihe Odpočúvaj v pokoji, cesta k nadobudnutiu vysťahovaleckých pasov bola tŕnistá, vyššie miesta im robili zle, kde mohli, stretli sa ale s veľkou ústrtovosťou na bežných úradoch, ktoré museli obehať. Ale v podstate sa celé "vysťahoanie" dialo otrocky podľa sovietskeho vzoru a pražské politbyro vydalo internú inštrukciu, že ak živly, ktoré boli neskôr v anticharte označované za stroskotancov a zapredancov, chcú odísť, treba im to umožniť. Aspoň bude doma viac kľudu a ticho. Zhruba od roku 1976 sa vydávali aktívnym, či potenciálnym disidentom vysťahovalecké pasy.Mnohým ich dokonca vnucovali a stavali ich pred najkratšie lehoty a hrozili sankciami.
To neznamená, že napr. Kalinovcom dôkladne neskontrolovali, čo si berú so sebou a dokonca aj v posledný rozlúčkový večer s ich kamarátmi, bol byt odpočúvaný a ich kamárti boli následný deň vypočúvaní.
Toto všetko sa "obyčajných ľudí" samozrejme netýkalo a preto si nemal možnosť dostať sa k vysťahovaleckému pasu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Autorko - na upresnenie

Júlia bola prijatá na prírodné vedy,ale,ako sama vravela,tam ju to nebavilo,hoci sa na SAVke v tom prostredí pohybovala.
A možno si spomenie,ako sme dávali na Slavíne ,akože SZM mládež , tulipán.Niedke by som azda fotku vyhrabal.
Kontrolná otázka je,ako sme vyberali meno toho ruského nebožtíka....
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME