Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Starci na billboardoch (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mamu už nemám, ale otec/72r/ je úžasný, má plno energie a je s ním zábava. Je skvelé, že berie život s humorom/asi ako vy/. :) Vďaka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno existujú výnimky...

starci a starenky, ktorí sú ešte vitálni napriek rôznym neduhom, chorobám... Hlavne, ak sú v kruhu rodiny... Majú obrovské šťastie...
Zopár takých plných života sa nájde aj v rozličných domovoch, ústavoch... Zopár...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tvrdé, ale pravdivé. K tomu ťažko čo dodať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vidím okolo seba len utrpenie v starobe,

málo pozitívnej energie, úsmevu, radosti zo života...
A to je bolestné... Dopadá to na mňa nesmierne...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A ja zas naopak,

na túrach sa stretávam s dôchodcami (ženami i mužmi) plnými energie a radosti zo života. Radosť s takými ľuďmi chodiť na vandrovky po prírode. Tej životnej energie majú na rozdávanie:-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Janko, chvalabohu, že existujú

takí, čo môžu ešte "vyskakovať", chodiť na túry, obdivovať to, čo milujú: hory, rieky, moria...
Bol si a ako často na návštevách svojich starých priateľov, ktorí sa dostali do ústavov, domovov?...
Bohužiaľ, takých "zničených", chorých, doriadených lopotou a životom starcov - je strašne veľa... Viac, ako tých vtáčkov-letáčkov...
Gratulujem tým zdravým, vzdorujúcim, čo ešte dokážu lapať život plnými dúškami...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja ani do Klubu dôchodcov

nechodím, hoci kamarát je tam vedúcim, aj mnohí kamaráti ta chodia. A neraz ma ta volali. Aj na autobusové výlety chodia, a nielen po Slovensku, hrajú sa, zaspievajú si... Do Domu dôchodcov nechodím, ale k vzdialenejšej rodine sme s manželkou často chodili na návštevy. K rodičom nie, tí tam neboli, tí boli s rodinou.
Susedná budova tu, bývalá detská škôlka, je teraz tiež takým domovom, ja okolo behávam s vnučkiným psom. Vidím to aj z balkóna. Takže viem, aké je to deprimujúce.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A nie je prave tu podstata problemu? Alebo aj tu? To znamena v tom, kto sa s kym stretava a kam chodi.
V tom domove dochodcov aj v klube dochodcov stretne len starych, chorych, nevladnych, zatrpknutych (v klube dochodcov to moze byt trochu ine). Ale ak stary clovek vyhladava, alebo staci, ak sa len nebrani spolocnosti mladsich ludi, moze to byt obojstranne na prospech.
Vo Svajciarsku som videla, ze klub dochodcov bol na prizemi vysokoskolskeho internatu. A bolo to velmi inspirativne. Vysokoskolaci chodili medzi starych ludi do toho klubu dochodcov....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Asi máš pravdu,

to premiešanie tých generácií je k dobru obom. Starší necítia tak svoj vek, neprežívajú ho tak ako medzi samými rovesníkmi. A neraz ich to inšpiruje aj k výkonu, o ktorý by sa medzi rovesníkmi ani nepokúsili. Ale medzi mladšími nielenže sa o to pokúsia, ale bez problémov to aj dokážu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ano, byva to tak.
Druhou strankou veci (a nanznacila to trochu aj pani Kotulova) je, ak si stary clovek mysli, ze ma "patent na rozum" a snazi sa to v takejto spolocnosti presadzovat, co byva kamen urazu a inak dobra vec moze na tomto zlyhat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Magduška,

krásny blog, vystihla si úplne trefne realitu, aká je vo svojej trpkej pravde. Smutná realita. Pekný večer. Gitka
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kto chodí a chodil

na návštevy chorých, opustených starých - vie o čom hovorím...
Občas z ich situácií, v ktorých žijú a sa nachádzajú - mrazí...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj mne sa citalo smutno a tazko...

ale aj ja dakujem za pravdive a vystizne slova. Pri mojich dvoch mamkach su to aj moje kazdodenne myslienky. Kiezby bolo co najmenej zabudnutych a na seba ponechanych seniorov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Sú ich množstvá...

Hlavne, zdá sa viac žien ako mužov...
Niekedy aj ten starý človek, ktorý má síce problémy, ale vie sa nad ne povzniesť, znáša ich, ak počuje, vidí starcov, ktorí sú na dne, stáva sa sám deprimovaný a roztrasený z budúcnosti...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Magda vždy napíše dobrý článok!

Ale... Dnes sme mali schôdzu bratislavkého predsedníctva Združenia kresťanských seniorov Slovenska. Bolo nás 16, prebrali sme zo 20 aktivít, ktoré nás čakajú a v najbližšej dobe neminú. Vo februári budeme oslavovať 20 rokov našej existencie. Nerád oponujem, ale medzi nami som za 7 rokov, čo tomu šéfujem (?), nestretol ani raz človeka, ktorý by bol dešperátny, kritizoval by všetko a bol by nevrlý. Všetkým sa nám to kráti a možno zajtra - ideme. Ale do lepšieho. Ak je niekto veriaci, tak v každej situácii vie, že sme tu len na skúšku a čím viac stárneme, tým viac otázok zostáva nezodpovedaných, ale nie je to nič strašné. Magduška, dobrú noc a dobré ránko. Raz prídi medzi nás.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vďaka za pozvanie medzi "mlaď republiky"

No máš asi veľké šťastie, že stretávaš starých ľudí plných elánu a ako takého zdravia...
Možno to robí môj vyšší vek ako Tvoj, že mám tu česť stretať biednejších, ťažko skúšaných starcov a stareny. Alzhaimer, demencia, "odrovnané" nohy, kĺby... Nechcem tu vykladať všetky boliestky staroby, keď mnohí už len sedia alebo ležia za záclonami okien a sú neveselí, rozboľavení...
Aj Tebe dobrú noc a vďaka, že si sa zastavil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Často chodím aj do domovov dôchodcov

a iných zariadení. Tam túto "biednu" atmosféru vždy zacítim. Neraz je to aj kvôli tomu, že deti a vnuci nemajú čas... Na veriacom človekovi by malo vidieť, že je veriaci, že lepšie znáša krivdy a protivenstvá. Celý život by mal byť prípravou na starobu, aj tak nie je nikdy staroba ľahká a umieranie tobôž. Ale nikto nám nezaručil, že sa tu budeme mať dobre a vieme, komu sme uverili.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tento blog

je skutočne vydarený,gratulujem autorke.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za echo i návštevu.

Písala som článok vo vianočných dňoch, kedy osamelosť, neláska, nezáujem - človeka ubíja... Hlavne starého, nemohúceho...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Obidva blogy výborné.

Keď sa pani Kotulová nepúšťa do politiky,do okatej obhajoby činnosti figeľovcov,kritiky Smeru sú skutočne jej blogy úrovňové.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME