Nedeľa, 21. január, 2018 | Meniny má Vincent

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

"Umelci" (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Zlomiť ruku!

Úchyláci v mikinách a kapsáčoch. A ešte si myslia akí sú "free, cool aj in"!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nic netreba lamat, len pochytat a nechat zaplatit opravu (a ak nemaju peniaze tak do basy a tam zarobit).
Ono by ich to rychlo preslo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

chytit ich a vystriekat im cely sprej do aanalu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja neviem ale autor to vníma celé zle....

Nechcem sa tu chváliť, ale chalanov z tej "elity" poznám viacerých, poznám plochy, ktoré legálne zamalovali a dodnes niesú počarbané.
Daor, Emir, Ulmo, Chlor, Keys, Pišta sú dospelí ľudia, z ktorých mnohí dnes podnikajú, dokonca niektorí aj v oblasti nábytku, dizajnu, volajú si ich súkromné firmy na akcie, kde si radšej nehajú nimi premľovať plochy a naozaj to potom nieje počmárané, viď Kia na Panónskej, Henkel na Tomášikovej, garáže veteránov v Rusovciach, mnohé petržalské sídliskové steny pri detských ihriskách.

Toto, čo tu autor prezentuje sú čmáraniny 14 ročných deciek, ktoré nechápu podstatu kvalitných graffitov, samozrejme aj tí vyššie spomenutí nejako začínali, jednoducho je tam tenká pomyselná hranica medzi vandalizmom a umením, ktorá je predmetom tohoto sporu.
Video Show Must go On jednoducho predstavuje istú originalitu spojenú s kriminálnou činnosťou, nedá sa na to pozerať len jedným pohľadom, niekto tam vidí len ničenie majetku, ale ide skôr o to, že tí chalani majú svoju hobby, vedia zamaľovať velmi pekné veci, ktoré s čmáranicami nemajú nič spoločné, sú to profesionálne graffiti.

Tak ako má niekto hobby strieľať nevinné zvieratá, niekto zas na terénnom aute ničí les, druhý má rád krvavý box kde si jeden druhému vymlátia mozog a ďaľší zas ohrozujú ostatných rýchlou jazdou autom.

Reálne umenie, ktoré títo chalani robia už poväčšine legálne, dokonca im za to platia netreba pliesť s náhodnými čmáranicami na Mariánskej, ktoré fakt robia iba malí grázli.

Nech sú aj videá s graffitmi, to neznamená, že sa tomu robí veľká propaganda.
Na internete sú videá plné násilia, bitiek, rôznych cynických vtipov, adrenalínových športov a myslím si, že toto nieje nič extra.

Ako člen okrášlovacieho spolku netreba tažiť proti graffitom, v takom Nemecku sú graffiti komunity omnoho väčšie, ale aj tak tam majú poriadok, je to nastavené systémom.V tom našom systéme sa treba zamerať hlavne na čierne stavby, výrub lesa alebo parkovanie v meste, graffiti sa nevyriešia pretože na to trena aktívnu políciu, ktorá u nás nerobí nič len zbiera pokuty, na ostatné kašle.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ty si asi

nikdy nevidel človeka Čo maluje graffiti.. nie každy kto píše sprayom je writer.. tak o čom.. a tie kapsače a mikina.. ty si asi nikdy nevidel človeka Čo kresli graffiti.. ty lolo
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Writer je

každý, kto sprayom píše tam, kde nemá.
Aj keby mal na sebe smoking.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nenamáhaj sa, nevysvetlíš to post-socialistky vychovaným ľuďom

kde je sloboda, tam sú aj jej prejavy

keď tu slobodu niekto nepoznal a bol tu zavretý ako v klietke, nikdy nepochopil koľko odtieňov má
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Treba konečne zničiť Fica, a podporiť Riška - europoslanca.

Ak vyhrá. Bude matroš aj v školských bufetoch, v trafikách,
a konečne bude umenie - úplne všade. Po celom meste.
Vyrieši sa nezamestnanosť mladých. Mladí, budú konečne zamestnaní.
Húlením...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je rozdiel medzi umenim a cmaranim. Tak ako medzi Banskym a slovenskymi grafitakmi. Toto je jednoducho vandalizmus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kto je Banský?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

asi Banksy, nevadí,,,

každý umelec má dostať odmenu podľa zásluh,
tí naši "umelci" kopanec s rozbehom...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vždy ma prekvapí, keď niekto polemizuje či je grafiti umením či nie. Plne súhlasím s autorom článku, je to praobyčajný vandalizmus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Re na viac diskusných príspevkov

1.)
Za umenie to iste nemožno považovať, lebo ničia iné umelecké diela, výsledky prác priemyselných dizajnérov, ak napr. pomaľujú lokomotívu, alebo električku, či výsledky práce architektov, ak zaútočia na dom. A hlavne ničia verejný majetok, či majetok súkromný. Teda je to jednoznačne vandalizmus a za istých okolností trestný čin.

2.)
Sú to umelci? Picasso si kúpil čisté plátno a naň maľoval. V živote by ho nenapadlo vojsť trebárs do kostola a tam vylepšovať, premaľovávať sväté obrazy, alebo ísť do Louvre a tam nejako upraviť Mona Lisu. Podobne konajú aj iný umelci, prerábky čohokoľvek robia iba so súhlasom aktuálneho majiteľa, či autora pôvodného, trebárs architektonického diela.

3.)
Kriminalizovať sa tvorca grafity dá, ale treba ho prichytiť. Iná vec je, že ako naloží justícia s prichyteným páchateľom.
A úplne iná vec je jalovosť našej polície. Každé grafity má svojho autora, podpisujú sa pod svoje vandalské diela, majú svoje web-stránky, vedú čulé komunikácie cez internet, teda zanechávajú abnormálne veľa stôp, ale tradične jalová polícia nikdy nekoná čo vandalov extrémne povzbudzuje a posilňuje.

4.)
Najlepšou zbraňou proti grafity je teda svojpomoc. Každé ráno, alebo ak to nie je možné, tak aspoň čo najoperatívnejšie treba odstraňovať následky vandalských útokov. Grafity sem bolo viac-menej importované z metra v New Yorku. A tam aj našli najúčinnejšiu zbraň proti nemu, keď starosta Giuliani zakázal výjazd tých vozňov metra z vozovne, ktoré boli v noci pomaľované. Tento zákaz výrazne, či úplne zrušil sprejovanie metro-vlakov v NY. Ktorý idiot by predsa celú noc maľoval nejaký vagón vo vozovni, ak ráno jeho "umelecké" dielo nikto neuvidí, lebo vozeň je zo súpravy vyradený a miesto "úspechu" tak má akurát škodu vo zbytočne vystriekanej farbe.
Ono pri nedostatku záložných vozňov, či nedostatku času odstrániť farbu z antigrafity náteru stačí mať vo vozovni vedro s lacnou farbou a to grafity provizórne pretrieť, tak aby bolo znehodnotené.
Keby napr. v Bratislave každý most mal nejaký penzista-ranostaj na starosti, ktorý by tam chodil každé božie ráno s vedrom farby a valčekom, a každé cez noc vandalmi namaľovanú vec poctivo pretrel, tak by ataky vandalov rýchlo prestali, lebo by ich námaha vychádzala nazmar.
Teda treba dôsledne a okamžite likvidovať následky všetkých vandalských útokov a zlepšenie sa čoskoro dostaví. A ak nie, tak potom treba zorganizovať akciu na prichytenie páchateľa, techník je v podobe rôznych kamier na trhu dostatok.
Ako posledné prichádza do úvahy to, čo videl môj známy na uliciach Bratislavy v skorých ranných hodinách, mládenca s čudne vykrútenými rukami a asi s celým sprejom farby nastriekanej vo vlasoch....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Priateľ navrhuje,

aby prichyteným „umelcom“ rozklepali prsty kladivom. Problém však očividne nie je v slove „umelec“, ale v slove „prichytený“. Bývam v Lamači a mestských policajtov vídam najčastejšie v autobuse č. 23, keď cestujú do Dúbravky alebo z nej - nevedno kam. Lamačská samospráva vraj dokonca kúpila pre policajtov 1 bicykel s elektrickým pohonom a plánuje kúpiť aj druhý. Videl som síce už aj UFO, ale mestského policajta na elektrickom bicykli ani raz, dokonca ani na fotografii. Aby sa mestským policajtom kupovali elektrické bicykle alebo sa im dovoľovalo presúšať sa po rajóne v MHD je síce donebavolajúca hlúposť, pretože títo majú CHODIŤ, a to najmä vtedy a tam, kde je pravdepodobnosť, že niekoho prichytia. Z vývesnej skrinky radnice si raz za čas prečítame, že predložili pravidelnú správu, nie už to, či niekoho chytili a za čo. Zrejme máme chodiť na všetky zasadnutia samosprávy, aby sme sa tam vždy prvej ruky dozvedeli, že nechytili nikoho... Keďže to „funguje“ takto, „umenie“ prekvitá...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Fajn

text s dokumentárnymi fotografiami ! Fandím Vám ! Prosím ale vysvetlenie , čo je to za slovný zvrat VYVINIL !? Je to Vaša kreatívnojazyková tvorba, alebo nejaký odborný výraz ? Ďakujem za vysvetlenie ...
S obsahom Vášho blogu súhlasím bez výhrad !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Z jazykovej poradne:

"V slovenčine sa nové slová často tvoria odvodzovaním. Napríklad slovesnou predponou vy- sa vyjadruje význam pohybu alebo smerovania deja von z niečoho v konkrétom i abstraktom zmysle. K slovesám utvoreným z podstatných mien predponou vy- a zodpovedajúcou príponou, ako sú vykoľajiť (dostať sa preč z koľají), vykoreniť (zbaviť sa koreňov), vykôstkovať (zbaviť kôstok), možno priradiť aj sloveso vyviniť (zbaviť viny), z ktorého možno utvoriť slovesné podstatné meno vyvinenie. Hoci dané výrazy sa v slovenčine utvorili zrejme kalkovaním podľa českých slov vyvinit a vyvinění a v slovenských lexikografických príručkách saneuvádzajú (ako právnický termín s významom „zbavenie viny, oslobodenie spod viny, ospravedlnenie“ sa v slovníkoch uvádza iba slovo latinského pôvodu exkulpácia a význam „zbaviť viny“ sa vyjadruje právnickým termínom exkulpovať, napr. exkulpovať obvineného), podstatné meno vyvinenie a s ním aj sloveso vyviniť sa používajú v slovenskej právnickej terminológii, kde je ich význam presne definovaný. Heslo vyvinenie (exkulpácia) je spracované v Slovníku slovenského práva (2000) s odkazom na Občiansky zákonník, § 420 ods. 3."

Čítajte viac: http://jazykovaporadna.sme.sk/...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Gubčo,

ďakujem za vysvetlenie, no aj tak považujem toto obludné sloveso VYVINIŤ za toporný hybrid byrokratického tárania . Je to iba môj názor, ktorý nikomu nevnucujem , no jazykovo citlivý čitateľ si pri jeho vyslovení aj zaujúka...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mne osobne prekážajú viac

slovné skvosty ako napr. "prečíslenie" na ihrisku, či "vychutnávanie" si čohokoľvek, okrem jedla, alebo označovanie za "kultovné" diela, ktoré poznajú predovšetkým podaktorí mienkotvorci a samozrejme autori.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Slovník slovenského jazyka
vychutnať, -á, -ajú dok. (čo)
1. s pôžitkom zjesť, vypiť, pochutnať si na niečom: v. víno;
2. expr. s pôžitkom užiť, pokochať sa v niečom: Elenka chce vychutnať radosť a šťastie. (Fr. Kráľ) Hanuľa vedel vychutnať čaro materiálu olejovitých farieb. (Al.);
nedok. vychutnávať, -a, -ajú
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja veľmi rád zase ZAZMLUVŇUJEM.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho