Štvrtok, 18. január, 2018 | Meniny má Bohdana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O slovenskej žurnalistike rozhodne Shooty (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

V tej poslednej vete

si vystihol to, čo si myslíme určite viacerí.
Aj s ostatným v článku súhlasím, akurát, že by som si ani náhodou netrúfla vyčísľovať cenu Shootyho:) Isté je, že, že goodwil firmy zvyšuje podstatným spôsobom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Celkom triezvy pohľad...,

...a pravdivý v tom, že Penta si nekupuje noviny, ale niečo celkom iné. Možno rešpekt - ako píšete, podľa mňa však viac ako ten, kupuje si moc alebo vplyv.
V podstate sa to všetko - teda to aktuálne skupúvanie novín, vydavateľstiev a p. finančnými skupinami, dalo čakať. Po v podstate 25 rokoch prišiel čas aj na to. Čo sa tu dá ešte kúpiť? Hory-lesy-štíty sú kúpené, infraštruktúry, diaľnice, strategické odvetvia tiež, aj športovo-olympijské vízie sú poskupované...
Ostalo kúpiť si moc, kontrolu nad verejnou mienkou. Stalo sa, alebo sa stane aj naďalej, viď SME.
Neviem, čo sa potom stane, ako budú noviny SME vyzerať, o čom, čo a ako budú písať. V podstate mne to môže byť už fuk - mám svoje názory natoľko zakalené dlhými desaťročiami, že už ma v mediálnej oblasti nič neprekvapí - ani v dobrom, ani v zlom. Prekvapením pre mňa už dlho nie je ani ten "miliónový" Shooty na stránkach SME. Už ani tá nuda ma neprekvapuje. Nuda sa stala štandardom. Žiadnych "Dvatisíce slov" na slovenský spôsob nečakám.
Nečakám ani to, že tí celkom súci, čitateľní, napríklad fajnrozhovorár Karol Sudor, budú náhle húfne bežať na Palisády a zrazu bude mať tiráž .týždňa rozsah vačší ako Š. Hríba editorial. To nehrozí. Nie preto, že v .týždni majú nového spolupracovníka R. Bránika, ktorý to určite zachráni a len jeho meno naženie časopisu raz taký počet predplatiteľov, aký má teraz (nebojme sa, vydavateľ .týždňa nekupuje dažďový prales, aby mal dosť papiera na tlač časopisu...). Časopis, ktorého vari vyše dvoch tretín obsahu píšu spolupracovníci a spolupracovníčky + sporadicky omladina z "mediálneho kurzu", jednoducho nových ľudí nezaplatí - aj keby na to mala, a keby nejakí noví a kvalitní boli.
Lietanie novinárov v Bratislave z jednej redakcie do druhej je nezaujímavé.
Seriózna a objektívna novinárčina bude vecou len naozaj nezávislých novinárov - teda tých, ktorí nebudú písať preto, lebo za to dostanú plat, honoráre ako nenahraditeľný zdroj príjmov.
Takých ale ťažko bude. Jednoducho - žiadny Gryzlov už u nás kdesi v horách nežije. Blogerky - študentky žurnalistiky a frekventantky spomenutého mediálneho kurzu .týždňa píšu o ružičkách, ktoré im obschli na balkóne :-)))
• / •••
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Hlina,

na svete je ešte na počudovanie, aj na šťastie veľa "vecí", ktoré sa nedajú kúpiť za žiadne peniaze. Napríklad rešpekt, úcta ostatných, alebo profesionálna česť.

Tí, ktorými je možné manipulovať, takými zostanú.
Mienku tých, ktorí vedia čítať aj medzi riadkami, a vyhľadávať objektívne informácie, si Penťáci nekúpia, a ničím nezmenia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To je sice fajn, ale kupia si tych ostatnych
A skus byt jeden v hulakajucom dave co krici nieco ine. Urcite budes mat dobry pocit, ale len chvilu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Byť sám sebe novinárom?

Na nezaplatenie.

;)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zo SME sa stala

novinarska zumpa. z historie sa vecne zit neda a SME bolo poplatne napriklad SDKU ale koniec-koncov aj SMERU. je to taka ista prostitutka ako vsetky ostatne.

mentalne slovensko patri do byzantskej rise. pokusy ako napriklad 1 CSR alebo CSFR o integraciu slovenska a slovakov na zapad zlyhala. zda sa, ze karpatsky obluk je silne geo-politicke delitko. preto na slovensku zhltnu vsetko oligarchovia. aj tu tlac.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zo Švajčiarska

to možno vyzerá pesimisticky - ale určite to až také zlé nie je. To chce čas - a vyvíjajú sa nielen občania ale aj oligarchovia:-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

an nie

historia mi dava za pravdu. napriklad taky husak pocas 2. sv. vojny presadzoval myslienku kominterny na pripojenie slovensk a k ZSSR. rovnako ako minule aj pritomne romanticke predstavy slovanskej sudrznosti a prichyleniu sa k rusku, ktore v sucastnostio zivia ludia ako carnogursky v teoretickej rovine a v praktickej napriklad fico, ktory nas de facto politicky odklana od NATO a EU. nakoniec aj meciar (podozrievany ako agent KGB) robil politiku, ktora nebola kompatibilna so svtupom do NATO a EU. tupovolici a mentalne jednoduchsi ludia potrebuju vianocne priplatky a smerovanie slovenska je im putna.

vzhladom k bliziacemu sa 25. vyrociu 17Nov89 si dovolim poznamenat, ze 21. novembra som navstivil jednu nemenovanu vysoku skolu na slovensku, kde studenti prejednavali s vedenim skoly vykurovanie internatov a teplu vodu z kohutika (miesto zvrhnutia veducej ulohy KSS a slobodne volby). a ked im predseda ONV pri zhromazdeni v menze povedal, ze uz bolo dost tych reci z prahy (ja) a tety kucharky vraj cakaju s vydajom obeda a treba ist tak cele stado sa poslusne pohlo smerom k okienkam kde sa vydaval a strava.

tolko k mentalite slovakov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:-)))

Aj v spálenisku sa hlbšie pod zemou nachádzajú korienky a les znovu vyrastie. Neboj, ak neprídu také zmeny, že odfúka aj pôdu znovu vyrastieme. Len dúfam, že to nebude len boľševník a smrečky ale celá paleta stromovín. Ten smajl ani tak nebol vyjadrením pobavenia, ale skôr hrôzy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No,

pre niekoho je žumpou SME, pre niekoho zase niektorí diskutéri ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tak tak

de te fabula narratur
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

O akej žurnalistike chceme hovoriť na Slovensku? O pisálkoch s vedomosťami získanými z Google, ktorým ja hovorím instantná inteligencia? Často nevedia o čom píšu, ale píšu. Dôležité je zalomiť daný počet riadkov. Kedyže to naposledy bolo, keď sa im vravelo štvrtá veľmoc? Schválne, napočítame u nás aspoň desať poctivých žurnalistov ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pozerať správy

z parlamentu alebo tlačové besedy je utrpenie - a nielen pre politikov, novinári mi niekedy pripomínajú žiakov v puberte, ktorí kladú otázky svojim učiteľom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Najst medzi presstitutkami na Slovensku 10 poctivych novinarov hodnych toho mena je asi rovnako obtiazne, ako najst 10 spravodlivych v Sodome a Gomore...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neviem, či ich bude 10...,

...ale rýdzo subjektívne sa pokúsim; v abecednom po(dh)radí:
Bán, Čavojská, Cobejová, Gális, Kampf, Kostolný, Majchrák, Mojžiš, Procházková, Sudor... Viem, Mojžiš nie je novinár...
Je tu jeden problém, v tejto oblasti - treba si jasne povedať, kto je to novinár, kto reportér; spravodajcov ani komentátorov som nrátal... Skôr som myslel na klasických novinárov a reportérov, ktorí sú takmer stále v terénoch... Ak si niekto myslí, že novinárčina je len prepisovanie nejakých správ, agentúrnych výstupov a tlačových správ... - mýli sa.
Ale čo tu budem mudrovať - v spoločnosti, kde sa každý do novinárov obuje (viď ten nižšie) a myslí si, že sa to dá zvládnuť ľavou zadnou. To je ale o inom...
•• / •••
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Predstav si, koľkých absolventov žurnalistiky a masmediálnych komunikácií ročne extrudujú naše nespočetné vysoké školy a daj si to do priamej úmery. Bieda. Nielenže nerobia novinársku prácu, ktorú robiť nevedia, oni nedokážu ani prečítať pripravené texty. A takýchto dokonca platíme z našich koncesionárskych poplatkov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Presne tak!!!

O tých, ktorých menujem, preukazne, spoľahlivo a s valórom (to je taká reminiscencia :-))) - my si rozumieme...) najmenej siedmi žiadnu žurnalistiku neštudovali, ani nevyštudovali. Dokonca ani fotografiu - prípad Bán.
To znamená, že obrovskú úlohu v novinárčine hrá pracovitosť, talent, neustále písanie, nevyhýbanie sa žiadnej téme, prax a prax a prax... Dnešní absolventi kadejakých masmediálok, a už vôbec nie tam ešte študujúci, nemajú absolútne záujem o nič, čo by z nich spravilo skutočných novinárov alebo reportérov. Nečítajú, nemajú prehľad, rozhľad... nič, ani ten záujem. Čo teda s takými? Ani tie správy nevedia prečítať. Ide to tak ďaleko, že nemajú záujem ani o štúdium, ktoré si zaplatia. Nedochádza im, že vlastné - rodičovské peniaze hádžu oknom rovno do pecí márností.
Novinárčina a reportérčina zvlášť sú pritom tak zaujímavé povolania... Človek je síce denne v tej istej práci, ale stále v inej. Čo téma, čo reportáž - to iní ľudia, iné skúsenosti, prostredie, poznanie...
Podľa mňa novinárčine u nás odbíja do hrobu. Pár svetlučkých výnimiek to tu nezachráni.
•••
Teraz som si spomenul - nad všetkých novinárov, reportérov, publicistov, komentátorov, analytikov, prognostikov, polymudrcov... je, že som zabudol, ja hlava deravá - predsa Stanislav -eská- Kikimor - známy aj ako historik, ktorý preukazne na všetky spôsoby ponuky dokázal, že všetko sa datuje od roku 1910... Mal by sa vrátiť na tento portál, bez neho to tu nemá šťavu, darmo sa kadekto snaží, aj zapeká a praží... ;-)))
•••
Všetkým prajem pekný zvyšok dňa.
Dnes už končím, lebo
••• / •••
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážený nick Monsieur Chien,

Super príspevok do diskusného fóra (z 30.9.2014 o 16:41 hod.)

Je to naozaj tak: Dôležitý je talent a prax, prax, prax...

A novinárčine u nás do hrobu odbíja už dlhodobo.

Väčšina "novinárov" ("redaktorov, publicistov") boli a sú mentálni roľníci. Škola im nepomôže, lebo cez tie polia, záhrady a hory nedovidia cez okraj svojho (ne)myslenia.

A tá škola je tiež plná roľníkov.

Želám fajn deň
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ešte by som chcel vedieť,

ktorýže to redaktor má väčšiu moc než parlamentý výbor.
Pozor, nemyslím na intelektuálnu, ale takú obyčajnú - praktickú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nie, nerozhodne

akokolvek je shooty skvely, stale bude vacsinovym obecenstvom vnimany len ako klaun, myslim ze vacsina citatelov si povie "haha, to sa mu podarilo" a za 15 sekund uz nevedia, o com to bolo.

a zvysok - nechcem kadrovat, ale podla mna filla sa vyfarbil v tom svojom pamatnom clanku po prevaleni gorily (a to nehovorim o tom, ako dlho predtym mala redakcia sme informacie o gorile k dispozicii), bella je podla mna cisty oportunista a kludne si bude solichat svoje piano aj s krytim od penty. dtto ostatne postavicky typu struharik & co.

navyse tieto postavicky v tom celom nie su zaujimave, vidno to v cechach - par ludi odide, par zasa pride a noviny vyjdu kazde rano - staci sa pozret na predaje napriklad lidovych novin, kedysi rodinne striebro, dnes babisov kon, predaje su aj po prevzati +/- rovnake => konzumentom obsahu vo vacsine neprekaza, kto im co vari a predklada.

najlepsie na tuto temu zatial napisal martin m. simecka v respekte:

"Penta i Babiš jsou totiž nepřátelé svobody. Nekupují média za velké peníze proto, aby pomohli udržet jejich nezávislost. Jejich logika je jednoduchá a vědí, že nemůžou prohrát. Pokud budou jejich média prosperovat, tím lépe, byť to není jejich cílem. Tím je jistota, že korupční systém, jehož jsou v obou zemích spolutvůrci, zůstane neohrožen, neboť „hlídacím psům demokracie“ ulámali zuby."

cely clanok na http://respekt.ihned.cz/ost-bl...
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME