Štvrtok, 18. január, 2018 | Meniny má Bohdana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Na povel nám mládež neschudne, pani Zmajkovičová (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Správne,

nedá sa nesúhlasiť!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Veeelmi mudry text...len je zahadou, preco prichadzaju sudruhovia poslanci s krasnymi napadmi prave a zasadne a len vtedy ked su v opozicii - akosi mi uslo, ale mohol by cteny poslanec ctihodnej Narodnej rady uviest ako za tieto bezpochyby dobre myslienky loboval u svojich vtedajsich koalicnych ministrov, statnych tajomnikov a poslancov ked bol "pri moci" - kolko jednani mal s tretim sektorom a odbornikmi na velkovykrm obyvatelstva a kolko tlacovych konferencii usporiadal na tuto temu a kolko novinovych clankov poskytol redakciam?
Myslim ze nebudem daleko od pravdy ze nijako, ci veeeeelmi malo - pretoze v bufetoch by nebolo to co tam je teraz a videli by sme uz o trochu menej deti s pupkami a sunkami ako svetaznaly gurman, ci hodiny telesnej vychovy by neprebiehali tak ako niekde v kasarnach na buzerplaci.
He??
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Súdružka miluje diktát, triedny boj a teror. Poučuje novinárov, že nesprávne kladú otázky a niektorí ľudia nie sú na jej obraz. Novinári a tuční ľudia sa okrem iných už dostali do súdružkou nenávidenej triedy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ježiši,

odhliadnuc od podstaty, keď píšete o niekom pán Poliačik, aspoň si zistite jeho meno! ( a R.Zmajkovičovú mimochodom nemusím)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

je stále

v tom, odkedy bol vo vláde,že každá žena v politike je Iveta.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

PS

a je nutné ju povaliť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ups, chybička se vloudila

Vďaka za upozornenie. Opravené
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kto robí, robí chyby.

No kto chce na chyby upozorňovať, by ich mal robiť čo najmenej.V inom prípade je väčšine ľudí poväčšinou iba na posmech ako jeho preceda s balónikom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Možno by pre úplnosť bolo fajn a fér doplniť, ako je to s bufetovou a automatovou kultúrou v školách v zahraničí:

Francúzko: úplný zákaz bufetov a automatov od roku 2005. Od tej doby je štatisticky znížená chorobnosť detí civilizačnými chorobami a obezitou...

Taliansko: od roku 2007 automaty a bufety v školách, kde sú deti vo veku 6-13 rokov nemôžu obsahovať sladené nápoje a sladkosti. Štát dotuje projekty, ktoré preferujú automaty a bufety s predajom jogurtov, ovocia a ovocných štiav. Stát vydal zoznam zdravotne doporučovaných potravín pre deti.

Velká Británia: 1/4 detskej populácie trpí obezitou, preto boli v roku 2006 prijaté celonárodné nutričné štandarty pre školy, podľa ktorých na školách nesmú byť ponúkané karbonizované a sladené nápoje a junk food - typické bufetové výrobky. Ponuka bufetov a automatov je regulovaná a musí zodpovedať týmto štandardom...vznikla veľká verejná diskusia ako regulovať epidémiu obezity, ktorá vyústila do toho, že sa obmedzuje existencia fast foodov v okolí škôl, športovísk a všade tam, kde je zvýšený pohyb detí....reklama na “nezdravé" jedlo sa môže vysielať až po 21 hodine. atd, atd - Británia to vzala velmi vážne.

Nemecko - záleží od spolkových republík, je to ale viac menej voľné ...

Finsko: kompletné stravovanie detí vo fínskych skolách je od roku 1948 bezplatné a je pod prísnou kontrolou tak z hľadiska nutričnej výživy ako aj z hladiska zdravej výživy ... vo Fínsku je dokonca zakázané konzumovať sladkosti a nezdravé nápoje na pôde školy!!!

Litva - od roku 2005 Ministerstvo zdravotníctva vydalo zákaz predaja sladkostí, sladených nápojov, chipsov a ostatných sladených a mastných jedál bufetového typu v bufetoch a automatoch na školách. Všetko je starostlivo kontrolované ...

Slovinsko - od 2010 platí zákon o Školskej výžive, ktorý zakazuje automaty a bufety v školách...

Polsko - 2014 - legislatívny zákaz predaja slaných a sladkých fast-foodových jedál, bufetových pokrmov a potravín s vysokým obsahom nasýtaných mastných kyselín, solí a cukru na všetkych typoch škôl.

( zdroj: Dětská obezita a školní automaty na limonády a sladkosti.
Mezinárodní souvislosti.PhDr. Helena Hnilicová, Ph.D. Univerzita Karlova Praha, 1. lékařská fakulta, Ústav veřejného zdravotnictví a medicínského práva )

Odporucam aj nahliadnut do tohto materialu:

http://europa.eu/rapid/press-r...

Uvidite, ze v ramci EU riesia bufety a automaty zakonnymi opatreniami vo vysokom petcentualnom zastupeni aj ini a nie je ich málo .... Myslim, ze by bolo dobre odosobnit sa od toho, ze u nas to presadzuje SMER a urobit ako v ostatnej vyspelej Europe nieco pre svoje neplnoleté deti a vnucata a ich zdravie naprieč politického spektra a straníckej príslušnosti...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

v poriadku. Skúsme sa však opýtať, či deti priberajú len zo stravy zakúpenej v školskom budete.Dobre vieme, aké sú stravovacie návyky posledných rokov. Deti sa inak nestravujú ani doma. V mnohých rodinách sa nevarí, ak sa varí, kupujú sa polotovary alebo hotové jedlá, čistá voda ako nápoj je nepredstaviteľná, sladkosti sú nielen za odmenu, ale stále.Pohyb väčšinou žiaden. Pokiaľ sa toto nezmení, obmedzenie bufetovej ponuky nepomôže.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

neviem, či sa Francúzom

až tak darí. To, že zakázali školské bufety v roku 2005 je jedna vec, výsledky druhá. Tento článok z roku 2012 http://domaci.ihned.cz/c1-5796...
hovorí, že "Francouzská studie ObEpi-Roche navíc ukázala, že s největším nárůstem váhy se potýkají mladí lidé mezi 18 a 24 lety."
V každom prípade, ak budeme vychádzať z predpokladu, že vinné sú školské bufety, tak skôr či neskôr (pravdepodobne skôr) zistíme, že regulácia (zákaz) školských bufetov je nedostačujúci a budeme musieť pristúpiť k tvrdším opatreniam. A k ďalším reguláciám. Salámovou metódou smerom k lepšej, zdravšej a šťastnejšej spoločnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Roman, nepokladám Váš argumentačný zdroj za seriózny. Viete ma odkázať na relevantnú vedeckú štúdiu, či štatistiku ( lebo ja som nimi argumentovala )?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nerozumiem dosť dobre prečo,

bymal byť apriori neseriózny. Je tam uvedený link na zdrojový clanok z Telegraphu a odkaz na konkrétnu štúdiu. Neviem ako viac Vám môžem pomôcť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ušiel mi ten odkaz na konkrétnu štúdiu, možete mi ho prosím, prelinknúť?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vy teda viete človeka zamestnať :)

tá štúdia je tam len spomenutá (názvom), nie linkovaná. Ale po troche pátrania (gúgoľ) sa dá nájsť napr. tu
http://www.roche.fr/home/reche...
a nevyzerá neseriózne. Podla toho čo sa mi podarilo vydedukovať z francúzskej verzie (tuším šiesty graf odhora) tak tam ukazuju medzi mladými Francúzmi (18-24) nárast obezity aj období 2006-2012, kde by sa snáď už mal prejaviť "úspešný" zákaz bufetov (píšete, že od roku 2005).
Len poznámka na záver - môj príspevkom netvrdil, že školske bufety nemôžu (tiež) prispieť k obezite (svojou troškou do mlyna), ale jednoduché riešenie typu "tak to zakážem a bude to vybavené" je cesta veľmi zlým smerom (viac v mojom diskusnom prispevku vyššie, posledný odstavec)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

na druhej strane...

Existuje jediny rozumny dovod preco by na zakladnej skole mal vobec existovat bufet/automat na kekse ?
Ved predsa kazda skola ma skolsku jedalen ktora zabezpecuje pestru a vyvazenu stravu [alebo by aspon mala] , desiatu zabezpecuju rodicia... ci nie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ano aj nie. Deti napríklad prvého stupňa strávia v škole a školskom klube cca 9 hodín ( 7,30 - 16,30 ), spať by mali cca 10 hodín a s rodičmi sú denne cca 5 hodín, z čoho musíme ešte odpočítať cca 2 hodiny na presuny z miesta na miesto a s tým súvisiace činnosti, čiže čistý čas, ktorý strávia s rodičmi v pracovný deň je cca 3 hodiny. V tom čase sa ale deti pripravujú aj do školy, robia bežnú večernú hygienu a spoločne s rodinou stolujú...

Pokiaľ dieťa v škole strávi cca 9 hodín, s jedným obedom isto nevystačí. Potrebuje desiatu, olovrant, celodenné nápoje. V škôlke je to bežné, u dospelých je to bežné, u detí sa v škole s olovrantom ani neráta... zabaliť túto stravu dieťaťu komplet celú doma a spoliehať sa nato, že sa nepokazí do olovrantu je len hra na náhodu...

Kedysi ( koncom socializmu ) sme v škole mali tzv. mliečnu desiatu a olovrant - jogurtové nápoje, kakao, grahamové rožky, syr, maslo, med, džem, v sezone dokonca kus papriky, či paradajky, bolo to dotované štátom a podporoval sa tak domáci potravinársky priemysel... dnes bohužiaľ tieto veci nie sú a nefungujú... , nieto, aby ich štát riešil.... keby toto nahradili bufety, ale bufety s dobrým jedlom, nie bufety so sladkosťami a nezdravými jedlami a nápojmi, skákala by som od radosti a rada by som si takúto stravu pre dieťa predplatila... lebo moje dieťa chladničku ztiaľ v taške nenosí...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

mas 100% pravdu

Napriek tomu - desiatu si deti nosia uz teraz a olovrant skolska jedalen pri troche snahy zabezpecit vie; a pripada mi to rozhodne lepsie riesenie ako bufet/automat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V diskusii sa tu vyskytlo viac rozumných (hoc niekedy protichodných) názorov. Ja v podstate skoro úplne súhlasím s článkom, nestotožňujem sa s jedinou vetou:

"Vzdelávanie zamerané na potreby dieťaťa sa najprv pýta, čo chcú samotné deti robiť a až potom vytvára učebný plán."

Viem, že článok na tejto jednej vete nestojí a asi to ani autor nemyslí tak striktne, ako to napísal, ale deti sú ešte v štádiu, kedy kompetentne nemôžu rozhodovať o tom, čo je pre ne dobré. Keby sme sa dívali primárne na túžby detí, tak by v bufetoch boli hranolky, cola a zákusky. Ale to je len taká poznámka, vážne si nemyslím, že by to autor myslel doslova.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A hlavne článok nerieši najzásadnejšiu otázku: prečo sú dobré veci škodlivé? Prečo by nemohli v bufetoch byť zdravotne prospešné hranolky s vysokým obsahom vitamínu C? Doplnené majonézou bohatou na železo? Alebo pizza s poriadnou dávkou olív a syra plná látok udržujúcich vyrovnanú hmotnosť? Toto riešte, a nie tam tie vaše zákony...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME