Streda, 18. október, 2017 | Meniny má Lukáš

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pre vodičov kamiónov - Holandský precedens (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

cim viac takychto rozhodnuti...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

cize kamionisti jazdiaci na Ukrajinu a do Ruska budu dostavat ukrajinsku/rusku mzdu. naozaj genialne :)

alebo si holandska firma povie, ze ked ma platit rovnaky plat kazdemu, tak radsej bude zamestnavat holandanov a madarsky kamionista bude sediet doma nezamestnany.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

evidentne

si to nepochopil.. ináč by si nenapísal ten nezmysel o rusoch a ruskej mzde..
Nebál by som sa.. toľko vodičov na západe až nie je..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

bohuzial pochopil. ale nemam rad ked stat pcha rypak tam kde nema, a hlavne ked vyhlasuje istoty, ktore musi zaplatit niekto iny z vlastneho vrecka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

rastislav mal pravdu, naozaj si to nepochopil. alebo nechcel pochopit. neviem ci z toho je pre teba horsie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslím, že to pochopil. Veľmi dobre. Jeho názor zastáva slobodný trh - je dopyt po lacnej pracovnej sile a aj dopyt (napr. zo strany maďarov). Ak by to nechceli robiť, tak to nerobia.
Teraz namiesto dobrej mzdy (aj keď nízkej na holandské pomery) nedostanú žiadnu. A to sa oplatí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

v tom pripade nerozumiem tomuto: "cize kamionisti jazdiaci na Ukrajinu a do Ruska budu dostavat ukrajinsku/rusku mzdu. naozaj genialne :)"
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Andrej

Chyba logiky.
trh s vodičmi je obmedzený. Len c CZ ich chýba cca 50 000.. takže obdobne tu bude aj v Maďarsku.
maďarskí vodič sa vie zamestnať doma. Ale k prepúšťaniu u Holanďana nedôjde. Nemá ich čím nahradiť.. Rýchlo určite nie.
Príklad? Špedícia Reining. Predtým 200 NL vodičov . teraz 220 H vodičov a 20 NL..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nejaky zdroj na chybajucich 50 tisic (!) v Cesku by nebol?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pardon...

klepol som o nulu naviac... 5000...
Zdroj? ujo Gúgoľ napr.: http://tn.nova.cz/clanek/zprav...
http://ekonomika.idnes.cz/v-ce...
atď. atď...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

link

na situáciu v jednej z NL firiem
http://www.transport-online.nl...
Má firma, ktorá zamestnáva 20 Holanďanov a 350 maďarských vodičov právo nazývať sa HOLANDSKOU FIRMOU?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ak je trh s vodičmi "obmedzený" a je nedostatok šoférov, tak potom si bez problémov môžu pýtať viac peňazí a nepotrebujú na to zákonné úpravy.
Ja som programátor, viem, že je nás nedostatok a to mi umožňuje si vyberať prácu a diktovať si platobné podmienky (samozrejme iba do tej miery, kým sa moja ponuka a zamestnávateľov dopyt diametrálne nevzdialia).

Aby to (aj) ostatní lepšie pochopili - ak je nedostatok vajec a všetci to chcú (napr. pred Vianocami), tak ich cena stúpne, lebo predajcovia vedia, že si to môžu dovoliť. A teraz si namiesto vajec predstavte profesiu, v ktorej je nedostatok pracovníkov.
Takže jednému z nás nesedia čísla a myslím, že ja to nebudem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ty vole

akoze ja fandim slobodnemu trhu ale tak ten tiez nevyriesi vsetko...

okrem toho toto je otazka pravna....klucove slova: pravo eu, medzinarodne sukromne pravo, tvrde jadro, rozhodnutia viking a laval atd.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Napísať "fandím slobodnému trhu, ale tiež nevyrieši všetko" je to isté, ako napísať "nie som rasista, ale nemám rád Rómov".
To, čo tu máme teraz nie je slobodný trh (rôzne dotácie, štátne regulácie atď.). Preto buď je slobodný trh (v čistej podobe, bez žiadneho "ale"), alebo nie je. Jednoduché.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ano hned dat rasismus...to je uz ako Godwin's law....

cauko, ty slobodnotrhovy (nech uz si pod tym predstavujes cokolvek) rasista
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Útok ad hominem používajú ľudia, keď im dôjdu argumenty.
Aj keď viem, že je to zbytočné, porovnaj si tie dva príspevky. Ja som len použil prirovnanie, aby si videl, aké je nezmyselné hovoriť o slobodnom trhu s dodatkom "ale...". Slobodný trh je slobodný iba vtedy, ak tam nie je žiadne "ale". Môj príklad "nie som rasista, ale..." bol rovnakou ukážkou (ak človek nie je rasista, opäť tam nemá byť žiadne ale).

Človek obratný v diskutovaní, by hneď pochopil, že to nebol útok na neho, ani že som ho neprirovnával k rasistom. Urazil by sa iba ten, kto by sa v tom spoznal. A potom by začal používať útok na argumentujúceho (ad hominem), napríklad, že by ho nazval "slobodnotrhovým rasistom" a neuviedol ani jeden argument.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Sociálne inžinierstvo, ktoré povedie do pekla. Nie IS, ale Európania samotní si zlikvidujú svoj kontinent. Vlastnou hlúposťou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Holandský súd má úplnú pravdu!

Konanie maďarských, ale aj iných kamionistov je o mzdovom dumpingu, pripravuje domácich o prácu a tak aj mzdy, teda toto konanie Maďarov a iných cudzincov je nežiaduce. Na konci tejto cesty sú nezamestnaní domáci vodiči, ktorí samozrejme po výpadku príjmov obmedzia svoje výdavky, nebudú kupovať tovary, služby, prestanú chodiť na kultúrne podujatia a pod.
Znížením svojej spotreby zas pripravujú o prácu aj ostatné remeslá a profesie. Teda nastane pokles produkcie, narastie nezamestnanosť, poklesne výber daní, tak aj verejné výdavky napr. na rozvoj cestnej siete, a napokon celá armáda nezamestnaných bude žiadať o rôzne sociálne dávky.

Ja osobne mám dosť rezervovaný postoj k názorom amatérskych (napr. ako vyššie diskutér "cestný pirát), ale aj profesionálnych ekonómov, ktorí majú plno nápadov na to, ako znižovať mzdy iných, aj ceny ich produktov. Je to pekná vec, tlačiť ceny dole a tak zároveň znižovať platy iných, aby ja som mal malé výdavky pri svojich nákupoch.
Lenže problém je v tom, že každý má nejaký svoj produkt, ktorý chce dobre predať na trhu. Teda keď ja predávam svoj produkt, tak chcem čo najvyššie príjmy, ale ako môže ten druhý kúpiť môj produkt, keď som ceny jeho tovaru tak stlačil, že mu nezostali prachy na to, aby kupoval môj tovar? Nech nejaký ekonóm konečne povie to, ako ma môže napr. pekár uživiť nákupom mojich produktov, keď som ja svojimi postojmi ceny jeho chleba tak znížil, že pekár aj jeho rodina nedokážu zo svojich príjmov vyžiť?

Teda sa treba vrátiť k starej osvedčenej tradícii, že všetko má mať takú cenu, aby producent slušne vyžil, (tak svojou spotrebou uživí aj mňa,) a dokázal aj financovať vývoj, modernizáciu a pod.
Cenový a mzdový dumping dlhodobo je cestou k ekonomickým a sociálnym problémom.

Všade len znižujeme výrobné náklady, aj cez mzdy robotníkov, a pomaly smerujeme k tomu, že svetu vládne pár stoviek bohatých rodín a všetci ostatní sú, či čoskoro budú v absolútnej chudobe a budú žiť z rúk do úst. Tzv. stredná trieda sa vytráca. Mám obavy, že to vyústi do krvavých vojen a revolúcii.

Najsmutnejšie je to, že nešetríme preto, aby sme definitívne nevyčerpali prírodné zdroje, alebo neznečisťovali životné prostredie. Šetríme preto, aby pár rodín malo ešte väčšie príjmy.

Teda dávam za pravdu Holandským súdom, Maďar, ani iný nemá mzdovým dumpingom napádať ich ekonomiku. A podobne by to malo fungovať aj u nás, mzdy majú byť také, aby bola spotreba, a tak aj robota pre široké vrstvy obyvateľov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nepochopil si jednu vec,

toto opatrenie nie je kvoli ochrane madarskych vodicov (ti by mohli z pohladu holandanov aj pokapat), toto opatrenie je na ochranu holandskych vodicov
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho