Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.
OK
Všimli sme si, že máte zapnutý nástroj na blokovanie reklamy. Príjmy z reklamy umožňujú nášmu webu fungovať. Ak nás navštevujete pravidelne, môžete nás podporiť tým, že si Sme.sk pridáte na zoznam odblokovaných webov (whitelist). Ďakujeme.
✖
gulomet= technicka prevaha ,cize veda a vzskum kolonializmus= obchod, cize konkurencia a volny trh Nadvladu nad ostatnou castou sveta mal zapad pre svoju vojensku a technicku prevahu. A ta bola damna prave tymi 6 bodmi o ktorych sa hovori v clanku. Takze by som netvrdil ze su to hovadiny
Fakt tu sa mieša politika, veda, ekonómia s počtom návštev kostolov v Číne a ich morálnym vzostupom.
Toto je fakt gól, považovať západ za stagnujúci.
Ja mám na to trochu iný pohľad. Moja rodina túto krajinu v roku 1969 opustila a odišla do Austrálie.
Do zlej západnej demokracie, bez peňazí a bez znalosti jazyka. Za 40 rokov im na zlom kapitalistickom západe nikto nešliapal na päty, nemali skorumpovanú vládu, dostali značnú podporu a dnes majú firmu, najväčšiu v celom Walese.
Zamestnávajú ľudí, produkujú HDP, zarobia 2.500$ za týždeň a o takýchto pseudo bláboloch si hovoria ako o legendách pri pive. O dokumentoch, ktorými americkí rozprávači ohurujú Európske publikum.
Neviem, ale ja sa pýtam, čo by mali na svätom kresťanskom Slovensku za tých 40 rokov ? Kto by podporil cudzinca, bez jazyka, bez peňazí ? Kto by mu dal takú slobodu ?
O 50 rokov, keď už definitívne vymrie táto generácia komunistických hláv, bude možno aj tu diskusia iná.
Ale kresťanstvo ani kostol nikdy nikde nepomohol....
na pojmy a dojmy. australia, podobne ako velka cast zap.europy a najma sev. amerika zosobnuje presne to, o com tu autor pise: vlastnictvo, pravo atd atd a nezovseobecnovat krestanstvo ako take: aj v blogu, ale aj x dalsich autorov vyzdvihuju protestantsku pracovnu moralku. Na slovensku sa nam drviva vacsina pracantov hlasi ku katolikom. A aj v tom je rozdiel.. (nie som krestan, len aby bolo jasne, ze sa nezastavam nabozenstva, len poukazujem na zle zavery, ktore si si aplikoval zo zle precitaneho blogu...)
btw.2500 aud tyzdenne neni podla mna nejaka horibilna suma ak zaroven spominas najvacsiu firmu ci co to..
no keby za den, tak verim ze maju nejaku velku firmu. 2,5k aud za tyzden spravi kazdy sikovny stavbar. elektrikar alebo instalater aj viac... v pohode 3,4-4k
Kolonializmus = obchod a konkurencia, to myslis vazne? Kolonializmus produkoval monopoly a az rozpad kolonii priniesol konkurenciu, dovtedy z drancovania kolonii profitovala iba uzka skupina ludi. A teraz sa tato doba vracia...
aj obratene: veda = zbrane volny trh = kolonializmus, teda podrobenie si velkej skupiny ludi malo skupinou ludi.
Bolo to vsak trochu komplikovanejsie. Volny trh by musel byt obojstranne volny. Ale aj sami si pamatame, ciastocne to dokonca trva doteraz, ze hned po pade opony sa urychlene umoznoval volny pohyb kapitalu (prirodzene, smerom od miesta prebytku k miestu nedostatku), co sa prejavilo ako vykupovanie vsetkeho, co malo na Vychode nejaku hodnotu kapitalom zo Zapadu. Vysledok - ekonomicke ovladnutie, alebo pre radikalnejsich soft verzia kolonializmu. Ale volny pohyb pracovnej sily nie je uplne uvolneny doteraz. "Volny" trh bol vzdy doplnany aj mimoekonomickymi nasilnymi prostriedkami. To spominane opiove opojenie Ciny bolo vysledkom prehranej vojny, sposobom vedenia surovej a cielom amoralnej. Az nam to Cinania zacnu vracat, budu mat plne pravo.
Myslim, ze autor blogy aj Ferguson samotny by boli velmi prekvapeni, keby do tej ciny isli a zistili ako to s cinskou pracovnou moralkou naozaj je...
Cina teraz stoji a pada na technickej vyspelosti a skvelej strategii pritahovania investorov. Ale podobne ako v japonsku, ani v cine nevydrzia rast vecne - zlom pride, ked sa priemerne mzdy dvihnu nad priemer zapadneho sveta (co je prekvapivo celkom blizko).
To samozrejme neznamena, ze z ciny velmoc nebude - bude a silna, ale na zanik dominancie zapadu to nestaci... inak ->> Na zanik zapadu je aby k tomu prispel sam zapad, a tu treba uznat ze taka europa sa celkom cini v kopani vlastneho hrobu :)
Prelozit v tomto kontexte killer application ako zabijacka/vrazedna aplikacia je brutalne doslovne. Myslim, ze nieco ako zdrvujuca alebo neporazitelna aplikacia by v tomto pripade lepsie vystihovalo vyznam toho vyrazu. K samotnej teorii asi iba tolko, ze veda je postavena prave na skepse, urcite nie na viere, takze si od navratu k viere vela slubovat asi nemozeme. Protesantizmus nakoniec tiez predstavoval spochybnenie starych dogiem.
Kresťanstvo v Číne dáva zdravý hospodársky rast tejto krajine. V Európe je úpadok práve kvôli odklonu od základných kresťanských hodnôt. A je to biblické. Všade tam kde sa ľudia obrátia k pravému Bohu v troch osobách,všade tam je požehnanie. V Európe je prekliatie, kvôli modlárstvu. Modlou je majetok , konzum, a povrchné falošné náboženstvo, ktorého Bohom je človek, napr. Panna Mária alebo skorumpovaný homosexuálny biskup.
Váš príspevok nie je veľmi populárny (viď karma), pretože je písaný pre čitateľov "archaicky" nábožensky. Ale dávam vám za pravdu, aj keď som sám agnostik. Náboženstvo poskytuje veriacim ľuďom optimizmus pri prekonávaní rôznych životných prekážok, dáva im psychologickú výhodu oproti ateistom, či ľuďom ktorý neveria ani ateizmu. Mám veľmi dobrého kamaráta, ozajstného kresťana, ktorému v životných ťažkostiach pomohla viera a posunula ho vpred. Náboženstvo teda ak to mám nejako asi nie exatne napísať....poskytuje psychologickú výhodu.
Náboženstvo poskytuje niečo, čo istým ľuďom chýba. Ak je niekto ateista, tak je ním preto, lebo náboženstvo k životu nepotrebuje. Logicky teda vám nemôže dávať výhodu. Ak vám niečo chýba a vy to doplníte, tak nejde o výhodu.
Ono to totiz nebolo o rimokatolikoch, ale o protestantoch. PROTESTANTSKA PRACOVNA MORALKA. A rozdiely vidime napriklad v porovnani Severnej a Juznej Ameriky. Juznu si jasne podchitili mafiozovia z Rima a ajhla ako to dopadlo. S toho pozehnania sa do teraz nevedia spamatovat. Zatial co Severnu Ameriku mali pod palcom protestanti a ich protestantska pracovna moralka. O rozdieloch a vykonnosti ekonomiky sa muozeme pohadat kedykolvek. Kedze nemas ponatie o com si cital, prve co si videl bolo slovo "Krestanske" nieco a na to si reagoval.
Pekny clanok. Ja som nejak studoval tieto veci a dospel som k nazoru ktory ma JOspeh Teiner ktory napisal Kolaps komplexnych spolocnosti. Podla neho sme ako ludska spolocnost v permanentnom kolapse. Jedina stabilna splocnost bola prvotnos pospolna . Egypt vydrzal asi 4000 rokov. Rimska ríša 2000 rokov. Rakusko urhorsko 1000 rokov. Rusko 70 rokov Ceskoslovensko 70 rokov, Juhoslávia 40 rokov Tretia ríša 13 rokov . Spolocenstvo nezavislych statov asi 5 rokov. EU zo svojim eurom sa drzi asi len tak tak 10 rokov. Finančný system ktory v sucastnosti mame prispieva k velmi rychlemu kolapsu cyklus zachvevov sa skracuje ...
Z mojho pohladu je problem v tej slobode ktora sa zacina chranit cim dalej tym viac komplikovanymi zakonami.
kolonializmus= obchod, cize konkurencia a volny trh
Nadvladu nad ostatnou castou sveta mal zapad pre svoju vojensku a technicku prevahu. A ta bola damna prave tymi 6 bodmi o ktorych sa hovori v clanku. Takze by som netvrdil ze su to hovadiny
Toto je fakt gól, považovať západ za stagnujúci.
Ja mám na to trochu iný pohľad. Moja rodina túto krajinu v roku 1969 opustila a odišla do Austrálie.
Do zlej západnej demokracie, bez peňazí a bez znalosti jazyka.
Za 40 rokov im na zlom kapitalistickom západe nikto nešliapal na päty, nemali skorumpovanú vládu, dostali značnú podporu a dnes majú firmu, najväčšiu v celom Walese.
Zamestnávajú ľudí, produkujú HDP, zarobia 2.500$ za týždeň a o takýchto pseudo bláboloch si hovoria ako o legendách pri pive. O dokumentoch, ktorými americkí rozprávači ohurujú Európske publikum.
Neviem, ale ja sa pýtam, čo by mali na svätom kresťanskom Slovensku za tých 40 rokov ?
Kto by podporil cudzinca, bez jazyka, bez peňazí ? Kto by mu dal takú slobodu ?
O 50 rokov, keď už definitívne vymrie táto generácia komunistických hláv, bude možno aj tu diskusia iná.
Ale kresťanstvo ani kostol nikdy nikde nepomohol....
australia, podobne ako velka cast zap.europy a najma sev. amerika zosobnuje presne to, o com tu autor pise: vlastnictvo, pravo atd atd
a nezovseobecnovat krestanstvo ako take: aj v blogu, ale aj x dalsich autorov vyzdvihuju protestantsku pracovnu moralku. Na slovensku sa nam drviva vacsina pracantov hlasi ku katolikom. A aj v tom je rozdiel..
(nie som krestan, len aby bolo jasne, ze sa nezastavam nabozenstva, len poukazujem na zle zavery, ktore si si aplikoval zo zle precitaneho blogu...)
btw.2500 aud tyzdenne neni podla mna nejaka horibilna suma ak zaroven spominas najvacsiu firmu ci co to..
veda = zbrane
volny trh = kolonializmus, teda podrobenie si velkej skupiny ludi malo skupinou ludi.
Bolo to vsak trochu komplikovanejsie. Volny trh by musel byt obojstranne volny. Ale aj sami si pamatame, ciastocne to dokonca trva doteraz, ze hned po pade opony sa urychlene umoznoval volny pohyb kapitalu (prirodzene, smerom od miesta prebytku k miestu nedostatku), co sa prejavilo ako vykupovanie vsetkeho, co malo na Vychode nejaku hodnotu kapitalom zo Zapadu. Vysledok - ekonomicke ovladnutie, alebo pre radikalnejsich soft verzia kolonializmu. Ale volny pohyb pracovnej sily nie je uplne uvolneny doteraz.
"Volny" trh bol vzdy doplnany aj mimoekonomickymi nasilnymi prostriedkami. To spominane opiove opojenie Ciny bolo vysledkom prehranej vojny, sposobom vedenia surovej a cielom amoralnej. Az nam to Cinania zacnu vracat, budu mat plne pravo.