Nedeľa, 20. august, 2017 | Meniny má Anabela

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čierne diery, časť IV. Nultý zákon termodynamiky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myšlienky ktoré menia svet sú vždy prosté. (Lev Nikolajevič Tolstoj.)

Len tak na okraj. Niekde som čítal, že rotujúce teleso strháva, zakrivuje okolitý priestor. Takže podľa toho, rotujúca čierna diera má iné gravitačné pole (na póloch rotácie ako na rovníku) ako nerotujúca čierna diera. Samozrejme, že to je iba môj osobný postreh, ktorý si nerobí nárok na pravdu.

To píšem hlavne preto, že nepovažujem za prirodzenú tú skutočnosť, že k tomuto Vášmu článku nevznikla žiadna diskusia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem za príspevok. S rotujúcou čiernou dierou máte úplnú pravdu. Budem písať aj o rotujúcich dierach, ale jedno po druhom. Pozorovateľ, ktorý je v okolí rotujúcej čiernej diery, je strhávaný rotáciou čiernej diery, takže má tendenciu rotovať spolu s ňou a musí naopak vyvinúť nejakú silu, aby zostal na mieste. Hovorí sa tomu "frame dragging" a v newtonovskej teórii nemá analógiu: gravitačné pole hviezdy v newtonovskej teórii nezávisí na tom, či hviezda rotuje alebo nie. Prajem pekný deň.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Potenciál

Píšete veľmi zaujímavé články škoda že čítať som ich začal neskoro. plynutie času v gravitácii závisí od potenciálu. poviem to svojimi slovami. rozkmitať častice na slnku je oveľa ťažšie ako na zemi, tak elektrická zmena je tam malá elektrón na obale molekuly keď skočí na inú hladinu potrebuje viac energie a to s pohľadu zo zeme nastane za dlhší čas. rýchlosť svetla je ale stála. s toho nám vyplýva že plynutie času znamená resp. čím bude vlnová dĺžka toho istého času na inej gravitácii väčšia, resp. oproti pozorovateľovi v našom prípade na zemi tak plynutie času bude závisieť od potenciálu. každé vyžarovanie má určitú vlnovú dĺžku (elektromagnetickú. neviem či má každý horizont udalosti rovnaký potenciál ale mohli by sme povedať že určitú energiu má, tak keby sme plynule sa približovali k horizont udalosti tým by vlnová dĺžka vyžarovania klesala. podľa plancka čím je vyššia teplota tým je vlnová dĺžka vyžarovania kratšia. vlnová dĺžka závisí od potenciálu. teleso nám vyžiari toľko energie akú má teplotu a aký má potenciál.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý deň, ďalujem za príspevok. V teórii relativity neexistuje potenciál v pravom slova zmysle, ale úlohu potenciálu hrá metrický tenzor. Ten má však 10 zložiek, takže máme vlastne 10 potenciálov. Ale ako hovorím, tieto potenciály nie sú klasickými potenciálmi známymi z newtonovskej teórie, teda nesúvisia s energiou poľa.

Vlnová dĺžka sa s približovaním k horizontu naopak zväčšuje a dochádza k červenému posunu. Ale to nesúvisí s teplotou čiernej diery a s jej vyžarovaním. Budem o tom podrobnejšie písať v ďalších článkoch. Ďakujem za povzbudivé slová a prajem pekný deň.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem za odpoveď. asi to som chcel povedať čím bude väčšie gravitačné pole tým bude veľkosť vlnovej dĺžky väčšia. veľkosť vlnovej dĺžky závisí od energie ktorú bude mať teleso napr. čím bude teplejšie priamo a nepriamo od veľkosti potencálu (ako ste napísal metrického tenzoru. nepísal som o teplote ale o vyžarovane vlnovej dĺžke vzhľadom na gravitáciu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Doporucujem pri takychto clankoch pouzivat bold, underline na klucove vety, logicke podnadpisy a taktiez obrazky :) Odradili ste od citania mna co tomu rozumiem, ako si to pozrie tzv "siroka verejnost" ktorej je to urcene?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem za postreh, skúsim to do budúcna vylepšiť. Obrázky mám rád aj ja, ale odkedy sa zmenil interface sme.sk a blog.sme.sk, nedokážem obrázky vkladať, neviem, v čom je problém. Ale zvýraznenie kľúčových viet je dobrý nápad, ďakujem.

No škoda, že ste to nedočítali, rád by som mal aj spätnú väzbu od odborníka v danej oblasti. Aká je Vaša špecializácia? Priamo všeobecná relativita, alebo nejaká príbuzná oblasť?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vkladanie obrázkov do blogu

Vkladanie obrázkov do článkov je aj teraz intuitívne jednoduché. Ak rozumiete teórii relativity, tak nechápem, čo je ťažké na vkladaní obrázkov. Kontaktujte poprípade admina.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem za reakciu. Áno, princíp vkladania je jednoduchý, na prvý pohľad. Problém je, že akýkoľvek obrázok sa pokúsim vložiť, obdržím chybu, že obrázok musí mať aspoň 17px x 17px. Moj obrázok to samozrejme spĺňa. Neviem, v čom je problém, ale nič mi nedovolí vložiť. Možno je problém v nekompatibilite s Linuxom, ktorý používam, ale nechápem, ako by to moholo súvisieť. Od Admina som dostal len radu, aby som skúsil obrázok vložiť cez Windows. Keďže na žiadnom svojom počítači Windows nemám, nemožem sa podľa tejto rady zachovať. Máte nejaký nápad, v čom by mohol byť problém? Predtým som obrázky vkladal bez problémov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nový systém blog.sme.sk je o 70% horší ako bol pôvodný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán mehmed! Niekde som čítal, že Hawking spochybňuje objavenie Higgsovho bozónu. Nemáte o tom nejakú relevantnejšiu informáciu? (Vopred ďakujem za prípadnú odpoveď.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vážený pán Járay, ďakujem Vám za otázku.

Neviem, či Hawking spochybňuje objavenie Higgsovho bozónu. To, o čom viem, je že prehlasuje, že by Higgsov bozón mohol sposobiť "zánik vesmíru". Táto jeho idea sa opiera o pomerna dobre známu vec, že tzv. falošné vákuum može prejsť fázovým prechodom a skolabovať do základného stavu. Našiel som o tom jeden populárny článok:

http://www.news.com.au/technol...

Tieto závery ale treba brať s rezervou. Nehovorím, že je to hlúposť, len treba byť opatrný. Základný argument je, že minimálne v našich urýchľovačoch vytvorená energia je príliš malá na to, aby mohla niečo také sposobiť.

Pokiaľ však ide o spochybňovanie, Hawking sa nedávno nechal počuť, že čierne diery možno v skutočnosti nemajú horizont udalostí. Snaží sa tým obísť firewall paradox, ku ktorému aj moje články smerujú. Mám na to svoj názor, konkrétne, že Hawking sa snaží vyriešiť neexistujúci problém. Celý firewall paradox spočíva v tom, že podľa kvantovej mechaniky sa informácia v čiernej diere nestráca, a teda po vyparení sa čiernej diery sa nejak musí vrátiť do sveta. To vedie k roznym paradoxom. Konzervatívnejší relativisti, ako Penrose, si však myslia, že informácia sa vskutku v čiernej diere stráca, čím žiadne paradoxy nevznikajú. Čas ukáže, kde je pravda :)

Pekn deň prajem
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

informácia

Čítam vaše články škoda že trocha neskoro ale dúfam že budete pokračovať. ja osobne teraz ametérsky študujem keď mám fenomén zvaný internet maxwellové teórie a začínam so ŠTR. zaujala ma zachovanie informácie. moja predstava je že informácia sa musí skladať s fotónov ktoré majú svoju vlnovú dĺžku. formu minkovského priestoru udáva množstvo fotónov so svojími vlnovými dĺžkami v danom priestore. vieme že nad horizont udalosti môže sa dostáť iba rýchlosťou svetla ale fotón má iba v kľude nulovú energiu resp v kľude nejestvuje. ak celé elektromagnetické žiarenie pohlcuje čierna diera tak potom skutočne by mala mať konzervované informácie ale neviem či sa vzhľadom na gravitáciu nezmení nazvem to určitý objem informácii v priestoročase, fotóny svoje vlnové dĺžky zmenia. nie som si istý ale fotón nie je elektromagnetická vlna, resp je to len vysvetlenie dualneho charakteru svetla. viem tiež že niektorý fyzici hovoria o fotóne ako o barličke fyziky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

musím sa trochu opraviť, resp. nie som si istý. v čiernej diere čas stojí, tzn. že vlnová dĺžka môže predstavovať iba energiu, resp hmotnosť ktorú sme dodali, (energia sa nám nestráca. svetlo ktoré pritiahne čierna diera sa zmení na jej hmotnosť, resp. pridá sa k jej hmotnosti. takže informácie by mali byť zakodované v jej hmotnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Čierne diery sú veľmi vďačná téma. Tu si môžeš vymýšľať čo chceš a nikto nemá šancu to spochybniť, lebo žiadna z informácií sa nedá prakticky overiť.

Aký máš dôkaz, že čierna diera pôsobí gravitačne?
Aký máš dôkaz, že gravitácia je prejavom hmotnosti telesa?
Vďaka nesprávnej teórii o gravitácii je nesprávny celý model fungovania vesmíru a to platí aj pre čierne diery.
Je to náhoda, že družicové snímky tornád pripomínajú galaxie?
Čierna diera je okom vesmírneho tornáda. Vďaka odstredivej sile, ktorá vzniká pri rotácii galaxie je v strede galaxie veľký podtlak, ktorý nasaje všetko, čo sa dostane za horizont udalostí. Všetka hmota sa prostredníctvom bielej diery vráti späť do vesmíru, iba sa to udeje v inej časti vesmíru.
Tvrdenie vedcov, že hmota dokáže gravitačne skolabovať je hlúposť!
Vďaka veľkému podtlaku je v čiernej diere ideálne vákuu bez častíc. Tam, kde niesu častice, elektromagnetické žiarenie sa nemá od čoho odraziť a preto tam nevidíme nič.
Tvrdenia vedcov, že v čiernej diere je hmota o nekonečnej hustote a že gravitácii čiernej diery nedokáže uniknúť ani svetlo sú hlúposti!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Škoda, že zase nemáte nič k téme. Pán Agud, odmietate pochopiť jednu vec (okrem mnohých ďalších). Vaša teória nedokáže predpovedať NIČ. Sám by ste nikdy neprišli na to, že v strede galaxií sú čierne diery, to predpovedali fyzici. Až potom prídete Vy a šmahom ruky prehlásite, že je to blbosť a začnete splietať o vesmírnych tornádach, len aby ste našli iné vysvetlenie pre to, čo objavili fyzici.

Ak ste taký odborník na teóriu gravitácie, predpovedzte jeden jediný jav, ktorý je súčasnej fyzike neznámy a ktorý by bolo možné experimentálne overiť. Dajte mi jedno jediné číslo, ktoré Vaša teória predpovedá.

Teória relativity predpovedala teoreticky mnoho vecí, ktoré boli potom namerané a naopak, dokázala vysvetliť veci, ktoré boli namerané predtým a vysvetliť ich nešlo (známy posun perihélia Merkúru). Aj keby ste mali pravdu a teória relativity bola celá nesprávna, fakt je, že predpovedá mnoho správnych výsledkov experimentov. Aby ste jej so svojimi jalovými úvahami mohli konkurovať, musíte dodať aspoň tak dobrú teóriu. Ak žiaden výsledok nemáte, celá debata končí. Buď sa necháte poučiť (vidím totiž, že o relativite toho veľa neviete), alebo debata nemá zmysel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vidím, že ani na jednu z položených otázok si nedokázal odpovedať.

Môžeš mi prezradiť, akým spôsobom určili vedci hmotnosti planét?
Aký máš dôkaz, že galaxiu drží pokope gravitácia? Telesá, ktoré rotujú vo víre tornáda nedrží gravitácia, ale podtlak a tak isto to môže fungovať aj pri galaxiách.
Aký máš dôkaz, že vo vesmíre je vákuum? Ak by bolo naozaj vo vesmíre vákuu, toto vákuu by z raketového motora vysalo výfukové plyny prv než by sa raketa pohla z miesta.
Ak chce študent úspešne ukončiť štúdium, musí uveriť teóriám, ktoré sa vyučujú na školách. Tieto teórie bránia väčšine vedcov logicky uvažovať.

O zmenách vzdialenosti planét od Slnka rozhodujú zmeny gravitačnej sily i zmeny odstredivej sily. Keď prevláda gravitačná sila nad odstredivou silou, planéta sa približuje k Slnku a vďaka gravitačnej sile planéta zrýchľuje. Spolu z rýchlosťou rastie aj hmotnosť planéty. Priblížením planéty k Slnku sa zase zmenšuje polomer obehu planéty okolo Slnka. Vďaka menšiemu polomeru obehu a nárastu hmotnosti planéty dôjde k väčšiemu nárastu odstredivej sily, ako je nárast gravitačnej sily z dôvodu priblíženia planéty k Slnku a preto sa planéta začne vzďaľovať od Slnka. Okamih, kedy prevládne odstredivá sila nad gravitačnou sa označuje ako perihélium.
Počas vzďaľovania planéty od Slnka sa planéta pohybuje proti pôsobeniu gravitácie a preto spomaľuje. Menšia rýchlosť znamená menšiu hmotnosť. Väčšia vzdialenosť znamená väčší polomer obiehania. Vďaka väčšiemu polomeru obiehania a poklesu hmotnosti planéty dochádza k väčšiemu poklesu odstredivej sily, ako je pokles gravitačnej sily z dôvodu väčšej vzdialenosti planéty od Slnka. V okamihu, keď je odstredivá sila menšia ako gravitačná sila, planéta sa začne približovať k Slnku. Tento okamih sa označuje ako afélium.

Medzi planétami nepôsobí príťažlivá sila, ale odpudivá sila, čo je ďalší z dôkazov že gravitácia je elektrického pôvodu. V okamihu, keď sa Merkúr dostane medzi Slnko a Venušu, je vďaka odpudivej sile Venuše spomalené vzďaľovanie Merkúru od Slnka a preto sa Merkúr dostane do afélia neskôr. Oneskorenie afélia sa prejavuje pootáčaním trajektórie Merkúra. Toto oneskorenie závisí od vzájomných vzdialeností planét i pomeru hmotností planét. Najmenšiu vzdialenosť má Merkúr a Venuša a preto dochádza u Merkúra k najväčšiemu stáčaniu perihélia. Vďaka veľkému rozdielu hmotnosti sa odpudivá sila prejavuje iba na trajektórii Merkúra. Na dobu obehu Merkúra okolo Slnka nemá odpudivá sila Venuše žiaden vplyv, lebo spomalenie počas približovania Merkúra k Venuši je kompenzované zrýchlením Merkúra počas vzďaľovania Merkúra od Venuše.

Vďaka nesprávnej vedeckej teórii o gravitácii je celý model fungovania vesmíru obrovský omyl.
Dokážu to niekedy priznať aj dnešný vedci?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Podľa teórie relativity je posun perihélia Merkúru sposobený týmito vplyvmi:

1. gravitačné posobenie ostatných planét dáva 531.63 oblúkových sekúnd za storočie
2. sploštenie Slnka dáva 0.0254 oblúkových sekúnd za storočie
3. príspevok všeobecnej relativity dáva 42.98 oblúkových sekúnd za storočie.

Celkovo je teda posun perihélia 574.64 oblúkových sekúnd za storočie. Pozorovaná hodnota je 574.10 oblúkových sekúnd za storočie.

Akú hodnotu dáva Vaša teória?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážený pán (mehmed).

Vážený pán (mehmed).
Veľmi veľavravný je Váš príspevok, v ktorom uvádzate fyzikálne vplyvy, ktoré sa podieľajú na posune perihélia Merkura. Z neho vyplýva, že vplyv VTR na posun perihélia Merkura je veľmi malý. Mňa by však zaujímalo to, ako, akým spôsobom prispieva aj na ten malý posun perihélia Merkura VTR. Lebo práve ten malý posun perihélia Merkura sa predkladá ako nespochybniteľný dôkaz pravdivosti VTR.
Za odpoveď vopred ďakujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý deň, prosím Vás, mohli by ste trochu upresniť otázku? Nie je mi jasné, na čo presne sa pýtate, ale rád sa pokúsim odpovedať.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME