Nedeľa, 19. november, 2017 | Meniny má Alžbeta

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Podnikateľské prostredie zachraňuje dopravná zápcha (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

A prečo...

ste nehlasoval proti súbehu funkcií ? či poslaneckých mandátov?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neviem,

či ste vôbec ten návrh čítali. Ak očakávate, že budem hlasovať za každý predložený návrh iba preto, že ho predložil niekto z opozície, tak zrejme Vás sklamem. Nebudem a nehlasujem za zle pripravené návrhy. A už vonkoncom nie za novelu Ústavy, ktorá je pripravená neodborne-iba s cieľom získania nejakých politických bodíkov. Tu sú dôvody, prečo som nemohol podporiť takto predloženú novelu:

1. novelizačné body 1. a 2. (čl. 69 ods. 3 a čl. 69 ods. 6): ústava v čl. 69 upravuje len orgány obce a orgány vyššieho územného celku - nimi sú starosta a zastupiteľstvo, resp. predseda vyššieho územného celku a zastupiteľstvo. Riešiť tam ich zástupcov je úplne mimo, týmto sa tu ústava nezaoberá a ani nie je dôvod, aby sa zaoberala. Na to stačí obyčajný zákon, precpávať zbytočne ústavu takýmito ustanoveniami z nej robí neprehľadný text. Ústava má upravovať základné pravidlá, nie každú hlúposť.

2. novelizačný bod 3 (nový čl. 70): tu platí úplne presne to, čo je uvedené v bode 1. Je to zbytočný text, pričom konkrétne detaily upravuje zákon. Ústava hovorí, že základnou jednotkou územnej samosprávy je obec. Preto sa ústava zaoberá obcou, pričom niektoré obce možno vyhlásiť za mesto. V zásade je to ale len druh obce, preto je opäť zbytočné, aby sa tým zaoberala ústava, keďže je to úplne postačujúco riešené v zákone o obecnom zriadení.

3. Navyše, v navrhovanom článku 70 ods. 2 je ustanovenie, ktoré je v rozpore s už platnými ustanoveniami ústavy. Dnešný čl. 64 ústavy o. i. hovorí, že územnú samosprávu tvorí obec a vyšší územný celok. Okrem nich nič iné, čo by bolo akoukoľvek územnou jednotkou v rámci SR, nemôže tvoriť aj samosprávnu jednotku. Návrh stanovuje orgány mestskej časti, ktorá ale nie je samosprávnou jednotkou, pritom ale ako orgány mestskej časti v ústave (!!!) vymenúva orgány samosprávy! V praxi je to tak v Bratislave a v Košiciach, pričom v BA by sa dalo teoreticky oprieť o to, že ústava v čl. 10 hovorí o BA ako o hlavnom meste, pričom podrobnosti upraví zákon (už aj tu to ale kríva), v zákone o KE je to už úplne krívajúce. V každom prípade, jeden aj druhý zákon sa veľmi vyhýba tomu, aby mestské časti označoval za samosprávne jednotky. Dať ale toto do ústavy znamená postaviť to na hlavu a zaviesť rozpor medzi tým, čo je navrhované a tým, čo je v čl. 64 ústavy. Zle.

4. novelizačný bod 4 (čl. 77 ods. 1): tak, ako je tam naformulovaná nezlučiteľnosť funkcií, jednoducho nie je naformulovaná dobre. Nie je dôvod, aby to bolo regulované podrobne v ústave - na toto stačí zákon. Ústava zaručuje o.i. právo na prístup k voleným a iným verejným funkciám. Prečo má byť nezlučiteľná volená funkcia poslanca a volená funkcia obecného / mestského / regionálneho poslanca??? Funkcia zástupcov primátora, starostu, resp. predsedu vúc je nie je totiž nič iné, len funkcia poslanca na príslušnej úrovni. Ak nezlučiteľnosť zatrhne napr. zákon o sudcoch, zákon o prokurátoroch, a pod., je to úplne postačujúce. Skôr mi príde, že toto tam niekto (navrhovateľ) priložil preto, aby "obhájil" to, čo je tam predtým. K ústave je toto úplne zlý prístup. Je možno relevantnou otázkou, či má byť štatutár (napr. primátor alebo predseda vúc) zároveň poslancom NRSR; jedno aj druhé je však tiež volená funkcia, mandát je priamy, od voličov a skôr voliči by mali mať nároky na tých, ktorých si chcú voliť - niekomu to môže vyhovovať, niekomu prekážať. Preto by to rozhodnutie malo byť na nich. Úplne všetko regulovať Ústavou je blbosť, principiálne je to to isté, ako regulovať to, či je voda balená vo fľaši alebo ide rúrou - to v Ústave jednoducho nemá čo hľadať!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie je

vam to trapne pan Miskov skakat zo strany do strany a potom si vytvorit vlastnu? Podla mna by ste mali pracovat na zjednoteni pravice nie ju triestit na atomy. Ale zrejme je na tom smetisku vela kohutov....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

novy lider

novy lider porkacuje v style zabehnutych politikov, daco tu len vycapi a diskuterom neodpovie, aspon Galko je v tomto iny, tato strana bude mat max 1%, vsetly prepadnute hlasy pomozu Ficovi a ani nemuseli zbierat podpisy stacilo keby brat diskutera premenuje inu stranu Plus 1 hlas
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

pekny manifest , velmo pekny , taky ze mu tazko nieco vytknut ... snad jedine to, ze je len jednym z mnohych co som za ostatnych 25 rokov cital , jednym z mnohych co vela chceli , este viac slubovali a ... no ved to poznas :)

insuo by som si ja ale rad precital - ved som zodpovedny a slobodny obcan , akeho spominas v manifeste - stanovy , ktore budete predkladat pri registracii. ved hadam uznas , ako sa mam podpisat pod suhlas s vasim vznikom, ked neviem akou "ustavou" sa mienite riadit ?
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME