Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nezvládneš to (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Na západotatranskej Bystrej

som stretla mladú, útlu dievčinu, nemala tridsať, bola onkologickou pacientkou a vyšla na vrchol, ku ktorému aj prístupové cesty sú náročné. Ona to zvládla. Mala silnú vôľu žiť a prekonávať prekážky, ktoré nie sme dakedy schopní ani my, zdraví.
Človek sa učí a poznáva celý život. Niečo podobné, čo opisuješ som zažila už viackrát, máš recht.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Treba si uvedomiť,

že život nebeží vedľa Vás, život na Vás reaguje. Ak vysielate strach a bezmocnosť, tak zažívate bezmocnosť. Ak vysielate nádej, šťastie, vďačnosť a lásku, tak to tiež zažívate. Zákon príťažlivosti je v tomto nekompromisný. Keby to tak pochopili všetci tí, ktorí sú tak nemocní.....alebo by stačilo, žeby to pochopili tí ostatní okolo nich. Aj vďaka ich nedôvere, je všetko tak, ako je.....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A zvládneš to?
Ono pohľad "z druhej strany" je trocha iný. Čo mám robiť, keď vidím, ako mne blízka osoba prepína svoje sily, nakladá si toho na seba priveľa a potom trpí a nevládze nič? Je to fakt ťažké, pozerať sa na chorého a utrápeného človeka, najmä keď (z predchádzajúcich skúseností) viem, že to, čo robí, síce ako-tak zvládne, ale potom celú noc od bolesti nezaspí, lebo si jednoducho naložil priveľa... Choré telo prílišnou námahou trpí a vie to dať následne aj dosť zreteľne najavo. O to viac sa potom aj sťažuje proces liečby a uzdravovania.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je to jeho,

ak mu to vlastne vôbec dovolíš, slobodná vôľa, pokiaľ nie je dementný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Squela, ešte raz si prečítaj

čo si napísala, a pochopíš, prečo Tvoj život reaguje na Teba tak, ako reaguje....,"prepína svoje sily, nakladá si na seba priveľa, trpí, nevládze, je ťažké pozerať na chorého a utrápeného...atď" Tvoja viera v jeho schopnosti je na bode 0....ak nie menej. A život ti prináša do tvojich zážitkov iba to, čo vysielaš..... Pokús sa pozrieť na toho človeka s láskou, vďačnosťou a vierou v jeho schopnosti... Iba tak mu ty pomôžeš. Zvyšok je už na ňom samotnom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, jasné, človek, na ktorom mi záleží, sa mi ničí pred očami v snahe dokázať si, že vládze všetko rovnako, ako keď bol zdravý a ja budem držať hubu a krok len preto, aby mi tu pseudohumanisti neprednášali o slobodnej vôli.
Ono je to tak pol na pol - robiť z človeka nevládnu bábku ničomu nepomôže, ale zasa nechať ho prepínať svoje sily a nijako mu nepomáhať tiež nie je cesta.
Ad dementnosť - viete vy, čo s psychikou človeka a s jeho úsudkom urobí vážna choroba? Depresie? Lieky?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Haloooo, tu nikto nehovorí aby si držala

hubu a krok :-) Iba aby si si uvedomovala, ako ho vnímaš, posudzuješ, ako mu veríš.... Ide o tvoje myšlienky a pocity ktoré o ňom máš a vysielaš svetu dookola....Tu nejde teraz o neho, ide o Teba....ty sa trápiš, a ty máš problém. A čuduj sa svete, kým to ty v sebe nevyriešiš, tak nepomôžeš ani jemu..je to v tvojich rukách (resp. v tvojich myšlienkach) Svoju realitu si vytváraš ty sama, nikto iný to za teba nemôže urobiť, či už tomu veríš alebo nie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Viem, čo niektoré lieky

urobia s psychikou človeka. Ale nerozumiem, keď je v zlej zdravotnej kondícii, prečo mu ešte strpčovať a organizovať život. Treba sa starať hlavne o psychickú pohodu, lebo tá je najlepším liekom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hej, určite bude v psychickej pohode človek, ktorý celý deň otročil v záhrade (však ako zamladi) a večer si od bolesti nemôže ani sadnúť, nieto ešte ľahnúť alebo zaspať. Koľko nocí ste vy prebdeli pri chorom príbuznom? Koľkokrát ste vlastnú matku či otca prebalili? Koľkokrát ste niekoho zo svojich blízkych zdvíhali zo zeme a niesli do postele?
Vy si to predstavujete ako buď - alebo. Teda buď sa na chorého usmievam ako mesiačik na hnoji a nechám ho robiť všetko, čo si zmyslí bez toho, aby som sa vôbec ozvala, alebo ho priviažem k posteli a nenechám ho robiť nič. Pričom ja hovorím len o racionálnom prístupe k svojim možnostiam, ktoré sú u chorého človeka do istej miery obmedzené.
Ak si chorý človek otázku "zvládneš to?" vysvetľuje ako urážku či ako prispenie k jeho psychickej nepohode a nedokáže to vnímať ako prejav čistej lásky a záujmu, má problém on a nie jeho príbuzný. A psychickú pohodu u fyzicky chorého človeka nedosiahnem tak, že budem robiť a hovoriť všetko presne tak, ako si to on predstavuje. Ale tak, že budem stáť pri ňom a budem mu pomáhať. Nie so všetkým, jasné, že človeka, ktorý normálne chodí a komunikuje nebudem kŕmiť lyžičkou a ani mu nezakážem prechádzky. Ale tiež nenechám chorého necelý mesiac po vážnej operácii rýľovať záhradu či rúbať drevo, lebo k psychickej pohode mu neprispeje ani to, keď sa po pol hodine zosype a budem ho musieť kvôli jeho neodhadnutiu vlastných schopností zasa odviezť do nemocnice.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Squela, "akoby hrach na stenu hádzal"

Ja to vidím takto. Ty si zranená, porezala si si prst, tebe tečie krv (trápiš sa pre neho, že nevládze, že je ťažko chorý..atď..) a chceš po ňom, aby si on obviazal prst! On si ho síce môže obviazať, ale tebe tým nepomôže. Ty máš v sebe toľko blokov, programov, že on chudák sa musí toľko natrápiť, aby ti ich predvádzal. A dovtedy ti ich bude predvádzať, kým niečo nepochopíš! V tejto diskusii ti už nepomôžem, pretože ty nerozumieš jednej veci, a síce že svoj život si si vytvorila ty sama, a jedine ty si ho môžeš zmeniť k lepšiemu. Ale aspoň ti dám záchranné koleso.... www.karelnejedly.cz Držím Ti palce, pretože viem, že ak je žiak pripravený, aj učiteľ sa nájde. Tak ti prajem veľa sily a porozumenia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mám známeho,

jeho mama má Alzheimera. Chudera je stále hladná, lebo on je vegetarián a chce jej to najlepšie. Ona plače, že je hladná, trápi sa, tak to je ten tvoj spôsob riešenia? Hoc netvrdiím, že k tomu treba niečo pridať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Bavíme sa o dvoch rôznych veciach. Ja nikomu nenútim svoj spôsob života a ani nechcem, aby to niekto robil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ale inak, pôjdem s príkladom - keby tá matka s Alzheimerom zabudla, že v ten deň už 3x brala lieky a chcela by ich brať znova a znova, až kým by krabička od liekov nebola prázdna, tiež by bolo lepšie nechať ju, nech si robí po svojom a neplače, že ju syn nenechá ani liečiť sa? To je presne o tej hranici, kde už zasahovať a kde ešte nie.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME