Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sny (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Magduška, snov je viacero druhov. niektoré sú iba taký "balast" kde spracovávame to, čo sme zažili cez deň a nemajú nejaké dalšie konotácie. Sú aj prorocké sny - ja som mávala obdobia, kedy som vedela napríklad deň dopredu, čo sa stane v práci, napríklad ktorý pacient bude prepustený, hoci vôbec nemal ukončenie liečby, ale porušil režim a primárka ho prepustila, alebo že prišiel kamarát na opšťák a o pár dní bol to.také sa dajú ľahko overiť :)), ked sa stanú hned na druhý deň a lebo o pár dní. 5ažšie sa overejú viac symbolické a také, ktoré sa splnia až neskôr. Ale niekedy si ich zapíšem a uke sa, že tie detaily tam boli správne. Moj syn napríklad "predpovedaLô že babička zomrie po oslave, bolo to pre jej osemdesiatkou, a veri čakala som s napätím čo bude... zomrela- po oslave 50 tky sovjho jediného syna o pár mesiacov neskôr... a potom sú sny archetypálne - o archetypoch píšem na svojom blogu- tie sú často hlboko symbolické a je treba pomerne dosť skúseností a štúdia, aby ich bolo možné "vykladať". O snároch to určite nie je, to je iba taká hra. Do hlbky sa snami zaoberla napríklad Jung a ked by si si prečítala napríklad knihu o snoch od jednej jeh ožiačky, ktorá sledovala sny aké sa snívali ľudom pred smrťou, bolo by to určite zaujímavé... nie sú to vždy symboly z našej kultúry, napríklad jednej žene sa snívalo o obilí ako padlo do zeme a narástlo--- pričom v Egyptskej kultúre je mladé obili symbolom msrti a posmretného života, tkaže ked to človek nevie, nemá ako správne takýto sen interpretovať. Samozrejme, nie vždy vedeli dopredu že ten človek zomrie, lebo "smrť" sa obvykle chápe aj ako "transformácia" čo môže byť iba hlboká osobná životná zmena- ale kedže to písala tá terapeutka po smrti tých svojcih klientov, tak vedela že to boli predsmrtné sny naozaj, nie len symbolicky. Jeden príbeh tam je aj o vojakovi, ktorý bol v živote veľm itvrdý a ničomu neveril, ale asi mesiac pred smrťou sa mu snívalo, že videl mrcinu svojho obľúbeného koňa, a bol z toho sna veľmi rozrušený. Psychoanalyticky je kôôň tiež symbolom ľudského tela, takže tento sen bola aj interpretovaný terapeutom ako signál choroby alebo telesných problémov... ten človek o mesiac zomrel a pod jeho vankúšom našli kríž. Nebol veriaci, ale zrejme ten sen v ňom niečo hlboké pohol a on v tom našiel nejaké riešenie či upokojenie....
Tvoj sen o neznámom mieste by mohol znamenať, že si v období života, kedy sa pohybuješ tam, kde to nepoznáš. Nikto z nás neprešiel ešte sám starobou a preto je to "neznáme územie". Hovorí možno tiež o tom že hlbšie vnímaš svoje vnútorné "ja". A je pravda aj to, čo píšeš, že ked je človek príliš unavený z bežného života (a nevenuje sa príliš vnútorným veciam) tak si zväčša sny nepamatá. Ja ked som sa sťahovala, tiež som mala nočné sny plné zbalených kufrov, cestovania vlakov, krabíc... ešte aj dlho po tom. a tiež mi veľa v tom čase ukazoval moj otec pivnicu, a rôzne veci pod zemou ktoré tm normálne ani nie sú, ale on mi tam stále čosti vysvtľoval. Podzemie vždy symbolizuje nevedomie, a tento sen bol typický pre to, že idem niekam hlbšie, a otec bol ako sprievodca, ktorý žiaľ, po čase odišiel a už ma naozaj sprevádza iba v snoch...

Pre mňa je teda odpoved jasne veriť, mám s tým mnohoročné skúsenosti:))) ale nie snárom, ale úplne inej rovine snov. Napokon, čo by bolo s Máriou, keby Jozef neveril svojmu snu? ja viem, to je ešte iný "level" ale čo ak to nie je nejaký veľmi špeciálny druh snov určený iba svätým, ale máme ich my všetci ak ich s múdrosťou načúvame?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za zvučné echo...

Za podrobný "komentár"... Si od fachu, tak som si Tvoje slová dvakrát prečítala...
Tak nejako je to, riešila som si "samotu", starobu - tak mi tie sny nejako hlbšie hlodajú dušu...
Chvalabohu, nie až tak, aby ma "rozhodili"... Len som si všimla, že ich mávam "živšie" ...
Potešila ma Tvoja návšteva - aj za ňu vďaka. Ešte raz všetko dobré v novom roku, a aby si mávala len pohodové sny...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V cudzej

krajine, na neznamych miestach a stratena - to sa mi v snoch stava tiez dost casto. Mozno sa v nich opakuje nasa podvedoma obava z toho, ze sa stratenymi, bez tych, ktori nas z tej "tmy" vyvedu, nechceme stat a bojime sa toho... Ale Ty, Magdi, mas okolo seba ludi, ktori to nedovolia:-) Zelam Ti krasny a stastny novy rok a nech zdravie poslucha!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Usmievam sa... Vďaka...

Áno "samota", sny, uvažovanie o nich - ale máš pravdu, človek má okolo seba ľudí, ktorí podržia, potešia, uspokoja, spríjemňujú život.
A mnohí moji priatelia - blogéri patria medzi nich.
Vďaka za prianie zdravia. Zíde sa: začala som tento rok s potvorskou virózou... Ale to vraj po tieto dni trápi 8O% Slovákov /podľa tel. novín/.
Všetko dobré!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ospravedlňujem sa:

správne som sa mala vyjadriť: chrípkové ochorenie stúplo v posledných dňoch o 80%... /Keby to bolo tak, ako som sa nesprávne vyjadrila, tak by 80% Slovákov ležalo v posteliach. Pardon!
To robí tá viróza, ktorá ma drží za krk... Ale to len tak../
Pekné zdravé dni všetkým mojim čitateľom a priaznivcom!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Sny sú dosť neprebádaná sféra,

ja som si k nim spravila taký vzťah, že sa vydolujú odniekiaľ z podvedomia a že patria k životu. Našťastie posledné desaťročia mávam sny len príjemné a čomu sa vždy čudujem, sú úplne realistické. Až také, že si poviem, že to by som rada prežila aj naozaj:)
Väčšinou sa v nich stretávam s ľuďmi, ktorých som už dlho nevidela. A tiež sa mi vracajú s podobným scenárom, podobajú sa tie sny na seba. Niektoré z nich sa stali mojimi obľúbenými a nedbala by som, keby sa vracali častejšie:) Čo ma prekvapuje, že obyčajne sa končia zakaždým v tom istom bode, v tej istej situácii. Niekedy sa snažím ten sen ešte dospať a dosnívať, ale nedarí sa mi. Možno sa raz dozviem ako sa tie sny skončia:)
Tebe, Magdi, prajem, aby sa v tom sne zaslniečkovalo a stretla si v ňom niekoho, kto Ťa vezme za ruku a dovedie na bezpečné a známe miesto ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Som rada, že mávaš príjemné sny...

To potom človek vstáva ráno v plnej paráde a dobre naladený...
Z času na čas, keď človeka ochromí nepríjemný sen - zažíha v noci svetlo a snaží sa čo najskôr na to nedobro zo sna zabudnúť... Stalo sa mi, že ma až striasalo...
V poslednom čase sa už "našli" ľudia, ktorí ma akoby naozaj chytili za ruky v neznámej krajine a pomohli mi sa z nej vymotať... Len to trošku trvá...
Predpokladám, že to bolo v mojom prípade to osamenie a staroba... Každý si ju v duši, vo svojom vnútri musí vyriešiť a doriešiť - prijať realitu...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Magduška, aj ku mne prichádzajú podobné

sny, že sa niekde stratím, že nemám mobil, neviem sa dorozumieť, že som v cudzej krajine,...pripisujem tieto sny tomu, že sa mi stráca schopnosť orientovať sa v mnohých veciach, to čo som kedysi bez problémov zvládala, teraz potrebujem viac času aby som si to premyslela, zorganizovala,...často mám pocit, že sa to nedá zvládnuť a načo sa do toho púšťam,...myslím, že sen je odrazom nášho psychického stavu a teda istý druh "zmätenosti" sa v dôchodku začína objavovať,...prijímam to ako fakt ako súčasť zmeneného životného štýlu. Ale tento druh snov ma občas vystrašia :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Keď sa človek prebudí...

chvíľu myslí na to neznáme bludisko...Ale keď si uvedomí, že je doma "v bezpečí", už je to inak..
Myslím, že neskorý vek, staroba, občas dodáva človekovi trudné myšlienky neistoty z budúcna, a možno to sú tie nepríjemné sny..
Ale každý sme si to v hociktorom veku užili... Všetci sme na jednej lod : mladí či starí. Sníva sa nám - raz o raji, inokedy - o "pekle"...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pridám svoj výklad sna.Podobný sen s neznámym prostredím, bez prostriedkov, bez možnosti kontaktu, sa mi opakoval niekoľko krát. Zobúdzala som sa veľmi nešťastná a plná strachu.
Ja som však po dlhom premýšľaní pochopila, že sen mi dal najavo moju nesamostatnosť,pretože som sa veľmi spoliehala na manžela, proste som sa len "viezla".
Toto poznanie mi pomohlo naštartovať sa k samostatnosti, k väčšej nezávislosti.Bezradné, stiesnené sny sa mi prestali snívať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No môj prípad to asi nebude...

Teda ten "snový" - výklad sna... Ja som sa pri manželovi "neviezla"... Dlho som bývala sama z rozličných dôvodov, takže som sa musela vedieť oháňať pri štyroch deťoch a kope vnúčat... Takže to nebude také niečo... V mojom prípade - možno - je to len reakcia na jeho odchod a to, že sme si rozumeli - a to jeho porozumenie mi teraz chýba... Prosto mi chýba "duševne"...
Ďakujem za echo i návštevu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Sny asi odrážajú naše podvedomie,

to, čo nás v istom zmysle "prenasleduje" cez deň, ale my si to vedome nechceme pripustiť.
Tiež som mala v istých etapách života ten istý druh snov a po čase sa stratili a nahrádzali ich ďalšie. Mávala som aj také sny, že som sa vedela vzniesť do vzduchu a pamätám si, že vždy som v sne uvažovala, ako je to možné, že to teraz dokážem a ked sa prebudím, tak to nedokážem. Vlastne sú to často také polosny, ktoré ma sprevádzajú už nie roky, ale desaťročia, že nedokážem normálne spať iba polospať či polobdieť? Ani sama neviem, ako to správne vyjadriť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vravím, čo človek -

to rozličné, zriedkavo podobné sny s druhými ľuďmi... Ale väčšinou sú špeciálne pre tú ktorú osobu.
Na tých nepríjemných je nepríjemne zobudenie po nich... Ale rozumný človek ich berie tak trochu s rezervou...
Inak je to, keď tiež zriedka, ale predsa - akoby sa vyplnili...
Všetko dobré!
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Filip Švaňa: Lyžovanie v Jasnej? Zbytočný masochizmus 2 169
 2. Mišo Šesták: V duchu videli Slovákov na stromoch visieť 2 090
 3. Pavol Zlacký: TOP 10 výrokov politikov v roku 2018 1 415
 4. Radovan Bránik: Podpoľanie ako pupok slovenského sveta 629
 5. Peter Slamenik: Po čom ženy túžia na Vianoce? 510
 6. Soňa Bulbeck: "Môžeš, prosím ťa, prepnúť tú telku? Mám už toho Brexitu plné zuby..." 502
 7. Miroslav Sopko: Končí učiteľská virtuálna mena? 411
 8. Peter Žiak: Čo sa deje s očami, keď spíme? 315
 9. Martin Fedor: Bude v politike pribúdať bláznov a im podobných? 312
 10. Transparency International Slovensko: Otec zablúdil v sieti konšpirácií, čo s tým? 289

Rebríčky článkov


 1. Ján Marton: Zmysel je terč s priesvitným stredom
 2. Edita Vyšná: Všetko, čo na Vianoce chcem, je EÚ
 3. Milan Lacúch: Keď sa talent stáva prekliatím a nešťastím
 4. Kristína Kotrčová: Fénix
 5. Mária Diamantová: 46. „Vláda věcí tvých ať se k tobě navrátí...“
 6. Angela Rusova: Náš výlet do Skopje - Macedónsko. Deň 1.
 7. Lucia Kvapilová: Príbeh o Anke nie je "rozprávka pre teenagerov".
 8. Ľudovít Daňo: HLAVNÉ PODOBY ZLYHÁVANIA DEMOKRACIE
 9. Roland Ondrus: Anton Hrnko
 10. Šimon Remeň: Koniec Slovana v Kontinentálnej hokejovej lige ?

 1. Prečo zomrel Avicii? Posadnutý manažér mu nedal voľno, ani keď mal ísť do nemocnice
 2. Radový člen Smeru: Soros za protestami? Neviem, som v školstve, ktoré má svoj svet
 3. Škaredá hra za veľa peňazí. Mourinho má výpoveď s neuveriteľným odstupným
 4. Ani pavúky, ani hady. Ktoré zvieratá zabijú najviac ľudí v Austrálii?
 5. Účtovníčka obrala školu o desaťtisíce eur. Nebolo to prvý raz
 6. Dobré ráno: Čo znamená, keď to dáte na Matoviča
 7. Danko chce bozkávať vence
 8. Gajdoš chce v Bratislave hrob neznámeho vojaka
 9. Lúčila sa legenda. Najradšej som hral s dvojkrížom na hrudi, tvrdí Šatan
 10. Kedy je hlien problém? Lekár radí, ako riešiť zadnú nádchu

 1. Čo má Fico proti Špirkovi
 2. Politická hviezda Rasťa Žitného padá...
 3. Pod lampou: Prečo voliť Františka Mikloška
 4. Europoslanec o podvodoch v agrosektore: Chceme pokračovať v práci Kuciaka
 5. Prezident Kiska: Rád by som sa podieľal na zostavení novej a slušnej vlády
 6. Ivan Mikloš: Priznám sa, mám veľké obavy...
 7. Kiska: Rok 2018 možno politickými udalosťami prirovnať k roku 1998
 8. TOP 10 výrokov politikov v roku 2018
 9. Robert Mistrík priznáva, že na politiku nemá talent
 10. Kažimírov neviditeľný agent zaútočil a Danko musí kypieť od zlosti

Už ste čítali?